GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα συμμετειχες σε μια ομαδικη αγορα BMW για να την κερδι
Ναι σαφως και θα συμμετειχα.Ωραια σκεψη,γουσταρω! 16 44.44%
Ειμαι απιφυλακτικος!Θα παρακολουθω και ΙΣΩΣ με βρεις τελικα συμφωνο! 12 33.33%
Οχι,με την καμμια!Δεν ειμαι συμφωνος σε τετοιο εγχειρημα! 8 22.22%
Ψήφισαν: 36. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 29-07-2013, 10:55
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Αγαπητέ Κώστα,
χωρίς να θέλω να "προσβάλω" τις καλές σου προθέσεις,
το σκεπτικό σου είναι λάθος & χρήζει προσοχή !

Και σου εξηγώ γιατί:

Ποιός αναλάβει την ευθύνη συγκέντρωσης τόσων χρημάτων??
Ποιος θα τα διαχειριστεί τόσα χρήματα??
Ποιος θα τρέξει να κάνει όλα τα διαδικαστικά??
Ποιος θα αναλάβει την υλοποίηση και την ευθύνη της κλήρωσης??
Γνωρίζεις ότι για η διαδικασία κλήρωσης,
σημαίνει συμβολαιογράφο ή δικηγόρο,
με το ανάλογο κόστος!!

Και ποιός μου λέει εμένα ότι δεν θα
κατηγορηθεί η διαχείρηση και θα ζητηθούν ευθύνες,
εάν κάτι στραβώσει ...

Ασε που το 99% των μελών έχουν ήδη μηχανή!!

Και όπως λέει και το Papadopedi,
εάν ήταν να γίνει κάτι τέτοιο, (συγκέντρωση χρημάτων)
θα είτο προτιμότερο να δωθούν για φιλανθρωπικούς σκοπούς...
Τόσοι άνθρωποι δίπλας μας, έχουν τρομερές ανάγκες επιβίωσης!

Αρα νομίζω ότι η παρών δημοσκόπηση είναι εις άτοπον !
Και μάλιστα τέτοια θέματα θέλουν προσοχή να μην
δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις στο σύνολο...

Την καλημέρα μου και πάλι Κώστα.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 29-07-2013, 11:34
Astakos82 Ο/Η Astakos82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: R1200GS , DIAS
Μηνύματα: 2,219
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνώ, αν υπάρχει ανάγκη μπορούμε να βοηθήσουμε
αλλιώς σε πιο "αναγκαίες" καταστάσεις.

Reply With Quote
  #13  
Παλιό 29-07-2013, 11:41
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Αγαπητε Αργυρη,ενα εχω να αντιπαραβαλλω στις σωστες καθ'ολα ανησυχιες σου:Ο τολμών Νικά.
Κατ'αρχας δεν μου εχει δωσει,οπως και σε πολλους νομιζω και οπως ισως κι εσυ προσωπικα γνωριζεις καλυτερα απο εμενα,την εντυπωση το GSforum οτι ειναι ενα τυχαιο φορουμ με θεωριες συνωμοσιας και κακεντρεχιες.Πόσο μαλλον οταν σε περιπτωση ακομα που κακοπροαιρετα ή πονηρα καποιος βλεπει το Φορουμ ως συμφερον,εχει μπει στη θεση του πολλακις,συνολικα και απολυτως επιτυχως.Αρα αν θελεις, απευθυνομαι οχι στους ελαχιστους που πιθανον υπαρχουν αφου ως γνωστον "παντου υπαρχει ενας...μυθος"αλλά στην τεραστια ενεργη παρεα τού GSforum που εχει δειξει βροντερο ΝΑΙ οταν θελει!

