GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-06-2013, 08:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους, έρχεται η ανάπτυξη, ζεστό χρήμα, προσλήψεις, φως στο τούνελ... πάω αύριο να πάρω LC ... κ cayenne turbo
Α, γιαυτο σκας και χολοσκας? Πανε αυτα τελειωσανε, εξάλλου δεν τα αντεχε η Ελλαδα...τα δανεικα τα αντεχαν, και μιας και δανεικα δεν υπαρχουν πια κοιτα τα στις βιτρινες.
Μα, ποιος ειμαι εγω, κι εσυ και ο αλλος που με 2000 μισθο επαιρνε LT, Cayenne και δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Που τα εβρισκαν τα 18χρονια και κυκλοφορουσαν με iPHONE και Samsung Galaxy του τοτε?
Οπως εχω πει κι αλλες φορες δεν μπορει ολοι οι Ελληνες να εχουν BMW, Mercedes, Cayenne, iPHONE και δεν ξερω κι εγω τι αλλο......αυτα ειναι για τους λιγους, τους ελαχιστους. Ουτε φυσικα GS, Crosstourer κ.α. μηχανακια των 18000ε.........

Κατα μια εννοια ξαναγυρναμε στην πραγματικοτητα ξυπνωντας απο την εικονικη πραγματικοτητα.

Last edited by GeorgeP; 04-06-2013 at 08:43.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-06-2013, 08:47
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω ότι ο Μάιος,
είναι ο κατεξοχήν μήνας των απολύσεων
της πλειονότητας των εκπαιδευτικών ξένων γλωσσών,
ορισμένου χρόνου.


Sent by Arkas via Tapatalk !
..και ενω σ ολη την ευρωπη η ανεργια αυξανεται... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .,.η φοβερη κυβερνηση με τους αισιοδοξους πολιτες την μειωνουν!!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 04-06-2013, 08:49
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Δεν σε αντελήφθην Πάνο ...


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 04-06-2013, 08:51
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε αντελήφθην Πάνο ...


Sent by Arkas via Tapatalk !
Τι δεν καταλαβες??
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 04-06-2013, 09:47
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Αυτο που βλεπω και εγω στην αγορα ειναι απολυσεις παλαιων με "υψηλους" μισθους και προσληψεις νεων με χαμηλους "μισθους" (το νου σας στα " ")...ο λογος Γιωργο απλος...και δεν τον φανταζομαι τον λογο αλλα τον ξερω απο πρωτο χερι λογω θεσης...

ο παλιος αν του μειωσεις τον μισθο θα ειναι δισαρεστημενος και δεν θα σου δωσει το 100% και πολλες φορες το 110% που σου εδινε πριν την μειωση...το αντιθετο ισως...
Ο νεος χαμηλομισθος θα σου εχει και υποχρεωση...

Αρα αυτο που βλεπω και εγω ειναι απολυσεις και προσληψεις με νεους και πολυ κακους ορους εργασιας...4ωρους - 6ωρους που κατα το δωκουν μπορεις να κρατησεις εως και 8ωρο, χωρις τις εξτρα ωρες να τις πληρωνεις υπερωρεια αρα διπλο κερδος για τον εργοδοτη...

αυτο ονομαζεται ελλαστικη εργασια...και αυτο θελει ο εργοδοτης πλεον...και φυσικα του εχει δωσει το δικαιωμα ο νομος πλεον να το κανει οποτε θελει...

Το σωστο παλι ειναι ενας εργοδοτης να επενδυει πανω στον εργαζομενο του (πραγμα που τα χρονια που δουλευω στην Ελλαδα ΔΕΝ εχω δει να το κανει καμια απο τις εταιριες που συνεργαστικα) και να τον εχει ευχαριστημενο...
τοτε θα μπορει να παρει πολλα περισσοτερα απο τα 100-200ευρω διαφορα που θα κερδιζε απο μια νεα χαμηλου "μισθου" προσληψη...
αλλωστε θα ξαναπω οτι οι μισθοι στην Ελλαδα στον Ι.Τ δεν ηταν ποτε τοσο υψηλοι...ηταν παντα κατω του μεσου ορου της ανεπτυγμενης Ευρωπης...

Τωρα αν το παμε στην λογικη οτι και ευχαριστημενος να ειναι καποιος που εχει δουλεια τοτε ναι...αλλα εγω δεν μπορω να το δω ετσι...

Οσον αφορα τα Καγιεν και τα διακοποδανεια κτλ κτλ την γνωμη μου την ξερετε...το μονο καλο που εγινε στην Ελλαδα με αυτη την κριση ειναι οτι ο κοσμος τα εκοψε ολα αυτα...δεν ειναι δυνατον 8 στα 10 αυτοκινητα να ειναι των 50.000€+...δεν ηταν φυσιολογικο και δεν επρεπε να συνεχισει...σε αυτο θα συμφωνησουμε λοιπον...

