GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-04-2009, 11:17
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Angry ...Απατεώνας εκ Πατρών

τα νεύρα μου ! μου τα παίζει η μπαταρία στο africa και την αλλάζω αλλά μετρώντας τον ανορθωτή μου βγάζει 18v , γεγονός που σημαίνει ότι υπερφορτίζει και γι αυτό τα έπαιξε κ η μπαταρία. ρωτάω στο νησί για ανορθωτή και μου λένε ...120 γιούρα ... πολύ . βρίσκω λοιπόν μέσω internet ένα κατάστημα στα περίχωρα της Πάτρας όπου το συγκεκριμένο κομμάτι πωλείται 60 (!) γίουρα , όσο και στην Αθήνα όπου ρώτησα επίσης. Λογική τιμή οκ. Μιλάμε πάντα για την ίδια μάρκα κ τύπο ανορθωτή !

όταν λοιπόν έρχεται με το καλό ο ανορθωτής , τον συνδέω στο μηχανάκι (το οποίο στο τριφασικό εναλλασόμενο έδινε σταθερά 14volt σε όλες τις εξόδους του ) μετράω από την άλλη μεριά την έξοδο του ανορθωτή και ... μάπα το καρπούζι ! 0.8volt. συνδέω πάλι τον παλιό και μου δίνει 18-19 volt. ωραία λέω ,ελατωματικό κομμάτι , το πάμε για αλλαγή .

...έλα μου όμως που λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο ! τηλεφωνώ στο κατάστημα της Πάτρας όπου ο υπάλληλος μου λέει να μιλήσω με τον υπεύθυνο , ο οποίος πρέπει να είναι κατά την γνώμη μου χείριστης μορφής επαγγελματίας. " Εμείς κύριε αναγράφουμε στους όρους μας στο site ότι δεν γίνονται δεκτές οι επιστροφές ηλεκτρικών , και κακώς που συζητάω μαζί σας. Δεν σας έστειλα κανέναν κινέζικο , ο ανορθωτής που σας έστειλα είναι μάρκας τάδε και αν δεν λειτουργεί η ευθύνη βαρύνει εσάς ! "

προσπαθώντας να επικοινωνήσω μαζί του ( γιατί το είχε πάρει στον μονόλογο) του λέω ότι κ εγώ έχω το δίκιο μου γιατί πλήρωσα 60 γιούρα για ένα ανταλλακτικό που εξαρχής δεν λειτουργούσε και ακόμα κι αν δεν τον καλύπτει η εταιρεία του με εγγύηση ώστε να της επιστρέψει κ αυτός με την σειρά του το ανταλλακτικό , να μου κάνει τουλάχιστον μια σοβαρή έκπτωση ώστε να πάρω έναν καινούριο. η απάντησή του " αν δεν μείνατε ευχαριστήμένος κύριε , να μην ξαναψωνίσετε από το μαγαζί μας " !!!

Στο μεταξύ , ξεστραβώνομαι και ξαναμπαίνω στο site για να διαβάσω τους όρους του , μεταξύ των οποίων αναφέρονται τα εξής :

επιστροφές γίνονται δεκτές όταν το προϊόν είναι ελατωματικό και μόνο εαν το βεβαιώνει εξειδικευμένο προσωπικό του, ... εκτός και αν το έχει εγκατασταθεί , χρησιμοποιηθεί ή καταστραφεί με υπαιτιότητα του χρήστη, καθώς επίσης αν πρόκειται για ηλεκτρικά είδη οποιασδήποτε μορφής ... με άλλα λόγια λέω εγώ , ψωνίζεις γουρούνι στο σακί κι αν σου αρέσει.

Τηλεφωνώ στην γραμμή καταναλωτή και τους κάνω τα παράπονά μου , για να λάβω την απάντηση : " από την στιγμή που αναγράφει στους όρους του ότι δεν γίνονται δεκτές επιστροφές , είναι καλυμένος νομικά".

Εγώ , σαν καταναλωτής που πλήρωσα το αντίτιμο για ένα προϊόν ελατωματικό , το δίκιο μου ? που θα το βρώ ?

σίγουρα πάντως όχι σε τέτοιους ασυνείδητους , τρόπον τινά επαγγελματίες, της αρπαχτής .
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-04-2009, 12:09
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από droggitiszak Εμφάνιση μηνυμάτων


Στο μεταξύ , ξεστραβώνομαι και ξαναμπαίνω στο site για να διαβάσω τους όρους του , μεταξύ των οποίων αναφέρονται τα εξής :

επιστροφές γίνονται δεκτές όταν το προϊόν είναι ελατωματικό και μόνο εαν το βεβαιώνει εξειδικευμένο προσωπικό του, ... εκτός και αν το έχει εγκατασταθεί , χρησιμοποιηθεί ή καταστραφεί με υπαιτιότητα του χρήστη, καθώς επίσης αν πρόκειται για ηλεκτρικά είδη οποιασδήποτε μορφής ... με άλλα λόγια λέω εγώ , ψωνίζεις γουρούνι στο σακί κι αν σου αρέσει.