Οσον αφορα στις ανησυχιες σου "ποιος θα οργανωσει,ποιος θα μαζεψει χρηματα ποιος θα προχωρησει σε αγορες....." ποιος θα εξασφαλισει με λιγα λογια τη διαφανεια και ακεραιοτητα τού εγχειρηματος,θα μπω συμμετεχων ή/και στο πανω σκαλι αυτης της προσπαθειας και θα ζητησω απο καθεναν που πιστευει σε τετοιες "τρέλλες" να φτιαξουμε μια ομαδα ας το πουμε "οργανωσης κ συνεργασιας"(σαν Κομμα ακουστηκε ρε πστη μου...λολ) κ τουλαχιστο απ'οσο ξερω το εαυτο μου,οταν θελησω κατι το πετυχαινω.Δεν θα σε/σας πεισω με λογια αλλά ευχομαι να το αποδειξω στην πραξη

Οσο για την κληρωση,το εχω ξανακανει στο παρελθον σε αντιστοιχη περιπτωση,παλι απεναντι σε τερατσιο και "ανοιχτο σε σκεψη και ανθρωπους"Φορουμ και ουτε δικηγορους ουτε διαβολους θελουμε...ποσο μαλλον συμβολαιογραφους.Δεν ειναι μια δωρεά τού ιδρυματος Ωνασση στον mAthosala ωστε να γλυτωσει χρηματα ο Αριστοτελης...αν καποιος το σκεφτει ετσι.......Η παρουσια η δικη μας,το συμβολαιο που ολοι μας εχουμε υπο την μορφη "λογου κ τιμης",η συμφωνία κυρίων ειναι πολλες φορές αρκουντως επικρατεστερη και προτιμοτερη απο την Γιωργια Χιαρταπλιάκα,Συμβολαιογραφο εξ Βρυξελλων... Εναν μπορει να τον αμφισβητησει καποιος...μια Συναντηση δεκαδων ανθρωπων παρουσια των οποιων θα γινει μια καθ'ολα διαφανης κληρωση,δεν την αμφισβητει ουτε ο Θεος.

Οσο για το εγχειρημα...ειναι μια σκεψη μου,το ξαναειπα,περα απο τη μιζερια των ημερων.Περα απο την κακομοιρια και την υποτακτικη σκεψη,περα απο το "θα σας συντριψω το χαμογελο" που καποιοι με το ετσι θελω προσπαθουν να επιβαλλουν.Και μαλιστα στηριζεται σε κατι που κάνει πολλους απο εμας να χαμογελαμε(και να ανησυχουν...):Τη μοτοσυκλετα!
Μπορει καλλιστα να προσυμφωνηθει οτι ο Αργυρης(μού επιτρεπεις...)αν ειναι ο τυχερος της κληρωσης και εχει αγορασει ηδη μια μοτοσυκλετα και δεν επιθυμει να την αλλαξει για να παρει άλλη,ουτε επιθυμει δευτερη μοτοσυκλετα,αλλά χρωσταει ενα ποσο για την ηδη υπαρχουσα,να του δωσουμε την ευκαιρια να ξεχρεωσει και να απολαυσει μια κατα-δικη του και χωρις αγχη πλεον μοτοσυκλετα....Υπαρχει μια ελαστικοτητα πιστευω που μπορει καλλιστα να προσαρμοστει στην εκαστοτε επιθυμητη και συζητησιμη περιπτωση απ'ολους.Ενα παραδειγμα εφερα.Αυτο που δεν θελω ειναι να δοθουν χρηματα στο χερι σε κανεναν...ειμαι αντιθετος-για πολλους λογους!

Μπορει να φαινομαι ρομαντικος,να φαινομαι πολυ αισιοδοξος και ατοπος,αλλά πιστεψε με δεν μού εχει βγει ποτέ σε κακο οταν θελω να δωσω κατι θετικο... Δεν μπορω,αν θελεις,να σαπιζω ή μαραζωνω τη σκεψη μου ή τη διαθεση μου τοσο για αυτους που μας σπρωχνουν με το ζορι "τα κεφαλια μεσα" οσο και για χιλιους μυρια δίπλα μας που σκεφτονατι κουτοπονηρα ή αρνητικα.Απεχω απο το πανηγυρι της μιζεριας και τετοια ξεσπασματα οπως το εγχειρημα που προτεινω,μού δινουν ζωη!

