GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 02-12-2013, 18:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μάς βάζεις τώρα ρε φίλε? Αποκόμματα από το 1978 για να μάς αποδείξεις ότι είναι φυσιολογικό να πεθαίνουν από μαγκάλια το 2013? Ε, βάλε και από την Μικρασιατική καταστροφή, γιατί δεν βάζεις?

Εκεί μάς γύρισαν, στο 1978. Να χρησιμοποιούμε μαγκάλια για να ζεσταθούμε το 2013! Υποτίθεται ότι πάμε μπροστά, πάμε καλύτερα.

Όσο για τις χρονιές που παραθέτεις, οι δικοί σου τού ΠΑΣΟΚ ήταν και τότε, σού υπενθυμίζω. Από τότε είχε αρχίσει το κακό, δεν είναι σημερινό.

Φίλε, έχεις ξεπεράσει πολλά όρια.
φιλε εχει και του 2009, του 2001........κοιτα πιο προσεκτικα......
καλως ¨η καως το μαγκαλι δεν εχει εκλειψει ουτε και θα εκλειψει τον αιωνα τον απαντα!! ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει και παντα θα πεθαινουν ανθρωποι εξ αιτιας κακης χρησης/αγνοιας....ειτε με κριση ειτε χωρις κριση!!!

Και κατι αλλο, το ατυχο 13χρονο κοριτσι ηταν απο την Σερβια, πριν λιγα χρονια αφιχθεν στην ελαλδα, πιστευεις οτι στην Σερβια εχουν πετρελαιο και αεριο για να ζεσταθουν ¨η ζεσταινονται με σομπες και μαγκαλια? Πιστευεις οτι η Σερβικη οικογενεια πριν μερικα χρονια που ηρθε στην ελλαδα ηταν πλουσια και ξαφνικα φτωχυνε?
ελα τωρα........

κοιτα τα ορια τα δικα σου καλυτερα που περαν του 2013 δεν πανε πουθενα αλλου και οτι συμβαινει το ετος αυτο ο ριχνεις στην κριση........

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 18:47.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 02-12-2013, 18:45
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρομαι που ημασταν οι μοναδικοι offtopic στο θεμα... επειδη προβλεπαμε την καταληξη του?

και το θεμα offcategory ειναι...στα πολιτικα μεσα βαθεια επρεπε να ηταν χωμενο..!

Last edited by jmar; 02-12-2013 at 18:49.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 02-12-2013, 19:20
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαινω οτι 7,5εκ ελληνες ξοδεψαν 8δις σε αγορες ενω πεινουσαν.......

Αυτο με την κατοχη να μην το ξαναπεις διοτι ειναι ψευδος, καλυτερα να διαβασεις πρωτα την αληθεια:


...... Η πλήρης καταστροφή της Ελληνικής οικονομίας ολοκληρώθηκε την περίοδο της κατοχής, κατά τη διάρκεια της οποίας οι πρώτες ύλες και τα τρόφιμα επιτάχθηκαν από τους κατακτητές, γεγονός που εκτίναξε την τιμή τους στο εσωτερικό της χώρας και υπήρξε εκρηκτική άνοδος του πληθωρισμού. Περαιτέρω επιδείνωση της οικονομίας επήλθε με τη χορήγηση του κατοχικού δανείου στη Γερμανία το 1944. Η έλλειψη ειδών πρώτης ανάγκης είχε ως αποτέλεσμα το ξέσπασμα του λιμού τον χειμώνα του 1941-42, οπότε και υπολογίζεται πως 300.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους.[14] Το γεγονός αυτό υπήρξε μία από τις μεγαλύτερες ανθρωπιστικές τραγωδίες κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου.
πηγες
Όταν οι Γερμανοί λεηλατούσαν την ελληνική οικονομία - NEWS247
Κατοχή της Ελλάδας 1941-1944 - Βικιπαίδεια


.....στην Ελλαδα της κατοχης δεν υπηρχε εμποριο αλλα δοσιλογοι και αγορες με ανταλλαγη..........οπως π.χ ενα σπιτι για Χ οκαδες λαδι!!!!!
Μην γραφεις σε παρακαλω οτι να 'ναι, ειναι τελειως ανιστορητο αυτο που εγραψες. Το εγραψε καποιος λιγες εβδομαδες πριν σε καποιο αλλο νημα και το πηρες και το εβαλες κι εσυ.....ρωτα ανθρωπους που εχουν ζησει τοτε κι αν δεν εχεις διαβασε......εμενα ο πατερας μου σαν 11χρονο παιδι πουλουσε ''τσιγαρα'' (1 λεπτο της δεκαρας τα 3) στον δρομο που τα εφτιαχναν τα 6 αδερφια στο σπιτι τους και στην ''αυλη των θαυματων''....ξερεις απο εφημεριδα και ενα χορτο που αντικαθιστουσε τον καπνο που δεν υπηρχε........σε παρακαλω δηλαδη.

