GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-03-2009, 13:55
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Koίτα να δεις...

Πριν από περίπου 1 μήνα είχα πάει στην έκθεση κλασικής μοτοσικλέτας.Εκτός από το φοβερό θέαμα που προσέφεραν οι ηλικιωμένες μοτό στον εκθεσιακό χώρο πρόσφεραν και πολλά δώρα όπως περιοδικά κ.α.
Σκάναρα μία φωτογραφία από το περιοδικό "Κραδασμοί" - Έκδοση της Ελληνικής Λέσχης Φίλων Μοτοσικλέτας.Η στήλη αυτή μου προκάλεσε τρομερή εντύπωση καθώς ο συντάκτης που είναι και ο ταξιδευτής στην φωτό λέει κάποιες αλήθειες...Διαβάστε και θα καταλάβετε...

Παλιότερα λοιπόν που υπήρχε η τρέλα και όχι αυτή η μανία του καταναλωτισμού υπήρχαν μοτοσικλετιστές γεννημένοι ταξιδευτές και έκαναν ταξίδια χωρίς φόβο και κόμπλεξ ακόμα και με δανεικά μηχανάκια.
Ενώ σήμερα,να πάρω αυτή τη μοτό γιατί αναδείχτηκε καλύτερη,αυτό το συνολάκι μπουφάν και παντελόνι γιατι είναι το πιο μούρη,αυτή την εξάτμιση γιατί στα περιοδικά φημίζεται για τα καλύτερα,αυτό το GPS γιατί πως θα βγώ παρά έξω...... και πολλά άλλα και το χειρότερο πολλοί το κάνουν αυτό για το θεαθήναι και μόνο, εφόσον τα μηχανάκια τους δε παιρνούν τα όρια του νομού τους.Και ένας άλλος της παλιάς επίσης εποχής πήρε ένα ΧR 200 και είναι στους δρόμους εδώ και ένα χρόνο και βάλε......

Λιώστε τα μηχανάκια σας παιδιά....Καλά τα καλούδια αλλά μη ξεφεύγουμε από την ουσία του μοτοσικλετισμού!Απολαύστε τα με το παραπάνω!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-03-2009, 14:48
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Φίλε μου ετσι ειναι ακριβώς όπως τα λες!!!!!!αν εισαι μοτοσικλετιστής και με παπι 50cc πας ταξίδι και με νιτσεράδα ψαρα κιτρινη που δεν θα λεει επανω ΒΜW η SPIDI η IXS με 10 ευρώ κανεις την δουλεία σου!!!!