Χαιρομαι ειλικρινα που το συζηταμε.Ακομα και αντιθετες αποψεις μού δινουν απο τη μια την αισθηση οτι βρηκα αντικτυπο και απο την αλλη χωρο για υγιη διαλογο και ποιος ξερει...για να πετυχει η τρέλλα απεναντι στην ρουτινα...ειδωμεν

Last edited by mAthosalas; 29-07-2013 at 11:48.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 30-07-2013, 20:38
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Αργυρη,ενα εχω να αντιπαραβαλλω στις σωστες καθ'ολα ανησυχιες σου:Ο τολμών Νικά.
Κατ'αρχας δεν μου εχει δωσει,οπως και σε πολλους νομιζω και οπως ισως κι εσυ προσωπικα γνωριζεις καλυτερα απο εμενα,την εντυπωση το GSforum οτι ειναι ενα τυχαιο φορουμ με θεωριες συνωμοσιας και κακεντρεχιες.Πόσο μαλλον οταν σε περιπτωση ακομα που κακοπροαιρετα ή πονηρα καποιος βλεπει το Φορουμ ως συμφερον,εχει μπει στη θεση του πολλακις,συνολικα και απολυτως επιτυχως.Αρα αν θελεις, απευθυνομαι οχι στους ελαχιστους που πιθανον υπαρχουν αφου ως γνωστον "παντου υπαρχει ενας...μυθος"αλλά στην τεραστια ενεργη παρεα τού GSforum που εχει δειξει βροντερο ΝΑΙ οταν θελει!

Οσον αφορα στις ανησυχιες σου "ποιος θα οργανωσει,ποιος θα μαζεψει χρηματα ποιος θα προχωρησει σε αγορες....." ποιος θα εξασφαλισει με λιγα λογια τη διαφανεια και ακεραιοτητα τού εγχειρηματος,θα μπω συμμετεχων ή/και στο πανω σκαλι αυτης της προσπαθειας και θα ζητησω απο καθεναν που πιστευει σε τετοιες "τρέλλες" να φτιαξουμε μια ομαδα ας το πουμε "οργανωσης κ συνεργασιας"(σαν Κομμα ακουστηκε ρε πστη μου...λολ) κ τουλαχιστο απ'οσο ξερω το εαυτο μου,οταν θελησω κατι το πετυχαινω.Δεν θα σε/σας πεισω με λογια αλλά ευχομαι να το αποδειξω στην πραξη

Οσο για την κληρωση,το εχω ξανακανει στο παρελθον σε αντιστοιχη περιπτωση,παλι απεναντι σε τερατσιο και "ανοιχτο σε σκεψη και ανθρωπους"Φορουμ και ουτε δικηγορους ουτε διαβολους θελουμε...ποσο μαλλον συμβολαιογραφους.Δεν ειναι μια δωρεά τού ιδρυματος Ωνασση στον mAthosala ωστε να γλυτωσει χρηματα ο Αριστοτελης...αν καποιος το σκεφτει ετσι.......Η παρουσια η δικη μας,το συμβολαιο που ολοι μας εχουμε υπο την μορφη "λογου κ τιμης",η συμφωνία κυρίων ειναι πολλες φορές αρκουντως επικρατεστερη και προτιμοτερη απο την Γιωργια Χιαρταπλιάκα,Συμβολαιογραφο εξ Βρυξελλων... Εναν μπορει να τον αμφισβητησει καποιος...μια Συναντηση δεκαδων ανθρωπων παρουσια των οποιων θα γινει μια καθ'ολα διαφανης κληρωση,δεν την αμφισβητει ουτε ο Θεος.

