GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-08-2012, 11:00
finos Ο/Η finos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: 1200 gs
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Άριστο θέμα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-08-2012, 11:51
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αστυνομικοι δεν γραφουν οσους δεν φορουν κρανος...
θα κανουν πολλα καλα γραφοντας,
αυτος που θα πληρωσει δυσκολα θα βγει παλι χωρις κρανος
και αν πληρωσει δευτερη φορα τοτε θα κοιμαται με κρανος...,
μολις αρχιζουν να γραφουν αυτο μαθαινεται και κυκλοφορουν κατα 70% με κρανος,
φαινεται οτι λογω των κλησεων που κοβουν οτι κανουν τη δουλεια τους σωστα,
θα μαζευονται ετσι και αρκετα εσοδα...

επισης δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα μονο εγω σταματαω σε κοκκινο φαναρι...

καλα δεν μιλαμε για αντιθετη κυκλοφορια σε μονοδρομους η κοντρες σε πεζοδρομους με κομενες εξατμισεις...

αν εχετε την καλοσυνη πειτε μας , εσεις οι φιλοι μας αστυνομικοι του φορουμ, γιατι δεν γραφετε ?


Αυτό το ποστ νομίζω, εκφράζει πολλούς από εμάς...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-08-2012, 12:39
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

παιδεία χρειάζεται.,.,,.

το καταναγκαστικό φέρνει τις περισσότερες φορές αντίθετα αποτελέσματα.,.,.,

ενώ όταν συνειδητοποιήσεις τι μακακία .,.,

δεν την ξανακάνεις.,.,.,

επαναφέρω.,.,.,, http://www.gsforum.gr/%CE%9A%CF%81%C...9%CE%B1-15142/
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 12-08-2012, 15:23
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!







Κι όταν λέμε κράνος εννοούμε full face άσχετα αν οι περισσότεροι δυστυχώς χρησιμοποιούμε ανοιχτό το καλοκαίρι...








Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-08-2012, 16:24
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από element Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..


ειναι τελικα τοσο απλο...
δεν το πιστευα, παρ'ολο που το σκεφτομουν...
ειμαστε , μαλλον, καταδικασμενοι...
ποσο μαλλον τα παιδια μας
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-08-2012, 18:51
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Σήμερα έφαγα μιά κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, με το αυτοκίνητο. Στη Λαυρίου, στη γέφυρα του Κουβερά ήταν το μπλόκο με ραντάρ. Οριο τα 80, πήγαινα με 109 σύμφωνα με το ραντάρ και τόσα πρέπει να ήταν διότι είχα στο κοντέρ περίπου 115. Ο προϊστάμενος του μπλόκου μου έκανε τη χάρη να γράψει 99χλμ στην κλήση και θα πληρώσω 45 ευρώ εντός δεκαημέρου. Ηταν πραγματικά φιλικοί όπως κι εγώ και πιάσαμε κουβέντα. Του είπα ότι τα 80 είναι εκνευριστικά λίγα για δρόμο με νησίδα. Εκείνος είπε ότι έχουν συχνά ατυχήματα, συνήθως με ζώα από παρακείμενες στάνες. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Τέλος πάντων, τον ευχαρίστησα, μου ευχήθηκε καλούς δρόμους κι έφυγα.

Αν και δεν είναι ώρα να πληρώνουμε πρόστιμα, δε με πείραξε, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας είμαστε όλοι προσεκτικοί.....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-08-2012, 21:02
pkaran Ο/Η pkaran βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW G650GS-2011
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Πολύ καλό μπράβο !!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 12-08-2012, 21:03
pkaran Ο/Η pkaran βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW G650GS-2011
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα έφαγα μιά κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, με το αυτοκίνητο. Στη Λαυρίου, στη γέφυρα του Κουβερά ήταν το μπλόκο με ραντάρ. Οριο τα 80, πήγαινα με 109 σύμφωνα με το ραντάρ και τόσα πρέπει να ήταν διότι είχα στο κοντέρ περίπου 115. Ο προϊστάμενος του μπλόκου μου έκανε τη χάρη να γράψει 99χλμ στην κλήση και θα πληρώσω 45 ευρώ εντός δεκαημέρου. Ηταν πραγματικά φιλικοί όπως κι εγώ και πιάσαμε κουβέντα. Του είπα ότι τα 80 είναι εκνευριστικά λίγα για δρόμο με νησίδα. Εκείνος είπε ότι έχουν συχνά ατυχήματα, συνήθως με ζώα από παρακείμενες στάνες. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Τέλος πάντων, τον ευχαρίστησα, μου ευχήθηκε καλούς δρόμους κι έφυγα.

Αν και δεν είναι ώρα να πληρώνουμε πρόστιμα, δε με πείραξε, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας είμαστε όλοι προσεκτικοί.....
Σωστός Γιάννη !!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 14-08-2012, 12:47
papas_14 Ο/Η papas_14 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F650GS + Tenerios
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Δεν νοείται οδήγηση μηχανής χωρίς κράνος πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας αυτό .... είναι πράγματι θέμα παιδείας ... μπράβο στον δημιουργό του θέματος
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 14-08-2012, 13:41
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από element Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..
Ένας. Οι άλλοι όλοι?

Αν όλοι έπρατταν όπως αυτός, το αυτονόητο δηλαδή, να έκαναν τη δουλειά τους, θα τους διώχναν όλους? Δε νομίζω. Ουδείς άμοιρος ευθυνών.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!