GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-12-2009, 20:28
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ιδια θα δεις και στα ΚΤΜ συνεργεια.........20000 χλμ χωμα και ζορισμα ειναι φυσιολογικοδεν νομιζω οτι στο ΚΤΜ θα κανεις 50000 χλμ για αλλαγη δισκουκαι οταν μιλαμε για εντουρο,χωμα,αγωνες κ.λ.π.,δεν υπαρχουν φυσιολογικες φθορες,αλλα ζημιες που μπορουν να συμβουν ξαφνικαεδω στους αγωνες σπανε μοτερ,αναρτησεις,ζαντες,μεχρι και κεφαλια

τωρα παει αλλου η κουβεντα φιλαρακι...δεν μιλαμε για μηχανες που περνουν μερος σε αγωνες..
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 15-12-2009, 20:44
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα παει αλλου η κουβεντα φιλαρακι...δεν μιλαμε για μηχανες που περνουν μερος σε αγωνες..
μιλησες για την δικη σου τακη μου.................την εχω δει σε VIDEO ,να σκαρφαλωνει και να πηδαει σαν κατσικιεκτος αν θεωρεις την χρηση αυτη καθημερινη και ηρεμη
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 15-12-2009, 21:02
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλησες για την δικη σου τακη μου.................την εχω δει σε VIDEO ,να σκαρφαλωνει και να πηδαει σαν κατσικιεκτος αν θεωρεις την χρηση αυτη καθημερινη και ηρεμη

η δικη μου φιλε για αυτα ειναι και δεν εχει βγάλει τιποτα απο ζημιές και εχει 15.000 χιλ (τουλαχιστον ακομα).

εμενα μονο ειδες????τους αλλους δεν τους ειδες?????
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-12-2009, 21:07
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Παιδιά ου μπλέξεις είναι το θέμα.Νομίζεται ότι μία φθηνή μοτοσυκλέτα έχει φθηνότερη συντήρηση;

Το χω ξαναγράψει φίλος με Suzuki Bandit 650 μοτό αξίας 6500 ευρώ στα 5,000 χλμ σε επίσημο συνεργείο πλήρωσε για αλλαγή λαδιών 92 ευρώ (42 τα λάδια + 50 η εργασία) ούτε εγώ το πίστευα και μου δείξε την απόδειξη.
Τάκη ο Μιχάλης για το 990 έδωσε 207 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας.(Να μου πεις σε μία BMW δίνεις λιγότερα και γενικότερα συγκρίνετε με γνωστούς σας που έχουν μοτό διαφορετικών κατασκευαστών (ακριβότερα ή φθηνότερα) θα δείτε πάνω κάτω όλοι πονεμένοι είναι σ'αυτό το θέμα.


Εγώ ένα έχω να πω μιας και διάβασα κάτι στην αρχή του θέματος που έλεγε για φόβο χρήσης της μοτό μη τυχόν και πάθει κάτι.Αυτό είναι λάθος,χαρείτε τα μηχανάκια σας,μην τα φοβάστε αγοράστηκαν να σας υπηρετούν και όχι να τα υπηρετείτε.Εμένα η GSA μου είναι Mάρτιος του 08 έχω κάνει 47.000 χλμ (Άσφαλτο Ελλάδα - Ευρώπη, χώμα και γενικότερα πηγαίνω μαζί της παντού) στα 40.000 χλμ μου έβγαλε το γνωστό πρόβλημα που παρουσιάζουν τα GS το λεγόμενο press direct και μου άλλαξαν ολόκληρο το σαζμάν,υπήρξε μία ταλαιπωρία λόγω καθυστέρησης παράδοσης του σαζμάν(1 μήνα) διότι η BMW Ελλάς δε στοκάρει(μου την έσπασαν όσο δε παίρνει) αλλά μετά από αυτό συνεχίζω ακάθεκτος να κάνω ταξίδια μαζί της.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-12-2009, 21:10
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ου μπλέξεις είναι το θέμα.Νομίζεται ότι μία φθηνή μοτοσυκλέτα έχει φθηνότερη συντήρηση;