Οσο για τους αλλους που γραφεις δεν ειναι παρα πολλοι, ειναι οσοι ηταν και πριν την κριση οπου ο ΑΓΠ τους εδωσε (με δανεικα που πληρωνουμε ολοι εμεις) φως στο τουνελ αλλα ΔΕΝ τους εβγαλε απο το τουνελ.......
Ειμαστε στα επιπεδα του 1994....νορμαλ πραγματα δλδ για την ελλαδα, ετσι επρεπε να ειναι κι οχι πλασματικα διαφορετικα οπως ηταν........εσυ τι δεν καταλαβαινεις........
Για μενα δεν υπαρχει τιποτε παραλογο, περναμε κριση καποιοι θα υποφερουν και καποιοι λιγοτερο οι καθολου αλλα, μην πατε να με πεισετε για την ''πεινα'' διοτι τα 8,5 δις αγορων αλλα λενε.
Αν αυτα τα 8,5δις ειχαν καταναλωθει στην Ελλαδα σημερα δεν θα μιλαγε κανεις για οτιδηποτε περι κρισης.........

Παίρνεις ένα λογοπαίγνιο μου και το κάνεις θέμα μόνος σου.
Αυτό είναι που σου έγραψε κάποιος μόνος σου ρωτάς μόνος σου απαντάς.

Πάντως αν στην κατοχή υπήρχαν αγοραστές για τα τσιγάρα του πατέρα σου σημαίνει ότι μάλλον δεν πεινούσαν ούτε τότε κατά την δική σου λογική αφού τους περίσσευαν λεπτά της δεκάρας για κάπνισμα.

Αυτοί που ψώνισαν τα 8,5 δις είναι σίγουρο ότι δεν πεινάνε. Αυτοί που πεινάνε, κρυώνουν και βιώνουν αυτό που λέμε κοινωνικό αποκλεισμό δεν έχουν ψωνίσει τίποτα, είναι δύσκολο να το καταλάβεις;

Τώρα το ότι γυρίσαμε στα επίπεδα του 1994 με τιμές προϊόντων και υπηρεσιών του 2014 και είναι όλα καλά, μόνο εσύ μπορείς να το υποστηρίξεις.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 02-12-2013, 20:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίρνεις ένα λογοπαίγνιο μου και το κάνεις θέμα μόνος σου.
Αυτό είναι που σου έγραψε κάποιος μόνος σου ρωτάς μόνος σου απαντάς.
Ας ηταν μια φορα να παρεις κατι που εγραψα εγω και να το κοτσαρεις στην μουρη καποιου αλλου οπως κανεις τωρα σε μενα.....!!!! Παντα ειμαι ο κατηγορουμενος και ο δεκτης διαφορων σχολιων διοτι απλα δεν συμφωνων μαζι σας και αποδικνυω αυτα που λεω με νουμερα και αγορες δισεκατομμυριων........
Αν ηταν λογοπαιγνιο ας το ελεγες ¨η ας το εκανες να φαινεται ετσι.....