Οσο για το εγχειρημα...ειναι μια σκεψη μου,το ξαναειπα,περα απο τη μιζερια των ημερων.Περα απο την κακομοιρια και την υποτακτικη σκεψη,περα απο το "θα σας συντριψω το χαμογελο" που καποιοι με το ετσι θελω προσπαθουν να επιβαλλουν.Και μαλιστα στηριζεται σε κατι που κάνει πολλους απο εμας να χαμογελαμε(και να ανησυχουν...):Τη μοτοσυκλετα!
Μπορει καλλιστα να προσυμφωνηθει οτι ο Αργυρης(μού επιτρεπεις...)αν ειναι ο τυχερος της κληρωσης και εχει αγορασει ηδη μια μοτοσυκλετα και δεν επιθυμει να την αλλαξει για να παρει άλλη,ουτε επιθυμει δευτερη μοτοσυκλετα,αλλά χρωσταει ενα ποσο για την ηδη υπαρχουσα,να του δωσουμε την ευκαιρια να ξεχρεωσει και να απολαυσει μια κατα-δικη του και χωρις αγχη πλεον μοτοσυκλετα....Υπαρχει μια ελαστικοτητα πιστευω που μπορει καλλιστα να προσαρμοστει στην εκαστοτε επιθυμητη και συζητησιμη περιπτωση απ'ολους.Ενα παραδειγμα εφερα.Αυτο που δεν θελω ειναι να δοθουν χρηματα στο χερι σε κανεναν...ειμαι αντιθετος-για πολλους λογους!

Μπορει να φαινομαι ρομαντικος,να φαινομαι πολυ αισιοδοξος και ατοπος,αλλά πιστεψε με δεν μού εχει βγει ποτέ σε κακο οταν θελω να δωσω κατι θετικο... Δεν μπορω,αν θελεις,να σαπιζω ή μαραζωνω τη σκεψη μου ή τη διαθεση μου τοσο για αυτους που μας σπρωχνουν με το ζορι "τα κεφαλια μεσα" οσο και για χιλιους μυρια δίπλα μας που σκεφτονατι κουτοπονηρα ή αρνητικα.Απεχω απο το πανηγυρι της μιζεριας και τετοια ξεσπασματα οπως το εγχειρημα που προτεινω,μού δινουν ζωη!

Χαιρομαι ειλικρινα που το συζηταμε.Ακομα και αντιθετες αποψεις μού δινουν απο τη μια την αισθηση οτι βρηκα αντικτυπο και απο την αλλη χωρο για υγιη διαλογο και ποιος ξερει...για να πετυχει η τρέλλα απεναντι στην ρουτινα...ειδωμεν
Εν Κυρίω αδελφέ κ φίλε Κωνσταντίνε χαίρε.
Επειδή ήμουν λιτός στην απάντησή μου σε προηγούμενο
"postaρισμα" αναπτύσσω ολίγον τι το σκεπτικό
της αντίρρησής μου.

