GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-01-2012, 22:13
paixtns Ο/Η paixtns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λευκωσία, ΚΥΠΡΟΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Γεια σας παιδες χρονια πολλα κ καλη χρονια
ενα προβλημα με τη μηχανη μ R1200GS τ 2004, μ την στερει εδω κ 3 εβδομαδες κ παμε. το προβλημα ξεκινησε πριν 2 μηνες περιπου κ εχει ως εξης, με τις πρωτες χαμηλες θερμοκρασιες κατα τις πρωινες ωρες εδω στη λευκωσια η μηχανη δυσκολευοταν να ξεκινησει κ οταν ξεκινουσε αναβοσβηνε ο κεντρικος προβολεας για 2-3 δευτερολεπτα μεχρι να σταθεροποιηθει, εγω θεωρησα οτι μπορει να ητανε η μπαταρια οποταν την αλλαξα μετα απο 2-3 βδομαδες αφου το προβλημα συνεχιζε. οταν αλλαξα την μπαταρια τις πρωτες 3-4 μερες ητανε ολα οκ, μολις ξεκινουσα τη μηχανη ο κεντρικος προβολεας εμενε συνεχως αναμμενος. μετα απο αυτες τις 3-4 μερες ξαναρχισε παλι να το κανει δηλ να αναβοσβηνει ο κεντρικος προβολεας για μερικα δευτερολεπτα. προσεξα ομως οτι μαζι με τον κεντρικο προβολεα αναβοσβηνε με την ιδια συχνοτητα κ το πισω φαναρι οπως επισης κ οι 2 μικροι προβολεις της τουρατεκ π εχω πανω στη μηχανη. εν συνεχεια προεκυψε κ προβλημα με τα φρενα ABS τα οποια με το ξεκινημα απενεργοποιουνταν...!!! εν συνεχεια οταν ανοιγα τη μιζα 2-3 φορες τοτε ως δια μαγειας το φρενα εφερναν το νου τους οπως κ ο προβολεας. αφου δεν πηγαινε αλλο η κατασταση πηρα τη μηχανη στο μηχανικο. η πρωτη πιθανοτητα ητανε το alternator μαζι με το κολανι τ, αφου πρωτα αλλαξε το κολανι κ δεν αλλαξε οτιδηποτε πηρε το alternator σε ενα ηλεκτρολογο κ αφου εκανε διαφορες μετρησεις διαγνωστηκε οτι ενα μικρο κυκλωμα π βρισκετε πανω στον alternator κ λεγετε voltage regulator ητανε χαλασμενο διοτι δεν αφηνε το voltage να περασει απο μεσα η το αφηνε οποτε ηθελε. παραγγειλαμε το voltage reg απο την αγγλια εκαμε 20 μερες να φτασει λογω γιορτων, το βαζει σημερα πανω ο δικος μ κ ΤΣΑΚ ΜΠΑΜ ενα περιπου το ιδιο προβλημα...!!! επιασε ο ανθρωπος τηλεφ δεξια αριστερα στην κυπρο στην αγγλια στη γερμανια για πιθανες αιτιες τ προβληματος. αλλος τ ειπε για το relay της μπροστινης λαμπας, αλλος τ ειπε να βγαλει ολες τις λαμπες απο πανω στη μηχανη κ να δοκιμασει ξανα, αλλος ειπε οτι ειναι ολα ενωμενα με το computer της μηχανης κλπ κλπ...
Μπας κ εχει κανενας καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει? π μπορει να ειναι το προβλημα? μηπως ειναι ολοκληρο το alternator? μηπως κανενα realy? μηπως ξερω κ γω τι αλλο?
ο μηχανικος τελικα εβγαλε ολες τις λαμπες απο πανω κ αφησε μονο το μικρο φαναρι τ παρκιγκ κ παλι κανει το ιδιο...
μπορει κανεις να μας δωσει τα δικα τ φωτα αφου τα δικα μας δεν δουλευουν???!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 06-01-2012, 08:56
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Καποιος απο τους μηχανικους του φορουμ μηπως εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο?
Τα φωτα ειναι τα εργοστασιακα και οχι ξενον ετσι?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-01-2012, 02:51
paixtns Ο/Η paixtns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λευκωσία, ΚΥΠΡΟΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Ναι τα φωτα ειναι εργοστασιακα δεν ειναι ξενον. Αν λεει κατι, η συχνοτητα π αναβοσβηνει ο κεντρικος προβολεας ειναι ο ιδιος με αυτον π αναβοσβηνουνε τα πλαινα δεξια κ αριστερα φωτακια στριψιματος, δηλ τα trafficators...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-01-2012, 03:20
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

πω φιλε!...δεν ξερω αν ειναι κατι πολυ απλο στο τελος ....αλλα τα συμπτωματα δεν τα εχω ξανακουσει!...αν δεν ελεγες οτι εχετε ελεγξει το δυναμο ...θα λεγα οτι ειναι χαλασμενος!...αλλα και παλι θα σου ειχε αδειασει και τη μπαταρια ...ασε που αμφιβαλω να λειτουργουσε η μοτοσυκλετα! Θα λεγα οτι ειναι θεμα καποιας απώλειας στις επαφες του προβολεα ...αλλα λες οτι ολα τα φωτα τρεμοσβυνουν , μπρος-πισω....

