GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 08-03-2011, 01:47
N.GS Ο/Η N.GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: athina
Μoto: 1150gs adventure
Μηνύματα: 247
Thumbs up Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Ομοσταυλοι φίλοι μου έχοντας το 1100gs(αν και παλιογρια μου έκανε τα χατηρια)αποφάσισα ότι πρέπει να την αναβαθμισω,έχοντας Λοιπόν στα χέρια μου της δυο εν λόγο μηχανές,νομίζω ότι πιο πολύ μου έκανε το 1150adv. Δεν ξέρω μάλλον λόγο της στιβαροτητας της και γεμάτη μέταλλο το να ταξιδευεις φορτογκα και να στριβεις αδιάφορος χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι το 1200adv. Δεν είναι καλό απλά όταν ταξιδεψα με αυτό με τρόμαξε και με ξένισε το πόσο ελαφρύ ήταν για BMW και πόσο πολυ εύκολα έπεφτε στην στροφή τόσο πολύ που μερικές φορές εχανα και της γραμμές μου!!!!!
Αυτή πάντα είναι η άποψη μου χωρίς να θέλω να κατηγορησω κάτι...!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 08-03-2011, 04:48
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N.GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομοσταυλοι φίλοι μου έχοντας το 1100gs(αν και παλιογρια μου έκανε τα χατηρια)αποφάσισα ότι πρέπει να την αναβαθμισω,έχοντας Λοιπόν στα χέρια μου της δυο εν λόγο μηχανές,νομίζω ότι πιο πολύ μου έκανε το 1150adv. Δεν ξέρω μάλλον λόγο της στιβαροτητας της και γεμάτη μέταλλο το να ταξιδευεις φορτογκα και να στριβεις αδιάφορος χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι το 1200adv. Δεν είναι καλό απλά όταν ταξιδεψα με αυτό με τρόμαξε και με ξένισε το πόσο ελαφρύ ήταν για BMW και πόσο πολυ εύκολα έπεφτε στην στροφή τόσο πολύ που μερικές φορές εχανα και της γραμμές μου!!!!!
Αυτή πάντα είναι η άποψη μου χωρίς να θέλω να κατηγορησω κάτι...!!
Εγώ ερχόμενος από Fazer 1000 με 143 άλογα μαμίσια καταρχήν ξεπέρασα την τεράστια διαφορά δύναμης μη μπορώντας ακόμα να το χωνέψω αλλά έπαθα κολούμπρα με το γεγονός οτι μπορώ με λίγη προσπάθεια και όρεξη να κάνω πράγματα που θα με κρατήσουν μακρυα απο το συνεργείο για 50000 χλμ....
Πέραν τουτου και ισως να είναι και κουβέντες καφενείου, άκουσα ότι το 1150 (τουλάχιστον το δικό μου) είναι εξ'ολοκλήρου φτιαγμένο με ανταλλακτικά Γερμανιας και όχι απο συνεργασίες με Κινα-Ιταλια-κτλ...
Είναι και κάποιες λεπτομερειες που μπορει ένας χρήστης με απλα εργαλεία να κανει χωρις τη βοηθεια συνεργειου-εγκεφάλου, πχ αλλαγη υγρών ABS...
Με το Integral πρεπει να γινει μεσω PC..
Τεσπά, λέω ότι αν ήθελα άλογα, θα τα αγόραζα φθηνότερα Γιαπωνέζικα...
Αν ήθελα σουζομηχανή, θα αγόραζα Ducati....
Αγόρασα χαρακτήρα και αντοχή στο χρόνο μαζί με φιλικότητα προς το χρήστη....
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 08-03-2011, 09:14
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Δες και αυτό. Ίσως σε βοηθήσει σε κάτι όσο αναφορά το 1150.

http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%C...BC%CE%B7-3102/
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 08-03-2011, 09:32
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Το 1200 πέρα από τα λιγότερα κιλά είναι και πιο ζυγισμενο σαν στήσιμο όπως επίσης σαφώς έχει και καλύτερο μοτερ, αναβαθμισμένο.
καλύτερο λοιπόν είναι να πάς στο πιο καινούριο.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 08-03-2011, 09:53
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερη και αξιόπιστη το μοντέλο 10-11 σε σχέση με ποιό?
Προφανώς με οποιοδήποτε προηγούμενο GS...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εμπειρία έχει το καινούριο μοντέλο να συγκρίνει?..
Το μοντέλο δεν έχει καμία εμπειρία, την έχουν όμως οι σχεδιαστές του και αυτοί που έχουν φτιάξει τα προηγούμενα GS. 31 χρόνια δηλαδή όσον αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο, σχεδόν καμιά 100στή όσον αφορά τον κινητήρα και τις μοτοσυκλέτες γενικότερα και χιλιάδες λεπτομέρειες να συγκρίνουν.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Χωρίς εμπάθεια για τους ιδιοκτήτες νεότερων μοντέλων, πιστεύω ότι τα 1200άρια είτε λόγω marketing της BMW και αλλαγής target group της μαμάς, έπαψαν να είναι τέχνη και καινοτομία στον μοτοσυκλετισμό....
Εμπάθεια για πιο λόγο; Και τι σύγκριση μπορεί να γίνει σε μία μηχανή κόστους 5.000€ σήμερα με μία άλλη των 22.000€;;; Εκτός αυτού, μπαίνει και το φαινόμενο της "εκλογίκευσης" στη μέση, αλλιώς βασανιζόμαστε ιδιαίτερα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλά όταν στα φανάρια σταματάνε δίπλα μου 4 1200άρια με ελάχιστες διαφορες μεταξύ τους και κοιτάζουν το δικό μου και μου λένε μπράβο, πιστεύω ότι ήμουν τυχερός που διάλεξα αυτό το μηχανάκι κι ας μην ήξερα και πολλά..
1. Ας ήσουνα πάνω σε μια R12 του '35 να δεις πως θα σε κοιτάγανε... Τι θα πει αυτό; Ότι είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα; Ανεβαίνεις πάνω, κάνεις το σταυρό σου να μη φρενάρει απότομα ο μπροστινός σου και πας...