1) Οι ανησυχίες του Αργυρίου με βρίσκουν σύμφωνο.
2) Οι προθέσεις αγαθές αλλά τονίζω αυτό που
ΟΛΟΙ γνωρίζουμε " good intentions pave the road to hell ".
Εύκολα μπορούμε να παρεξηγηθούμε σαν παρέα κ από
φίλους κ από μέλη αλλά κ επισκέπτες.
Πραγματικά υπάρχουν φίλοι-συγγενείς-γνωστοί κ άγνωστοι
που έχουν ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.
Τυγχάνει να είμαι υιός κληρικού κ με μητέρα κοινωνική
λειτουργό κ ΚΑΘΕ Κυριακή κάναμε βόλτα (πιτσιρίκια λέμε)
σε νοσοκομεία κ ιδρύματα. Μιλάμε για ΠΟΝΟ απερίγραπτο,
για οικογενειακές ιστορίες που ο κινηματογράφος ΔΕΝ
έχει αποτυπώσει ακόμα στο σελιλόϊντ.
Στο θέμα υγεία που είναι το Ύψιστο αγαθό κάτι θα μπορούσαμε
να πράξουμε έστω κ σαν βοήθεια ψυχολογικής υποστήριξης.
Ο Πέτρος (peterv) που είναι ειδικευμένος κ επιστημονικά καταρτισμένος
θα μπορούσε να μας υποδείξει τρόπους.
Φυσικά από τη δική μου τη πλευρά θα μπορούσα να ασχοληθώ
με την πνευματική-θεολογική προσέγγιση μιας τέτοιας
όμορφης κ ανθρώπινης προσπάθειας.
Οι πάσχοντες κ οι συνοδοί τους (που συνήθως είναι συγγενείς)
έχουν ανάγκη από μια όμορφη κουβέντα, από χαμόγελο,
από συμπόνια ( ΟΧΙ ΟΙΚΤΟ προσοχή).Μην επεκταθώ καταλαβαίνετε.
3) Συμφωνώ Κωνσταντίνε ότι μας ενώνει μια κ κοινή αγάπη
Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΜΟΣ κ όχι το άψυχο υλικό "η μοτόρα".
Σε αυτό το πνεύμα εντάσσεται κ ο πρώην αναβάτης κ ο νυν,
εντάσσεται κ ο συνεπιβάτης αλλά κ ο φίλος του μοτοσυκλετιστή,
εντάσσεται κ αυτός που οδηγεί (το ταπεινό πλην τίμιο "παπί"
αλλά κ ο κάτοχος της κορυφαίας BMW που όπως κ να το
κάνουμε έχει το..."κύρος" κ το ύφος 115,4 καρδιναλίων ν).
Όλοι αυτοί φτιάχνουν μια ομάδα, μια κοινότητα, μια εκκλησία
(με την αρχαιοελληνική-θεολογική έννοια) που είναι ΑΝΙΚΗΤΗ.
Δεν την κερδίζει ΟΥΤΕ η φυσική φθορά, ΟΥΤΕ ο θάνατος.


Γουστέρνεις ( ) αισιοδοξία; Γουστέρνεις να
κερδίσουμε την μιζέρια, την κουτοπονηριά κ την μεμψιμοιρία;
Φυσικά κ ναι οπότε δίνω μια άλλη εναλλακτική η οποία
ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι κ ΓΙΟΡΤΙΝΗ...
Εκεί αναλαμβάνουν "ομάδες" αλλότριες: ποδοσφαιρικές,
επιχειρηματικές, πολιτικές κ.α. "τσίρκουλα"...



(Ζητώ συγγνώμη αν έθιξα υπολήψεις κ συνειδήσεις αλλά αυτά
σκέφτομαι, αυτά λέω. Ο Θεός να ΜΟΥ βάλει μυαλό.
)

Reply With Quote
  #15  
Παλιό 30-07-2013, 22:22
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν Κυρίω αδελφέ κ φίλε Κωνσταντίνε
Πραγματικά υπάρχουν φίλοι-συγγενείς-γνωστοί κ άγνωστοι
που έχουν ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.
Τυγχάνει να είμαι υιός κληρικού κ με μητέρα κοινωνική
λειτουργό κ ΚΑΘΕ Κυριακή κάναμε βόλτα (πιτσιρίκια λέμε)
σε νοσοκομεία κ ιδρύματα. Μιλάμε για ΠΟΝΟ απερίγραπτο
Δηλαδη Παυλο,να εχουμε τυψεις επειδη οδηγουμε BMW και στην Αιθιοπια χρονια τωρα πεθαινουν παιδια γιατι δεν εχουν 0.5€ για ενα εμβολιο;Να ανοιξουμε μια "Ημερα χαρας" και να βαλουμε ολοι οτι επιθυμουμε να το στειλουμε στους γιατρους χωρις συνορα;Να μην προχωρησει το παρον εγχειρημα με το σκεπτικο οτι ανθρωποι γυρω μας βρισκονται κατω απο τα ορια της φτωχειας στην Ελλαδα του 21ου αιωνα;Να αντιπαραθεσω τα Παιδια με Καρκινο που λυγιζουν γυρω μας με φρικτο και αβασταχτο πονο για τα ιδια και τις οικογενειες τους και να μην ξαναπροταθει Πανελληνια GSforum ή καφεδοποσιες και τσιμπούσια την ωρα που παιδακια δεν εχουν να πιουν γαλα;;;;;;

Λαθος το εχεις εκλαβει φιλε.Δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου ως αντιλογο στο εγχειρημα που εθεσα εδω.