Μπράβο ρε Τεο πολυ καλο θέμα!!!!:sm5::sm4:
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-03-2009, 15:25
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιώστε τα μηχανάκια σας παιδιά....Καλά τα καλούδια αλλά μη ξεφεύγουμε από την ουσία του μοτοσικλετισμού!Απολαύστε τα με το παραπάνω!!!
Σε αυτό Τεό θα συμφωνήσω απόλυτα.. και πάντα ακολουθούσα, και χαιρόμουν μαζί σας, με μια μοτο χωρίς χρυσές δαγκάνες και θερμόμετρο εξωτερικής θερμοκρασίας...
Αλλά.. (πάντα και κατά την δική μου εμπειρία και τις δικές μου εικόνες)
Και παλιότερα Τεό, υπήρχαν άνθρωποι, που είχαν ότι καλύτερο για την εποχή τo `84+ π.χ. (rd 350, cb750, z καρχαρία) και δεν πήγαιναν πουθενά αλλού, εκτός από το Λύκειο για καμιά γκαζιά, με το τσόκαρο και την μπλούζα την σκορπιονς, και γυαλί για προστασία... (που μπουφάν και γάντια)
Περιοδικά για ενημέρωση, λίγα και πολύ ακριβά.
Έπειτα έσκαγαν στην περιοχή κάποιοι Ιταλοί, με άφρικα, και τους κοροιδεύαμε, λέγαμε, τόσα λεφτά έδωσαν και πάει μέχρι 180κλμ?
Αυτοί όμως έκαναν ταξίδια και αυτό που τώρα εμείς κάνουμε....
Πολλές φορές βέβαια απ` ότι θυμάμαι, η μοτοσυκλέτα ήταν και μέσο εργασίας (ο πατέρας μου π.χ. την χρησιμοποιούσε χειμώνα - καλοκαίρι, dkw 175, για το μεροκάματο και για την εργασία).
Πιστεύω ότι μετά το `90-`95 ξεκίνησε μια μοτοσυκλετιστική παιδεία, άρχισε ο κόσμος να ``ντύνεται`` και να βλέπει την σωματική του ακεραιότητα και την μακρινότερη βόλτα με την μοτοσυκλέτα.
Υπήρχαν βέβαια και οι άνθρωποι όπως στο παραπάνω άρθρο, αλλά ήταν ελάχιστοι πιστεύω...
Βέβαια δεν ξέρω σε μια μεγαλούπολη πως λειτουργούσαν, μεγάλωσα στην επαρχία..
Νομίζω ότι τώρα (εδώ και 10-15 χρόνια) υπάρχει ένα καλύτερο επίπεδο και περισσότερες δυνατότητες για ταξείδια (ενημέρωση, φόρουμ, τύπος) για ενημέρωση.
Βέβαια ναι κάποιοι σκέφτονται, πως θα πάω Βυτίνα χωρίς θερμαινόμενα.. αλλά στο τέλος θα πάνε γιατί θα τους τραβήξει η όμορφη παρέα..
Και κλείνοντας θα πω.. διαλέξτε τι θέλετε, τι σας ευχαριστεί από μια μοτο (χωματάκι, ταξειδάκι, κουβεντούλα) και ζήστε το ανάλογα..

Last edited by kostas_366; 22-03-2009 at 15:28.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-03-2009, 15:50
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων

Λιώστε τα μηχανάκια σας παιδιά....Καλά τα καλούδια αλλά μη ξεφεύγουμε από την ουσία του μοτοσικλετισμού!Απολαύστε τα με το παραπάνω!!!
Ετσι είναι Θοδωρή...Πολύ καλή αναφορά στη πραγματικότητα του μοτοσυκλετισμού!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-03-2009, 22:01
pesto1 Ο/Η pesto1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Λονδίνο - Αθήνα
Μoto: KTM- Lc4
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό Τεό θα συμφωνήσω απόλυτα.. και πάντα ακολουθούσα, και χαιρόμουν μαζί σας, με μια μοτο χωρίς χρυσές δαγκάνες και θερμόμετρο εξωτερικής θερμοκρασίας...
Αλλά.. (πάντα και κατά την δική μου εμπειρία και τις δικές μου εικόνες)
Και παλιότερα Τεό, υπήρχαν άνθρωποι, που είχαν ότι καλύτερο για την εποχή τo `84+ π.χ. (rd 350, cb750, z καρχαρία) και δεν πήγαιναν πουθενά αλλού, εκτός από το Λύκειο για καμιά γκαζιά, με το τσόκαρο και την μπλούζα την σκορπιονς, και γυαλί για προστασία... (που μπουφάν και γάντια)
Περιοδικά για ενημέρωση, λίγα και πολύ ακριβά.
Έπειτα έσκαγαν στην περιοχή κάποιοι Ιταλοί, με άφρικα, και τους κοροιδεύαμε, λέγαμε, τόσα λεφτά έδωσαν και πάει μέχρι 180κλμ?
Αυτοί όμως έκαναν ταξίδια και αυτό που τώρα εμείς κάνουμε....
Πολλές φορές βέβαια απ` ότι θυμάμαι, η μοτοσυκλέτα ήταν και μέσο εργασίας (ο πατέρας μου π.χ. την χρησιμοποιούσε χειμώνα - καλοκαίρι, dkw 175, για το μεροκάματο και για την εργασία).
Πιστεύω ότι μετά το `90-`95 ξεκίνησε μια μοτοσυκλετιστική παιδεία, άρχισε ο κόσμος να ``ντύνεται`` και να βλέπει την σωματική του ακεραιότητα και την μακρινότερη βόλτα με την μοτοσυκλέτα.
Υπήρχαν βέβαια και οι άνθρωποι όπως στο παραπάνω άρθρο, αλλά ήταν ελάχιστοι πιστεύω...
Βέβαια δεν ξέρω σε μια μεγαλούπολη πως λειτουργούσαν, μεγάλωσα στην επαρχία..
Νομίζω ότι τώρα (εδώ και 10-15 χρόνια) υπάρχει ένα καλύτερο επίπεδο και περισσότερες δυνατότητες για ταξείδια (ενημέρωση, φόρουμ, τύπος) για ενημέρωση.
Βέβαια ναι κάποιοι σκέφτονται, πως θα πάω Βυτίνα χωρίς θερμαινόμενα.. αλλά στο τέλος θα πάνε γιατί θα τους τραβήξει η όμορφη παρέα..
Και κλείνοντας θα πω.. διαλέξτε τι θέλετε, τι σας ευχαριστεί από μια μοτο (χωματάκι, ταξειδάκι, κουβεντούλα) και ζήστε το ανάλογα..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-03-2009, 23:46
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Πιστεύω πως η "αλήθεια" βρίσκεται κάπου στη μέση.

