GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 09-12-2009, 10:13
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

spam on και κολακείες

πανμέγιστε γιώργη, με τόσες άκρες και αναλύσεις που αφήνεις, οποιοσδήποτε διαβάζει θα ναι έτοιμος για ασεπ, κατατακτήριες και μαστερ τουλάχιστον!

spam off

Υ.Γ. Μου φαινεται οτι εχεις ψαξιμο τις προσεχεις ημερες!!!

ήδη ξεκινώ, μόνο που το διάβασμά μου είναι αποσπασματικό, συναντώ πρόβλημα και προσπαθώ να το λύσω, είμαι μακρυά από λογικές πτυχίου

που θα μου ΄πάει... κάποια στιγμή θα γίνω ειδήμων, σαν το ειδικότεροι τεχνογνώστες που είπε και ο syan!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 09-12-2009, 17:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PITS Εμφάνιση μηνυμάτων
MH TO KANΕΙΣ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!! σε προσφατο τεστ ξυρισα την μια αλλα στο δυναμομετρο τα ιδια ...μετα τις ξαναφησα και τωρα εχω καλυτερη αποκριση
περα απο τη πλακα ΑΝ ενα μπουζι (ιριδιου) ανεβαζει την καυση βενζινης σε σχεση με ενα αλλο και παρολο που εχω ιδια ποσοτητα ψεκασμου βενζινης στο χωρο καυσης δεν ειναι επομενο να γινεται καλυτερη καυση αρα καλυτερο παραγομενο εργο αρα σε ενα παραδειγμα αν θελω να πηγαινω με 100χιλ με το ιριδιου θα ΚΛΕΙΝΩ (εστω και ελαχιστα)το γκαζι μιας και θα εχω αυτη την ελαχιστη αυξημενη αποδοση??
αρα δεν θα εχω εστω και μικρη οικονομια καυσιμου???

τι ειπα παλι ο @##στης??
ΟΧΙ σε καμια περίπτωση!!! Διαβασε τα ποστ μου παραπάνω!! Το κλειδι στο ''ΟΧΙ'' μου ειναι η θερμοδυναμικη αποδοση του κινητρα η οποια ειναι σταθερη και δεν μεταβαλεται με κανενα μπουζι και καμια καλυτερη καυση! Διότι καλυτερη καυση, απο το απλο μπουζι στο ιριδιου, δεν υπάρχει ¨η τουλαχιστον δεν ειναι αξιοσημειωτη! Η διαφορα στην καυση του ενος απο του άλλου ειναι στο 0,001% αν μπορουμε να το θεσουμε με αριθμους!!! Η διαφορα του Ιριδιου απο ενα κοινο μπουζι ειναι α)το υλικο κατασκευης του το οποιο αντεχει τριπλασια κμ απο το κοινο μπουζι
β)αυτο το 0,001% το οποίο ναι μεν ειναι αμελητεο αλλα διαφημιζεται δεόντως!!!!! και
γ)Ο σπινθηρας ο οποιος ναι μεν ειναι ο ιδιος σε ισχυ αφου το βολταζ των πολλαπλασιαστων παραμενει το ιδιο αλλα λογω κατασκευης του ηλεκτροδιου ''απλωνει'' πιο πολύ μεσα στον θαλαμο καυσης καταλαμβανοντας περισσότερο χωρο του θαλαμου (οτι προσπαθουσαν να πετυχουν τα 3ακιδα μπουζι παλαιοτερα), κι εκει πετυχαινεται το 0,001%!!

Οσο για την καταναλωση ειπαμε η ποσοτητα καυσιμου που εισερχεται στον θαλαμο καυσης σε καθε θεση του γκαζιου και αναλογως συνθηκών ειναι δεδομενη π.χ. με το γκαζι στο 1/3 του ανοιγματος, 4000στρ και 120κμ η ποσοτητα εισερχομενου καυσιμου ειναι 0.05ml/sec!!! Aυτη η ποσοτητα θα καει, ειτε λιγο (κοινο μπουζι) ειτε περισσότερο καλα (ιριδιου), και αυτη η ποσοτητα θα ειναι η καταναλωση του κινητρα! Δηλαδη η ιδια!!

αυτο ειναι όλο!!

