GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 20-04-2010, 19:28
abalerno Ο/Η abalerno βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Varadero π.χ. αν δεν βαλεις τουλαχιστον ενα σετ ελατηρια στις αναρτησεις εμπρος-πισω τοτε θα πρέπει να εισαι πολυ χεράς για να στριψεις πραγματικα γρηγορα!!!!
Οχι οτι τα άλλα δεν ειναι καλα και δεν εχουν κορυφαια αισθηση και φρενα αλλα το GS όπως και να το κανουμε ειναι 1-2 σκαλια παραπανω σε αυτά τα δύο!! Στο λεω εγω που αν διαβασεις τα ποστ μου και τις κριτικες μου στην Γερμανιδα θα καταλαβεις.....!!!!!
Δεν κακολογώ το Varadero προς θεού μην το πάρεις έτσι (άλλωστε οι απόψεις μας συμπίπτουν), αλλά όπως λες θέλει αναρτήσεις-φρένα και αρκετό Body lifting για να πας γρήγορα! Είναι αξιόπιστο μηχανάκι όμως!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 21-04-2010, 08:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από abalerno Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αλλάξει και άλλα πράγματα αλλά μέσα στην εγγύηση! Τώρα που πληρώνω μου κακοφαίνεται! Να την δώσω για 8000-9000 χιλίαρικα δεν την δίνω. Και τί να πάρεις μετά! Η αλήθεια είναι οτι το GS με έχει καλομάθει όσον αφορά το θέμα οδική συμπεριφορά και τα κριτήρια είναι πολύ ψηλά για να πάρω Varadero, Vstrom κτλ. Για κανα street, sport touring, το σκέφτομαι αλλά που να το πας στο νησί?? Μόνο ταξίδια? (να μου πεις και με το GS αυτό κάνω πάνω κάτω!)

Όλοι οπαδοί του "βάζω βενζίνη-λάδια και τέλος" είμαστε αλλά δυστυχώς δεν μας κάθεται με τα ευρωπαικά! Είπαμε JAPAN!

Τώρα τί να κάνω?? Να το αφήσω να "κοπανάει" και δεν τρέχει τίποτα ή θα πάρω και το σασμάν στο χέρι μετά?? Έστω οτι είναι ο άξονας μπισντιρεκ πρέπει το GS να ανοιχτεί άμεσα ή με πέρνει να το αφήσω μέχρι την αλλαγή του δίσκου??
εφοσον εισαι μεσα στην εγγυηση να πας να το αλλαξεις, εξάλλου αυτος ο κινητηρας δεν χρειαζεται πληρες λυσιμο για να φτασεις στην αυτοκινηταδικη λυση του πρηζ ντιρεκτ και το σαζμαν! Μονον το σαζμαν μισολυνεις και και ξαναδενεις και μετα ουτε γατα ουτε ζημια!! Δηλαδη δεν φτανεις να κατεβασεις και να λυσεις ολον τον κινητρα για να φτασεις εκει στο σαζμαν οπως συμβαινει με ολα τα υπολοιπα μοντέλα της BMW αλλα και ολα τα γιαπωνεζικα!!Και αυτο ειναι το καλυτερο (μεσα σε ολα τα αλλα ''κακά'') αυτου του κινητηρα!! Εχει τρια διαφορετικα μερη που το καθενα ειναι αυτονομο και λυνεται αυτονομα, κινητηρας-σαζμαν-δισκο/πλατο!!!
Ενω στα υπόλοιπα για να αλλαξεις μια τσιμουχα στεγανοποιησης στο εμπρος γραναζι κινησης παιρνεις ΟΛΟΝ τον κινητηρα στο χερι, τον κανεις βιδες δηλαδη!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 21-04-2010, 09:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από abalerno Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κακολογώ το Varadero προς θεού μην το πάρεις έτσι (άλλωστε οι απόψεις μας συμπίπτουν), αλλά όπως λες θέλει αναρτήσεις-φρένα και αρκετό Body lifting για να πας γρήγορα! Είναι αξιόπιστο μηχανάκι όμως!
Δεν σε κακολογω, γιατι άλλωστε??? Μπορουμε να προσαψουμε τα παντα στο Βαραντερο εκτος απο την αξιοπιστια του!!

Αν αντεχεις τα τερτιπια των ευρωπαιων κατσε εκει που εισαι!! Εγω προσωπικα δεν τα αντεχω, αν τα αντεχα θα ειχα παραμεινει στην BMW, γιατι αν και το Βαραντερο θελει π.χ. αναρτησεις και σωστες γραμμες για να παει γρηγορα ενω οι ΟΛΟΙ οι ευρωπαιοι σε αυτην την κατηγορια μοτοσυκλετων φορανε τα καλυτερα απο ''μαμα'' και στριβουν/φρεναρουν αρκετα καλυτερα απο τον Ιαπωνα εντουτοις αυτη η αξιοπιστια που εχει ο δευτερος ειναι ασυναγωνιστη!!!