Τηλεφωνώ στην γραμμή καταναλωτή και τους κάνω τα παράπονά μου , για να λάβω την απάντηση : " από την στιγμή που αναγράφει στους όρους του ότι δεν γίνονται δεκτές επιστροφές , είναι καλυμένος νομικά".
Όπα Κωνσταντίνε!
Εδώ κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
Εάν οι όροι αναγράφουν ακριβώς αυτά που μας έγραψες δεν ισχύουν αυτά που επικαλείται.
Δηλ. ορθώς δεν δέχεται επιστροφές προϊόντων που έχουν χρησιμοποιηθεί ή καταστραφεί με υπαιτιότητα του χρήστη και ηλεκτρικά είδη οποιασδήποτε μορφής.
Δεν γράφει όμως ότι δεν δέχεται ελαττωματικά ηλεκτρικά είδη.
Για πρόσεξέ το λίγο!
Και στην γραμμή καταναλωτή πρέπει να το αναφέρεις επακριβώς όπως στο σημειώνω.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-04-2009, 13:15
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

μπορείς να στείλεις ένα πμ μέ την επωνυμία του καταστήματος;
για να ξέρουμε και να προσέχουμε εμείς οι ντόπιοι;
ευχαριστώ

σαν εμπορική αντιμετώπιση είναι άθλια
δεν κρατάς πελάτες όταν τους διώχνεις μετά
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-04-2009, 13:16
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

Δημήτρη thanx για το tip ! σου στέλνω με pm το site για να ρίξεις μια ματιά στο ακριβές κείμενο των όρων για να μου πεις την γνώμη σου .
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-04-2009, 13:24
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να στείλεις ένα πμ μέ την επωνυμία του καταστήματος;
για να ξέρουμε και να προσέχουμε εμείς οι ντόπιοι;
ευχαριστώ

σαν εμπορική αντιμετώπιση είναι άθλια
δεν κρατάς πελάτες όταν τους διώχνεις μετά
Κωστή ευχαριστώ κ εγώ για την συμπαράσταση .
έχεις pm.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-04-2009, 13:29
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

droggitiszak



για ρίξε και ενα ΠΜ και απο δω
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-04-2009, 14:17
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

ο τύπος με το site είναι ωραίος

πουλάει ότι πουλάει και έχει το θράσσος να βάζει στο κάτω μέρος τα εξής:






Περιγραφή




Σχόλια Πελατών γι αυτό το προϊόν
Σε περίπτωση που μείνατε ικανοποιημένοι από την συναλλαγή σας με την εταιρία μας και το συγκεκριμένο προϊόν, παρακαλούμε γράψτε τα σχόλια σας.

και σαν κακοπροαίρετος να ρωτήσω:

το προιόν θα το συστήσει ο φίλος μας στους φίλους του ή στους εχθρούς του;

το προιον να μπεί στα αγαπημένα του ή στα μή;

να αφήσει ένα σχόλιο-μήνυμα προς τον επόμενο επίδοξο αγοραστή ή δεν κρίνεται κατάλληλος ως μη ικανοποιημένος;


πέραν του αστείου, μου έχει τύχει να πάρω λάμπα, να την δοκιμάσει ο πωλητής μπροστά μου και στο σπίτι επειδή είχα ένα θέμα με το ντουί που τις έκαιγε, ο άνθρωπος χωρίς να του το ζητήσω, μου την αντικατέστησε για να την περάσει στην εταιρία ως εξα αρχής ελαττωματική

μου έχει τύχει πωλητής να μου αντικαταστήσει εκτός εγγύησης ένα ζευγάρι μπότες, που τις είχα πάρει από τον ίδιο γιατί έμπαζαν νερά, για να προστατέψει τον πελάτη του και όχι τον προμηθευτή, όχι να τον ρίξει τον προμηθευτή, αλλά πολλές φορέςλόγω μη συχνής χρήσης, δεν δείχνουν όλα τα προιόντα τις ατέλειές τους στο διάστημα της εγγύησης καλής λειτουργίας

καλό θα ήταν να πάς αυτοπροσώπως στο κατάστημα και να του τον παραδόσεις, τον ανορθωτη, αν έχει τσίπα, θα καταπιεί το κ***** του και θα σου δώσει άλλον για αντικατάσταση

αν όχι, δώσε το οκ και προτείνω, να αρχίσουμε την ατομική αποστολή e-mail παραπόνων στην διεύθυνσή του, από όσα μέλη του φόρουμ το επιθυμούν, μέχρι να κρασσάρει το σύστημά του και να καταλάβει πως όταν πουλάς και αγοράζεις από το ίντερνετ, με άκυρες κινήσεις κόβεις πελατεία

από τα νομικίστικα, δεν ξέρω αν θα βγεί κάτι, πες οτι πήγες στις π******, χαλάλι του και ας τον φωνάζεις έτσι

Last edited by dimitris; 10-04-2009 at 14:24. Λόγος: ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ****
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-04-2009, 20:28
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

για την ώρα έχω κινήσει το νομικό κομμάτι και προσπαθώ να διατηρήσω την ψυχραιμία μου ... αν δεν βγάλει τίποτα , τότε θα περάσω μια βόλτα να γνωριστούμε καλύτερα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 10-04-2009, 20:32
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από EOD-K9 Εμφάνιση μηνυμάτων
droggitiszak



για ρίξε και ενα ΠΜ και απο δω
επίσης αν θές!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 10-04-2009, 21:39
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ...Απατεώνας εκ Πατρών

αν σου μίλησε έτσι και μάλιστα από την αρχή ο τύπος είναι για σφαλιάρες
και όχι PM αλλά public να μάθουμε ποιος είναι ο αχρηστιάδης να μην ξαναπουλήσει ούτε βίδα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!