GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία > Αυτοί που έφυγαν νωρίς ...

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1181  
Παλιό 11-10-2011, 11:29
wildgs Ο/Η wildgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Θερμά συλυπητήρια
Reply With Quote
  #1182  
Παλιό 11-10-2011, 17:22
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

θερμα συλλυπητήρια στους δικούς του , ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

Αντίο φίλε.
Reply With Quote
  #1183  
Παλιό 13-10-2011, 21:40
bmwmania Ο/Η bmwmania βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: F650GS
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Κριμα που δεν προλαβαμε να παμε βολτα παρεα.Την πηρα τελικα την μικρη που λεγαμε,να ξες!!Ελενα καλη δυναμη και κουραγιο.Συλλυπητηρια στην οικογενεια σου.Καλο ταξιδι φιλε
Reply With Quote
  #1184  
Παλιό 05-12-2011, 21:45
mix68 Ο/Η mix68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: peristeri
Μoto: r 1200gs
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και φυσικά δεν τον ήξερα τον άνθρωπο.Δυστυχώς είναι πάρα πολλά για μένα τα 1200 ποσταρίσματα για να τα διαβάσω.Αν γίνεται να γράψει κάποιος πως έφυγε τελικά το παλικάρι θα του ήμουν υπόχρεος.
Συλληπητήρια στον οικογενειακό του κύκλο.
Reply With Quote
  #1185  
Παλιό 05-12-2011, 22:04
hawk eye Ο/Η hawk eye βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: Honda Varadero 1000
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Συλλυπητηρια στην οικογενεια...κριμα το παληκαρι...
Reply With Quote
  #1186  
Παλιό 06-12-2011, 11:10
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mix68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι καινούριος στο φόρουμ και φυσικά δεν τον ήξερα τον άνθρωπο.Δυστυχώς είναι πάρα πολλά για μένα τα 1200 ποσταρίσματα για να τα διαβάσω.Αν γίνεται να γράψει κάποιος πως έφυγε τελικά το παλικάρι θα του ήμουν υπόχρεος.
Συλληπητήρια στον οικογενειακό του κύκλο.
Σου παραθέτω πιο κάτω το συμβάν...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως μου είπε ο Βασίλης, (Uriah Heep), έξω από την πόλη Dijon της Γαλλίας, σε μια στροφή του αυτοκινητόδρομου, υπήρχε σταματημένο αυτοκίνητο από άλλο ατύχημα, του οποίου ο οδηγός πιθανόν δεν πρόλαβε να βάλει το προειδοποιητικό τρίγωνο και μην έχοντας άλλη επιλογή και περιθώρια να αντιδράσει ο Νώντας, έπεσε πάνω του.

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, γιατί εκείνη την ώρα δεν ήθελα να το πιστέψω, γι' αυτό ας μην πάρει "έκταση" με υποθέσεις.
Reply With Quote
  #1187  
Παλιό 06-12-2011, 11:23
XCHALLENGE Ο/Η XCHALLENGE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Εχει καμια σημασια το πως και το γιατι???

Τι κριμα ειναι μεγαλο ! Ας το σεβαστουμε...

Φιλικα.

