GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Προτάσεις για κοπάνα - Ζητείται παρέα για τη βόλτα / για το ταξίδι

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-01-2013, 02:00
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

επειδή θίξατε πολλά θέματα ο καθένας σε διαφορετικό πόστ θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα μπορώ...

- Το ταξίδι είναι σίγουρα πολυέξοδο και είμαι της άποψης πως με λιγότερα από 2500ευρώ είναι πολύ δύσκολο (όχι όμως και ακατόρθωτο) να βγει. Είμαι πρόθυμος να ακολουθήσω τον τρόπο ταξιδιού του οποιουδήποτε εκτός κι αν είναι τέρμα σκληροπυρηνικός του τύπου "μόνο free camping" όλες τις μέρες. Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία. Όσο για το φαγητό... εννοείται πως τα ψώνια από super markets είναι δεδομένο!

- Το δρομολόγιο που σκέφτομαι είναι με αφετηρία από Ηγουμενίτσα για Βενετία... και από εκεί μέσα σε 2-3 μέρες να οδηγούμε στην Νορβηγία. Θεωρώ πως προς την άνοδο πρέπει να οδηγούμε με τα κεφάλια κάτω για να προλάβουμε τον προορισμό μας πάση θυσία και σε όσες μέρες μας περισσεύουν (εγώ υπολογίζω 20-22 μέρες σύνολο) κάνουμε τον τουρισμό μας όπου γουστάρουμε. Φυσικά το δρομολόγιο πιστεύω πως είναι κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα!

- @panagiotis.farmer έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες! Μερικές φορές όμως και οι φίλοι σε προδίδουν. Έτσι έγινε και στην περίπτωσή μου πριν περίπου 2 χρόνια. Τέσπα... στην τελική πολύ καλοί φίλοι μπορούν να γίνουν και 2-3 άνθρωποι που έχουν ένα κοινό όνειρο εάν ζουν με μερικές βασικές αρετές όπως ο σεβασμός...
Όσο για το μόνος που λες... θεωρώ πως μετά από ένα σημείο θα βρεθείς να παλεύεις με τον εαυτό σου και θα πάψεις να το απολαμβάνεις το ταξίδι.


- Η εμπειρία μου σε ταξίδια στο εξωτερικό δεν θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έτυχε όμως να συνταξιδέψω με έναν άνθρωπο πολύ έμπειρο κατά την γνώμη μου και θεωρώ πως κάτι αποκόμισα. Συγκεκριμένα το καλοκαίρι του `11 ξεκίνησα με μια παρέα ενός άλλου φόρουμ τους οποίους επίσης δεν τους γνώριζα (απλά ήπιαμε 2-3 καφέδες και κάναμε και μερικές βόλτες εντός Ελλάδος πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι). Σε 12 μέρες περάσαμε από Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία, Αυστρία, Ιταλία και επιστροφή από Ανκόνα, σύνολο 4000km. Όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να ποστάρω κάτι σχετικά με αυτό... Το καλοκαίρι του `12 ήταν πιο χαλαρό... έκανα με την κοπέλα μου ένα τουρ στην Τοσκάνη, σύνολο περίπου 2500km.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-01-2013, 15:36
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

φιλε μην μασας τιποτα πιστευω θα την βρεις την ακρη
απο την αλλη ο τροπος που εξηγησες την ανοδο δεν σου κρυβω οτι με γοητευσε!!!!!! μου αρεσουν πολυ τα καταδρομικα!!!!!!!!!!
θα τα πουμε εν καιρω καλη χρονια να εχεις
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-01-2013, 18:08
BMW 1150 RT Ο/Η BMW 1150 RT βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Goldwind1800
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Ο Μηχανόβιος ποτέ δεν κάνει πίσω απο τον προορισμό που έχει χαράξει στο μυαλό του
ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-01-2013, 18:28
Segosioannis Ο/Η Segosioannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Καλη χρόνια σε όλους με υγεία και ευημερεια,και εγώ ετοιμαζω το ταξειδη στον βράχο,δεν έχω ψάξει για παρέα ακόμα,, αν θέλετε μπορούμε να τα πούμε.
ΥΓ ετοιμαζω τρόπος του λέγειν όλα ανοιχτά ΜΟΝΟ η μοτο και ο εξοπλισμός θα είναι ΟΚ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-01-2013, 18:41
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή θίξατε πολλά θέματα ο καθένας σε διαφορετικό πόστ θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα μπορώ...

- Το ταξίδι είναι σίγουρα πολυέξοδο και είμαι της άποψης πως με λιγότερα από 2500ευρώ είναι πολύ δύσκολο (όχι όμως και ακατόρθωτο) να βγει. Είμαι πρόθυμος να ακολουθήσω τον τρόπο ταξιδιού του οποιουδήποτε εκτός κι αν είναι τέρμα σκληροπυρηνικός του τύπου "μόνο free camping" όλες τις μέρες. Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία. Όσο για το φαγητό... εννοείται πως τα ψώνια από super markets είναι δεδομένο!

