GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-04-2012, 14:02
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Cool GS 1200 Mk 1 vs GS 1200 Mk 2

BMW R1200GS DOHC - Hari's Experiences

Ενδιαφερουσα γνωμη απο κατοχο και των δυο!..

Υ.Γ. 1. Σχόλια για το φερινγκ, ευπροσδεκτα!

Υ.Γ. 2. Για τις ζαντες των δυο μοντελων επεισης!.. ("..the change of alloy wheels on Mk 2 GSs was another one inspired by the accountants..")

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-04-2012, 14:33
notis Ο/Η notis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMW 1200
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 Mk 1 vs GS 1200 Mk 2

My BMW R1200GS DOHC
BMW R1200GS μου DOHC


My personal experiences of 2 years riding my own BMW R1200GS DOHC
Προσωπικές εμπειρίες μου των 2 ετών ιππασίας δική μου η BMW R1200GS DOHC

Author: Hari Ahluwalia Feb 2012
Συντάκτης: Hari Ahluwalia Φεβρουάριος 2012


My biking history has 3 distinct stints:
Ποδηλασία ιστορία μου έχει 3 διαφορετικές θητείες:


1) Teenage tearaway - I started riding on my 16th birthday without any proper training whatsoever.
1) Εφηβική νεαρός κακοποιός - άρχισα ιππασίας στο 16ο έτος της ηλικίας μου, χωρίς καμία απολύτως κατάλληλη εκπαίδευση.
I spent 4 happy carefree years careering around with my mates in my native Bristol and later Exeter where I was studying.
Πέρασα 4 χρόνια ανέμελη χαρά όρμησαν γύρω με τους φίλους μου στη μητρική μου Μπρίστολ και του Έξετερ, όπου αργότερα σπούδαζα.

We were all fearless teenage tearaways but had no clue - we were a danger to ourselves and every other road user.
Ήμασταν όλοι άφοβοι εφηβική tearaways αλλά δεν είχε ιδέα - που ήταν ένας κίνδυνος για τους εαυτούς μας και σε κάθε άλλον χρήστη της οδού.
I regularly almost killed myself but somehow I got away with only a few harmless crashes and a couple of minor scrapes with the Police.
I τακτικά σκότωσε τον εαυτό μου σχεδόν, αλλά κατά κάποιο τρόπο έχω μακριά με λίγες μόνο αβλαβείς κολλάει και μερικές μικρές γρατζουνιές με την Αστυνομία.
Eventually we all moved onto cars and gave up biking.
Τελικά όλοι μετακινούνται σε αυτοκίνητα και εγκατέλειψε ποδηλασία.


2) Born again to advanced biker - After a 16 year gap I came back on a brand new bike with full race leathers as a born again biker.
2) Γεννήθηκε και πάλι να προχωρήσει ποδηλάτης - Μετά από ένα κενό 16 χρόνια γύρισα σε ένα ολοκαίνουργιο ποδήλατο με πλήρη δέρματα αγώνα ως αναγεννημένος ποδηλάτης.
I crashed almost immediately so decided to join my then local club, Middlesex Advanced Motorcyclists.
Έπεσα σχεδόν αμέσως, έτσι αποφάσισαν να ενώσουν τότε τοπική λέσχη μου, Middlesex Σύνθετη Μοτοσικλετιστών.
They taught me how to ride properly!
Μου έμαθαν πώς να οδηγούν σωστά!
I passed my advanced test and later became an instructor.
Πέρασα προηγμένες δοκιμή μου και αργότερα έγινε ένας εκπαιδευτής.


3) European traveller - In 1996 I emigrated to Germany where I discovered BMW GSs and started exploring the incredible roads of Europe.
3) Ευρωπαϊκή ταξιδιώτης - Το 1996 μετανάστευσε στη Γερμανία, όπου ανακάλυψα BMW GSS και άρχισε να διερευνά τις απίστευτες δρόμους της Ευρώπης.
I did more and more track days at places like Hockenheim, Magny Cours and Sachsenring where keeping up on a GS is a challenge.
Έκανα όλο και περισσότερες ημέρες κομμάτι σε μέρη όπως το Hockenheim, Magny Cours και Sachsenring, όπου συμβαδίσουν με GS είναι μια πρόκληση.
But my undoubted favourite is the old Nürburgring, the Nordschleife where my GS is less of a handicap (except for the 3km straight!).
Αλλά αναμφίβολα το αγαπημένο μου είναι το παλιό Nurburgring, το Nordschleife όπου GS μου είναι λιγότερο από ένα μειονέκτημα (εκτός από την ευθεία τριών χιλιομέτρων!).


I've already written about riding my other BMW GSs:

Έχω ήδη γράψει για την οδήγηση άλλων GSS μου BMW:
All of these bikes were red.

Όλα αυτά τα ποδήλατα ήταν κόκκινο.
My DOHC GS had to continue in the same vein so I took magma red in case you haven't guessed!
GS DOHC μου έπρεπε να συνεχίσουν στο ίδιο πνεύμα και έτσι πήρα μάγμα κόκκινο σε περίπτωση που δεν έχετε μαντέψει!


From pick up in March 2010 to the end of 2011, I rode my DOHC GS over 30k kilometers (c.19k miles).
Από πάρει τον Μάρτιο του 2010 έως το τέλος του 2011, εγώ οδήγησα GS DOHC μου πάνω από 30 χιλ. χιλιόμετρα (c.19k μίλια).
This was on a mixture of day rides, touring throughout Europe and some track days.
Αυτό ήταν ένα μίγμα βόλτες ημερών, περιοδεύει σε όλη την Ευρώπη και για μερικές ημέρες κομμάτι.
Tarmac only - no off road and no passengers.
Tarmac μόνο - όχι από το δρόμο και υπάρχουν επιβάτες.
And no breakdowns or replacement parts just regular dealer servicing at the recommended intervals.
Και υπάρχουν βλάβες ή ανταλλακτικά ακριβώς τακτική συντήρηση αντιπρόσωπο στα συνιστώμενα τακτά χρονικά διαστήματα.


