GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 24-03-2013, 02:52
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Παρομοιο προβλημα ειχα και εγω -εμενα δεν επερνε καθολου μπροστα- διαγνωση πηνια αντικατασταση μαζι με το βολαν γιατι το δινει μαζι η Honda.Eυτυχως ηταν στην εγγυηση καθως η Honda δινει στα συγκεκριμενα ανταλλακτικα 7 χρονια.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 24-03-2013, 21:56
bms Ο/Η bms βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κρητη
Μoto: f 650 gs (twin)
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο νόμος του Μέρφυ λέει πως όταν χαλάσει κάτι χαλάει μέσα στο Σ/Κ. Στο πολύμετρο μου έχει καεί η ασφάλεια 2 χρόνια τώρα κι όλο λέω να την αντικαταστήσω κι όλο το αμελώ... Θα προσπαθήσω να το τσεκάρω με το πολύμετρο του φίλου που μετρήσαμε πως δεν φορτίζει η μπαταρία. Από το Αμερικάνικο site που ζήτησα πληροφορίες για τα μεταφορικά για τα πηνία με ρώτησαν κι αυτοί μήπως είναι ο ανορθωτής που φταίει και να τον τσεκάρω πριν τα παραγγείλω!
Για δωσε την διευθυνση μηπως και...

Οσο για το προβλημα σου περιμενουμε νεα...
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 24-03-2013, 23:22
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bms Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δωσε την διευθυνση μηπως και...

Οσο για το προβλημα σου περιμενουμε νεα...
Το site είναι αυτό.

Μάλλον πηνία είναι τελικά γιατί μετρώντας την ωμική αντίσταση της κάθε φάσης με το πλαίσιο μου δείχνει τρελά νούμερα (ενώ θα έπρεπε να δείχνει άπειρη αντίσταση).

Το ψάχνω στο ADVrider και θα δω..
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 25-03-2013, 03:21
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Φίλε Γιάννη είχα το ίδιο πρόβλημα με την δικιά μου και τελικά ήταν τα πηνία. Επειδή το κόστος αντικατάστασης με μαμίσιο ανταλλακτικό ήταν εξωπραγματικό, προτίμησα την λύση της περιέλιξης.

Το καλό με αυτό είναι ότι μπορείς να βάλεις πιο χοντρό καλώδιο από το original, επιτρέποντας έτσι την γρήγορη φόρτιση της μπαταρίας σου. Έτσι δεν «κουράζονται» τα πηνία, δίνοντας συνέχεια ρεύμα στην μπαταρία. Ένα χρόνο μετά, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς αυτό είναι ένα από τα γνωστά αδύνατα σημεία της BMW, και όπως είπε και κάποιος άλλος συμφορουμίτης, όταν αγοράζεις μηχανή 9-10 χιλιάρικα, θα έπρεπε τουλάχιστον η αντιπροσωπεία να έχει το θάρρος να το αντικαταστεί δωρεάν. Είναι καθαρά αστοχία υλικού.

Σου στέλνω p.m. με τα στοιχεία του ηλεκτρολόγου.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 25-03-2013, 12:30
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
[...] προτίμησα την λύση της περιέλιξης.

Το καλό με αυτό είναι ότι μπορείς να βάλεις πιο χοντρό καλώδιο από το original, επιτρέποντας έτσι την γρήγορη φόρτιση της μπαταρίας σου. Έτσι δεν «κουράζονται» τα πηνία, δίνοντας συνέχεια ρεύμα στην μπαταρία. Ένα χρόνο μετά, δεν έχω κανένα πρόβλημα.[...]
Ευχαριστώ Θάνο, θα το δω και θα αποφασίσω ανάλογα μόλις βεβαιωθώ.
Πάντως να ξέρεις πως τα πηνία στα μηχανάκια μας δουλεύουν πάντα στο 100% της απόδοσής τους κι ο ανορθωτής που ακολουθεί μετά διώχνει το έξτρα ρεύμα στο πλαίσιο. Αν βάλεις πιο χοντρό καλώδιο ή περισσότερες σπείρες, αν "δυναμώσεις" δηλαδή το πηνίο, αυτό που θα κάνεις είναι να ζορίσεις περισσότερο τον ανορθωτή. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα εκατοντάδες post που υπάρχουν στο ADVrider σχετικά με το θέμα..
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 25-03-2013, 13:51
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Ένα πολύ χρήσιμο διάγραμμα για να εστιάσεις πού βρίσκεται το πρόβλημα στα ηλεκτρικά είναι εδώ.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 25-03-2013, 14:44
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Θάνο, θα το δω και θα αποφασίσω ανάλογα μόλις βεβαιωθώ.
Πάντως να ξέρεις πως τα πηνία στα μηχανάκια μας δουλεύουν πάντα στο 100% της απόδοσής τους κι ο ανορθωτής που ακολουθεί μετά διώχνει το έξτρα ρεύμα στο πλαίσιο. Αν βάλεις πιο χοντρό καλώδιο ή περισσότερες σπείρες, αν "δυναμώσεις" δηλαδή το πηνίο, αυτό που θα κάνεις είναι να ζορίσεις περισσότερο τον ανορθωτή. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα εκατοντάδες post που υπάρχουν στο ADVrider σχετικά με το θέμα..
Όντως Γιάννη, μιας και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, μπορεί και να έχεις δίκιο. Εγώ απλά μεταφέρω την άποψη του ηλεκτρολόγου που μου έκανε την περιέλιξη.

