GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 12-10-2010, 20:39
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως και αυτοί Έλληνες είναι, οπότε δεν το κάνουμε "Οι Έλληνες σέβονται τον ΚΟΚ;"

Reply With Quote
  #32  
Παλιό 12-10-2010, 20:40
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι, αν το καταδιώκει με φάρο και σειρήνα.....η απάντηση είναι προφανής εάν έχω αντιληφθεί σωστά το ερώτημα...
Θα το δικαιολογούσες εάν αυτός λόγο της υπερβολικής του ταχύτητας, έχανε τον έλεγχο και έπεφτε στο οχημά σου ενώ εσύ είχες ήδη προσπάθησες να τον διευκολύνεις σε ένα δρόμο που κινούνταν και άλλα οχήματα; Ενώ το αποτέλεσμα πέρα από τις υλικές ζημιές συνοδευόταν και με μικρό κάταγμα σου;
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 12-10-2010, 20:52
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως και αυτοί Έλληνες είναι, οπότε δεν το κάνουμε "Οι Έλληνες σέβονται τον ΚΟΚ;"
Σωστός!!!!
Καλό είναι πάντως ο καθένας να κοιτάει τον εαυτό του και να κάνει την αυτοκριτική του στο συγκεκριμένο θέμα όπως και σε όλα.Αν ήμασταν όλοι μας σωστοί τότε και οι Αστυνομικοί θα ήταν.Όλοι μεγαλώσαμε δυστυχώς με την ίδια παιδεία στο θέμα της οδήγησης ,το ίδιο και αυτοί.Πιστεύω χρειάζονται πολλά χρόνια για να αλλάξει η νοοτροπία μας.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 12-10-2010, 21:53
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το δικαιολογούσες εάν αυτός λόγο της υπερβολικής του ταχύτητας, έχανε τον έλεγχο και έπεφτε στο οχημά σου ενώ εσύ είχες ήδη προσπάθησες να τον διευκολύνεις σε ένα δρόμο που κινούνταν και άλλα οχήματα; Ενώ το αποτέλεσμα πέρα από τις υλικές ζημιές συνοδευόταν και με μικρό κάταγμα σου;
θα τον δικαιολογούσα εφόσον υπήρχε λόγος σοβαρός....Τραβάνε μεγάλο λούκι για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά...τα λάθη δικαιολογούνται έστω και με ένα κάταγμά μου . Βέβαια δεν γνωρίζω εάν είναι ασφαλισμένα τα οχήματά τους και τί θα έχω λαμβάνειν ως αποζημίωση...
Το ερώτημα βέβαια είναι εάν είναι εκπαιδευμένοι να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Ξαφνικά στη Κηφισίας μου κολλάνε πίσω μου 2 της ΔΙΑΣ που με χειρονομίες και φωνές μου λένε να αλλάξω λωρίδα, πραγματικά με τρόμαξαν γιατί εμφανίστηκαν από το πουθενά. Αφού τους κάνω χειρονομίες (όχι άσεμνες) για το γεγονός ότι με τρόμαξαν με τις φωνές τους, βλέπω από το καθρέφτη ένα ΤΑΧΙ να τρέχει....έκανα αμέσως δεξιά και εκεί που είχα τρελλά νεύρα και θα έβριζα και τον ταξιτζή για το τρόπο που γινόταν η συνοδεία είδα μια κυρία στο πίσω κάθισμα και ένα ζευγάρι παιδικά ματάκια να με κοιτάνε με απορία και λύπη......με κάρφωσε στη καρδιά το βλέμμα του μικρού.......
Δεν έχω πάρει μαθήματα συνοδείας αλλά το να τρομάζεις τους άλλους οδηγούς ενώ κάνεις διακομιδή ασθενούς δεν μου φαίνεται σωστό...και βέβαια δεν με πείθει κανείς ότι τους έχουν διδάξει να κάνουν αυτό που πρέπει με ασφάλεια για τους ίδιους, τον ασθενή αλλά και τους τριγύρω...
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 12-10-2010, 22:50
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Την επόμενη μέρα δεν θα τους δικαιολογούσες. Γιατί;

Διότι θα έπρεπε να διεκδικήσεις την αποζημίωση σου ή θα σε πληροφορούσε ο γιατρός ότι το μικρό αυτό κάταγμα όπως πίστεψες, θα είναι μια μόνιμη βλάβη.

Βεβαίως όταν το παραστατικό θα τέλειωνε στη αίθουσα ενός δικαστηρίου, ο δικηγόρος σου θα έλεγε: "δεν νομίζω ότι επιτρέπεται η Αστυνομία να καταδιώκει αυτοκίνητα στους μποτιλιαρισμένους δρόμους μόνο και μόνο για αποδώσει στον ιδιοκτήτη του ένα κλεμμένο αυτοκίνητο. Τα αυτοκίνητα μπορούν αντικατασταθούν όχι όμως η αναπηρία του πελατη μου".

