GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-03-2012, 18:50
AntonisKitoudis Ο/Η AntonisKitoudis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 1,545
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
που είναι αυτά?
θεσσαλονικη.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-03-2012, 20:04
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν πληρώνεις, την ευχαριστιέσαι περισσότερο.

Δεν εχεις αδικο !!!

....ασε που ρολαρει η μηχανη πιο... ομορφα ρε παιδι μου !
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 03-03-2012, 02:22
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις αδικο !!!

....ασε που ρολαρει η μηχανη πιο... ομορφα ρε παιδι μου !

Μ' αρέσεις.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 03-03-2012, 15:03
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ οτι δεν εχεις λογο να μην πληρωνεις στα περισσοτερα κομμάτια στο Αθήνα-Θες/νικη αλλά και στην Εγνατία.

Τώρα σε οτι αφορα την Πελλοπονησο και τη Δυτική Ελλάδα είναι οφθαλμοφανες που πρεπει να πληρωσεις και που όχι (Κορινθος-Πατρα-Πυργος, κλπ...)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Κωστή δυστυχώς ένα μεγάλο κομμάτι της Ε.Ο. Αθηνών Θεσσαλονίκης δεν ανταποκρίνεται στις ελάχιστες προδιαγραφές του κλειστού αυτοκινητόδρομου. Το ότι φτιάχτηκαν 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διαχωριστικό στην μέση δεν λέει τίποτα. Ο κλειστός αυτοκινητόδρομος οφείλει πέραν των παραπάνω, να φέρει περίφραξη καθόλο το μήκος της για την αποφυγή εισόδου ζώων και άλλων ζώων ανθρώπων εντός του αυτοκινητόδρομου. Να σημειώσω εδώ ότι το Δεκέμβριο παίξαμε ρώσικη ρουλέτα με μια αλεπού με 180χλμ στην ανισόπεδη διάβαση (γέφυρα) του βάλτου μετά τη Λαμία στο ρεύμα προς Αθήνα. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούν ζώα στην εθνική οδό πέραν των γνωστών οδηγών. Επίσης οφείλει ο ανάδοχος του κάθε τμήματος να διαθέτει ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης σε όλο το μήκος του οδικού τμήματος που του αντιστοιχεί και να επεμβαίνει άμεσα σε καταστάσεις που εγκυμονούν κινδύνους. Π.χ. πέτυχα στην αριστερη λωρίδα στο ρεύμα προς Αθήνα βράδυ στο ύψος των Οινοφύτων, κλαταρισμένο λάστιχο νταλίκας το οποίο απέφυγα τελευταία στιγμή. Επίσης είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχει έστω και μία λακούβα που μπορεί να προκαλέσει ατύχημα, ή ακόμη και καθιζήσεις οδοστρωμάτων καθώς και ανισοσταθμία "ραφών" φρεσκοστρωμένης ασφάλτου στα σημεία ένωσης με την παλιά. Επίσης όλοι οι κόμβοι πρέπει να φωτίζονται κατάλληλα και πριν ακόμη πέσει το φως της ημέρας. Απαγορεύεται η κατα μήκος κλίση του δρόμου να υπερβαίνει το 6% (και σε εξαιρετική περίπτωση το 8%). Αν περάσεις από Μαρτίνο ή Αγίους Θεοδώρους στον Αλμυρό θα προσέξεις ότι οι νταλίκες πάνε με 20χλμ την ώρα για να μπορούν να φρενάρουν στην κατηφόρα.Πολλές ακόμη λεπτομέρεις που αν τις αναφέρω θα κουράσω. Ακόμη λοιπόν και στα τμήματα της Ε.Ο. που πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους, δυστυχώς δεν τα αξίζουν. Η καλή ποιότητα του οδοστρώματος δεν μου λέει τίποτα από μόνη της αν δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω. Ο μόνος αυτοκινητόδρομος που πληρεί όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις σε ΟΛΟ το μήκος της είναι η Αττική Οδός και με εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών.
Οι υπόλοιποι είναι για τα μπάζα
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 03-03-2012, 15:43
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή


Last edited by CPretenteriS; 03-03-2012 at 15:46.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-03-2012, 15:44
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή

Ζήση μου γνωριζω πολυ καλά περι προδιαγραφών, ποιοτητας αλλά και ασφάλειας οδοστρωματος καθως εχω ζησει/οδηγήσει σχεδον 5 χρονια στη Γαλλία και εχω οδηγησει πανω από τη μιση Ευρωπη!!

Θα συμφωνησω στο θέμα με τα ζώα... είναι Λόττο...

Δεν μπορείς όμως να μου συγκρίνεις το Κόρινθος-Πατρα με το Αθήνα-Λαμία ή την Εγνατία... μη φτάνουμε στα άκρα...

CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 03-03-2012, 15:52
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζήση μου γνωριζω πολυ καλά περι προδιαγραφών, ποιοτητας αλλά και ασφάλειας οδοστρωματος καθως εχω ζησει/οδηγήσει σχεδον 5 χρονια στη Γαλλία και εχω οδηγησει πανω από τη μιση Ευρωπη!!

Θα συμφωνησω στο θέμα με τα ζώα... είναι Λόττο...

Δεν μπορείς όμως να μου συγκρίνεις το Κόρινθος-Πατρα με το Αθήνα-Λαμία ή την Εγνατία... μη φτάνουμε στα άκρα...

CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Δεν τα συγκρίνω Κωστή...εννοείται πως δεν έχουν καμία σχέση....ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις προδιαγραφές...απλά επισημαίνω για το τι πληρώνουμε και για το ποιες υπηρεσίες λαμβάνουμε.....πρέπει δηλαδή να γίνουν πολλά ακόμη για να αξίζουν τα λεφτά τους τα διόδια....όσο για την εγνατία δεν είναι και τόσο καλή σε όλο το μήκος της.......ιδιαίτερα στο τμήμα Ηγουμενίτσα - έξοδος για Καλαμπάκα...δράμα η κατάσταση
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-03-2012, 19:25
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Αυτά που έγραψε ο z atomic εννούσα.....
Δε συγκρίνω το Κόρινθος -Πάτρα με τίποτα, γιατί δεν νομίζω να έχει ταίρι Παγκοσμίως
Αλλά και το "καλό" δύκτιο, είναι κατ' όνομα καλό. Όπου μπορώ και με οποιονδήποτε τρόπο , δε θα πληρώνω! Ειδικά στα υπό κατασκευή κομμάτια , που θέλουνε να τα χρηματοδοτώ με τις διελεύσεις μου, ενώ ΕΙΝΑΙ πληρωμένα εδώ και χρόνια!!!!!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 03-03-2012, 21:34
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από z_atomic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα συγκρίνω Κωστή...εννοείται πως δεν έχουν καμία σχέση....ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις προδιαγραφές...απλά επισημαίνω για το τι πληρώνουμε και για το ποιες υπηρεσίες λαμβάνουμε.....πρέπει δηλαδή να γίνουν πολλά ακόμη για να αξίζουν τα λεφτά τους τα διόδια....όσο για την εγνατία δεν είναι και τόσο καλή σε όλο το μήκος της.......ιδιαίτερα στο τμήμα Ηγουμενίτσα - έξοδος για Καλαμπάκα...δράμα η κατάσταση
Ααααααα καλάάά.... value for money στην Ελλάδα....???? xaxaxa

Θα αστειεύεσαι φαντάζομαι...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 03-03-2012, 22:31
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααααα καλάάά.... value for money στην Ελλάδα....???? xaxaxa

Θα αστειεύεσαι φαντάζομαι...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!