Τα λεμε...
Reply With Quote
  #1188  
Παλιό 06-12-2011, 12:21
HLIAS Ο/Η HLIAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: αθ.
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
Reply With Quote
  #1189  
Παλιό 03-02-2012, 00:34
Nontas - Elena Ο/Η Nontas - Elena βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους από τα βάθη της καρδιάς μου για τις ευχές και το κουράγιο που μας δώσατε και μας δίνετε τις δύσκολες ώρες μέχρι και σήμερα.
Επειδή αρκετός κόσμος γνώριζε το Νώντα ή τον είχε ακουστά ή ακόμα τον έμαθε από εσάς που τον γνωρίζατε, θα ήθελα να σας πω κάποια χαρακτηριστικά του, κυρίως οδηγικής συμπεριφοράς.
Θα μου επιτρέψετε να μη μιλήσω σε παρελθοντικούς χρόνους, το Νώντα τον νιώθω ακόμα κοντά μου.
Είναι από τους ανθρώπους που σπάνια συναντάς στη ζωή σου και προσπαθείς να ρουφήξεις κάθε κλάσμα του δευτερολέπτου όταν βρίσκεσαι κοντά του. Δύσκολος χαρακτήρας μεν, δεν μπορείς να τον κάνεις ότι θέλεις , ψυχή μικρού παιδιού δε.
Η αγάπη του για τις μηχανές ήταν από μικρή ηλικία, αλλά οι προτεραιότητες στη ζωή τον άφησαν να αποκτήσει την πρώτη του μηχανή, μία V-strom 650 και στη συνέχεια GS1200 Adventure, πριν από 7 χρόνια σε μεγάλη ηλικία σχετικά.
Από θέμα εκπαίδευσης στη μηχανή?? Μία ασφάλτινη και τρία levels στο χώμα.
Από θέμα εμπειρίας??? Δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος να μετρήσει την εμπειρία!! Τον θεωρώ από τους έμπειρους οδηγούς αναλογικά με τα χιλιόμετρα που έχει κάνει. Αρκετές εκδρομές σε άσφαλτο και χώμα, αυθημερόν και πολυήμερες, εντός και εκτός Ελλάδος.
Το μότο του είναι ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ, ΧΕΙΜΩΝΑ – ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Φυσικά αυτό μόνο για την πόλη, αλλιώς σε ταξίδια και στο χώμα όλη η στολή και οι ανάλογες μπότες.
Οι ταχύτητες τις περισσότερες φορές οι προβλεπόμενες, σαφώς και κάνει ατασθαλίες. Το γκάζι είναι γλυκό, αλλά επιβάλετε να έχεις αυτοσυγκράτηση. Στα ταξίδια, χιλιομετροφάγος, με μέση ταχύτητα 120 στους αυτοκινητοδρόμους.
Όσοι τον έχουν γνωρίσει σίγουρα τους έχει προτρέψει για κάτι από τα παραπάνω. Εάν δει το ίδιο λάθος να επαναλαμβάνεται σίγουρα έχουν αντικρύσει το αυστηρό βλέμμα. Έχει συμβουλευτεί άλλους οδηγούς, έχει διαβάσει, έχει εκπαιδευτεί, έχει μάθει από τα λάθη του. Φυσικά και δεν είναι αλάθητος, όπως είπαμε κάνει ατασθαλίες.
Και είναι φυσικό και εύλογο να αναρωτιέστε γιατί δεν απέφυγε το αυτοκίνητο, μήπως φταίνε τα φρένα της μηχανής, τα ρούχα, το κράνος….
Οι προδιαγραφές της συγκεκριμένης μέρας, οι καλύτερες! Ηλιόλουστη μέρα, ιδανική θερμοκρασία, αρκετός ύπνος και ξεκούραση, φαγητό και όρεξη για οδήγηση χωρίς συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για τον τόπο προορισμού, με ταχύτητα 110-125.
Οι συγκυρίες κάποιες φορές φέρνουν το κακό. Είναι από τις εικόνες που βλέπει κάποιος σε ταινία και θεωρεί ότι ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης είναι τρελοί. Και όμως συμβαίνει στην πραγματικότητα.
Μπορώ να σας περιγράψω ακόμα και τώρα, μετά από 6 μήνες την παραμικρή λεπτομέρεια, τη μυρωδιά που είχε η ατμόσφαιρα, την αίσθηση του ήλιου στο σώμα… Αλλά δε θα το κάνω. Πολύ ή λίγο γνωρίζεται τι έγινε.
Αυτό που θα ήθελα να κάνω (χωρίς να έχω τη μεγάλη οδική εμπειρία, παρά μόνο με αυτά που έχω ζήσει έστω και σε μικρή ηλικία) είναι να σας παρακινήσω να αγοράζεται καλό εξοπλισμό. Δυστυχώς αδειάζει πιο γρήγορα το πορτοφόλι, (τα καλά ποιοτικά πράγματα κοστίζουν) αλλά είναι προτιμότερο να μην αλλάξετε εξάτμιση η οποία θα σας δώσει περισσότερη ιπποδύναμη ή να μην πάρετε ένα εξτρά αυτοκόλλητο για να «στολίσετε και να ντύσετε» τη μηχανή σας , παρά να αγοράσετε ένα καλό κράνος, ένα χειμερινό και ένα καλοκαιρινό μπουφάν, ένα παντελόνι…
Το γκάζι όπως είπαμε είναι γλυκό, η αίσθηση της γρήγορης επιτάχυνσης μαγική. Χαλλλαρά όπως λέμε και στη Θεσσαλονίκη, ανάλογα το δρόμο υπάρχουν και οι ανάλογες ταχύτητες. Χρησιμοποιείστε το γκάζι για την αποτροπή ατυχημάτων, η αίσθηση είναι πιο ωραία και όχι για τεσταρίσματα προσωπικών και μηχανικών ορίων.
Μπορεί η μηχανή να είναι μόνο σίδερα και πλαστικά, απλά το μέσο, αλλά χρειάζεται και η ανάλογη συντήρηση. Βοηθήστε την να σας πηγαίνει όμορφα, στρωτά…
Μα θα αναρωτιέστε, και με το δίκιο σας, ότι δε σώθηκε από τη σύγκρουση φορώντας όλη την αρματωσιά, καινούριο κράνος, η μηχανή σε άριστη κατάσταση, οδηγώντας με φυσιολογική ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο Νώντας έφυγε ευτυχισμένος και πλήρης από τη ζωή του και έκανε τα πάντα για να αποτρέψει τη φυγή του. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι στο χέρι κανενός αυτή η απόφαση. Είμαι σίγουρη ότι εκεί που είναι , είναι καλά.
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ, ΧΕΙΜΩΝΑ – ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Έλενα (σύζυγος και συνοδοιπόρος του Νώντα)
Reply With Quote
  #1190  
Παλιό 03-02-2012, 01:05
princess Ο/Η princess βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κηφισιά
Μoto: Συv. σε 1150 adv desierto 3
Μηνύματα: 4,493
Προεπιλογή Απάντηση: Νώντα, καλό "ταξίδι" ...

Χαίρομαι που είσαι κοντα μας και μοιραστηκες μαζι μας τις σκέψεις σου.Καλη δύναμη.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
νοντας, νοντασ, νωντασ, νώντας, nodas, nondas, nontas


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ρωτώντας πάς στη πόλη rosebud Καλώς ήλθατε 24 24-11-2010 12:49
Απ' την Τορώνη στην Κορώνη nikos-x Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 8 28-08-2010 20:14
τυφώνας Κατερίνα gandreas Τι μας έτυχε 13 24-07-2010 09:18
Πάρνηθα-Αυλώνα 40 χιλ.χωμα wet & dirty Χωμάτινες εξορμήσεις 29 20-11-2009 00:44
Ψευδώνυμα-επίθετα ξένων διασήμων Alext Διάφορα 1 05-09-2009 10:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!