GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χιούμορ > Ανέκδοτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-05-2011, 22:22
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Sorry δεν είχα καλύτερο φάκελο να την βάλω.

Οι ερωτήσεις είναι σοβαρές όμως και θέλω σοβαρή απάντηση, ΧΩΡΙΣ αιτιολόγηση (θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου έχεις αιτιολογήσει ήδη ότι θέλεις).
Ουσιαστικά είναι μια ερώτηση με παραλλαγές:

1) Θεωρείς το Varadero 1000 MK3 καλύτερο από την BMW R1200GS 2010; Μιλάμε πάντα με ΜΟΝΟ εργοστασιακά options ότι θες εσύ. Μιλάμε συνυπολογίζοντας όποιους παράγοντες θες (κατά προτίμηση όσους μπορείς να σκεφτείς). Δεν ζητάω να τους απαριθμήσεις ή δικαιολογήσεις κάτι, μόνο ένα ναι ή ένα όχι.

2) Αν απαντάς "όχι" και ΜΟΝΟ τότε στο #1: Από ποια R1200GS θεωρείς θεωρείς ότι είναι καλύτερο το Varadero 1000 MK3; Του 2004; Του 2007;

3) Παραλλαγή (σημαντική παραλλαγή) της #1. Θεωρείς το Varadero 1000 MK3 καλύτερο από την BMW R1200GS 2010 ΧΩΡΙΣ να υπολογίζεις την τιμή; (θεωρώντας ότι πχ. κόστιζαν το ίδιο - είτε 5000 ευρώ, είτε 20000, είτε δώρο) Μιλάμε πάντα με ΜΟΝΟ εργοστασιακά options ότι θες εσύ. Μιλάμε συνυπολογίζοντας όποιους παράγοντες θες (κατά προτίμηση όσους μπορείς να σκεφτείς) ΕΚΤΟΣ τιμής. Δεν ζητάω να τους απαριθμήσεις ή δικαιολογήσεις κάτι, μόνο ένα ναι ή ένα όχι.

4) Αν έχεις πει "ναι" σε τουλάχιστον ένα εκ των #1 και #3, θα ήθελα να πεις αν επικέντρωνες ΕΝΑΝ λόγο ως πιο σημαντικό για αυτό το "ναι" (θα έχεις ίσως πολλούς αλλά θέλω έναν "κραχτό"), ποιος θα ήταν αυτός. Απάντηση δεν θεωρείται πχ. το "είναι Honda" αλλά είναι πχ. "η οδηγική συμπεριφορά".

Αυτά. Δεν θα σου φάει ούτε δυο λεπτά. Έχεις να απαντήσεις μονολεκτικά σε δυο ερωτήσεις, ίσως σε τρεις και με μια φράση σε μια τέταρτη.

BONUS έχω άλλες δυο αλλά δεν θέλω να σπαταλήσω το χρόνο σου, αν θες απαντάς κάτι:

5) Πως θα χαρακτήριζες τον μέσο αναβάτη BMW R1200GS;

6) Πως θα χαρακτήριζες τον μέσο αναβάτη Honda Varadero;

ΔΕΝ σκοπεύω να απαντήσω/σχολιάσω/whatever, απλά θέλω αυτή σου η γνώμη να είναι καταγεγραμμένη με σαφήνεια στο forum που σπαταλάς τόσο μεγάλο μέρος της on-line ημέρας σου.

Ευχαριστώ.

Last edited by NLS; 11-05-2011 at 22:26.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-05-2011, 23:35
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Σε τρώει να τα ακούσεις


Τον είδα στον καφέ οπότε θα αργήσει
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-05-2011, 23:38
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Ωχ.....θα έχουμε εξελίξεις!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-05-2011, 23:42
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...




Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-05-2011, 23:46
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Κι έχουν κλείσει και τα μαγαζιά και δεν έχω καλαμπόκι!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-05-2011, 23:54
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι έχουν κλείσει και τα μαγαζιά και δεν έχω καλαμπόκι!
Τα Village είναι ορθάνοικτα...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-05-2011, 00:21
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-05-2011, 00:25
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Village είναι ορθάνοικτα...

Που να τρέχω ρε Κωστή! Ολη μέρα ήμουν μαιευτήριο-ιατρείο-μαιευτήριο-ιατρείο-μαιευτήριο. Μισό ντεπόζιτο βενζίνη έκαψα
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-05-2011, 01:12
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry δεν είχα καλύτερο φάκελο να την βάλω.

