GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-01-2009, 20:34
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Cool Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός





Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός





Ο Μαρκ Κομά είναι ο μεγάλος νικητής του Ράλι Dakar στην κατηγορία των μοτοσικλετών μετά και την ολοκλήρωση της τελευταίας ειδικής διαδρομής του αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο

Αυτή είναι η δεύτερη νίκη του 32χρονου Ισπανού αναβάτη της KTM ο οποίος κινήθηκε πολύ γρήγορα, έμεινε μακριά από τις κακοτοπιές και ήταν ο πιο σταθερός οδηγός της κατηγορίας.

«Πέρασαν τόσες μέρες στο δρόμο, χρειάστηκε τόση δουλειά... Είμαι πολύ χαρούμενος. Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας. Δεν γνωρίζαμε πολύ καλά τις επιφάνειες που θα συναντούσαμε και έπρεπε να έχουμε καλή στρατηγική. Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα μου που έκανε εκπληκτική δουλειά. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δούλεψαν στο παρασκήνιο και που αξίζουν αυτή τη νίκη όσο εγώ. Τώρα μπορώ να απολαύσω αυτή τη στιγμή», δήλωσε ο Κομά ο οποίος χάρισε στην KTM την όγδοη -και μάλιστα συνεχόμενη-, νίκη στην ιστορία της.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο μεγάλος του αντίπαλος και δύο φορές νικητής του αγώνα, Σιρίλ Ντεσπρέ ο οποίος πλήρωσε τα προβλήματα που αντιμετώπισε στις πρώτες ειδικές του αγώνα.

Στο πόντιουμ ανέβηκε και ο Νταβίντ Φρετινιέ με την Yamaha WRF 450 που έκανε εκπληκτικό αγώνα.

«Το να τερματίζω στο βάθρο ήταν πολύ σημαντικό. Νομίζω ότι κατάφερα κάτι ξεχωριστό καθώς δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι έτρεχα με μοτοσικλέτα 450cc, έχοντας σαφές μειονέκτημα απέναντι στις ΚΤΜ των 690cc. Ήθελα να είμαι ο πρώτος που θα τερμάτιζα με αυτή τη μοτοσικλέτα στο βάθρο. Ήμουν ο πρώτος που πίστεψα ότι μπορώ να τα καταφέρω την ώρα που όλοι μου έλεγαν ότι αυτό είναι αδύνατον. Σήμερα είμαι τρίτος, είμαι στο πόντιουμ και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήμουν δεύτερος. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί με τη Yamaha είχαμε την αξιοπιστία που θέλαμε από τη μοτοσικλέτα. Ο αγώνας ήταν δύσκολος αλλά τον περίμενα πολύ δυσκολότερο γι' αυτό και είχα προετοιμαστεί κατάλληλα. Αυτός είναι και ένας λόγος που διασκέδασα τον αγώνα».

Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν ο Νταβίντ Καστό, ο Χέλντερ Ροντίγκες ο οποίος σημείωσε τον καλύτερο χρόνο στην τελευταία ειδική και ο Παλ Άντερς Ουλεβαλσέτερ.

Μπράβο Βασίλη!
Ο Βασίλης Ορφανός πέτυχε το στόχο που έχει θέσει από την αρχή του αγώνα.

Έφτασε στο Μπουένος Άιρες μετά από μια πολύ δύσκολη δεύτερη εβδομάδα και μπορεί να είναι περήφανος για το κατόρθωμά του.

Ο Έλληνας αναβάτης ήταν 75ος στην ειδική, ενώ στον αγώνα κατέλαβε την 95η της γενικής.

Όταν ηρεμήσουν τα πράγματα είναι πολύ πιθανό να ψάξει το θέμα με την εξοντωτική ποινή που του επέβαλαν οι κριτές, αλλά και τη θέση του στη γενική κατάταξη...



Στα quads, ο 52χρονος Τσέχος Γιόζεφ Μάσατσεκ με το Yamaha Raptor πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη της καριέρας του στο θρυλικό Dakar.

Να σημειωθεί ότι φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία του αγώνα είχαμε ξεχωριστή κατηγορία για τα quads αφού μέχρι πρότινος συμπεριλαμβάνονταν στην κατηγορία των μοτοσικλετών.

«Φτιάχνω μόνο μου το quad. Είμαι μηχανικός και προτιμώ να το φτιάχνω εγώ ώστε να μπορώ να το επισκευάζω και πιο εύκολα», λέει ο πολυπρωταθλητής motocross Τσεχίας ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με τη διαφορά του από τον δεύτερο Μάρκος Πατρονέλι (Can Am 800), να ξεπερνάει τις δυόμιση ώρες!

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Πολωνός Ραφάλ Σονίκ με Yamaha Raptor.

Για την ιστορία, νικητής της τελευταίας ειδικής του αγώνα ήταν ο Ισπανός Χοσέ Μαρία Πένα που δεν είχε πάρει ποτέ μέχρι σήμερα νίκη σε ειδική του Dakar.

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-01-2009, 20:44
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός

Μπράβο στον Κομά

και 2 μπράβο στον Β. Ορφανό που τερμάτισε !!!!

Και ο τερματισμός ........... είναι νίκη για το Dakar !!!!!!!!
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-01-2009, 00:35
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός

Dakar ... forever !!!

μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-01-2009, 01:11
Bmwnek Ο/Η Bmwnek βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κόρινθος
Μoto: BMW GS 1200 R
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή Απάντηση: Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από riko46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Βασίλη!
Ο Βασίλης Ορφανός πέτυχε το στόχο που έχει θέσει από την αρχή του αγώνα.

Έφτασε στο Μπουένος Άιρες μετά από μια πολύ δύσκολη δεύτερη εβδομάδα και μπορεί να είναι περήφανος για το κατόρθωμά του.

Ο Έλληνας αναβάτης ήταν 75ος στην ειδική, ενώ στον αγώνα κατέλαβε την 95η της γενικής.

Μπράβο του παιδιού!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από riko46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα quads, ο 52χρονος Τσέχος Γιόζεφ Μάσατσεκ με το Yamaha Raptor πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη της καριέρας του στο θρυλικό Dakar.

52 χρονών; Τι αντοχές πρέπει να έχει αυτός ο άνθρωπος;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-01-2009, 04:23
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός

Ευχαριστούμε Μιχάλη και μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαιτέρως στον "δικό" μας Βασίλη!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-01-2009, 15:02
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός

Και του χρόνου πάλι να τα καταφέρει!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-01-2009, 16:05
Adrian Ο/Η Adrian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: Dakar-motos: Νικητης ο Κομά, 95ος ο Ορφανός

Μπράβο Ορφανέ!!! Μας εκπρωσόπισες επάξια !
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το Paris-Dakar ξεκίνησε!!!! billy_bmw Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 17-01-2009 21:45
RALI DAKAR riko46 Επικαιρότητα 3 17-01-2009 20:18
Rally Dakar: Argentine - Chile έκτη ημέρα BATIGOL Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 12-01-2009 16:27
Dakar: Ένας νεκρός αναβάτης, δύο σοβαρά τραυματίες! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 08-01-2009 11:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!