Last edited by GeorgeP; 09-12-2009 at 17:07.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 09-12-2009, 17:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

σκέφτηκε να κάνει μια βελτίωση ο άνθρωπος και του κάνατε τη καρδιά μαύρη.... από εδώ και πέρα μόνο βενζίνη θα βάζει, τίποτε άλλο.....κρίμα είναι και άνθρωπος που γουστάρει τις πατέντες...
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 09-12-2009, 17:28
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Πω πω ρε παιδια. Τι επιστημονικες αναλυσεις ειναι αυτες;
Εσεις θα επρεπε κανονικα να δουλευετε στη NASA.

Χαραμιζεστε!

(0,001%
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 10-12-2009, 14:47
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΧΙ σε καμια περίπτωση!!! Διαβασε τα ποστ μου παραπάνω!! Το κλειδι στο ''ΟΧΙ'' μου ειναι η θερμοδυναμικη αποδοση του κινητρα η οποια ειναι σταθερη και δεν μεταβαλεται με κανενα μπουζι και καμια καλυτερη καυση! Διότι καλυτερη καυση, απο το απλο μπουζι στο ιριδιου, δεν υπάρχει ¨η τουλαχιστον δεν ειναι αξιοσημειωτη! Η διαφορα στην καυση του ενος απο του άλλου ειναι στο 0,001% αν μπορουμε να το θεσουμε με αριθμους!!! Η διαφορα του Ιριδιου απο ενα κοινο μπουζι ειναι α)το υλικο κατασκευης του το οποιο αντεχει τριπλασια κμ απο το κοινο μπουζι
β)αυτο το 0,001% το οποίο ναι μεν ειναι αμελητεο αλλα διαφημιζεται δεόντως!!!!! και
γ)Ο σπινθηρας ο οποιος ναι μεν ειναι ο ιδιος σε ισχυ αφου το βολταζ των πολλαπλασιαστων παραμενει το ιδιο αλλα λογω κατασκευης του ηλεκτροδιου ''απλωνει'' πιο πολύ μεσα στον θαλαμο καυσης καταλαμβανοντας περισσότερο χωρο του θαλαμου (οτι προσπαθουσαν να πετυχουν τα 3ακιδα μπουζι παλαιοτερα), κι εκει πετυχαινεται το 0,001%!!

Οσο για την καταναλωση ειπαμε η ποσοτητα καυσιμου που εισερχεται στον θαλαμο καυσης σε καθε θεση του γκαζιου και αναλογως συνθηκών ειναι δεδομενη π.χ. με το γκαζι στο 1/3 του ανοιγματος, 4000στρ και 120κμ η ποσοτητα εισερχομενου καυσιμου ειναι 0.05ml/sec!!! Aυτη η ποσοτητα θα καει, ειτε λιγο (κοινο μπουζι) ειτε περισσότερο καλα (ιριδιου), και αυτη η ποσοτητα θα ειναι η καταναλωση του κινητρα! Δηλαδη η ιδια!!

αυτο ειναι όλο!!

:sm5::sm4:


τα τάπωσες όλα φίλε μου με τα προηγούμενα ποστ

δηλαδή και τα τριάκιδα μπουζί δεν προσφέρουν ουσιαστικά κάτι παραπάνω απο τα μονά...
μόνο ζημιά στην τσέπη κάνουν
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 10-12-2009, 14:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
:sm5::sm4:


τα τάπωσες όλα φίλε μου με τα προηγούμενα ποστ

δηλαδή και τα τριάκιδα μπουζί δεν προσφέρουν ουσιαστικά κάτι παραπάνω απο τα μονά...
μόνο ζημιά στην τσέπη κάνουν
Si senior tsompanis!!!!!!!

Αν θυμασαι και αυτα διαφημιζουν την οικονομια αλλα και τις αραιες αλλαγες τους! οι τελευταιες βασιζονται στις τρεις ακιδες οι οποιες μοιραζονται το φορτιο των βολταζ αντι για της μιας!!!!! Ειναι κατανοητο ευκολα νομιζω!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι μας ξημερώνει.... Carduelis Υγεία 9 08-08-2010 15:25
Τι σημαίνει BMW??? gepol Χιούμορ 4 14-10-2009 18:25
Τι είναι GPS Black_Shadow Πλοήγηση - Hardware και Software 10 15-06-2009 23:05
Τι πιστευεις; riko46 Γενικά - Αναβάτης 3 06-05-2009 23:41
Τι λετε.....? danaos Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 101 14-02-2009 18:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!