Οι ερωτήσεις είναι σοβαρές όμως και θέλω σοβαρή απάντηση, ΧΩΡΙΣ αιτιολόγηση (θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου έχεις αιτιολογήσει ήδη ότι θέλεις).
Ουσιαστικά είναι μια ερώτηση με παραλλαγές:

1) Θεωρείς το Varadero 1000 MK3 καλύτερο από την BMW R1200GS 2010; Μιλάμε πάντα με ΜΟΝΟ εργοστασιακά options ότι θες εσύ. Μιλάμε συνυπολογίζοντας όποιους παράγοντες θες (κατά προτίμηση όσους μπορείς να σκεφτείς). Δεν ζητάω να τους απαριθμήσεις ή δικαιολογήσεις κάτι, μόνο ένα ναι ή ένα όχι.

2) Αν απαντάς "όχι" και ΜΟΝΟ τότε στο #1: Από ποια R1200GS θεωρείς θεωρείς ότι είναι καλύτερο το Varadero 1000 MK3; Του 2004; Του 2007;

3) Παραλλαγή (σημαντική παραλλαγή) της #1. Θεωρείς το Varadero 1000 MK3 καλύτερο από την BMW R1200GS 2010 ΧΩΡΙΣ να υπολογίζεις την τιμή; (θεωρώντας ότι πχ. κόστιζαν το ίδιο - είτε 5000 ευρώ, είτε 20000, είτε δώρο) Μιλάμε πάντα με ΜΟΝΟ εργοστασιακά options ότι θες εσύ. Μιλάμε συνυπολογίζοντας όποιους παράγοντες θες (κατά προτίμηση όσους μπορείς να σκεφτείς) ΕΚΤΟΣ τιμής. Δεν ζητάω να τους απαριθμήσεις ή δικαιολογήσεις κάτι, μόνο ένα ναι ή ένα όχι.

4) Αν έχεις πει "ναι" σε τουλάχιστον ένα εκ των #1 και #3, θα ήθελα να πεις αν επικέντρωνες ΕΝΑΝ λόγο ως πιο σημαντικό για αυτό το "ναι" (θα έχεις ίσως πολλούς αλλά θέλω έναν "κραχτό"), ποιος θα ήταν αυτός. Απάντηση δεν θεωρείται πχ. το "είναι Honda" αλλά είναι πχ. "η οδηγική συμπεριφορά".

Αυτά. Δεν θα σου φάει ούτε δυο λεπτά. Έχεις να απαντήσεις μονολεκτικά σε δυο ερωτήσεις, ίσως σε τρεις και με μια φράση σε μια τέταρτη.

BONUS έχω άλλες δυο αλλά δεν θέλω να σπαταλήσω το χρόνο σου, αν θες απαντάς κάτι:

5) Πως θα χαρακτήριζες τον μέσο αναβάτη BMW R1200GS;

6) Πως θα χαρακτήριζες τον μέσο αναβάτη Honda Varadero;

ΔΕΝ σκοπεύω να απαντήσω/σχολιάσω/whatever, απλά θέλω αυτή σου η γνώμη να είναι καταγεγραμμένη με σαφήνεια στο forum που σπαταλάς τόσο μεγάλο μέρος της on-line ημέρας σου.

Ευχαριστώ.
Περιμένοντας την απαντηση του Γιωργου, να ζητησω μερικες διευκρινησεις επι των ερωτησεων σου...

1. Πως οριζεις τη "καλοσυνη" σε μια μοτοσυκλετα ? Συγκρινοντας τα τεχνικα χαρακτηριστηκα (επιδοσεις, αποσταση φρεναρισματος, χρονοι σε πιστα)? Ρωτω γιατι το "εχει καλυτερη αισθηση" ειναι υποκειμενικο. Αυτο που σε σενα προκαλει αισθηση Α σε εμενα προκαλει αισθηση Β!

2. Κανε στον εαυτο σου την εξης ερωτηση. Ποιο ειναι καλυτερο μεταξυ των ΡΤ1200 και του SH300i. Φυσικα εξαρταται απο τη χρηση. Για τον πατερα μου πχ. το ΡΤ 1200 ειναι μια παντελως αχρηστη μοτοσυκλετα.

3. Πως ειναι δυνατο να αφηνεις εξω τη τιμη σε ενα προιον τεχνολογιας που εξαρταται αμεσα απο το κοστος παραγωγης. Αν ηθελες να κανεις μια τιμια συγκριση μεταξυ του Varadero και του Adv θα επρεπε να βαλεις και αρκετες χιλιαδες ευρω aftermarket αξεσουαρ ωστε να εχουν οι δυο μοτοσυκλετες την αξια. Καταλαβαινεις οτι με ενα σετ αναρτησεων και ενα ζευγαρι εξατμησεων εχεις ενα Varadero που απεχει αρκετα απο βαρκα και ειναι κοντα 20 κιλα ελαφρυτερο και μαλιστα κιλα που ειναι ψηλα στο κεντρο βαρους και ενοχλουν...