Το χω ξαναγράψει φίλος με Suzuki Bandit 650 μοτό αξίας 6500 ευρώ στα 5,000 χλμ σε επίσημο συνεργείο πλήρωσε για αλλαγή λαδιών 92 ευρώ (42 τα λάδια + 50 η εργασία) ούτε εγώ το πίστευα και μου δείξε την απόδειξη.
Τάκη ο Μιχάλης για το 990 έδωσε 207 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας.(Να μου πεις σε μία BMW δίνεις λιγότερα και γενικότερα συγκρίνετε με γνωστούς σας που έχουν μοτό διαφορετικών κατασκευαστών (ακριβότερα ή φθηνότερα) θα δείτε πάνω κάτω όλοι πονεμένοι είναι σ'αυτό το θέμα.


Εγώ ένα έχω να πω μιας και διάβασα κάτι στην αρχή του θέματος που έλεγε για φόβο χρήσης της μοτό μη τυχόν και πάθει κάτι.Αυτό είναι λάθος,χαρείτε τα μηχανάκια σας,μην τα φοβάστε αγοράστηκαν να σας υπηρετούν και όχι να τα υπηρετείτε.Εμένα η GSA μου είναι Mάρτιος του 08 έχω κάνει 47.000 χλμ (Άσφαλτο Ελλάδα - Ευρώπη, χώμα και γενικότερα πηγαίνω μαζί της παντού) στα 40.000 χλμ μου έβγαλε το γνωστό πρόβλημα που παρουσιάζουν τα GS το λεγόμενο press direct και μου άλλαξαν ολόκληρο το σαζμάν,υπήρξε μία ταλαιπωρία λόγω καθυστέρησης παράδοσης του σαζμάν(1 μήνα) διότι η BMW Ελλάς δε στοκάρει(μου την έσπασαν όσο δε παίρνει) αλλά μετά από αυτό συνεχίζω ακάθεκτος να κάνω ταξίδια μαζί της.
ετσι.............ΔΕΝ ξενερωνουμε ποτε
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 15-12-2009, 21:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
η ζημια που ετυχε στον θοδωρη,εχει συμβη σε ολες τις εταιρειες και μην παιρνουμε περιπτωσεις οι οποιες δεν ειναι συχνες.τωρα αν τα ΚΤΜ βγαζουν ζημιες και κοστιζουν και φτηνα ;;;;;;;;τελως παντων,μην με ζοριζεται και πολυ,γιατι θα βαλω τον GEORGEP να γραψη για τα ΚΤΜ και δεν σας σωνει τιποτα
μιας και εθιξες το ονομα μου να ξερεις οτι ο ξερος δισκος (BMW boxer only) εχει πολλαπλασια φθορα - λογω κατασκευης φυσικα, ειναι ξηρός όπως και να το κανουμε - απο εναν υγρο πολυδισκο (ΚΤΜ και ολα τα γιαπωνεζικα) ΑΝΑΞΑΡΤΗΤΩς χρησης!!!! Ακομα τα 7 δισκακια (φιμπερενια και μεταλικα) που απαρτιζουν τον υγρο πολυδισκο του Βαραντερο στοιχιζουν 95ε και το ρουλεμαν 20ε συνολο 115ε!!! Προσθεσε και την εργασια αλλα 100ε κι εχεις ενα συνονολο 215ε!!! Και μαλιστα χωρις ιδιαιτερη και χαδιαρικη χρηση!!! Δεν εχω αλλαξει ΠΟΤΕ δισκους σε κανενα μηχανακι μου (ουτε στο παπαι) κι ας εχω γραψει 100αδες κμ με καποια απο αυτά το 80% εκ των οποιων μεσα στην πόλη και στο χωμα! Με το GS άλαλξα 2 φορες σε λιγοτερο απο χρόνο!!! Κανενα άλλο BMW δεν αλλαζει δισκο σε λιγοτερο απο 150,000κμ λογω του οτι κανενα αλλο δεν φοραει ξηρο δισκο συμπλέκτη!!!
Τέλος, γιατι ενος αυτοκινητου ο δισκος αμπραγιαζ (ιδιο το συστημα με τα BMW boxer) στοιχιζει 350-500ε σε γνησιο ανταλλακτικο (αλλαξα στα 100,000κμ στο Κορολλα=390ε) μαζι και η εργασια και στα boxer οχι????? ειναι ενα θεμα νομιζω!!!!