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αν στην κατοχή υπήρχαν αγοραστές για τα τσιγάρα του πατέρα σου σημαίνει ότι μάλλον δεν πεινούσαν ούτε τότε κατά την δική σου λογική αφού τους περίσσευαν λεπτά της δεκάρας για κάπνισμα.
Οχι δεν υπηρχαν διοτι συνηθως του αναποδογυριζαν τον δισκο και του τα εκλεβαν, εκεινος εκλαιγε στην γωνια διοτι δεν μπορουσε να τους αντιμετωπισει και διοτι δεν θα πηγαινε τιποτα στο σπιτι για να φανε οι υπολοιποι 7!!!!!
Σε παρακαλω, μην πετας τις αρλουμπες την μια πισω απο την αλλη διοτι δεν ξερεις, δεν εζησες τοτε και το χειροτερο δεν ρωτησες κανεναν για να μαθεις!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί που ψώνισαν τα 8,5 δις είναι σίγουρο ότι δεν πεινάνε. Αυτοί που πεινάνε, κρυώνουν και βιώνουν αυτό που λέμε κοινωνικό αποκλεισμό δεν έχουν ψωνίσει τίποτα, είναι δύσκολο να το καταλάβεις;
Εγω τι πρεπει να κανω γιαυτους? να κανω καμια απεργια? Και καλα εγω, εσυ και οι υπολοιποι που ησασταν το 2008 που υπηρχε και παλι αυτη η συμπαθης κατατρεγμενη ομαδα ανθρωπων? Μηπως επειδη ηταν λιγοτεροι τοτε δεν σε ενδιεφερε αλλα ουτε και κανεναν αλλον ενδιεφερε? και με συγχωρεις οταν ειναι 1000 δεν τρεχει τιποτε κι οταν γινουν 1500 φταιει ολο το συστημα και ολοι τους μνημονευουμε?
Θελω να μας πεις που ησουν το 2008 γιαυτους τους ανθρωπους...με αποδειξεις!
Εγω δεν ημουν πουθενα, ουτε και προκειται να ειμαι ειναι αλλονων δουλεια αυτη η ομαδα......


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα το ότι γυρίσαμε στα επίπεδα του 1994 με τιμές προϊόντων και υπηρεσιών του 2014 και είναι όλα καλά, μόνο εσύ μπορείς να το υποστηρίξεις.
αυτα μην μου τα λες σε εμενα αλλα να τα πεις π.χ στις ελληνικες βιομηχανιες γαλακτος και στους γαλακτοπαραγωγους, που δεν αφηνουν το φρεσκο γαλα να ειναι 7ημερης διαρκειας διοτι τοτε θα εχουν ανταγωνισμο απο τον βορρα!!!Βλεπεις στις 3 ημερες ο Γερμανος δεν προλαβαινει να παραξει, παστεριωσει και μεταφερει στην Ελλαδα το γαλα του ενω με την7ημερη φρεσκοτητα που ισχυει σε ολον τον κοσμο θα μπορουσε, αλλα.......
Να το πεις στους εισαγωγεις γενικως, χρειστηκα μια μπαταρια Li-po για τον συναγερμο μου και μου ζητουσαν στο Ελλαδα 20ε!!!!!! Την βρηκα στο ιντερνετ με 4,5 μαζι με τα εξοδα μεταφορας....την αγοραζει ο αντιπροσωπος απο Κινα προς 1,5ε την μια......
Να τα πεις στα κλειστα επαγγελματα.........
Εκει να τα πεις αυτα περι τιμων οχι σε εμενα......
Εχω κι αλλα παραδειγματα αλαλ δεν ειανι η ωρα........

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 20:49.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 02-12-2013, 21:23
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας ηταν μια φορα να παρεις κατι που εγραψα εγω και να το κοτσαρεις στην μουρη καποιου αλλου οπως κανεις τωρα σε μενα.....!!!! Παντα ειμαι ο κατηγορουμενος και ο δεκτης διαφορων σχολιων διοτι απλα δεν συμφωνων μαζι σας και αποδικνυω αυτα που λεω με νουμερα και αγορες δισεκατομμυριων........
Αν ηταν λογοπαιγνιο ας το ελεγες ¨η ας το εκανες να φαινεται ετσι.....
Και παραπονούμενος τώρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν υπηρχαν διοτι συνηθως του αναποδογυριζαν τον δισκο και του τα εκλεβαν, εκεινος εκλαιγε στην γωνια διοτι δεν μπορουσε να τους αντιμετωπισει και διοτι δεν θα πηγαινε τιποτα στο σπιτι για να φανε οι υπολοιποι 7!!!!!
Σε παρακαλω, μην πετας τις αρλουμπες την μια πισω απο την αλλη διοτι δεν ξερεις, δεν εζησες τοτε και το χειροτερο δεν ρωτησες κανεναν για να μαθεις!
Πάντα μου έλεγε η μάνα μου... "Ε ρε κατοχή που θες".....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τι πρεπει να κανω γιαυτους? να κανω καμια απεργια? Και καλα εγω, εσυ και οι υπολοιποι που ησασταν το 2008 που υπηρχε και παλι αυτη η συμπαθης κατατρεγμενη ομαδα ανθρωπων? Μηπως επειδη ηταν λιγοτεροι τοτε δεν σε ενδιεφερε αλλα ουτε και κανεναν αλλον ενδιεφερε? και με συγχωρεις οταν ειναι 1000 δεν τρεχει τιποτε κι οταν γινουν 1500 φταιει ολο το συστημα και ολοι τους μνημονευουμε?
Θελω να μας πεις που ησουν το 2008 γιαυτους τους ανθρωπους...με αποδειξεις!
Εγω δεν ημουν πουθενα, ουτε και προκειται να ειμαι ειναι αλλονων δουλεια αυτη η ομαδα......
Πρώτα από όλα να αναγνωρίσεις ότι υπάρχουν...