Εγω αναρωτιεμαι...
οι μισθοι πεσανε...οι τιμες ωστε ο κοσμος να μπορει να ζει καλα με τον νεο του "μισθο" ποτε θα πεσουνε...???
Τοτε και μονο τοτε ο κοσμος θα μπορεσει να ηρεμησει γιατι θα δει οτι με τα λεφτα που περνει μπορει να ζησει αξιοπρεπως και ετσι πρεπει να γινει το κοστος ζως να ειναι αμεσα συνδεδεμενο με τον μισθο που περνει καποιος...και δεν μιλαω να παει να παρει καγιεν...

Νομοθετικα το κρατος εριξε τους μισθους αρα γιναμε ανταγωνιστικοι ...τις τιμες ποτε θα βοηθησει να τις ριξει...???

Το φορολογικο ποτε θα το σταθεροποιησει μπας και ερθει καμια σοβαρη εταιρια να κανει επενδυση στην Ελλαδα...???

την γραφιοκρατεια ποτε...???

καλημερα...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 04-06-2013, 09:56
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lempoi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι δεν καταλαβες??
Tο "λεπτό χιούμορ" σου ...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 04-06-2013, 10:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Κι αν από 2014 αρθεί η προστασία πρώτης κατοικίας από πλειστηριασμό......


είναι αυτό το περιβόητο φως στην άκρη του τούνελ......


Ολες οι ρυθμίσεις που πάνε να περάσουν για οφειλές προς δημόσιο και τράπεζες είναι εκ του πονηρού.....όταν στραγγίξουν τους πολίτες από ρευστό θα πάρουν και την ακίνητη περιουσία.....αυτός ήταν πάντα ο στόχος τους και τώρα πλησιάζουν στην επίτευξή του.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 04-06-2013, 11:22
evo Ο/Η evo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R1200GS ADVE - ΦΠΕ + XR650R
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, γιαυτο σκας και χολοσκας? Πανε αυτα τελειωσανε, εξάλλου δεν τα αντεχε η Ελλαδα...τα δανεικα τα αντεχαν, και μιας και δανεικα δεν υπαρχουν πια κοιτα τα στις βιτρινες.
Μα, ποιος ειμαι εγω, κι εσυ και ο αλλος που με 2000 μισθο επαιρνε LT, Cayenne και δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Που τα εβρισκαν τα 18χρονια και κυκλοφορουσαν με iPHONE και Samsung Galaxy του τοτε?
Οπως εχω πει κι αλλες φορες δεν μπορει ολοι οι Ελληνες να εχουν BMW, Mercedes, Cayenne, iPHONE και δεν ξερω κι εγω τι αλλο......αυτα ειναι για τους λιγους, τους ελαχιστους. Ουτε φυσικα GS, Crosstourer κ.α. μηχανακια των 18000ε.........

Κατα μια εννοια ξαναγυρναμε στην πραγματικοτητα ξυπνωντας απο την εικονικη πραγματικοτητα.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-06-2013, 14:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που βλεπω και εγω στην αγορα ειναι απολυσεις παλαιων με "υψηλους" μισθους και προσληψεις νεων με χαμηλους "μισθους" (το νου σας στα " ")...ο λογος Γιωργο απλος...και δεν τον φανταζομαι τον λογο αλλα τον ξερω απο πρωτο χερι λογω θεσης...

ο παλιος αν του μειωσεις τον μισθο θα ειναι δισαρεστημενος και δεν θα σου δωσει το 100% και πολλες φορες το 110% που σου εδινε πριν την μειωση...το αντιθετο ισως...
Ο νεος χαμηλομισθος θα σου εχει και υποχρεωση...

Αρα αυτο που βλεπω και εγω ειναι απολυσεις και προσληψεις με νεους και πολυ κακους ορους εργασιας...4ωρους - 6ωρους που κατα το δωκουν μπορεις να κρατησεις εως και 8ωρο, χωρις τις εξτρα ωρες να τις πληρωνεις υπερωρεια αρα διπλο κερδος για τον εργοδοτη...

αυτο ονομαζεται ελλαστικη εργασια...και αυτο θελει ο εργοδοτης πλεον...και φυσικα του εχει δωσει το δικαιωμα ο νομος πλεον να το κανει οποτε θελει...