Συμφωνω απολυτως με το σκεπτικο σου γενικοτερα,υπαρχει προσωπικα αλλά και συλλογικα δραση σε συνανθρωπους μας που μάς εχουν αναγκη αλλά ουτε επιθυμω να βγαλω δελτιο δωρεών και αλληλοβοηθειας ουτε ειναι αντιλογος στην εδω κουβεντα αλλά ουτε και θα επιθυμουσα να το συζητησω ανοιχτα και δημοσια...δωρεά με φανφαρες-για μενα-χανει καθε αξία προσωπικη.

Και αδερφε,πιστευω στον Θεο αλλά κανεις Θεος δεν θελω να μου υποδεικνύει την προσωπικη μου δραση και ζωη.Ειναι κατι που τηρω ως σταση ζωης.Το διευκρινιζω διοτι θετεις ενα θεολογικο "φραγμο" αν το εκλαμβανω σωστα.Δεν ειναι θεμα απιστιας το εγχειρημα που προτεινω...πιστεψε με.Απλα ειναι ασχετο με την εκκλησια αλλά σχετικο με την μεγαλη παρεα της μοτοσυκλετας.καμμια φορα ταυτιζονται,ενιοτε και καθολου!

Μην γενικευουμε ρε παιδια μια σκεψη και προταση αντιπαραβαλλοντας την πανελληνια δυστυχια.Αν ειναι ετσι και αρχισουμε να σκεφτομαστε πραγματικα ετσι,τοτε θα πουλησουμε ολα οσα εχουμε για να σωθουν οι γυρω μας.... ειλικρινα το βαθαινουμε πολυ ετσι και καμμια σχεση με την αρχικη μου προταση.

Last edited by mAthosalas; 30-07-2013 at 22:23.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 30-07-2013, 22:57
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Ωπα βρε παιδιά άρα και η επόμενη πίτα να μη εχει δώρα ? σίγουρα υπάρχει πολυ δυστυχία γύρω μας αλλα οι δράσεις μας δε περιορίζονται μονο στην συμπόνια αγαπάμε οτι κάνουμε και σίγουρα μπορούμε να δημιουργούμε μπορούμε και μια πρόταση να λάβουμε όλοι μέρος στη κλήρωση με ένα λαιμό των 10 ευρώ και τα μισά να πηγαίνουν για την κλήρωση και τα αλλα μισά για μια δράση που θα αποφασίσουμε
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 03-08-2013, 23:01
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη Παυλο,να εχουμε τυψεις επειδη οδηγουμε BMW και στην Αιθιοπια χρονια τωρα πεθαινουν παιδια γιατι δεν εχουν 0.5€ για ενα εμβολιο;Να ανοιξουμε μια "Ημερα χαρας" και να βαλουμε ολοι οτι επιθυμουμε να το στειλουμε στους γιατρους χωρις συνορα;Να μην προχωρησει το παρον εγχειρημα με το σκεπτικο οτι ανθρωποι γυρω μας βρισκονται κατω απο τα ορια της φτωχειας στην Ελλαδα του 21ου αιωνα;Να αντιπαραθεσω τα Παιδια με Καρκινο που λυγιζουν γυρω μας με φρικτο και αβασταχτο πονο για τα ιδια και τις οικογενειες τους και να μην ξαναπροταθει Πανελληνια GSforum ή καφεδοποσιες και τσιμπούσια την ωρα που παιδακια δεν εχουν να πιουν γαλα;;;;;;

Λαθος το εχεις εκλαβει φιλε.Δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου ως αντιλογο στο εγχειρημα που εθεσα εδω.