από εκεί και πέρα είναι προφανές ότι δεν είχες ποτέ στον κύκλο σου τέτοιους ανθρώπους.

Το 2008 υπήρχαν οι προϋποθέσεις να βοηθηθούν από τον οικογενειακό περίγυρο, σήμερα αυτό δεν υπάρχει μιας και με το ζόρι τα φέρνουμε βόλτα.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα μην μου τα λες σε εμενα αλλα να τα πεις π.χ στις ελληνικες βιομηχανιες γαλακτος και στους γαλακτοπαραγωγους, που δεν αφηνουν το φρεσκο γαλα να ειναι 7ημερης διαρκειας διοτι τοτε θα εχουν ανταγωνισμο απο τον βορρα!!!Βλεπεις στις 3 ημερες ο Γερμανος δεν προλαβαινει να παραξει, παστεριωσει και μεταφερει στην Ελλαδα το γαλα του ενω με την7ημερη φρεσκοτητα που ισχυει σε ολον τον κοσμο θα μπορουσε, αλλα.......
Να το πεις στους εισαγωγεις γενικως, χρειστηκα μια μπαταρια Li-po για τον συναγερμο μου και μου ζητουσαν στο Ελλαδα 20ε!!!!!! Την βρηκα στο ιντερνετ με 4,5 μαζι με τα εξοδα μεταφορας....την αγοραζει ο αντιπροσωπος απο Κινα προς 1,5ε την μια......
Να τα πεις στα κλειστα επαγγελματα.........
Εκει να τα πεις αυτα περι τιμων οχι σε εμενα......
Εχω κι αλλα παραδειγματα αλαλ δεν ειανι η ωρα........
Θα δίνεις στην κόρη άραγε 7 ημερών γάλα ;

Και εσύ λοιπόν συνέβαλες για τα 8,5 δις αυτών που ψωνίζουν από έξω
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 02-12-2013, 23:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Και παραπονούμενος τώρα...
εγω κι αν ειμαι.......


