GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 30-11-2013, 15:11
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Α, καλά! Άσε, ας μην μιλήσουμε τώρα για το τι συμβαίνει στον τουρισμό, που τυγχάνει να τα ξέρω κι εγώ από πρώτο χέρι, γιατί είναι μεγααααάλο θέμα. Και βρωμερό!
Ξενοδόχος, βέβαια, την έβαλε την αγγελία. Ποιος ήθελες να την βάλει? Βρίσκουν και τα κάνουν. Και δεν είναι το μόνο, είναι πολλάαααααα!

Να δω αν θα βρεθεί κανείς ποτέ να καθαρίσει αυτόν τον τόπο.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 30-11-2013, 16:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, αυτό που λες εντάξει, πας να δουλέψεις κ ανάλογα με την ανάγκη που έχεις δέχεσαι κάποιους όρους,
αλλά περιμένεις τέλος του μήνα το μισθό που έχεις συμφωνήσει.
Αυτό που μας μεταφέρει το παρόν νήμα, μιλάει για μια σύγχρονη μορφη Δουλείας. Πάνω σε αυτό πρέπει να τοποθετηθούμε, στηλιτευοντας την διοίκηση
κ την Κυβέρνηση γιατί δεν μπόρεσε να κρατήσει
έστω μία βασική μορφή ελέγχου τέτοιων πρακτικών ...
Επίσης δεν μπόρεσε να κρατήσει μια μορφή κοινωνικού κράτους. .,,,

Το ότι έχει κάποιος ανάγκη ένα πιάτο φαί,
κάποιος ανελέητα το εκμεταλλεύεται και κανείς δεν τον ελέγχει.


R1200GlamorusSpecial
Xαρη,

το ειπα και πιο πριν και το σιγουρευω με ολα μου τα ποστ στο νημα αυτο.
Τα ιδ. συμφωνητικα ειναι νομιμα χαρτια με τα οποια δεσμευονται οι συμβαλλομενοι σε αυτα.
Αν ο εργοδοτης θελει να βαλει ''πληρωμη σε 3 μηνες ¨η σε 6'' ειναι δικαιωμα του ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ, το θεμα ειναι αν ο εταιρος συμβαλλομενος το δεχθει......ετσι αν το αποδεχθει δεν θα περιμενει πληρωμη τελος του μηνα αλλα στο τελος των 90 ημερων οπου θα πληρωθει 3 μηνιατικα μαζεμενα....
Ειναι σωστο? τα παντα ειναι σωστα εφοσον ειναι απ΄ολα τα συμβαλλομενα μερη αποδεκτα.
Ειναι ηθικο? τιποτα δεν ειναι ηθικο σε αυτον τον κοσμο.....οταν ομως γινονται απο ολους αποδεκτα τοτε ειναι και ηθικα!!
Σκεψου το απλα, για μας ειναι αδιανοητον να μας απατησει η συζυγος μας χωρις να υποστει συνεπειες, το ιδιο φυσικα συμβαινει και αναποδα.......καποιοι ομως συζυγοι αλληλοδανειζονται δεξια κι αριστερα με την εγκριση αμφοτερων, τους αρεσει κι ολας......ειναι σωστο? ειναι ηθικο? για μας οχι, για εκεινους ομως ουδεν φυσικοτερον.....

Θα μου πεις οτι το πιο πανω παραδειγμα ειναι ασχετο, οχι τελειως θα σου πω εγω, διοτι εστιαζει στο ηθικον και σωστον που για τον καθενα ειναι διαφορετικο....
Αλαλ αν το παραπανω παρδειγμα ειναι ασχετο για μερικους τι θα ελεγες να αναφεραμε τους μαθητευομενους δικηγορους? Ξερεις πως δουλευουν και ποσο αμοιβονται τον χρονο της πρακτικης τους εξασκησης σαν ασκουμενοι? Ενα χρονο ειναι η πρακτικη τους και δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ αμισθι αν δεν απατωμαι!!! Ναι ΝΟΜΙΜΩΣ αμισθι!!! αν θελει ο μεγαλοδικηγορος τους δινει ενα χαρτζηλικι......γιαυτους ομως δεν λεει κανεις κουβεντα......ειναι παιδια ενος κατωτερου θεου αυτοι? δεν εχουν δικαιωματα σαν ολους τους εργαζομενους?

