GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-05-2013, 02:19
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Για όσους δεν κατάλαβαν το πνεύμα της απάντησης μου, θέλω να διευκρινίσω ότι, δεν απαντάω και δεν κρίνω την επιστολή του θέματος. Απλά ήταν η αφορμή να εκφράσω την πικρία και την αγανάκτηση μου για την μεγάλη διαφορά που έχει ο τρόπος αντιμετώπισης και η προβολή των προβλημάτων του δημόσιου τομέα σε σχέση με τον ιδιωτικό... Πραγματικά αισθάνομαι ότι δεν υπάρχω σε αυτήν την χώρα... Δεν έχω κανένα δικαίωμα. Δουλεύω για να πληρώνω... Δεν μπορώ ούτε να αρρωστήσω. Δεν έχω άδεια. Όταν κλείνω για διακοπές και χαλάω και χάνω λεφτά. Παιδια δεν έχουμε γιατί δυστυχώς ούτε βοήθεια ούτε άδεια είχαμε. Για ωράριο δεν συζητάμε... Απεργεία__ Τι είναι αυτό?? Ποιος χestike αν θα κλείσω εγώ το μαγαζί μου... Δεν είναι ρε παιδιά όλος ο κόσμος το δημόσιο. Υπάρχουμε και εμείς... Και οι άλλοι που ΔΕΝ έχουν καν δουλειά... Και αυτοί έχουν δικαιώματα.

Συγνώμη για το εκτός του θέματος...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-05-2013, 07:29
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Για στρατιωτικό μιλάμε.δεν ειναι και οτι καλυτερό και δεν είναι σαν όλο το δημοσιο.επίσης αυτός ο άνθρωπος σου λέει δούλεψα για την πατρίδα και αυτή με φτηνει αυτο είναι το νοημα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-05-2013, 08:23
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Να αλλάξει το δημόσιο δεν θέλατε να ποιοι την πληρώνουν ,

Ο κακομοίρης ο στρατιωτικός και μερικοί άλλοι !!!!

Άμα σας λέω εγώ ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι......

Αυτη ειναι η κατάσταση




Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-05-2013, 08:47
xntinou Ο/Η xntinou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 316
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Κατ'αρχάς θα συμφωνήσω με τον jarhead γιατί οι καιροί είναι πονηροί και πρέπει να 'μαστε επιφυλακτικοί

Αλλά,

πέφτουμε στη λούμπα που τους βολεύει αν αρχίζουμε και αλληλο υποβιβάζουμε - αποδοκιμάζουμε ομάδες, πρόσωπα και καταστάσεις

Προσωπικά, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για επαγγέλματα τα οποία δεν έχω ασκήσει

Απλά δεν τα γνωρίζω εκ των έσω για να έχω ολοκληρωμένη άποψη
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-05-2013, 09:44
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Την παραθέτω, χωρίς κανένα σχολιασμό από μέρους μου!

"Επικοινωνώ μαζί σας σήμερα, έχοντας τηρήσει μέχρι τώρα,...........
kranos
MadatoForos - Ειδήσεις σε πρώτο χρόνο!MadatoForos
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Δε ξέρω, αλλά κάτι δε μου κολάει καλά σε αυτήν την επστολή.
Είναι πολύτεκνος, έχει 2700 ρεύμα, του πήραν το αμάξι, έχει στεγαστικό, παίρνει 500 ευρώ ..έβαλε σόμπα τώρα στο σπίτι, εχει εφορία 3.000 ευρώ με άνεργη γυναίκα..δε κολάνε όλα αυτά.

Υπάρχουν νόμοι που τον προστατεύουν, εκτός αν έχει μεγάλη περιουσία.

Η υπηρεσία στεγάζει τους πολύτεκνους στρατιωτικούς (ΣΟΑ) δωρεάν, με ρεύμα 50 ευρώ μηνιαίως, αν δε θέλει - η ΔΕΗ έχει κοινωνικό τιμολόγιο, αν έχει στεγαστικο τον απαλλάσει ο νόμος Κατσέλη (αν είναι η πρώτη κατοικία και δεν έχει άλλα περιουσιακά), κανένα δικαστήριο δεν παίρνει το αμάξι σε πολύτεκνο όσα και αν χρωστάει..

Τα παιδιά του φοιτούν δωρεάν παντού, έχουν προτεραιοτητα σε δημ-κρατικούς παιδικούς σταθμούς, οι δήμοι της περιοχής του έχουν προγράμματα βοήθειας, ακόμα ακόμα δικαιούνται δωρεάν διακοπές στα στρατιωτικά κέντρα παραθέρισης, τα παιδιά σε κατασκηνώσεις κ τόσα άλλα .. τι να πεις.
Κάτι δε κολάει, ας μιλησουν και άλλοι συνάδελφοι, ισως έχουν αλλάξει τα πράγματα..