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα από όλα να αναγνωρίσεις ότι υπάρχουν...
Σταυρο, το εχω πει 100,000 φορες θα το πω κι αλλη μια, ΔΕΝ ΑΜΦΕΒΑΛΛΑ ΠΟΤΕ οτι υπηρχαν, υπαρχουν και ΘΑ υπαρχουν. Δεν πιστευω ομως με τιποτα οτι ο αριθμος τους ειναι κριτηριο πεινας για ολους τους Ελληνες!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
από εκεί και πέρα είναι προφανές ότι δεν είχες ποτέ στον κύκλο σου τέτοιους ανθρώπους.
Για να εχει καποιος στον κυκλο του τετοιους ανθρωπους πρεπει και ο ιδιος να ειναι με καποιον τροπο κοντα σε αυτους, να ταιριαζουν, να εχουν κοινα γνωρισματα....εγω οχι δεν ειχα, αλλα δεν βλεπω τι σχεση μπορει να εχει αυτο στην συζητηση μας.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2008 υπήρχαν οι προϋποθέσεις να βοηθηθούν από τον οικογενειακό περίγυρο, σήμερα αυτό δεν υπάρχει μιας και με το ζόρι τα φέρνουμε βόλτα.
Ησυχασε και μην γενικευεις αυτο που κανεις ¨η θα εκανες εσυ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δίνεις στην κόρη άραγε 7 ημερών γάλα ;
Η κορη μου απο οταν εφυγε απο την βρεφικη σκονη πινει γαλα διαρκειας 30 ημερων υπερυψηλης παστεριωσης......κανενα προβλημα......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εσύ λοιπόν συνέβαλες για τα 8,5 δις αυτών που ψωνίζουν από έξω
Εγω Σταυρο ψωνιζω σχεδον αποκλειστικα μονον απεξω απο το 2002......τοτε που την τηλεοραση της κρεβατοκαμαρας μου την πουλουσαν στο Ελλαντα 2000ε και την εφερα απο Γαλλια με 550!!!!!!!! Οχι, βλακας δεν ειμαι!!!!!
Και το κρανος που θελω θα το ψωνισω απ εξω με 180 ευροπουλα κι οχι με 270 που μου ζητα εδω η HJC!!!!! Δεν με ενδιαφερει αν εχει ΤΕΒΕ, ΦΠΑ, νοικια, Υπαλληλους.......να βρει τροπους να ριξει την τελικη τιμη......εγω διαλεξα ενα κρανος, μια τηλεοραση, ενα πλυντηριο, μια ηλεκτρικη σκουπα, ολα συγκεκριμενα μοντελα με συγκεκριμενους κωδικους, αποτανθηκα σε ολη την Ελλαδα ψαχνοντας την καλλυτερη τιμη δυστυχως τις καλλυτερες τιμες τις βρηκα στο εξωτερικο με διαφορες 100ε και πανω συμπεριλαμβανομενων τα εξοδα αποστολης.......δεν φταιω εγω, μπορει να επεσα πανω σε προσφορες στο εξωτερικο, ναι αλλα, δεν φταιω εγω!!! Εω κοιτω την τσεπη μου απο παντα κι οχι μονον τωρα με την κριση.

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 23:15.
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 03-12-2013, 01:28
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρεμα παίδες, αν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των ανθρώπων θα ξεπεραστεί ανώδυνα κ η κρίση και όλα τα δεινά.

Προσωπικά δούλεψα κ για 1 πιάτο φαί και για έναν ύπνο και για 50 δραχμές μεροκάματο σε εποχές που οι έλληνες είχαν αρχές, γνώριζαν τα της φιλοξενίας και οι εργάτες είχαν φιλότιμο. Οι νόμοι του κράτους λίγη σημασία είχαν, οι άνθρωποι τα έβρισκαν λίγο πολύ μεταξύ τους ένιωθες το δίκιο, είχες μία σφάλεια, είχες ελπίδα.

Υήρχαν σίγουρα και οι επιτήδειοι που εκμεταλεύονταν τον κόπο σου, αλλά το φιλότιμο ήταν τόσο πολύ στη χώρα που ένιωθες να σε προστατεύει κάτι, ήσουν χαλαρός, πίστευες και οι δυσκολίες περνούσαν. Έλεγες δε βαριέσαι, δε θα τον καταγγείλω, πήγαινες αλλού κ συνέχιζες τη δουλειά σου.

Θυμάμαι επίσης που δε ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ επάνω στη μηχανή. Ούτε το κράνος, ούτε τα λάστιχα, ούτε οι δρόμοι, ούτε τα φρένα κύριοι δε με ενέπνεαν τόση ασφάλεια, όσο το γεγονός ότι ήξερα ότι υπήρχαν άνθρωποι που θα με φρόντιζαν ότι και να πάθαινα, ώπου και να ήμουν. Έβλεπες το αίμα και γελούσες, έλεγες ή θα με γιατρέψουν ή θα με κλάψουν σαν άνθρωπο .
Πήγαινα στο νοσοκομείο και έβλεπα την αγωνία στα πρόσωπα των γιατρών και νοσοκόμων να με κάνουν "καλά", έβλεπα τρόπους, ένιωθα άνθρωπος, χωρίς να ήμουν σε κλίνες α' κατηγορίας.

Γινόταν ένα ατύχημα θυμάμαι, μαζεύονταν κόσμος κ δε περίμεναν ασθενοφόρο, με βουτούσαν και με πετούσαν στο πρώτο αμάξι που περνούσε και με πήγαιναν σφαίρα.