Η εργασια σημερα Χαρη υποκειται στον κανονα προσφορα και ζητηση....η ζητηση τεραστια και η προσφορα ελαχιστη αρα........

Last edited by GeorgeP; 30-11-2013 at 16:43.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 30-11-2013, 16:43
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Xαρη,

το ειπα και πιο πριν και το σιγουρευω με ολα μου τα ποστ στο νημα αυτο.
Τα ιδ. συμφωνητικα ειναι νομιμα χαρτια με τα οποια δεσμευονται οι συμβαλλομενοι σε αυτα.
Αν ο εργοδοτης θελει να βαλει ''πληρωμη σε 3 μηνες ¨η σε 6'' ειναι δικαιωμα του ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ, το θεμα ειναι αν ο εταιρος συμβαλλομενος το δεχθει......ετσι αν το αποδεχθει δεν θα περιμενει πληρωμη τελος του μηνα αλλα στο τελος των 90 ημερων οπου θα πληρωθει 3 μηνιατικα μαζεμενα....
Ειναι σωστο? τα παντα ειναι σωστα εφοσον ειναι απ΄ολα τα συμβαλλομενα μερη αποδεκτα.
Ειναι ηθικο? τιποτα δεν ειναι ηθικο σε αυτον τον κοσμο.....οταν ομως γινονται απο ολους αποδεκτα τοτε ειναι και ηθικα!!
Σκεψου το απλα, για μας ειναι αδιανοητον να μας απατησει η συζυγος μας χωρις να υποστει συνεπειες, το ιδιο φυσικα συμβαινει και αναποδα.......καποιοι ομως συζυγοι αλληλοδανειζονται δεξια κι αριστερα με την εγκριση αμφοτερων, τους αρεσει κι ολας......ειναι σωστο? ειναι ηθικο? για μας οχι, για εκεινους ομως ουδεν φυσικοτερον.....


Πολύ νταβραντομένο σε βρίσκω τελευταία!

Δεν έχει σημασία αν δεν είναι παράνομο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη. Δεν έχουν καμία διαφορά από τους μαυραγορίτες στην κατοχή. Και γνωρίζουμε ότι πολλούς από αυτούς τους έφαγε το μαύρο φίδι.


Οσο για τον τουρισμό και τα έσοδα από αυτόν ακόμα περιμένουν οι τοπικές κοινωνίες τουριστικών προορισμών να δουν το μέρισμα στην αγορά.

Ευτυχώς που έχουμε την Ολγα που προτάσσοντας τα στήθη της προσελκύει τουρίστες από την Τουρκία!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 30-11-2013, 16:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ νταβραντομένο σε βρίσκω τελευταία!

Δεν έχει σημασία αν δεν είναι παράνομο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη. Δεν έχουν καμία διαφορά από τους μαυραγορίτες στην κατοχή. Και γνωρίζουμε ότι πολλούς από αυτούς τους έφαγε το μαύρο φίδι.


Οσο για τον τουρισμό και τα έσοδα από αυτόν ακόμα περιμένουν οι τοπικές κοινωνίες τουριστικών προορισμών να δουν το μέρισμα στην αγορά.

Ευτυχώς που έχουμε την Ολγα που προτάσσοντας τα στήθη της προσελκύει τουρίστες από την Τουρκία!
Κατ αρχην εχει γινει edit στο μηνυμα μου......
Κατα δευτερον ποιος σου ειπε οτι οι τοπικες κοινωνιες δεν βλεπουν το μερισμα στην αγορα?
Για πανε Κατακολο, Ροδο, νησια, Κρητη.....κι ελα πες μου!!!