Συμφωνω απολυτως με το σκεπτικο σου γενικοτερα,υπαρχει προσωπικα αλλά και συλλογικα δραση σε συνανθρωπους μας που μάς εχουν αναγκη αλλά ουτε επιθυμω να βγαλω δελτιο δωρεών και αλληλοβοηθειας ουτε ειναι αντιλογος στην εδω κουβεντα αλλά ουτε και θα επιθυμουσα να το συζητησω ανοιχτα και δημοσια...δωρεά με φανφαρες-για μενα-χανει καθε αξία προσωπικη.

Και αδερφε,πιστευω στον Θεο αλλά κανεις Θεος δεν θελω να μου υποδεικνύει την προσωπικη μου δραση και ζωη.Ειναι κατι που τηρω ως σταση ζωης.Το διευκρινιζω διοτι θετεις ενα θεολογικο "φραγμο" αν το εκλαμβανω σωστα.Δεν ειναι θεμα απιστιας το εγχειρημα που προτεινω...πιστεψε με.Απλα ειναι ασχετο με την εκκλησια αλλά σχετικο με την μεγαλη παρεα της μοτοσυκλετας.καμμια φορα ταυτιζονται,ενιοτε και καθολου!

Μην γενικευουμε ρε παιδια μια σκεψη και προταση αντιπαραβαλλοντας την πανελληνια δυστυχια.Αν ειναι ετσι και αρχισουμε να σκεφτομαστε πραγματικα ετσι,τοτε θα πουλησουμε ολα οσα εχουμε για να σωθουν οι γυρω μας.... ειλικρινα το βαθαινουμε πολυ ετσι και καμμια σχεση με την αρχικη μου προταση.
Κώστα νομίζω ότι καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου κ
φυσικά ΔΕΝ καταστροφολογώ το γνωρίζεις ιδιαίτερα εσύ
που ξέρεις ότι "καλοπερνώ" κ φαίνεται εξάλλου.
Απλά μίλησα για προτεραιότητες κ ειδικά αυτή την εποχή
ΔΕΝ συμφωνώ με την πρότασή σου.
Χαίρομαι πάντως που το συζητάμε έστω κ φιλοσοφικά
διότι αυτό σημαίνει ότι μας απασχολούν ωραίες σκέψεις κ
ιδέες άσχετα με το ότι διαφωνούμε.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-08-2013, 23:24
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Θα συμφωνούσα για κάποιον ανώτερο σκοπό.

Όταν συνάνθρωποι ψάχνουν στα σκουπίδια και πηδάνε απο τα μπαλκόνια νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 19-08-2013, 17:28
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόταση για "κοπάνα"...διαφορετικη!

Eγω ειμαι συμφωνος, απλα δεν γουσταρω, τρελλαινομαι και τα σχετικα...

Θα μπορουσε να επιτευχθει ειδικη τιμη για το εν λογω εγχειρημα, μια μοναδικη (κατα ειδικη παραγγελια για το σκοπο αυτο) μοτοσυκλετα με την BMW και να κληρωθει σε καποιο event του φορουμ, οπου υποψηφιοι θα ειναι οσοι συμμετειχαν στην συγκεντρωση του ποσου.

Θα ημουν συμφωνος επισης στο να βγει σε πληστηριασμο μια τετοια μηχανη και να δωθει το ποσο σε ενα ιδρυμα/οργανισμο.

Επισης θα μπορουσε να συγεντρωθει απο ενα αντιτιμο πχ ενα μπουζακι που κοστιζει Χ ποσο, να πωλειται 3€ ακριβοτερα και το ποσο να συγκεντρωθει απο εκει!

Θελει οργανωση, χρονο και διαθεση βεβαια οπως επισης τη συμμετοχη απο 4.000 ατομα περιπου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!