- Το δρομολόγιο που σκέφτομαι είναι με αφετηρία από Ηγουμενίτσα για Βενετία... και από εκεί μέσα σε 2-3 μέρες να οδηγούμε στην Νορβηγία. Θεωρώ πως προς την άνοδο πρέπει να οδηγούμε με τα κεφάλια κάτω για να προλάβουμε τον προορισμό μας πάση θυσία και σε όσες μέρες μας περισσεύουν (εγώ υπολογίζω 20-22 μέρες σύνολο) κάνουμε τον τουρισμό μας όπου γουστάρουμε. Φυσικά το δρομολόγιο πιστεύω πως είναι κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα!

- @panagiotis.farmer έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες! Μερικές φορές όμως και οι φίλοι σε προδίδουν. Έτσι έγινε και στην περίπτωσή μου πριν περίπου 2 χρόνια. Τέσπα... στην τελική πολύ καλοί φίλοι μπορούν να γίνουν και 2-3 άνθρωποι που έχουν ένα κοινό όνειρο εάν ζουν με μερικές βασικές αρετές όπως ο σεβασμός...
Όσο για το μόνος που λες... θεωρώ πως μετά από ένα σημείο θα βρεθείς να παλεύεις με τον εαυτό σου και θα πάψεις να το απολαμβάνεις το ταξίδι.


- Η εμπειρία μου σε ταξίδια στο εξωτερικό δεν θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έτυχε όμως να συνταξιδέψω με έναν άνθρωπο πολύ έμπειρο κατά την γνώμη μου και θεωρώ πως κάτι αποκόμισα. Συγκεκριμένα το καλοκαίρι του `11 ξεκίνησα με μια παρέα ενός άλλου φόρουμ τους οποίους επίσης δεν τους γνώριζα (απλά ήπιαμε 2-3 καφέδες και κάναμε και μερικές βόλτες εντός Ελλάδος πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι). Σε 12 μέρες περάσαμε από Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία, Αυστρία, Ιταλία και επιστροφή από Ανκόνα, σύνολο 4000km. Όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να ποστάρω κάτι σχετικά με αυτό... Το καλοκαίρι του `12 ήταν πιο χαλαρό... έκανα με την κοπέλα μου ένα τουρ στην Τοσκάνη, σύνολο περίπου 2500km.
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι

Είσαι σε καλό δρόμο, μακάρι να βρείς και την μοτοσυντροφιά που γουστάρεις...

Ενδοιασμούς μόνο για την διασημότητα και το φήμη του προορισμού...

Χωρίς αυτή η αποψη μου να σημαίνει κάτι κακό

Αν νομίζεις ότι θα σε ικανοποιήσει αυτό το ταξίδι, δούλεψε να το πραγματοποιήσεις
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-01-2013, 18:44
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Segosioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη χρόνια σε όλους με υγεία και ευημερεια,και εγώ ετοιμαζω το ταξειδη στον βράχο,δεν έχω ψάξει για παρέα ακόμα,, αν θέλετε μπορούμε να τα πούμε.
ΥΓ ετοιμαζω τρόπος του λέγειν όλα ανοιχτά ΜΟΝΟ η μοτο και ο εξοπλισμός θα είναι ΟΚ
Ωραίο είναι ότι ένα όνειρο σου, σε προέτρεψε να γράψεις το πρώτο σου ποστ στο φόρουμ!!

Αν θες πέρνα και από τα καλοσωρίσματα να πεις 2 λόγια για εσέ!!

Με το καλό να γίνουν τα όνειρα πράξη...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-01-2013, 18:45
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μην μασας τιποτα πιστευω θα την βρεις την ακρη
απο την αλλη ο τροπος που εξηγησες την ανοδο δεν σου κρυβω οτι με γοητευσε!!!!!! μου αρεσουν πολυ τα καταδρομικα!!!!!!!!!!
θα τα πουμε εν καιρω καλη χρονια να εχεις
Πως τσιμπάς... σαν την πεινασμένη τσιπούρα

Μάμα το κwλοντουλαπάκι και γράψε καμμιά ευχή
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-01-2013, 21:37
xntinou Ο/Η xntinou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 316
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Λίγο η περιγραφή, λίγο η φωτο, λίγο τα παλαιότερα ταξιδιωτικά και η αποπνέουσα φρεσκάδα της Σκανδιναβίας . .

ΜΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ !

Άντε να δούμε, στο τέλος βλέπω καμιά μαζική άνοδο
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 05-01-2013, 01:37
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Αν χρειαστεις πληροφοριες γνωριζω καλα την χωρα για λεπτομερειες.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 05-01-2013, 01:51
johnpa Ο/Η johnpa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMW120GS
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: NORDKAPP

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordkapp Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν χρειαστεις πληροφοριες γνωριζω καλα την χωρα για λεπτομερειες.
Όλοι θα θέλαμε κάποιες λεπτομέρειεςΠοτέ δεν ξέρεις
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!