γιαννη εγω μοναχα, μονον απο τα δικα μου βαπορια (150 το συνολο αφιξεις) υπογραφτηκαν απο τα κατα τοπους τελωνεια επιστροφες ΦΠΑ (υπηκοοι τριτης χωρας) σε ειδη αξιας 25εκ ευρο!!!!!!! Δλδ στην Κρητη, στην Μυκονο, Σαντορινι, Ροδο, Κατακολο, Λημνο, Μυτιληνη κ.α. οπου προσεγγιζουν τα δικα μου Κ/Ζπλοια αγοραστηκαν ειδη (χρυσος, σουβενιρ και ρουχα) αξιας 25εκ ευρο.......μην ακους τον καθε πικραμενο που κλαιγεται.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 30-11-2013, 16:56
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Το edit ανεμοδαρμένε το έκανες όσο έγραφα! και κακώς το άλλαξες, εμένα μου άρεσε αυτός ο σέξυ τόνος σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ!


Στα σοβαρά τώρα, ξέρω Γιώργο ότι κλαίγονται, κι ότι έχουν βγάλει χρήμα, προς το παρόν όμως δεν έχει κυκλοφορήσει. Μία με δύο φορές το μήνα είμαι στα Χανιά ρε συ, ξέρω τι λέω.




PS. μη βγάλετε τα μάτια σας χωρίς εμένα, πάω να παίξω με τον Κωνσταντίνο κι επανέρχομαι!

Last edited by ortho; 30-11-2013 at 16:58.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 30-11-2013, 17:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Το edit ανεμοδαρμένε το έκανες όσο έγραφα! και κακώς το άλλαξες, εμένα μου άρεσε αυτός ο σέξυ τόνος σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ!


Στα σοβαρά τώρα, ξέρω Γιώργο ότι κλαίγονται, κι ότι έχουν βγάλει χρήμα, προς το παρόν όμως δεν έχει κυκλοφορήσει. Μία με δύο φορές το μήνα είμαι στα Χανιά ρε συ, ξέρω τι λέω.




PS. μη βγάλετε τα μάτια σας χωρίς εμένα, πάω να παίξω με τον Κωνσταντίνο κι επανέρχομαι!

δεν θα βγαλουμε τα ματια μας, θα σε περιμενουμε........

Παντως ηδη στο Κατακολο και Ολυμπια τα μαγαζια εκλεισαν και οι ιδιοκτητες πανε Σευχελλες......
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 30-11-2013, 17:14
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα βγαλουμε τα ματια μας, θα σε περιμενουμε........

Παντως ηδη στο Κατακολο και Ολυμπια τα μαγαζια εκλεισαν και οι ιδιοκτητες πανε Σευχελλες......


Aν αυτοι πηγαινουν Σευχελλες,ολα βαινουν καλως Γιωργο μου...Αυτοι ανεκαθεν πηγαιναν εκει,αλλα δεν ειναι ουτε αντιπροσωπευτικο δειγμα,ουτε κυριως εντιμοι οι περισσοτεροι εξαυτων κ μιλαω επειδη γνωριζω...Πολυ θα ηθελα να δω τις φορολογικες τους δηλωσεις...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 30-11-2013, 18:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Μα γι' αυτό πάνε Σεϋχέλλες!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 30-11-2013, 20:36
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Ήρεμα παίδες, αν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των ανθρώπων θα ξεπεραστεί ανώδυνα κ η κρίση και όλα τα δεινά.

Προσωπικά δούλεψα κ για 1 πιάτο φαί και για έναν ύπνο και για 50 δραχμές μεροκάματο σε εποχές που οι έλληνες είχαν αρχές, γνώριζαν τα της φιλοξενίας και οι εργάτες είχαν φιλότιμο. Οι νόμοι του κράτους λίγη σημασία είχαν, οι άνθρωποι τα έβρισκαν λίγο πολύ μεταξύ τους ένιωθες το δίκιο, είχες μία σφάλεια, είχες ελπίδα.

