GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-06-2013, 22:13
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Unhappy υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Σήμερα το πρωί στον δρόμο για την δουλειά, είμαι καλλιρρόης στην άνοδο, διασταύρωση με Φραντζή στο κόκκινο σταματημένος.
Έχει πέντε λεπτά που βρέχει και έχω ρίξει ρυθμούς γενικά γιατί λίγο πιο πριν στην θησέως παρατήρησα ότι γλυστράει πολύ η πίσω ρόδα.

Ανοίγει το φανάρι, ξεκινάω απαλά, στα 3 μέτρα και με ελάχιστη ταχύτητα σπινιάρει ο πίσω και κάνω σχεδόν τετακέ προς τα αριστερά, όπως γύρισε δεν μπορούσα να το στηρίξω με το αριστερό πόδι που ήταν κάτω από την πρώτη στιγμή οπότε το άφησα να σκάσει κάτω με 0 χαω. Σχεδόν σαν να πέφτει από το σταντ πτώση δλδ!!!

Εγώ ούτε καν έπεσα, το σήκωσα, ανέβηκα το έβαλα μπροστά και πήγα εκατό μέτρα πιο πάνω στην δουλειά μου να το δω καλύτερα. Εκεί λοιπόν είδα ότι το κίτρινο φιλετάκι περιμετρικά της τάπας της βενζίνης παίζει επειδή έσπασε η μπροστινή του βασούλα. Βγάζω σέλα κ βλέπω ότι το τεπόζιτο είναι μισό πόντο εκτός κέντρου προς τα δεξιά.
Πετάχτηκα στον Βασίλη στο GS το είδε, σκύβει από πίσω κ μου λέει "υποπλαίσιο"!!!

Το μηχανάκι δεν βρήκε πουθενά πέρα από το πίσω μαρσπιέ του συνεπιβάτη, ούτε καν στο αντίβαρο. Αλλά βρήκε στο μαρσπιέ από κάτω κ όχι πλάγια και έσπρωξε μέσα την κολώνα του υποπλαισίου μισό πόντο και αυτό με την σειρά του μετατόπισε δεξιά το τεπόζιτο.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι με τόσο μηδαμινή ορμή μπορεί να παθαίνει τόσο ζημιά το μηχανάκι.

Σχετικά με την επισκευή γιατί προς τα εκεί κατευθύνομαι: γδύσιμο-καλίμπρα-ζέσταμα-ίσιαγμα. Τι γνώμη έχετε? το νέο έχει 865ευρώ και δεν υπάρχουν, το μεταχείρο πέρα που δεν το βρήκα δεν το πολυεμπιστεύομαι οπότε??
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-06-2013, 22:18
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Οπότε μη βιάζεσαι και πάρε και μια άλλη γνώμη απο κάποιο άλλο συνεργείο το θεωρώ αδύνατον να έπαθε τέτοια ζημιά εδω κουβαλά άνετα βαλίτσες φορτωμένη .......ψάχτο παραπάνω
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-06-2013, 00:48
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Υποπλαίσιο?
Σίγουρα?
Αν ναι....τότε καινούργιο..υπάρχουν αρκετοί επιτήδειοι εκεί έξω που ισιώνουν και το πουλούν για σχεδόν καινούργιο!
Το ισιωμένο ¨μαλακώνει¨σημειακά..
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-06-2013, 00:56
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Έχει να κάνει με το πέσιμο και το χτύπημα....
Και στην παλιά μου Άφρικα είχα πάθει το ίδιο με γελοίο πέσιμο, που είχα σταθεί κι εγώ όρθιος. Κι εκείνα τα υποπλαίσια κουβαλάνε 2 και 3 βαλίτσες...
Τότε το είχα ισώσει και το κόστος ήταν γύρω στο 700αρι γιατί λυνόταν όλη η μηχανή.
Εσένα πόσο θα σου πάει η επισκευή?Αν κοστίσει τόσο, καλύτερα καινούριο και βάλτο 10 δόσεις άτοκες, που λέει ο λόγος.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-06-2013, 01:00
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

δεν αρκούμε στο ότι το είπε κάποιος, το είδα και με τα μάτια μου. Το τεπόζιτο παρασύρθηκε ένα πόντο σχεδόν δεξιά μαζί με την δοκό του υποπλασίου που είναι κολημένο το μαρσπιέ του συνοδηγού. Αν σκύψεις μέσα από την εξάτμιση φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει ζουπηχτεί προς τα μέσα το όλο πράγμα.
Μου είπαν ότι με ζέσταμα και επιστροφή στις αρχικές διαστάσεις έρχεται κ δεν είναι πιο ευάλωτο. Από Βαγιανελη μου το είπαν αυτό που στην τελική αν θέλαν να πουλήσουν θα μπορούσαν να πούνε φίλε πάρε καινούργιο για σίγουρα.
Δεν ξέρω γμτ!