2. Οι αναβάτες των 1200 επειδή είναι κατά κανόνα καλά παιδιά και όντως γνώστες του ότι καβαλούν ότι καλύτερο υπάρχει σε μοτοσυκλέτα σήμερα, δείχνουν... συμπόνια προς τους αναβάτες οποιαδήποτε άλλης μηχανής! Μέχρι και "καλό μηχανάκι το varadero" θα τους ακούσεις να λένε!

Εν κατακλείδι, ο έρως εξ ορισμού τυφλώνει και αυτός είναι ο σκοπός του για την αναπαραγωγή του είδους. Εν προκειμένω, όταν πρόκειται για μοτοσυκλέτα, πάλι είναι αδύνατο να πείσεις κάποιον που έχει ερωτευτεί μία μηχανή ότι, ξέρεις κάτι, έχουν βγει και καλύτερες και ομορφότερες που κάνουν πιο πολλά κόλπα απ΄τη δικιά σου!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 08-03-2011, 11:44
N.GS Ο/Η N.GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: athina
Μoto: 1150gs adventure
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και αυτό. Ίσως σε βοηθήσει σε κάτι όσο αναφορά το 1150.

http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%C...BC%CE%B7-3102/
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 08-03-2011, 12:30
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων

2. Οι αναβάτες των 1200 επειδή είναι κατά κανόνα καλά παιδιά και όντως γνώστες του ότι καβαλούν ότι καλύτερο υπάρχει σε μοτοσυκλέτα σήμερα, δείχνουν... συμπόνια προς τους αναβάτες οποιαδήποτε άλλης μηχανής! Μέχρι και "καλό μηχανάκι το varadero" θα τους ακούσεις να λένε!
Τουλαχιστον το δικο μου varadero,περισσοτερο με ζηλια το κοιτουσαν παρα με συμπονια.....
Αυτο που μπορω να πω εγω,εχοντας ελαχιστη εμπειρια των 1000km με το GS,ειναι οτι οντως αυτο το μοτορι εχει κανει μαγκες πολλους ''οδηγους'' που δεν ξερανε που πανε τα τεσσερα απο μοτοσυκλετες.Γιατι στριβει ευκολα,φρεναρει εκπληκτικα και εχει και τρομερη ''λεζαντα''.Μη εχοντας οδηγησει το 1150,[δεν μου το δινει το φιλαρακι μου ο comander ],δεν μπορω να εχω μετρο συγκρισης για να βοηθησω και τον φιλο στην επιλογη του,αλλα απ'οτι εχω καταλαβει ειναι ενα 1200 στην πιο βαρια,στιβαρη και λιγο πιο αργη του εκδοση.Το κοστος αποκτησης βεβαια ειναι και ολο το νοημα της συγκρισης,γιατι η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη.
Αν λοιπον εχεις λυσει φιλε μου τον οικονομικο σου γριφο,προχωρα σε αυτο που σου κανει το ''κλικ''.....
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 08-03-2011, 12:40
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Τσίμπησε ο πρώτος...!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 08-03-2011, 12:44
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσίμπησε ο πρώτος...!
Δουλεια μας......!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 08-03-2011, 13:13
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
.Μη εχοντας οδηγησει το 1150,[δεν μου το δινει το φιλαρακι μου ο comander ],δεν μπορω να εχω μετρο συγκρισης για να βοηθησω και τον φιλο στην επιλογη του,αλλα απ'οτι εχω καταλαβει ειναι ενα 1200 στην πιο βαρια,στιβαρη και λιγο πιο αργη του εκδοση.
*Μεγάλη και σωστή κουβέντα. Καλύτερη γνώμη όταν έχεις οδηγήσει (και για κάποια αρκετα κλμ) και τα 2.
*Σωστό και το 2ο.
*Η γνώμη μάλλον δεν είναι από τεστ, είναι ...φαφούα .,

Έχω πει περισσότερο από τον καθένα, για το ποσο καλή μοτοσικλέτα είναι το βαρα.. Αλλά το bmw, έχει κάποια σημεία, που είναι ΟΛΑ τα λεφτά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW ADVENTURE 1150 xristoforos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 1 21-01-2011 13:27
Βάσεις ζελατίνας για R 1150 GS Adventure BillyGS Ζήτηση 0 17-09-2010 17:07
Γνώμη για βάση βαλιτσών SW-MOTECH για 12GSA chris71 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 7 09-09-2010 15:54
Πωλειται R 1150 GS ADVENTURE antonis1150GSA Πωλήσεις μοτοσυκλετών 21 03-08-2010 13:17
Ζελατίνα 1150 gs adventure... kotskofi Ζήτηση 1 07-05-2010 14:31


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!