Μπορεί να έχουμε χάσει σε κάποιο σημείο τον ρομαντισμό του μοτοσυκλετισμού όμως ο σύγχρονος εξοπλισμός μοτό και αναβάτη κάνει τις μετακινήσεις και τα ταξείδια μας ασφαλέστερα.

Από την άλλη τα σύγχρονα καλούδια και οι ανέσεις δεν μας προσφέρουν τις δυνατές συγκινήσεις του παρελθόντος που η κάθε μακρινή ή κοντινή βόλτα εμπεριείχε το στοιχείο της περιπέτειας.

Τί να πώ! Να έχουμε την υγειά μας να πορευόμαστε μ' αυτά που κάθε φορά διαθέτουμε...

Ωραίο θέμα Θοδωρή!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-03-2009, 00:11
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως η "αλήθεια" βρίσκεται κάπου στη μέση.

Μπορεί να έχουμε χάσει σε κάποιο σημείο τον ρομαντισμό του μοτοσυκλετισμού όμως ο σύγχρονος εξοπλισμός μοτό και αναβάτη κάνει τις μετακινήσεις και τα ταξείδια μας ασφαλέστερα.

Από την άλλη τα σύγχρονα καλούδια και οι ανέσεις δεν μας προσφέρουν τις δυνατές συγκινήσεις του παρελθόντος που η κάθε μακρινή ή κοντινή βόλτα εμπεριείχε το στοιχείο της περιπέτειας.

Τί να πώ! Να έχουμε την υγειά μας να πορευόμαστε μ' αυτά που κάθε φορά διαθέτουμε...

Ωραίο θέμα Θοδωρή!
ετσι ειναι!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-03-2009, 17:37
george1968 Ο/Η george1968 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Kinka: R1200GS Adventure 2008
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

"Αδιάβρχες γκέτες τύπου Σκλαβενίτης"

Οι δικές μου είναι τύπου... JUMBO, πειράζει?
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-03-2009, 14:44
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Εκείνη την εποχή ούτε γκέτες τέτοιες είχα ούτε αδιάβροχο μπουφαν ή νιτσεράδα πηγαινοερχόμουν όμως στην σχολή μου από το σπίτι μου στην Νίκαια στην Καβάλα με ένα Honda CBX750 κανά δυό φορές τον μήνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι τα θέλετε άλλοι καιροί άλλα ήθη!

Last edited by pepax66; 27-03-2009 at 14:47.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Για να βρείτε πανεύκολα που θέλετε να πάτε πριν πάτε. Black_Shadow Πλοήγηση - Hardware και Software 25 28-09-2009 16:51
να ‘μαι και εγώ. για να δω ποιος θα με αναγνωρίσει. Κύρος Γρανάζης Καλώς ήλθατε 13 30-12-2008 21:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!