Τώρα ως προς το πως έγινε έτσι εύκολα...τι να πω? όσο κουλό και να ακούγεται έγινε, αν βλέπατε την πτώση της μηχανής θα λέγατε μία στις χίλιες να προέκυπτε τέτοιο θέμα αλλά έλα που έκατσε
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-06-2013, 01:06
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει να κάνει με το πέσιμο και το χτύπημα....
Και στην παλιά μου Άφρικα είχα πάθει το ίδιο με γελοίο πέσιμο, που είχα σταθεί κι εγώ όρθιος. Κι εκείνα τα υποπλαίσια κουβαλάνε 2 και 3 βαλίτσες...
Τότε το είχα ισώσει και το κόστος ήταν γύρω στο 700αρι γιατί λυνόταν όλη η μηχανή.
Εσένα πόσο θα σου πάει η επισκευή?Αν κοστίσει τόσο, καλύτερα καινούριο και βάλτο 10 δόσεις άτοκες, που λέει ο λόγος.

Η αλήθεια είναι ότι σε επίπεδο εκτίμησης το κόστος επισκευής από Βαγιανέλη είναι ενθαρυντικό, μου είπε μόνο 50ευρώ βάλε βγάλε και όσα πάρει η εταιρεία που το πηγαίνουν για επαναφορά στις εργοστασιακές αποστάσεις περίπου στα 120. Οπότε μιλάμε για 200 περίπου λέω εγώ ευρώ.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-06-2013, 01:07
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tazakos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν αρκούμε στο ότι το είπε κάποιος, το είδα και με τα μάτια μου. Το τεπόζιτο παρασύρθηκε ένα πόντο σχεδόν δεξιά μαζί με την δοκό του υποπλασίου που είναι κολημένο το μαρσπιέ του συνοδηγού. Αν σκύψεις μέσα από την εξάτμιση φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει ζουπηχτεί προς τα μέσα το όλο πράγμα.
Μου είπαν ότι με ζέσταμα και επιστροφή στις αρχικές διαστάσεις έρχεται κ δεν είναι πιο ευάλωτο. Από Βαγιανελη μου το είπαν αυτό που στην τελική αν θέλαν να πουλήσουν θα μπορούσαν να πούνε φίλε πάρε καινούργιο για σίγουρα.
Δεν ξέρω γμτ!

Τώρα ως προς το πως έγινε έτσι εύκολα...τι να πω? όσο κουλό και να ακούγεται έγινε, αν βλέπατε την πτώση της μηχανής θα λέγατε μία στις χίλιες να προέκυπτε τέτοιο θέμα αλλά έλα που έκατσε
Διαφωνώ!Πάρε καινούργιο..(δεν έχω συνεργείο..μελισσοκόμος είμαι..το αναφέρω για να μην παρεξηγηθώ)
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-06-2013, 01:13
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tazakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι σε επίπεδο εκτίμησης το κόστος επισκευής από Βαγιανέλη είναι ενθαρυντικό, μου είπε μόνο 50ευρώ βάλε βγάλε και όσα πάρει η εταιρεία που το πηγαίνουν για επαναφορά στις εργοστασιακές αποστάσεις περίπου στα 120. Οπότε μιλάμε για 200 περίπου λέω εγώ ευρώ.

Τότε προχώρα!
Στην Άφρικα ήταν αλλιώς και κόστιζε. Δεν ήταν ξεχωριστό, οπότε πήγαινες για ολόκληρο πλαίσιο, άρα η επισκευή ήταν μονόδρομος. Μετά την επισκευή δεν είχα κανένα πρόβλημα. Και ταξίδια και χώμα (πολύ χώμα με εκείνο το μηχανάκι....) και βαλίτσες, απ' όλα!

Κάνε την επισκευή σου κι όλα καλά!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-06-2013, 01:18
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

VDR ξέρεις ρε φίλε, υποπλαίσιο είναι δεν έχει να κάνει με κατευθυντικότητα. Στηρίζει σέλα τεπόζιτο and thats it.
Να σκάσω ένα χιλιάρικο να το κάνω ολοκαίνουργιο και στην επόμενη μικρή να έχω τα ίδια...εμένα κυρίως αυτό που με ξενέρωσε δεν είναι ότι έγινε όσο ότι έγινε έτσι εύκολα. Αυτό το κάνει ακόμη πιο δύσκολο να επιλέξω το καινούργιο στα 900+ ευρώ.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-06-2013, 01:27
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: υποπλαίσιο F800gs "παίρνει για πλάκα"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tazakos Εμφάνιση μηνυμάτων
VDR ξέρεις ρε φίλε, υποπλαίσιο είναι δεν έχει να κάνει με κατευθυντικότητα. Στηρίζει σέλα τεπόζιτο and thats it.
Να σκάσω ένα χιλιάρικο να το κάνω ολοκαίνουργιο και στην επόμενη μικρή να έχω τα ίδια...εμένα κυρίως αυτό που με ξενέρωσε δεν είναι ότι έγινε όσο ότι έγινε έτσι εύκολα. Αυτό το κάνει ακόμη πιο δύσκολο να επιλέξω το καινούργιο στα 900+ ευρώ.
Αφού είναι στα 2 κατοστάρικα η επισκευή..δοκιμασέ το.΄
Έχεις υπολογίσει και το βάψιμο?Δεν θα χρειαστεί?..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!