Τελος εξηγησε που αποσκοπει η συγκριση που θετεις. Το γεγονος οτι ο καθενας εχει την μια ή την αλλη μοτοσυκλετα ειναι θεμα καθαρα προσωπικης επιλογης. Εσυ κρινεις οτι η πιο καταλληλη μοτοσυκλετα για σενα ειναι το GS και εγω το Varadero. Αν κανουμε ανταλλαγη κανεις απο τους δυο μας δεν θα ειναι χαρουμενος. Προς τι λοιπον ο προβληματισμος ??
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-05-2011, 01:36
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Παιδιά κακώς περιμένετε κάποια ένταση γιατί είπα ήδη ότι δεν θα σχολιάσω (εξάλλου τι να σχολιάσω, τη γνώμη ενός ανθρώπου; Γνώμη του είναι). Έγραψα γιατί κάνω τις ερωτήσεις. Έχω δει ένα pattern, αντί να περιστρεφόμαστε από κάτι καλό είναι να έχουμε τις ΕΥΘΕΙΣ απαντήσεις και να τις ξέρουμε.

1. Ακριβώς. Έτσι υποκειμενικά (ή ότι θεωρεί ο ίδιος αντικειμενικό) θέλω να μου απαντήσει με ότι ζυγαριά κρατάει ο ίδιος. Δεν θα βάλω εγώ τη ζυγαριά.

2. Σύμφωνοι. Όμως έχουν τεθεί αυτά τα ερωτήματα και καλώς ή κακώς πολύς κόσμος βάζει αυτές τις δυο μηχανές στην ίδια περίπου κατηγορία. Όμως γιατί βάζεις τέτοιο παράγοντα στην ερώτηση μου όταν ο ίδιος ο Γιώργος (συχνά μάλιστα) την κάνει την σύγκριση χωρίς να βάζει τέτοιο παράγοντα. Ζητάω να κάνει αυτό που κάνει λοιπόν.

3. Η τίμια ερώτηση είναι η #1. Η #3 θέλει απλά να ρωτήσει άποψη για το προϊόν αυτό καθεαυτό ΧΩΡΙΣ τον παράγοντα τιμή. Πχ. κάποιος θα έβρισκε λογική την διαφορά στην τιμή μιας Ferrari Enzo σε σχέση με ένα Golf GTI. Κάποιος άλλος όχι. Όμως αν τους έλεγες έχω ένα Golf GTI και ένα Enzo (προσέχτε δεν λέω ότι το Varadero είναι το ένα και η GS το άλλο, απλά εξηγώ τι "εξετάζει" η ερώτηση) και κάνουν το ίδιο γιατί ξέρω γω το αφεντικό τρελάθηκε.... πες μου ποιο προτιμάς. Διευκρίνησα επίσης ότι δεν μιλάμε για ΤΙΠΟΤΑ after-market αλλά μόνο με factory options.

Η σύγκριση αποσκοπεί στο ότι θέλω να έχω την ΞΕΚΑΘΑΡΗ και ΕΥΘΕΙΑ άποψη του George, ΧΩΡΙΣ μακροσκελή σχόλια, ώστε να είναι εκεί να το βλέπουμε όλοι (ίσως και ο ίδιος) όταν κατά καιρούς γίνονται κάποιοι αντικειμενικοί (?) σχολιασμοί.

Δεν ρωτάω την δική σου γνώμη Gemat (αν θες φυσικά να την πεις, δεν θα σου αρνηθώ) ούτε ρωτάω φυσικά την δική μου (την ξέρω). Και τελικά γιατί πρέπει να κουράσουμε κάτι που ο Γιώργος μπορεί να το απαντήσει με 5-10 λέξεις ΣΥΝΟΛΟ (2-3 μονολεκτικές και μια φρασούλα α και συν δυο φρασούλες μιας γραμμής αν θέλει να απαντήσει και στα #5 #6) και να τελειώνει το θέμα;

Καληνύχτα παιδιά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οσα θάθελε να φωνάξει ο GeorgeP syan Πολιτισμός 72 04-05-2011 16:53
Είναι πολύ σκληρό να μην την έχεις από το να την έχεις και να κάθεται emix Γενικά - Αναβάτης 12 11-07-2010 14:29
Γιά να μη ξεχνιόμαστε............... MARK Μου τη δίνει που ..... 10 10-11-2009 20:04
Πρόταση για το που να μη πάτε VILLY Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 36 27-08-2009 20:13
Μάθετε το παιδί σας να μη διαχωρίζει χρώματα και λαούς leonidas Πολιτισμός 15 07-01-2009 23:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!