Πριν 2 μήνες γνωστή μου (γυναίκα συναδέλφου στρατ. γιατρού) με στεγαστικό 200.000 ευρώ, 2 αγροτεμάχια λοιπή περιουσία, με 2 παιδιά και άνεργη, κατοχή αμαξιού MS CLK, αξίας άνω των 10.000 ευρω, πήγε με το νόμο Κατσέλη και απαλάχτηκε στο 75% του στεγαστικού της και χάρη 4 χρόνια. Ο δικαστής διέταξε ρευστοποίηση 2 αγροτεμαχίων που έχει αξίας 2.500 ευρώ και πληστηριασμό του αυτοκινήτου με την εντολή όχι κάτω από 10.000 ευρώ. Το αμάξι το έβαλαν σε δημοπρασία 2 φορές, δεν έχει πιάσει αυτή τη τιμή και επέστρεψε στην ιδιοκτήτρια, αφού δε μπορεί να εκτελεστεί η δικαστική εντολή.

Last edited by JohnGS1100; 04-05-2013 at 09:57.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-05-2013, 10:47
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να ερμηνεύσει την επιστολή μέσα από τις εμπειρίες του και τον τρόπο που βλέπει τον κόσμο.

Κάποτε ήταν τα "τρικάκια" μετά το ραδιόφωνο, ακολούθησε η τηλέοραση και σήμερα είναι το δίκτυο.

Θα συμπλεύσω με την άποψη του Jarhead και του JohnGS1100, εμένα μου φαίνεται προπαγάνδα.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-05-2013, 10:49
n-a-147 Ο/Η n-a-147 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξέρω, αλλά κάτι δε μου κολάει καλά σε αυτήν την επστολή.
Είναι πολύτεκνος, έχει 2700 ρεύμα, του πήραν το αμάξι, έχει στεγαστικό, παίρνει 500 ευρώ ..έβαλε σόμπα τώρα στο σπίτι, εχει εφορία 3.000 ευρώ με άνεργη γυναίκα..δε κολάνε όλα αυτά.

Υπάρχουν νόμοι που τον προστατεύουν, εκτός αν έχει μεγάλη περιουσία.

Η υπηρεσία στεγάζει τους πολύτεκνους στρατιωτικούς (ΣΟΑ) δωρεάν, με ρεύμα 50 ευρώ μηνιαίως, αν δε θέλει - η ΔΕΗ έχει κοινωνικό τιμολόγιο, αν έχει στεγαστικο τον απαλλάσει ο νόμος Κατσέλη (αν είναι η πρώτη κατοικία και δεν έχει άλλα περιουσιακά), κανένα δικαστήριο δεν παίρνει το αμάξι σε πολύτεκνο όσα και αν χρωστάει..

Τα παιδιά του φοιτούν δωρεάν παντού, έχουν προτεραιοτητα σε δημ-κρατικούς παιδικούς σταθμούς, οι δήμοι της περιοχής του έχουν προγράμματα βοήθειας, ακόμα ακόμα δικαιούνται δωρεάν διακοπές στα στρατιωτικά κέντρα παραθέρισης, τα παιδιά σε κατασκηνώσεις κ τόσα άλλα .. τι να πεις.
Κάτι δε κολάει, ας μιλησουν και άλλοι συνάδελφοι, ισως έχουν αλλάξει τα πράγματα..

Πριν 2 μήνες γνωστή μου (γυναίκα συναδέλφου στρατ. γιατρού) με στεγαστικό 200.000 ευρώ, 2 αγροτεμάχια λοιπή περιουσία, με 2 παιδιά και άνεργη, κατοχή αμαξιού MS CLK, αξίας άνω των 10.000 ευρω, πήγε με το νόμο Κατσέλη και απαλάχτηκε στο 75% του στεγαστικού της και χάρη 4 χρόνια. Ο δικαστής διέταξε ρευστοποίηση 2 αγροτεμαχίων που έχει αξίας 2.500 ευρώ και πληστηριασμό του αυτοκινήτου με την εντολή όχι κάτω από 10.000 ευρώ. Το αμάξι το έβαλαν σε δημοπρασία 2 φορές, δεν έχει πιάσει αυτή τη τιμή και επέστρεψε στην ιδιοκτήτρια, αφού δε μπορεί να εκτελεστεί η δικαστική εντολή.

Δεν είναι όπως τα λές...ανεκαθεν ακουγονταν πολλά "προνομια" των στρατιωτικών και τωρα τελευταια ακουγονται όλο και περισσότερο, κατι το οποίο μαλλον εξυπηρετει καποια σκοπιμότητα!! Για αυτα τα "προνομια" μπορω να σου πώ με βεβαιοτητα οτι ισχυει ένα 5%...