...βασικα δεν εχουμε πλεξουδα στα φωτα για να ψαχνουμε για φθορα....και μεσα απ το canbus δεν περνανε μονο οι λειτουργιες των προβολεων αλλα ολων των ηλεκτρικων ....αν θα υπηρχε εκει το προβλημα θα τρελενοταν ολες οι λειτουργιες....

...ποσα χιλιομετρα εχει το εργαλειο?... επηρεάζεται η λειτουργια του κινητηρα οταν αρχιζει το τρεμουλιασμα της εντασης του προβολεα?

....μου φαινεται οτι μια επισκεψη στη μαμα BMW για συνδεση στον εγκεφαλο ειναι μονοδρομος!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-01-2012, 11:33
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

ναυτη μου το εργαλειο ειναι του 04 κατι θα φθαρηκε ισως μπωρη κε καπια γηοση να πεζη ?
αφου αλλαξες ολα τ ρελε κλπ σε πιο μηχανηκο την πηρες ?

εν παση περηπτοση εση ελα μια βολτα Λεμεσο να πιουμαι τα κρασια μας να δης κε την νεα καρσονα στο καφενειο που συχναζω ξερη κε Ελληνηκα οχι οπως την προηγουμενη που μονο παλκονια προβαλλε κε ερχεται ο Παναγιωτης την περνη κε μας την φερνη πησο μετα απο 3,4 ωρες

θα παμε στους οκτω ?
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-01-2012, 11:51
Lupo Ο/Η Lupo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Κύπρος (τόπος καταγωγής - Αθήνα)
Μoto: BMW R 1150 GS - Yamaha XV 750
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
ναυτη μου το εργαλειο ειναι του 04 κατι θα φθαρηκε ισως μπωρη κε καπια γηοση να πεζη ?
αφου αλλαξες ολα τ ρελε κλπ σε πιο μηχανηκο την πηρες ?

εν παση περηπτοση εση ελα μια βολτα Λεμεσο να πιουμαι τα κρασια μας να δης κε την νεα καρσονα στο καφενειο που συχναζω ξερη κε Ελληνηκα οχι οπως την προηγουμενη που μονο παλκονια προβαλλε κε ερχεται ο Παναγιωτης την περνη κε μας την φερνη πησο μετα απο 3,4 ωρες

θα παμε στους οκτω ?
Spam μεν, αλλά με πνίγει το δίκιο....


Εμένα γιατί με πήγες σε καφενείο χωρίς γκαρσόνα, ωρέ????

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-01-2012, 13:22
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Lupo Εμφάνιση μηνυμάτων
Spam μεν, αλλά με πνίγει το δίκιο....


Εμένα γιατί με πήγες σε καφενείο χωρίς γκαρσόνα, ωρέ????


πολυ απλο γλυκο μου αγορι εισαι παντρεμενος !!

ομως αν θελης να σε παω κε σε κατι συμαθητριες μου μια απο αυτες σκοτοσε τον εραστη της !!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-01-2012, 13:38
Lupo Ο/Η Lupo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Κύπρος (τόπος καταγωγής - Αθήνα)
Μoto: BMW R 1150 GS - Yamaha XV 750
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Διακρίσεις και πάλι!

Παίχτη, την έβαλε στον εγκέφαλο ο μηχανικός σου?
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-01-2012, 15:49
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Δεν είναι και τόσο τρελλό το πρόβλημα αλλά φυσικά ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο θα σου δώσει μια σοβαρή απάντηση! Εμένα μου κάνει κάτι σε σύνδεση δηλαδή από κάποιο βίσμα ή και το cun bus ολόκληρο που σίγουρα κάπου έχει κάποιο κόψιμο. Αν τώρα μου πεις ότι σε βραδυνή βόλτα άλλαξε και η συμπεριφορά του προβλήματος μετά από λακούβα τότε θα σου πω και ζήτω και μπράβο κέρδισες κανά 500άρικο επισκευή!

Χρόνια πολλά.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-01-2012, 19:29
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: προβλημα με τρεμουλιασμα κεντρικου προβολεα...

Την συνδέσατε με τον διαγνωστικόν υπολογιστήν παιτζιά?

Αν ναι τι βλάβην έγαλεν??

Αν όχι καμετέ το
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σαλονικιωτικη σοδα με λεμονι 28-9-11 paschalis Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 38 30-09-2011 13:36
Παζαρεύουν κούρεμα χρέους με πώληση δικτύων νερού frits Ελλάδα 11 04-04-2011 15:42
Έχασα την κεντρική βαλίτσα fountanajones Τεχνικά θέματα διάφορα 12 08-08-2010 10:56
Ο Νίκος Καββαδίας στο επίκεντρο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης pirate Πολιτισμός 0 12-03-2010 15:30
Ο Chris Pfeiffer με το δικο του τροπο επισκεφτηκε τα κεντρικα της BMW ... !!! soter3gm Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 14 05-10-2009 09:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!