GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-08-2012, 13:46
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Εχω κανα δυο τυπους στα βρηλησια με μηχανες μεγαλου κυβισμου που το φορουν μονο στην βροχη..... να μην πω τι οδηγουν δεν υπαρχει λογος.
Μου θυμιζει τι ειχε παθει αδελφος φιλου απο το φορουμ ο οποιος ειχε παθει ζημια στο προσωπο επειδη δεν φοραγε κρανος....τι να πω μερικοι νομιζουν οτι ειναι απο ατσαλι και βασικα οτι δεν θα τυχη σε αυτους...
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 14-08-2012, 14:10
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

300 μέτρα απο το σπίτι μου , προορισμός ένας χαλαρός μεσημεριανός καφές στις αρχές του Οκτώβρη ... Η ζέστη παραδόξως ανηπόφορη και για να μην ιδρώσω ξανά , απλά έβγαλα το μπουφάν και δεν φόρεσα γάντια ... μπότες και παντελόνι μηχανής ούτε για πλάκα με τέτοια ζέστη ...
Ευτυχώς το κράνος έκανε την δουλειά του εκεί που δεν το περίμενα , σε δρόμο που καθημερινά περνούσα 5-6 φορές και με αστεία ταχύτητα ...
Αν φορούσα και όλα τα παραπάνω , απλά θα έβγαινα αγρατζούνιστος ... Γιατί όλοι οι ευτυχώς μικροί τραυματισμοί ήταν σε σημεία που ο ρουχισμός έχει προβλέψει προστασίες (αστραγαλος , αγκώνες , ώμος , γλουτός ) ...
Στον γυρισμό απο το νοσοκομείο , μη έχωντας σηνειδητοποιείσει ακόμα απο τι γλύτωσα σκέφτηκα να ελέγξω το κράνος για να δώ αν θα έχει αρκετά χτυπήματα για να το δικαιολογίσει η ασφαλιστική ... βλέπωντας το σπάσιμο τρόμαξα ... απλά σοκαρίστηκα ...

Σοκ βέβαια πάθαν και όσοι είδαν τον Κορνήλιο που μόλις είχε φτάσει να σηκώνει την transalp λες και ήταν ποδήλατο απο την άσφαλτο , για να προλάβει να ακολουθήσει το ασθενοφόρο ...
Attached Images
File Type: jpg 011020112237.jpg (84.4 KB, 106 views)
File Type: jpg 011020112238.jpg (88.2 KB, 104 views)
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-08-2012, 17:35
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων
300 μέτρα απο το σπίτι μου , προορισμός ένας χαλαρός μεσημεριανός καφές στις αρχές του Οκτώβρη ... Η ζέστη παραδόξως ανηπόφορη και για να μην ιδρώσω ξανά , απλά έβγαλα το μπουφάν και δεν φόρεσα γάντια ... μπότες και παντελόνι μηχανής ούτε για πλάκα με τέτοια ζέστη ...
Ευτυχώς το κράνος έκανε την δουλειά του εκεί που δεν το περίμενα , σε δρόμο που καθημερινά περνούσα 5-6 φορές και με αστεία ταχύτητα ...
Αν φορούσα και όλα τα παραπάνω , απλά θα έβγαινα αγρατζούνιστος ... Γιατί όλοι οι ευτυχώς μικροί τραυματισμοί ήταν σε σημεία που ο ρουχισμός έχει προβλέψει προστασίες (αστραγαλος , αγκώνες , ώμος , γλουτός ) ...
Στον γυρισμό απο το νοσοκομείο , μη έχωντας σηνειδητοποιείσει ακόμα απο τι γλύτωσα σκέφτηκα να ελέγξω το κράνος για να δώ αν θα έχει αρκετά χτυπήματα για να το δικαιολογίσει η ασφαλιστική ... βλέπωντας το σπάσιμο τρόμαξα ... απλά σοκαρίστηκα ...

Σοκ βέβαια πάθαν και όσοι είδαν τον Κορνήλιο που μόλις είχε φτάσει να σηκώνει την transalp λες και ήταν ποδήλατο απο την άσφαλτο , για να προλάβει να ακολουθήσει το ασθενοφόρο ...
Το σπάσιμο στο πίσω μέρος του Shoei είναι στο υψος της...παραγγεφαλίδας!!! Σώθηκες όχι απλά από τραυματισμό αλλά από θάνατο (το "βλέπω το θάνατό σου" το έχεις δει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 14-08-2012, 22:05
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Καλή η φωτογραφία αλλά αρκετά "φτιαχτή". Αν θέλετε να δείτε την πραγματικότητα σας βγάζω μερικές απο περιστατικά που έχω στην δουλειά για να καταλάβετε οτι αυτη η φωτό είναι πολύ "ευπρεπής".
Εμένα το κράνος και ο εξοπλισμός μου έσωσαν την ζωή σε μετωπική με δέντρο. Το κράνος έφαγε γερό χτύπημα και απορρόφησε όλο τον κραδασμό με αποτελέσμα να έχω απλά μια διάσειση και λίγο πρησμένα χείλη και μύτη.
ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ!! ΣΩΖΕΙ ΣΩΕΣ!!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 14-08-2012, 22:30
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Παιδια εμενα μου αρεσει να βολταρω με τη μηχανη ΧΩΡΙΣ κρανος....
Η αισθηση του αερα που με χτυπα στο προσωπο δεν συγκρινεται με τη κλεισουρα του κρανους.

Δεν τρεχω και δεν ρισκαρω ετσι και αλλιως με τη μηχανη και ειμαι διατεθημενος να παρω τα ρισκα μου και σε τραυματισμο αλλα και σε προστιμο...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 14-08-2012, 23:09
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εμενα μου αρεσει να βολταρω με τη μηχανη ΧΩΡΙΣ κρανος....
Η αισθηση του αερα που με χτυπα στο προσωπο δεν συγκρινεται με τη κλεισουρα του κρανους.

Δεν τρεχω και δεν ρισκαρω ετσι και αλλιως με τη μηχανη και ειμαι διατεθημενος να παρω τα ρισκα μου και σε τραυματισμο αλλα και σε προστιμο...

Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 14-08-2012, 23:45
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!
Προφανώς....
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 15-08-2012, 00:09
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !



"Ο ΄Εξυπνος Μαθαίνει Από Τα Λάθη Του, Ο Σοφός Από Τα Λάθη Των ΄Αλλων.!!!"

Reply With Quote
  #29  
Παλιό 15-08-2012, 09:22
brasidas12 Ο/Η brasidas12 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: petroupoli
Μoto: kawasaki versys 08
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Θείος της γυναίκας μου,τρελός με τις μηχανές,ειχε γυρίσει όλον τον κόσμο στην κυριολεξία σε 2ροδες.Παντα με κράνος κ εξωπλισμο ακόμα κ μεχρι την γωνία.μια φορά είπε να παει μια πολυ κοντινή απόσταση χωρίς το κράνος κ πως την έπαθε;;;σταματημενος στο φανάρι κηφισιας κ Αλεξάνδρας παει να περάσει ένας πιτσιρικάς ανάμεσα του φουριοζος,τον βρισκει κ όπως πέφτει χτυπά το κεφάλι του στο πεζοδρόμιο κ παει ο θείος


Sent from Me using Tapatalk
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 15-08-2012, 14:45
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!


....οχι
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!