Πείτε μου (ΓιώργοΠ) πόσοι νόμο έχουν παραβεί σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω ή πόση βλακεία υπήρχε τότε ..σύμφωνα με τα λεγόμενά σου?
Κ μιλάμε ότι οι εποχές τότε πρακτικά ήταν πιο δύσκολες, υπήρχε πραγματική φτώχεια.

Σήμερα αλλάζω όλα αυτά που προσφέρει η σύγχονη ευρωπαική "κοινωνία" την υποτιθέμενη ασφάλεια που ορίζεται με αυστηρούς νομους και ψεύτικο σύνταγμα.

Δε γνωρίζω, αλλά δε θα κρίνω που ένας κακόμοιρος ξενοδόχος, στην αναδουλειά του μέσα στο χειμώνα προσφέρει εργασία και φαγητό σε ανθρώπους που σίγουρα έχουν αυτή την ανάγκη, που πεινάνε κ κρυώνουν στην Αθήνα, δε χρειάζεται όλα να οριστούν από το κράτος.

Σόρρυ αλλά σαβατιάτικα θυμήθηκα παλιές καλές εποχές..

Εποχές πιο δύσκολες που δε λειτουργούσαν όλα με νόμους αλλά το φαγητό και ο ύπνος ήταν στανταρ, κανείς δεν έμενε στο δρόμο..
Γειά μας άρχοντα!
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 05-12-2013, 00:55
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παπαδοπαίδι τι έχεις να πεις για την ρήση :

"Ο μη εργαζόμενος μηδ' εσθιέτω" Επιστολές Απ. Παύλου-προς Θεσσαλονικείς Β'

Πως συνδέεται με τη νέα γενιά ? Τι θα πει, "..παίρνω τα κουβαδάκια μου κ πάω σε άλλη παραλία ?? "
Είναι δικαιολογία αυτή ?

Για να δουμε πνευματικότητα ενός παπαδοπαίδι. Συγχώρεσέ με αν σε προκαλώ, αλλά αφορμή για το ερώτημα μου έδωσε παιδικός φίλος που ζει κ εργάζεται - έχει αφιερώσει τη ζωή του σε έναν ναό στη θεσσαλονίκη.
Προσωπικά θίχτηκα για την υπεκφυγή κ την απαξίωση της φράσης σου-το δέχομαι αλλά δε το ασπάζομαι.

(..Αφορμή αποτέλεσε ερώτημα-διαφωνία ενός παιδικού φίλου νεοκόρου προς τον ιερέα του.. απλά το μεταφέρω. Ο συγκεκριμένος νεοκόρος έχει 5 παιδιά..)
Μην μπερδεύεσαι με την Εκκλησία κ τους ανθρώπους της.
Στο όνομα του Χριστού έγιναν άπειρα εγκλήματα κ προφανώς
ο φίλος σου έπεσε θύμα του φαινομένου του "φαρισαϊσμού".
Αφού ασχολείται με τα θεολογικά θα καταλάβει ο φίλος σου.
Επειδή είμαι γιός κληρικού θα έχεις ακούσει τη φράση
"παιδι παπά..." είμαι το κατ' εξοχήν παράδειγμα.
Ο Απόστολος των Εθνών, ο πρώτος μετά τον Ένα εννοεί
ότι αυτός που μπορεί να εργασθεί κ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ τότε δεν πρέπει
κ να τρώει (από τα κοινά τραπέζια της αγάπης που είχαν
οι πρωτοχριστιανοί.)
Δυστυχώς η δική μου πνευματικότητα (όπως έχουν αντιληφθεί
κ πολλοί φίλοι που με γνωρίζουν από το forum) αναλώνεται
στα εγκόσμια κ στην αμαρτία.
Λυπάμαι αν σε απογοητεύω αλλά δεν είμαι το πρότυπο
που μπορεί να σκέφτεσαι.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 05-12-2013, 01:22
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να τα βλεπουν κι αλλοι αυτα που γραφεις......δεν θα πεσω στο επιπεδο σου.
Αναρωτιεμαι παντως για ποια προσοντα μιλουσες αλλου και διατεινεσαι οτι διαθετεις........φανταζομαι οχι των υπεκφυγων μεσω υβρεων λογω αδυναμιας αρθρωσης λογου κι επιχειρηματων!!