Υήρχαν σίγουρα και οι επιτήδειοι που εκμεταλεύονταν τον κόπο σου, αλλά το φιλότιμο ήταν τόσο πολύ στη χώρα που ένιωθες να σε προστατεύει κάτι, ήσουν χαλαρός, πίστευες και οι δυσκολίες περνούσαν. Έλεγες δε βαριέσαι, δε θα τον καταγγείλω, πήγαινες αλλού κ συνέχιζες τη δουλειά σου.

Θυμάμαι επίσης που δε ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ επάνω στη μηχανή. Ούτε το κράνος, ούτε τα λάστιχα, ούτε οι δρόμοι, ούτε τα φρένα κύριοι δε με ενέπνεαν τόση ασφάλεια, όσο το γεγονός ότι ήξερα ότι υπήρχαν άνθρωποι που θα με φρόντιζαν ότι και να πάθαινα, ώπου και να ήμουν. Έβλεπες το αίμα και γελούσες, έλεγες ή θα με γιατρέψουν ή θα με κλάψουν σαν άνθρωπο .
Πήγαινα στο νοσοκομείο και έβλεπα την αγωνία στα πρόσωπα των γιατρών και νοσοκόμων να με κάνουν "καλά", έβλεπα τρόπους, ένιωθα άνθρωπος, χωρίς να ήμουν σε κλίνες α' κατηγορίας.

Γινόταν ένα ατύχημα θυμάμαι, μαζεύονταν κόσμος κ δε περίμεναν ασθενοφόρο, με βουτούσαν και με πετούσαν στο πρώτο αμάξι που περνούσε και με πήγαιναν σφαίρα.

Πείτε μου (ΓιώργοΠ) πόσοι νόμο έχουν παραβεί σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω ή πόση βλακεία υπήρχε τότε ..σύμφωνα με τα λεγόμενά σου?
Κ μιλάμε ότι οι εποχές τότε πρακτικά ήταν πιο δύσκολες, υπήρχε πραγματική φτώχεια.

Σήμερα αλλάζω όλα αυτά που προσφέρει η σύγχονη ευρωπαική "κοινωνία" την υποτιθέμενη ασφάλεια που ορίζεται με αυστηρούς νομους και ψεύτικο σύνταγμα.

Δε γνωρίζω, αλλά δε θα κρίνω που ένας κακόμοιρος ξενοδόχος, στην αναδουλειά του μέσα στο χειμώνα προσφέρει εργασία και φαγητό σε ανθρώπους που σίγουρα έχουν αυτή την ανάγκη, που πεινάνε κ κρυώνουν στην Αθήνα, δε χρειάζεται όλα να οριστούν από το κράτος.

Σόρρυ αλλά σαβατιάτικα θυμήθηκα παλιές καλές εποχές..

Εποχές πιο δύσκολες που δε λειτουργούσαν όλα με νόμους αλλά το φαγητό και ο ύπνος ήταν στανταρ, κανείς δεν έμενε στο δρόμο..

Last edited by JohnGS1100; 30-11-2013 at 20:56.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 30-11-2013, 21:12
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δούλεψα κ για 1 πιάτο φαί και για έναν ύπνο και για 50 δραχμές μεροκάματο .....
... ναι Γιάννη ... έτσι είναι ... και στην εποχή των πατεράδων μας,

υπήρχαν πάααααρα πολοί που είχαν πάει στις μεγάλες πόλεις

κ δούλευαν σε ένα ανήλιαγο υπόγειο, μόνο για την στέγη ... και ίσως για ένα πιάτο/πιατάκι φαγάκι ...

Αλλά σήμερα, πιστεύω πως κάποιοι - όχι όλοι - εκμεταλεύονται την κρίση,

για να εφαρμόσουν τις ίδιες πρακτικές κ προς ίδιον όφελος ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!