Last edited by GeorgeP; 15-12-2009 at 21:37.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 15-12-2009, 22:34
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Πανω που με καθησυχαζετε ερχεται το pres direct στο σασμαν του φιλου , και με αποτελειωνει!
μηπως τα πρωτα gs 1200 ειχαν ασθενειες (οπως και τα ktm 950 ,varadero 1000 01, ) και μετα το 08 τα βελτιωσαν?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 15-12-2009, 23:07
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ου μπλέξεις είναι το θέμα.Νομίζεται ότι μία φθηνή μοτοσυκλέτα έχει φθηνότερη συντήρηση;

Το χω ξαναγράψει φίλος με Suzuki Bandit 650 μοτό αξίας 6500 ευρώ στα 5,000 χλμ σε επίσημο συνεργείο πλήρωσε για αλλαγή λαδιών 92 ευρώ (42 τα λάδια + 50 η εργασία) ούτε εγώ το πίστευα και μου δείξε την απόδειξη.
Τάκη ο Μιχάλης για το 990 έδωσε 207 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας.(Να μου πεις σε μία BMW δίνεις λιγότερα και γενικότερα συγκρίνετε με γνωστούς σας που έχουν μοτό διαφορετικών κατασκευαστών (ακριβότερα ή φθηνότερα) θα δείτε πάνω κάτω όλοι πονεμένοι είναι σ'αυτό το θέμα.


Εγώ ένα έχω να πω μιας και διάβασα κάτι στην αρχή του θέματος που έλεγε για φόβο χρήσης της μοτό μη τυχόν και πάθει κάτι.Αυτό είναι λάθος,χαρείτε τα μηχανάκια σας,μην τα φοβάστε αγοράστηκαν να σας υπηρετούν και όχι να τα υπηρετείτε.Εμένα η GSA μου είναι Mάρτιος του 08 έχω κάνει 47.000 χλμ (Άσφαλτο Ελλάδα - Ευρώπη, χώμα και γενικότερα πηγαίνω μαζί της παντού) στα 40.000 χλμ μου έβγαλε το γνωστό πρόβλημα που παρουσιάζουν τα GS το λεγόμενο press direct και μου άλλαξαν ολόκληρο το σαζμάν,υπήρξε μία ταλαιπωρία λόγω καθυστέρησης παράδοσης του σαζμάν(1 μήνα) διότι η BMW Ελλάς δε στοκάρει(μου την έσπασαν όσο δε παίρνει) αλλά μετά από αυτό συνεχίζω ακάθεκτος να κάνω ταξίδια μαζί της.

Αδερφε για την μπαταρια ρωτησα του επιασε τα οπισθια ο τυπος στα τρικαλα του Μιχαλη(και ελπιζω να θυμασε στο ειχα πει εκει επιτοπου για τον τυπο αλλα τινα κανουμε δεν ειχαμε και επιλογες) !!!!!κανονικα εχεις τρις επιλογες απο 120 ευρω εως 190 και με gel και με υγρα!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 15-12-2009, 23:11
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από allen Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανω που με καθησυχαζετε ερχεται το pres direct στο σασμαν του φιλου , και με αποτελειωνει!
μηπως τα πρωτα gs 1200 ειχαν ασθενειες (οπως και τα ktm 950 ,varadero 1000 01, ) και μετα το 08 τα βελτιωσαν?

φιλε μην κολας πουθενα κανε βολτες και ταξιδια και μην το κουραζεις στο μυαλο σου γιατι στο τελος θα χασεις την ουσια βουρ στους δρόμους!!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 15-12-2009, 23:34
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μην κολας πουθενα κανε βολτες και ταξιδια και μην το κουραζεις στο μυαλο σου γιατι στο τελος θα χασεις την ουσια βουρ στους δρόμους!!!!
ΚΕΡΝΑΩ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ,ΚΑΙ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΓΕΡΑΝΙΑ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!