GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-10-2012, 10:36
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή εξοπλισμός και υγεία αναβάτη

Η πρώτη μου επαφή με τη μοτοσυκλέτα ήταν όταν σπούδαζα στη συμπρωτεύουσα .
Παράλληλα δούλευα το βράδυ σε μπαράκι για να μπορώ να έχω την μηχανή μου και εκεί είχα γνωρίσει ένα παληκάρι που τότε θα ήταν σαραντάρης .
Το όνομά του Μόρφης και δυστυχώς σήμερα δεν ζεί μετά από τροχαίο που είχε όπως έμαθα.
Σε μια κουβέντα που είχα κάποτε μαζί του κατάλαβα πόσο μεγάλο πρόβλημα υγείας μπορεί να σου προκαλέσει η οδήγηση της μηχανής χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Δεν θα αναφερθώ στο θέμα της προστασίας σε πτώση – ατύχημα γιατί το θεωρώ δεδομένο και το συζητάμε συχνά.
Αυτό όμως που πολλοί αγνοούμε , είναι το γεγονός ότι οδηγώντας την μηχανή μας χωρίς τη σωστή ένδυση μπορεί να αποκτήσουμε μεγάλο πρόβλημα με τις αρθρώσεις μας , τα πολύ γνωστά αρθριτικά που κυρίως εμφανίζονται σε μεγάλες ηλικίες.
Θυμάμαι το Μόρφη λοιπόν να μου λέει ότι επειδή εκείνη την εποχή που η κατάλληλη ένδυση για τη μηχανή ήταν κάτι σαν ανέκδοτο , ακόμη και σε μεγάλες αποστάσεις φορούσε κοντομάνικο , ποτέ γάντια και τα σχετικά.
Το αποτέλεσμα ήταν να υποφέρει από έντονους πόνους στις αρθρώσεις του , σε σημείο που όταν οδηγούσε το αυτοκίνητο πλέον να μην μπορεί να ανοίξει ούτε το παράθυρο αφού τον ενοχλούσε ακόμη και το αεράκι που έμπαινε απ΄ αυτό.
Είναι ένας εκνευριστικός πόνος που επειδή τον ένοιωσα ένα διάστημα στον καρπό μου θα σας πω χαρακτηριστικά πως δεν μπορείς να πατήσεις τη μανέτα χωρίς να υποφέρεις !!
Τα τελευταία χρόνια λοιπόν πάντα φορούσα τα γάντια μιας και το καμπανάκι χτύπησε.
Το ίδιο ισχύει και για τις μπότες χειμώνα –καλοκαίρι.
Η Συμβουλή μου είναι να μην αφήνετε κανένα μέρος του σώματος εκτεθειμένο στον αέρα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα αργότερα το όποίο το λιγότερο κακό που θα σας κάνει θα είναι να μην μπορείτε να οδηγήσετε την αγαπημένη σας μοτοσυκλέτα.
Δεν έκανα έρευνα για το θέμα αλλά η εμπειρία ενός μοτοσυκλετιστή που γνώρισα στη ζωή μου με προστάτεψε τουλάχιστον από το συγκεκριμένο και σε πολλές συζητήσεις που κάνω κατά καιρούς με φίλους και γνωστούς διακρίνω άγνοια του θέματος .
Είναι φυσικό άλλωστε μιας και δεν έχει αναφερθεί πουθενά και αυτός είναι και ο λόγος που το έγραψα.

Υπάρχει κατά τη γνώμη μου ένας ακόμη σοβαρός λόγος να φοράτε και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σας εκτός του κράνους , πάντα χειμώνα καλοκαίρι.
Θα δείτε διαφορά ακόμη και αν αντι για μποτάκι σε ένα ταξίδι θα φορέσετε μπότα ψηλή .
Στο τέλος του ταξιδιού πάντα με τη μπότα τα πόδια μου είναι ξεκούραστα μιας και ο αέρας δεν με επηρρεάζει στα πόδια όπως θα έκανε αν φορούσα ένα στρωτό παπούτσι ή μποτάκι.
Επαναλαμβάνω δεν έκανα καμμία έρευνα για το θέμα και το αναφέρω μετά από εμπειρία άλλου αλλά και δική μου .
Ελπίζω να σας βοηθήσει στο μέλλον η συμβουλή μου και να είναι χρήσιμη.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-10-2012, 10:48
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: εξοπλισμός και υγεία αναβάτη

Πολύ σωστός συλλογισμός Θάνο!
Μιλάς για τον Μόρφη με το πράσινο kawasaki z1000 που έμενε στη Νέα Ραιδεστό?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-10-2012, 10:57
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: εξοπλισμός και υγεία αναβάτη

όταν τον γνώρισα κάπου το 1995 δεν είχε πλέον μηχανή λόγω οικογένειας και παιδιών αλλά δεν ξέρω αν έμενε Νεα Ραιδεστό, οπότε θα σε γελάσω.
Ένα πολύ καλό παιδί που δούλευε και σε ένα καφέ τότε στην Τσιμισκή.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-10-2012, 12:30
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: εξοπλισμός και υγεία αναβάτη

θεωρω οτι εχεις δικιο ασυναισθητα το ιδιο κανω και εγω πλην των γαντιων που μου εχει στοιχησει ομως πολλες γρατζουνιες αλλα και καψιματα απο τα τουμπιλικια
ετσι πολυ με κοροιδευουν που με βλεπουν κατακαλοκαιρο με μποτακια και μπουφαν και εγω προσπαθω να τους εξηγησω αλλα ενω συμφωνουνε δεν τα χρισιμοποιουν
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-10-2012, 11:24
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: εξοπλισμός και υγεία αναβάτη

Εχεις απολυτο δικιο, στην αρχη πιστευα πως ενα κρανος και ενα μποφαν ειναι οκ, τωρα σε καθε ταξιδι/βολτα πιο πολυ ωρα θελω να ετοιμασω τον εξοπλισμο απο τα ρουχα που θα παρω μαζι μου!

Επισης ο σωστος και πληρης εξοπλισμος κανει ευκολοτερο και ξεκουραστο το ταξιδι, ειδικα για τις συζηγους.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-10-2012, 02:43
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: εξοπλισμός και υγεία αναβάτη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις απολυτο δικιο, στην αρχη πιστευα πως ενα κρανος και ενα μποφαν ειναι οκ, τωρα σε καθε ταξιδι/βολτα πιο πολυ ωρα θελω να ετοιμασω τον εξοπλισμο απο τα ρουχα που θα παρω μαζι μου!

Επισης ο σωστος και πληρης εξοπλισμος κανει ευκολοτερο και ξεκουραστο το ταξιδι, ειδικα για τις συζηγους.

__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!