Φιλε μου, το να σιωπησω ειναι πραγμα αδυνατον....διοτι δεν ειναι στην φυση μου...
Εσυ που εισαι ανθρωπος του Θεου γιατι δεν ακολουθεις τον κανονα? Ετσι για να μην προκαλεις τον πλησιον σου......λογια του θεου!
επισης, το να ζητας ''σιωπη'' απο καποιον που δεν συμφωνεις μαζι του μηπως ειναι λιγο χουντικο? απολυταρχικο? δογματικο?
Ξερω, ιστορικα η Ελλαδικη εκκλησια ειχε αριστες σχεσεις με ντοπια καθεστωτα αυτης της κατευθυνσης αλλα μην το παρατραβαμε και σημερα προς τα εκει........

οταν διαβασεις τις απαντησεις μου και τις τεκμηριωσεις μου και βρεις κατι να μου πεις να με αντικρουσεις μπορουμε να ξαναμιλησουμε........αλλα αν συνεχισεις τις υβρεις θα σε αφησω στο πατωμα...το επιπεδο σου προς το παρον!
Προφανώς έχεις κ πολύ χρόνο αλλά κ διάθεση για "στατιστικολογίες"
κ προπαγάνδα. Τα αυτονόητα δεν χρειάζεται να τα τονίζεις κ
φυσικά γνωρίζω όκτι όταν "ποστάρω" με διαβάζει κόσμος αλλά
δεν διαβάζει ΜΟΝΟ εμένα αλλά κ όλους μας. Αλλοίμονο αν
καθοδηγείται ο μέσος αναβάτης του φόρουμ από εμάς τους δύο.
Η επιχειρηματολογία μου είναι απλή κ κατανοητή
πιστεύω κ από εσένα. Ο μόνος λόγος που γράφεις κ ποστάρεις στο
φόρουμ είναι για να σπείρεις ένα κλίμα διχόνοιας υπέρ της
μνημονιακής πολιτικής.
Επειδή στα θεολογικά είσαι ημιμαθής μήπως να σε ενημερώσω
πως οι "άνθρωποι του Θεού" από Προφήτες μέχρι Αγίους κ Μάρτυρες
δεν ήταν κ τα καλύτερα παιδιά; Το στόμα τους δεν το είχαν κλειστό
αλλά έλεγαν ΠΑΝΤΑ την αλήθεια.
Προσόντα; Τα κρίνει η "αγορά" κ οι εκάστοτε ανάγκες της.
Πρόκληση; Τον Ηγέτη μας (Ιησού Χριστό) τον προκάλεσαν
άπειρες φορές κ άλλες απάντησε, άλλες πήρε το μαστίγιο
κ άλλες σιώπησε.
Ελλαδική εκκλησία; Φυσικά κ είναι δεμένη άρρηκτα με το Κεφάλαιο,
με τη διαφθορά κ τη διαπλοκή αλλά αυτό τι σημαίνει ότι
επειδή ανήκω σε αυτό το χώρο είμαι σάπιος;
Χμμμ, για να δούμε... ααααα θυμήθηκα αυτό το έλεγαν
σοφιστεία ο πρόγονοί μας ΠΡΟ Χριστού.
Με την ίδια λογική κ οι εφοπλιστές που υπηρετείς έχουν
αιματοκυλίσει την ανθρωπότητα κ όπου κ όποτε γουστάρουν
κάνουν τα εγκλήματά τους κ μένουν ατιμώρητοι...αλλά
μην το παρατραβαμε κ σήμερα προς τα εκεί.
Το θέμα είναι ΕΝΑ επικροτείς μια "ελεύθερη" αγορά,
χωρίς αμοιβές, χωρίς φυσιολογικές συνθήκες εργασίας,
χωρίς ασφάλιση. Δεν γράφω περισσότερα γιατί
θα "σκανδαλισθείς". (αυτός είναι ο σωστός όρος στη Θεολογία
για το πειράζω-προκαλώ.) Αντε γειαααααα...
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 05-12-2013, 03:46
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
.....................
Ο Απόστολος των Εθνών, ο πρώτος μετά τον Ένα εννοεί
ότι αυτός που μπορεί να εργασθεί κ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ τότε δεν πρέπει
κ να τρώει (από τα κοινά τραπέζια της αγάπης που είχαν
οι πρωτοχριστιανοί.)
...................................................................
.
Αυτό ήθελα να ακούσω, ευχαριστώ φίλε
Συνέχισε αν θέλεις να μεταφέρεις τις γνώσεις σου..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!