GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-10-2013, 00:35
trelomhxmhx Ο/Η trelomhxmhx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F650GS
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή spyball 8510- πρόβλημα

μιας που έχω θέμα με έναν τέτοιο συναγερμό (και δεν βρήκα κάτι σχετικό κατόπιν αναζήτησης) είπα να φτιάξω το θέμα αυτό


εδώ και λίγες μέρες αγόρασα μια 650gs (προφανώς μεταχειρισμένη) η οποία έχει πάνω τον 8510,

προχθές περιεργαζόμουν το χειριστήριο (το οποίο είναι και το μοναδικό που μου έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) και θεώρησα καλό να τσεκάρω την μπαταρία (ονομαστικά 6v, πραγματικά παραπάνω από 6v) έπειτα το ξαναμόνταρα και άρχισα τις δοκιμές από το σπίτι (που προφανώς ήταν εκτός εμβέλειας) και εν τέλει από δίπλα από την μηχανή, όπου διαπίστωσα ότι δεν ανταποκρινόταν ο συναγερμός στο χειριστήριο,
κατόπιν ψαξίματος βρήκα την λύση (παρατεταμένο πάτημα κουμπιού νο.1 για να γίνει επαναπρογραμματισμός)

από τότε όλα πήγαν καλά, έκανα τις βόλτες μου και χθες ασχολήθηκα με την μπαταρία της ίδιας της μοτο την όποια έβγαλα, φόρτισα (καταχρηστικά αφού σχεδόν άμεσα μου βγήκε γεμάτη) και σήμερα την επανατοποθέτησα όπου και πάλι τα πράγματα πήγαν καλά και η μοτο ξεκίνησε μια χαρά, ώσπου πέρασα από ένα βενζινάδικο (και είπα να τσεκάρω πιέσεις στα λάστιχα) από όπου όταν πήγα να ξεκινήσω (να σημειωθεί ότι αμέσως πριν μου έπεσε το μπρελόκ με κλειδιά/χειριστήριο από το ύψος της μπαγκαζιέρας) δεν ανταποκρινόταν ο συναγερμός στο χειριστήριο


από τότε δοκίμασα χίλιες φορές το τρικ με το παρατεταμένο πάτημα αλλά δεν έπιασε και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι το χειριστήριο τα έπαιξε

από κει και πέρα θεώρω ότι θα μπορούσα να βρω άκρη αν επιχειρούσα το "Emergency disarming" αλλά δεν έχω το "confidential code" καθώς δεν έχω τις κάρτες που συνοδεύουν τον συναγερμό (αν κατάλαβα καλά)



ερωτήσεις:

α) υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν δουλέυει το χειρηστήριο (π.χ. αν κάνει παρεμβολή σε καμία συσκευή)
β) που/πως θα βρω το "confidential code"- η πλακέτα του χειρηστηρίου όπως και η σειρήνα έχουν κάποιους κωδικούς, λένε κάτι;

τι με συμβουλέυετε;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-10-2013, 09:02
spirossam Ο/Η spirossam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή Απάντηση: spyball 8510- πρόβλημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από trelomhxmhx Εμφάνιση μηνυμάτων
μιας που έχω θέμα με έναν τέτοιο συναγερμό (και δεν βρήκα κάτι σχετικό κατόπιν αναζήτησης) είπα να φτιάξω το θέμα αυτό


εδώ και λίγες μέρες αγόρασα μια 650gs (προφανώς μεταχειρισμένη) η οποία έχει πάνω τον 8510,

προχθές περιεργαζόμουν το χειριστήριο (το οποίο είναι και το μοναδικό που μου έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) και θεώρησα καλό να τσεκάρω την μπαταρία (ονομαστικά 6v, πραγματικά παραπάνω από 6v) έπειτα το ξαναμόνταρα και άρχισα τις δοκιμές από το σπίτι (που προφανώς ήταν εκτός εμβέλειας) και εν τέλει από δίπλα από την μηχανή, όπου διαπίστωσα ότι δεν ανταποκρινόταν ο συναγερμός στο χειριστήριο,
κατόπιν ψαξίματος βρήκα την λύση (παρατεταμένο πάτημα κουμπιού νο.1 για να γίνει επαναπρογραμματισμός)

από τότε όλα πήγαν καλά, έκανα τις βόλτες μου και χθες ασχολήθηκα με την μπαταρία της ίδιας της μοτο την όποια έβγαλα, φόρτισα (καταχρηστικά αφού σχεδόν άμεσα μου βγήκε γεμάτη) και σήμερα την επανατοποθέτησα όπου και πάλι τα πράγματα πήγαν καλά και η μοτο ξεκίνησε μια χαρά, ώσπου πέρασα από ένα βενζινάδικο (και είπα να τσεκάρω πιέσεις στα λάστιχα) από όπου όταν πήγα να ξεκινήσω (να σημειωθεί ότι αμέσως πριν μου έπεσε το μπρελόκ με κλειδιά/χειριστήριο από το ύψος της μπαγκαζιέρας) δεν ανταποκρινόταν ο συναγερμός στο χειριστήριο


από τότε δοκίμασα χίλιες φορές το τρικ με το παρατεταμένο πάτημα αλλά δεν έπιασε και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι το χειριστήριο τα έπαιξε

από κει και πέρα θεώρω ότι θα μπορούσα να βρω άκρη αν επιχειρούσα το "Emergency disarming" αλλά δεν έχω το "confidential code" καθώς δεν έχω τις κάρτες που συνοδεύουν τον συναγερμό (αν κατάλαβα καλά)



ερωτήσεις:

α) υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν δουλέυει το χειρηστήριο (π.χ. αν κάνει παρεμβολή σε καμία συσκευή)
β) που/πως θα βρω το "confidential code"- η πλακέτα του χειρηστηρίου όπως και η σειρήνα έχουν κάποιους κωδικούς, λένε κάτι;

τι με συμβουλέυετε;




www.thivaios.gr


ή ένα τηλεφωνάκι ή ένα πέρασμα από εκεί.....

Last edited by spirossam; 07-10-2013 at 09:03.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!