Σημ. αυτο το ''ολα σπανε και όλα χαλανε'' φυσικα και δεν με βρισκει συμφωνο, όπως και εσενα φανταζομαι αλλα και όλους οσους περασαν απο γιαπωνεζικα!!! Το 100% γιαπωνεζικο θα χαλασει σε σπανιες περιπτωσεις μεχρις και ποτέ (Αφρικα τουιν, Τρανσαλπ, VFR, VTR κ.λ.π. να μην παω πιο πισω) ενω ο ευρωπαιος απαιτει ενασχοληση με το αντικειμενο του΄πόθου σου συνεχως και καθημερινως!!!
Τα ντεμί Γιαπωνεζικα π.χ. Βαραντερο made in Spain απο 2002 μεχρι 2009 και τωρα Made in Italy ειναι άααααααλλη ιστορια!! Αλλα κι αυτα βγαζουν 1-2 προβληματα (ιμμομπιλαιζερ και ανορθωτες στα ανευ ABS μοντελα το δευτερο, αλλα και μπαταριες σε μερικα) τα οποια ομως ειναι κοινα σε ολη την σειρα των μοντέλων!! Πολυ σπανια να χαλασει κατι άλλο εκτος κι αν εισαι συγγενης του.......Μητσοτακη!!!

Last edited by GeorgeP; 21-04-2010 at 09:16.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 21-04-2010, 23:59
abalerno Ο/Η abalerno βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Ευχαριστώ Γιώργο για τις απαντήσεις σου.
Δυστυχώς δεν έχω εγγύηση (μοντ. 2005) από την τσεπούλα μου θα βγουν πάλι! Αλλά θα την στείλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (όσον αφορά το θέμα του συμπλέκτη, γιατί με τα BMW ποτέ δεν ξέρεις!)

Για να φτάσεις στο σασμάν πρέπει να λύσεις τη μισή μηχανή σχεδόν (εξάτμηση, τροχό, διαφορικό, ψαλίδι, ανάρτηση, υποπλαίσιο και εγώ δεν ξέρω τι άλλο (εσύ τα ξέρεις αυτά καλύτερα) και είναι η δεύτερη φορά μέσα σε περίπου 5000χλμ γι'αυτό ανησυχώ!

Τι να κάνω έμπλεξα! Εσύ πρόλαβες και την έκανες!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 18-05-2010, 21:04
stavrospj Ο/Η stavrospj βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: drf
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

παιδες καλησπερα!! Eιμαι καινουργιος στο FORUM και ο λογος που μπηκα ειναι για να διαβασω να μοιραστω να μαθω μαζι σας γιατι μετα απο συμβιωση με δυο JAPAN αποφασισα να παρω GS....!! Δεν λεω απο οδικη συμπεριφορα ειναι αρκετα μπροστα απο αντιστοιχες κατασκευες οπως και καποιες αναφορες στο οτι καιει λαδια κατι το οποιο δεν μου το εκανε ποτε!!! και μην σκεφτειται οτι η χρηση της ηταν νορμαλ παντα...!!!! τωρα βεβαια γιατι θα πρεπει σε περιπου 23.000km και 3 χρονια χρησης να πρεπι πληρωσω 800 ευρω για ανταλλακτικα και 140 για εργασια...... για αλλαγη δισκος, χτενι, και κατι αλλο που δεν θυμαμαι δεν μπορω να το καταλαβω.......
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 21-05-2010, 12:06
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

δυστυχως πολλα δε καταλαβαινω κι εγω ομως τι να κανουμε,προσωπικα παντως κι οσες φορες ειχα παρει gs ποτε δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 22-05-2010, 15:40
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο θέμα....
Μετά απο πρόσφατη επίσκεψη στον Γέρακα (για αλλαγή σε φλάντσες καπακιών που είχαν διαρροή και θερμοστάτη ψυγειου λαδιού που τα είχε παίξει) μου είπαν να το αφήσω μέχρι την αλλαγή δίσκου κι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για μεγαλύτερη ζημιά...
Αυτά μου είπαν, αυτά σας λέω...
σημ. μιλάμε για GS '06 με 55κ χλμ
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 22-05-2010, 19:04
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

ρουλεμαν πριζντιρεκτ και αξωνα.εμενα το κανει.οταν χτυπησει δισκο θα το φτιαξω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 11 06-05-2010 13:25
Καλημέρα σε όλους από Πειραιά. Translatoras Καλώς ήλθατε 21 02-03-2010 10:37
Άλλος από 950 σε 1200 ? Χωματοσυζήτηση! ikaros-gs Γενικά - Αναβάτης 6 26-02-2010 15:42
ενδειξη δείκτη βενζινης σε 1200gs/2008! FANISGS Τεχνικά θέματα διάφορα 7 12-10-2009 22:21
Κράνος Μοτοσικλέτας Θόρυβος !!!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 12 25-04-2009 12:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!