Επίσης μπορεί να σε πλησίαζε ο ιδιοκτήτης του κλεμμένου και να σου εκμυστηρευτεί : «Θα προτιμούσα να μη βρεθεί έτσι το όχημα μου θα προτιμούσα να εισέπραττα την αποζημίωση κλοπής από την ασφαλιστική μου»

Ενώ ο δικηγόρος των αστυνομικών Θα προσπαθούσε να πείσει το δικαστήριο ότι δεν επιτρέπεται οι αστυνομικοί να μένουν απαθείς σε κλέφτες οχημάτων, και ότι οι στους κατηγορούμενους πελάτες του να τους καταλογιστούν ελαφρυντικά.

Τελικά αν ο αστυνομικός κάνει μια σύλληψη απλά παραβιάζοντας τον ΚΟΚ τότε απλά έκανε τη δουλεία του.

Αν αυτή συνοδευτεί και από κάποιο χοντρό λάθος, που δεν έμεινε τίποτα όρθιο στο δρόμο τότε αυτοί γίνονται οι κακοί, οι ανεκπαίδευτοι, οι επικίνδυνοι.

Έτσι για αυτούς δεν τίθεται το ερώτημα αν πρέπει να σέβονται τον ΚΟΚ αυτό εννοείται, αλλά αν αξίζει το κόπο να τον παραβιάζουν κατά τα καθήκοντα τους όταν το αποτέλεσμα δεν είναι εξαρχής προδιαγεγραμμένο.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 13-10-2010, 07:58
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

[QUOTE=vpentza;229384]θα τον δικαιολογούσα εφόσον υπήρχε λόγος σοβαρός....Τραβάνε μεγάλο λούκι για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά...τα λάθη δικαιολογούνται έστω και με ένα κάταγμά μου . Βέβαια δεν γνωρίζω εάν είναι ασφαλισμένα τα οχήματά τους και τί θα έχω λαμβάνειν ως αποζημίωση...

ειναι ασφαλισμενα απο την νομαρχια............το θεμα ειναι οτι θα αργησεις να παρεις τα ψιλα,χρονο και βαλε............
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 13-10-2010, 10:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

εγώ θα θυσίαζα τον χρόνο μου και το κόστος της ψυχικής οδύνης φτάνει να ήταν για λόγο σοβαρό
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 13-10-2010, 15:11
MudRat Ο/Η MudRat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: XR 600R 1200 GSA 06
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος τα οχήματα έκτατης ανάγκης δεν επιτρέπεται να παραβιάζουν τον ΚΟΚ, τα ηχητικά και φωτεινά όργανα είναι για να τους διευκολύνουν οι οδηγοί που κινούνται στο ίδιο δρόμο.
Σε περίπτωση ατυχήματος με παράβαση του ΚΟΚ από οδηγό οχήματος εκτατης ανάγκης, θα του καταλογιστεί υπαιτιότητα.
Nai tα πράγματα είναι έτσι, όπως γραφή ο giotis.... Break the law pay the price !

Last edited by MudRat; 13-10-2010 at 15:13.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 13-10-2010, 15:17
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MudRat Εμφάνιση μηνυμάτων
Nai tα πράγματα είναι έτσι, όπως γραφή ο giotis.... Break the law pay the price !

παει μακρυα η κουβεντα.........................
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 14-10-2010, 19:11
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;

Παίδες....
Η Δουλειά του Αστυνομικού δεν είναι εύκολη...Γνωρίζει κανείς μας το τι βλέπουν αυτοί οι άνθρωποι καθημερινά?
Γνωρίζει κανείς το μισθό τους??*αν ναι,με αποδεικτικά στοιχεία*
Γνωρίζει κανείς οτι είναι οι πρώτοι εκτεθιμένοι απέναντι στην κάθε είδους τρομοκρατική πράξη??Γνωρίζει κανείς οτι πραγματικά τρέχουν όλο το 24ωρο??
Γνωρίζει κανεις μας ΜΑΧΙΜΟ αστυνομικό???
Σαφώς υπάρχουν και τα λαμόγια που ομως υπάρχουν σε όλες τις δουλειές...
Σε θέμα παραβίασης του ΚΟΚ εννοείται οτι το καταγγέλω και εγώ όπως επίσης και την επιδεικτική μαγκια κάποιον που χρησιμοποιούν τα υπηρεσιακά οχήματα προς υποβολή του εγώ τους....
Αυτά...



Οσο για την ομάδα ΔΙΑΣ....Παιδιά,κάνουν δουλειά αυτοι οι πιτσιρικάδες!!!Μπορεί οχι όλοι αλλά ενα 90% κάνει σωστά τη δουλειά της!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οι Βολιοτες τον πινουν στην Αγχιαλο... alx_k Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 38 30-04-2010 19:02
Σήματα ΚΟΚ... κόπηκα! gemara Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 14 19-01-2010 23:11
Οι Ελβετικές αρχές συνέλαβαν τον Ρομάν Πολάνσκι soter3gm Κόσμος 3 06-10-2009 01:02
Οι λογιστές κυνηγούν τον Ρόσι Alext Αγώνες 8 27-09-2009 22:15
Οι «Περσείδες» θα φωτίσουν τον ουρανό yannis Περιβάλλον 10 12-08-2009 11:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!