Αυτό που μου ανέφερε ήταν ότι αρκετές εταιρίες πια χρησιμοποιούν πιο λεπτό καλώδιο από αυτό που απαιτείται, πρώτον για να μειώσουν το κόστος κατασκευής και δεύτερων γιατί η περιέλιξη πια δεν γίνεται με το χέρι αλλά από μηχανήματα τα οποία δεν μπορούν να διπλώσουν το καλώδιο όπως πρέπει, αν είναι πιο χοντρό.

Πάντως το δικό μου πηνίο το βγάλαμε κάρβουνο από την μηχανή, οπότε αν μπορείς να το βγάλεις και να του ρίξεις μια ματιά, ίσως βοηθήσει να καταλάβεις αν φταίει αυτό ή κάτι άλλο.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 25-03-2013, 15:22
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Ούτε εγώ είμαι ειδικός (αλλά θα γίνω με όλα αυτά που διαβάζω )... Το πιο χοντρό καλώδιο θεωρητικά ζεσταίνεται λιγότερο. Το σημαντικό είναι να αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες που παράγονται (που όπως αναφέρεται πλησιάζουν τους 200°C!!). Τα "μαμά" φαίνεται πως δεν τα καταφέρνουν...

Θα βγάλω φωτογραφίες όταν αφαιρέσω το πηνίο για να γελάσουμε.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 30-03-2013, 22:36
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Σας φαίνεται τηγανισμένο; Σε καλή κατάσταση πάντως ΔΕΝ είναι...






Και μια συγκριτική από το ADVrider:



Για να δούμε και λίγες μετρήσεις με επαγγελματικό (αυτόματο) πολύμετρο.

Αντίσταση μεταξύ των τριών φάσεων των πηνίων μεταξύ τους (1-2, 1-3, 2-3)

- Μηχανή σβηστή (συνδεδεμένη φρεσκοφορτισμένη μπαταρία):
Σε όλους τους συνδυασμούς από 0,6 έως 0,9 Ohms


Αντίσταση μεταξύ των τριών φάσεων των πηνίων και το πλαίσιο

- Ξεσυνδεμένη μπαταρία:
Καλώδιο 1 - πλαίσιο: 1.2 Ohms
Καλώδιο 2 - πλαίσιο: 1.3 Ohms
Καλώδιο 3 - πλαίσιο: 1.1 Ohms

- Κινητήρας στις 4.000 rpm:
Κάτι έγραφε αλλά δεν το κατάλαβα, ανεβοκατέβαιναν τα νούμερα, σαν να είχε κουζουλαθεί το πολύμετρο...


Τάσεις

- Κινητήρας στο ρελαντί:
Καλώδιο 1 - 2: 27V~
Καλώδιο 1 - 3: 26V~
Καλώδιο 2 - 3: 25V~

- Κινητήρας @ 4.000 σαλ:
Καλώδιο 1 - 2: > 75 V~
Καλώδιο 1 - 3: > 80 V~
Καλώδιο 2 - 3: > 75 V~


Τάση στους πόλους με την μηχανή @ 4.000σαλ
Όπως το είχα μετρήσει το προηγούμενο Σάββατο με την παλιά μπαταρία με την οποία έβαλα τη μηχανή μπροστά: 10,4V


Τι λέτε; Σαν να μου φαίνεται πως μπορεί τελικά να είναι κι ο ανορθωτής... Αλλά καθότι άσχετος ακούω γνώμες.. Γιατί δεν την πάω την καλή μου σε ένα ηλεκτρολόγο; Γιατί φεύγω από τη δουλειά κατά τις 5 και αυτή η εβδομάδα ήταν απλώς απίστευτη... Αλλά μάλλον Δευτέρα πουρνό πουρνό με βλέπω εκεί.


Πάντως όλα τα συμπτώματα άρχισαν μετά το πλύσιμο (είχα να την πλύνω 6-7 μήνες... κάτι ήξερα! )

Last edited by yns; 30-03-2013 at 23:57.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 31-03-2013, 13:03
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Έτσι ακριβώς ήταν και τα δικά μου πηνία. Σαν να είχαν βγει από barbeque!

Αν κουνήσεις λίγο τα καλώδια του πηνίου θα δεις ότι έχουν χάσει την ελαστικότητά τους.

Από ότι κατάλαβα έχεις πάρει ήδη νέο ανταλλακτικό. Γιατί δεν το βάζεις πάνω να δεις αν αποκαθίσταται η βλάβη;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!