GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-03-2009, 18:39
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Lightbulb Πλύσιμο με πιεστικό.....

Ισως γνωρίζουμε όλοι την απάντηση στο συγκεκριμένο thread αλλά θα ήθελα παρακαλώ πολύ και τις γνώμες σας...
Η μαμά BMW μας λέει οτι δεν συνιστά το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας με πιεστικό μηχάνημα κτλ κτλ κτλ...Εγώ πάλι,επειδή σαν κλασσικός Ελληνας,δεν διάβασα καθόλου το user manual της <<μπέμπας>>μου,σε κάθε πλύσιμο χρησιμοποιώ πιεστικό!Ευτυχώς ακόμα δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι!!Ομως,πως είναι δυνατόν ένα θηρίο σαν τα δικά μας,που μπαίνει σε νερά,ποτάμια,χώμα κτλ κτλ να έχει πρόβλημα με το πιεστικό μηχάνημα καθαρισμού????
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-03-2009, 18:49
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Φιλε Στελιο το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι ο "καθρεφτης" μπροστα. Το μαυρο καλημα του ιμαντα. Και τα οργανα. Εγω ποτε δεν την εχω πληνει μονο μου ειδικα το ΗΡ που μετα απο καθε βολτα ειναι αστα να πανε!! Δεν εχει παθει καμια τιποτα. Να εισαι καλα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-03-2009, 19:16
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Στελιο το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι ο "καθρεφτης" μπροστα. Το μαυρο καλημα του ιμαντα. Και τα οργανα. Εγω ποτε δεν την εχω πληνει μονο μου ειδικα το ΗΡ που μετα απο καθε βολτα ειναι αστα να πανε!! Δεν εχει παθει καμια τιποτα. Να εισαι καλα
συμφωνω στελιο με το δαναο και προσθετω οτι λιγη προσοχη θελει και πισω απ το φαναρι
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-03-2009, 19:25
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Όπως είπαν και οι προλαλισαντες θέλει μεγάλη προσοχή ο καθρέπτης γιατί εκεί έχει τα pick-up δηλαδή το μάτι του motronic για να βλέπει το Α.Ν.Σ όπου είναι δύο αισθητήρες της BOSCH από ότι θυμάμαι για τα 1100 και 1150 για το 1200 δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα είναι όπου αν είναι ζεστό και το πλύνεις θα στα δώσει στο χέρι πρέπει να είναι οπωσδήποτε κρύο το μηχανάκι και μονωμένοι οι αεραγωγοί.
Για τους κατόχους 1100 και 1150 υπάρχει λύση επισκευής μα περίπου 60 €πουλα και όχι τα 250€ από τη μαμά

Last edited by soter3gm; 10-03-2009 at 19:27.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-03-2009, 21:04
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Αυτά που είπαν οι παραπάνω, ξέρω και εγώ. Μια ταινία στους αεραγωγούς του καθρεπτη, και όλα μια χαρά. Βέβαια, αν δεν φύγει με το πλύσιμο, την βγάζεις εσύ έπειτα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-03-2009, 22:01
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Στελιο το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι ο "καθρεφτης" μπροστα. Το μαυρο καλημα του ιμαντα. Και τα οργανα. Εγω ποτε δεν την εχω πληνει μονο μου ειδικα το ΗΡ που μετα απο καθε βολτα ειναι αστα να πανε!! Δεν εχει παθει καμια τιποτα. Να εισαι καλα
+1000!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-03-2009, 01:50
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαμά BMW μας λέει οτι δεν συνιστά το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας με πιεστικό μηχάνημα κτλ κτλ κτλ...Ομως,πως είναι δυνατόν ένα θηρίο σαν τα δικά μας,που μπαίνει σε νερά,ποτάμια,χώμα κτλ κτλ να έχει πρόβλημα με το πιεστικό μηχάνημα καθαρισμού????
Φίλε σε συνδυασμό με τα όσα σου ανέφεραν τα φιλαράκια παραπάνω σκέψου τη διαφορά έχει η πίεση του πιεστικού,αν βάλεις το δάχτυλο σου μπροστά από το πιεστικό και μέσα σε ένα ποτάμι είναι το ίδιο;Αν σε πετύχει το πιεστικό στο μάτι σε στράβωσε,αν όμως βουτήξεις στο ποτάμι δεν παθαίνεις τίποτα.Γι αυτό λοιπόν ναι μεν πλύνε τη μοτο σου με πιεστικό αλλά προσοχή στα σημεία που σου ανέφεραν παραπάνω γιατί μη ξεχνάς ότι η μοτό είναι φορτωμένη με ένα σωρό ηλεκτρονικά καλούδια που είναι πολύ ευαίσθητα.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-03-2009, 02:06
xvitos Ο/Η xvitos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 546
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε σε συνδυασμό με τα όσα σου ανέφεραν τα φιλαράκια παραπάνω σκέψου τη διαφορά έχει η πίεση του πιεστικού,αν βάλεις το δάχτυλο σου μπροστά από το πιεστικό και μέσα σε ένα ποτάμι είναι το ίδιο;Αν σε πετύχει το πιεστικό στο μάτι σε στράβωσε,αν όμως βουτήξεις στο ποτάμι δεν παθαίνεις τίποτα.Γι αυτό λοιπόν ναι μεν πλύνε τη μοτο σου με πιεστικό αλλά προσοχή στα σημεία που σου ανέφεραν παραπάνω γιατί μη ξεχνάς ότι η μοτό είναι φορτωμένη με ένα σωρό ηλεκτρονικά καλούδια που είναι πολύ ευαίσθητα.

+1
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-03-2009, 12:40
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

να σας πω την αλήθεια όταν το πρωτοπήρα το μηχανάκι φοβόμουν ακόμα και να το πλύνω... εν συνεχεία όμως , όταν πάτησα τις πρώτες λάσπες... έκανα την καρδιά μου κόμπο. Εννοείται ότι σε πλυντήριο δεν την έχω περάσει ούτε απ έξω. Μόνος μου . Με πιεστικό . Προσέχω όμως ώστε να μην το χρησιμοποιώ ακουμπητά , και στα ευαίσθητα μέρη από ακόμη μεγαλύτερη απόσταση ώστε το νερό να πέφτει υπό μορφή νέφους ( με ένα ειδικό μπεκ που έχει το πιεστικό μου ) και όχι με πίεση που σκοτώνει. Μέχρι στιγμής το πείραμα είναι άκρως επιτυχές .
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-03-2009, 18:47
psiloritis Ο/Η psiloritis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: 1100gs
Μηνύματα: 438
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Το πλύσιμο με πιεστικό θέλει μεγάλη προσοχή!Και εγώ με πιεστικό την πλένω αλλά μια φορά δεν έβαλα σακούλα στα όργανα για να τα προφυλάξω και έκαψα το V.T.O Γι'αυτο προσοχή στα σημεία που είπαν και τα παιδιά!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!