Το σωστο παλι ειναι ενας εργοδοτης να επενδυει πανω στον εργαζομενο του (πραγμα που τα χρονια που δουλευω στην Ελλαδα ΔΕΝ εχω δει να το κανει καμια απο τις εταιριες που συνεργαστικα) και να τον εχει ευχαριστημενο...
τοτε θα μπορει να παρει πολλα περισσοτερα απο τα 100-200ευρω διαφορα που θα κερδιζε απο μια νεα χαμηλου "μισθου" προσληψη...
αλλωστε θα ξαναπω οτι οι μισθοι στην Ελλαδα στον Ι.Τ δεν ηταν ποτε τοσο υψηλοι...ηταν παντα κατω του μεσου ορου της ανεπτυγμενης Ευρωπης...

Τωρα αν το παμε στην λογικη οτι και ευχαριστημενος να ειναι καποιος που εχει δουλεια τοτε ναι...αλλα εγω δεν μπορω να το δω ετσι...

Οσον αφορα τα Καγιεν και τα διακοποδανεια κτλ κτλ την γνωμη μου την ξερετε...το μονο καλο που εγινε στην Ελλαδα με αυτη την κριση ειναι οτι ο κοσμος τα εκοψε ολα αυτα...δεν ειναι δυνατον 8 στα 10 αυτοκινητα να ειναι των 50.000€+...δεν ηταν φυσιολογικο και δεν επρεπε να συνεχισει...σε αυτο θα συμφωνησουμε λοιπον...

Εγω αναρωτιεμαι...
οι μισθοι πεσανε...οι τιμες ωστε ο κοσμος να μπορει να ζει καλα με τον νεο του "μισθο" ποτε θα πεσουνε...???
Τοτε και μονο τοτε ο κοσμος θα μπορεσει να ηρεμησει γιατι θα δει οτι με τα λεφτα που περνει μπορει να ζησει αξιοπρεπως και ετσι πρεπει να γινει το κοστος ζως να ειναι αμεσα συνδεδεμενο με τον μισθο που περνει καποιος...και δεν μιλαω να παει να παρει καγιεν...

Νομοθετικα το κρατος εριξε τους μισθους αρα γιναμε ανταγωνιστικοι ...τις τιμες ποτε θα βοηθησει να τις ριξει...???

Το φορολογικο ποτε θα το σταθεροποιησει μπας και ερθει καμια σοβαρη εταιρια να κανει επενδυση στην Ελλαδα...???

την γραφιοκρατεια ποτε...???

καλημερα...
Συμφωνω και διαφωνω σε καποια απο τα παραπανω τα οποια συνοψιζονται στην εξης μια ερωτηση:

Γιατι συνδέετε, εξ απανεκαθεν, την δουλεια με το υψος του μισθου?

ξερετε οτι δεν ειναι λογικο αυτο.....ο μισθος σε Αγγλια, Αμερικη και Γερμανια που δουλεψα για λογαριασμο πολυεθνικης με βαση το Ντουμπαι ειναι συναρτηση της παραγωγης κι ερχεται με τον καιρο κι οχι απο την πρωτη μερα ¨η τον πρωτο χρονο.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 04-06-2013, 15:48
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, γιαυτο σκας και χολοσκας? Πανε αυτα τελειωσανε, εξάλλου δεν τα αντεχε η Ελλαδα...τα δανεικα τα αντεχαν, και μιας και δανεικα δεν υπαρχουν πια κοιτα τα στις βιτρινες.
Μα, ποιος ειμαι εγω, κι εσυ και ο αλλος που με 2000 μισθο επαιρνε LT, Cayenne και δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Που τα εβρισκαν τα 18χρονια και κυκλοφορουσαν με iPHONE και Samsung Galaxy του τοτε?
Οπως εχω πει κι αλλες φορες δεν μπορει ολοι οι Ελληνες να εχουν BMW, Mercedes, Cayenne, iPHONE και δεν ξερω κι εγω τι αλλο......αυτα ειναι για τους λιγους, τους ελαχιστους. Ουτε φυσικα GS, Crosstourer κ.α. μηχανακια των 18000ε.........

Κατα μια εννοια ξαναγυρναμε στην πραγματικοτητα ξυπνωντας απο την εικονικη πραγματικοτητα.

χωρις δανεικα δεν θα υπηρχε αναπτυξη.,.,.,.,

χωρις αναπτυξη δεν θα υπηρχαν μεγαλη μισθοι,.,.,.

και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει παντα να συγκρινουμε τους μισθους η τον τροπο ζωης μας με αλλες χωρες.,.,
σε τη μοιαζουμε και πρεπει να συγκρινωμαστε και για πιο λογο θα πρεπει να περνουν οι ελληνες λιγοτερα απο τους αλλους.,.,.,
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!