ΣΟΑ που αναφέρεις δεν υπάρχουν παντού και όπου υπάρχουν είναι ελάχιστα...εγώ με 12 χρονια υπηρεσίας και ήδη 3 μεταθέσεις δεν έχω καταφέρει να μείνω ποτέ μέσα σε οικήματα ενω ξέρω συναδέλφους με τριπλάσια χρόνια, οι οποίοι έχουν καταφέρει να μείνουν το αστρονομικό χρόνο των 2 χρόνων στα εν λόγω οικήματα κατα την διάρκεια της καριέρας τους. Όσο για το τι πληρώνουν διαφέρει απο μοναδα σε μοναδα αλλά για μια που ξέρω πλήρωνες 150ευρω το μηνα, ρευμα και τηλέφωνο κανονικά. Όσο για τους πολύτεκνους που αναφέρθηκε έχει αλλάξει ο κανονισμός και δεν μπορείς να μπείς εκ περιτροπής στα ΣΟΑ, ούτε να κάτσεις όσο χρόνο θέλεις μεσα, όπως ίσχυε παλιότερα...

Για τα παραθεριστικά κέντρα όντως οι πολύτεκνοι έχουν περισσότερα προνόμια αλλά κάποιος που δεν μπορεί να τα βγαλει πέρα δεν νομίζω να έχει τα χρήματα να πάει διακοπές το καλοκαίρι έστω και με λιγότερα έξοδα...τα παραθεριστικά κέντρα έχουν φθηνη διαμονή αλλά τιποτε άλλο δεν είναι δωρεάν ενώ τωρα τελευταια έχουν δοθεί όλες οι λέσχες, μπαρ, κυλικεια κτλ σε ιδιώτες οπότε ούτε πολύ φθηνά είναι...αλλά και πάλι δεν καταλαβαινω γιατι να αναφερθούν τα παραθεριστικά κέντρα σε αυτη την συζήτηση...

Τέλος, για τους παιδικούς σταθμούς εαν δεν είσαι δημότης ενός δήμου, κατι που είναι πολύ δύσκολο να γίνεις με το δικό μας επάγγελμα στο οποιο ξεσπιτώνεσαι πολύ συχνά, είναι αδύνατο να μπορεί να βάλεις τα παιδιά σου σε κάποιον παιδικό σταθμό του δήμου...αλλά και δημότης να γίνεις σε έναν δήμο, όπως έγινε πέρυσι συνάδελφος με δύο παιδιά σε δήμο της Αθήνας, δεν τον δέχτηκαν σε δημοτικό παιδικό σταθμό γιατι υπήρχαν άλλοι συμπολίτες με μικρότερο εισοδημα (βεβαια το γεγονος του οτι οι παιδικοί σταθμοί ήταν κατα 60% και πάνω με παιδιά μεταναστών είναι άλλη συζήτηση)...
Δεν είναι όλα ρόδινα όπως μας τα πλασάρουνε...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-05-2013, 11:04
evo Ο/Η evo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R1200GS ADVE - ΦΠΕ + XR650R
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Ισως λέει ψέματα.
Αλλα κ αλήθεια αν λέει, υπάρχουν κ χειρότερα.
Μη μου τη μέρα τάραττε...
Κ
Homo homini lupus
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-05-2013, 11:07
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από n-a-147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ φιλε μου το έπιασες το νοημα...συγχαρητηρια!!!

Εσύ φίλε μου, θα μπορούσες να μου απαντήσεις και να διαφωνήσεις μαζί μου με διαφορετικό τρόπο. Το να ειρωνευτείς κάποιον έχοντας 20 μηνύματα στο forum, και μη γνωρίζοντας πρόσωπα και καταστάσεις, δεν νομίζω ότι είναι το πιο σωστό. Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις απαντήσεις και στο ύφος σου, σε άτομα που δεν γνωρίζεις. Έχεις το δικαίωμα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, να απαντήσεις και να ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ με τον οποινδήποτε, αλλά με τον σωστό τρόπο. Ειδικά όταν απαντάς σε πρόσωπα και όχι γενικά...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-05-2013, 14:21
n-a-147 Ο/Η n-a-147 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτή επιστολή στελέχους Ε.Δ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να ειρωνευτείς κάποιον έχοντας 20 μηνύματα στο forum, και μη γνωρίζοντας πρόσωπα και καταστάσεις, δεν νομίζω ότι είναι το πιο σωστό. Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις απαντήσεις και στο ύφος σου, σε άτομα που δεν γνωρίζεις.
Δεν το ήξερα οτι θα πρέπει να απανταμε αναλόγως τα μηνυματα που έχουμε, ουτε το οτι η απάντησή μας θα πρέπει να είναι διαφορετική εαν απευθύνεται σε άτομο με πολλά posts...

Επίσης δεν το ήξερα ότι όλοι οι υπόλοιποι γνωρίζεστε προσωπικά και μπορείτε να αλληλοσχολιάζεστε ενω εγω ο "νεος" δεν έχω το δικαίωμα αυτό! Εαν σε ενόχλησε ο τρόπος που απάντησα δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα...είμαστε σε ένα forum όπου δεν είναι δυνατόν να γνωριζόμαστε όλοι μεταξυ μας. Δεν είμαστε σε prive club αλλά σε μια ανοιχτή κοινότητα χρηστών!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!