My DOHC GS in early 2012 just the way I like it:

GS DOHC μου στις αρχές του 2012 μόνο ο τρόπος που μου αρέσει:
  • Aeroflow screen with Saeng edging not pretty but very effective

    Aeroflow οθόνη με μπορντούρα Saeng δεν είναι όμορφο, αλλά πολύ αποτελεσματικό
  • double-spoke alloy wheels that I retained from my Mk 1 R1200GS, now sprayed red

    διπλών ακτίνων ζάντες ελαφρού κράματος ότι διατηρούνται από Mk 1 R1200GS μου, τώρα ψεκάζονται κόκκινο
  • F800GS footrests - wider and more supportive than stock

    F800GS υποπόδια - ευρύτερη και πιο υποστηρικτικό υλικό από
  • Wunderlich foot enlarger for the side stand and a brake pedal enlarger

    Wunderlich Μεγενθυτής πόδι για πλαϊνό σταντ και μεγεθυντής πεντάλ του φρένου
  • a customized rider seat in the same shape as the stock DOHC GS seat but with harder foam and a heating element

    μια προσαρμοσμένη καθίσματος του αναβάτη στο ίδιο σχήμα με το απόθεμα DOHC έδρα GS αλλά με σκληρότερα αφρό και ένα θερμαντικό στοιχείο
  • ESA - although I'm considering upgrading to either Wilbers ESA or Öhlins Electronic Adjustable Shock Absorber System

    ΕΟΔ - αν Σκέφτομαι την αναβάθμιση είτε Wilbers ΕΟΔ ή Öhlins Ηλεκτρονικό Σύστημα Ρυθμιζόμενο Αμορτισέρ
  • a top case carrier in place of the passenger seat held securely using simple brackets I made that fit into the three grab rail mountings.


    ένα κορυφαίο φορέα στην περίπτωση του τόπου της έδρας των επιβατών που χρησιμοποιούν με ασφάλεια Εταιρία απλή παρένθεση που έκανα που ταιριάζουν στις τρεις βάσεις σιδηροδρομικών αρπαγή.
    I use a clever top case carrier from SW-Motech who offer adaptor kits that allow me to fit pretty much any top case I wish.


    Χρησιμοποιώ ένα έξυπνο κορυφαία περίπτωση μεταφοράς από ΝΔ-Motech που προσφέρουν κιτ προσαρμογέα που επιτρέψτε μου να ταιριάζουν σχεδόν οποιοδήποτε top case εύχομαι.
    I have a number of different Givi Monokey and Givi Monolock topcases to choose from.


    Έχω έναν αριθμό διαφορετικών Givi Monokey και Givi Monolock topcases για να διαλέξετε.
    On trips I use the approx 20cm space between me and the top case, to bungee on a thin but wide soft bag from Ortleib.


    Στις εκδρομές μπορώ να χρησιμοποιήσω το χώρο περίπου 20 εκατοστών ανάμεσα σε μένα και στην κορυφή περίπτωση, να bungee σε ένα λεπτό, αλλά μεγάλη τσάντα από μαλακό Ortleib.
    Between them, the top case and Ortleib give me all the luggage capacity I need.

    Ανάμεσά τους, το top case και Ortleib να μου δώσει όλες τις αποσκευές ικανότητα που χρειάζομαι.
  • a second small LED brake light fitted using the stock topcase mountings above the brake light.


    ένα δεύτερο μικρό LED φως φρένων είναι εφοδιασμένα με τα στηρίγματα βαλιτσάκι απόθεμα πάνω από το φως των φρένων.
    They are angled higher than the stock brake light, more towards the eyes of drivers in taller vehicles such as 4x4s and vans.

    Είναι γωνία υψηλότερο από το φως φρένων απόθεμα, περισσότερο προς τα μάτια των οδηγών στην ψηλότερη οχήματα όπως φορτηγά και 4Χ4.
Wheels

Ζάντες



The Mk 1 rear wheel with 5 double spokes made in Spain
Το Mk 1 τροχό πίσω με 5 διπλές ακτίνες στην Ισπανία


The darker revised rear wheel with 5 single spokes made in China
Η πιο σκοτεινή αναθεωρημένη πίσω τροχού με 5 ακτίνες και μόνο που κατασκευάζονται στην Κίνα
A knowledgeable industry insider who has reason to know, told me that the change of alloy wheels on Mk 2 GSs was another one inspired by the accountants.
Ένας πεπειραμένος μες τη βιομηχανία, που έχει λόγους να γνωρίζει, μου είπε ότι η αλλαγή στις ζάντες ελαφρού κράματος GSS MK 2 ήταν άλλο ένα εμπνευσμένο από τους λογιστές.
The original alloys from the Mk 1 GS had a smooth surface and were made in Spain using good quality material.
Οι αρχικές κράματα από το Mk 1 GS είχε μια λεία επιφάνεια και έγιναν στην Ισπανία, με καλής ποιότητας υλικά.
To cut costs on the Mk 2 GS, BMW switched to a revised design with 5 single spokes in a darker color.
Για να μειωθεί το κόστος στο MK 2 GS, η BMW να αλλάξει ένα αναθεωρημένο σχέδιο με 5 ακτίνες και μόνο σε ένα πιο σκούρο χρώμα.
It is made in China from a different alloy and both wheels are heavier than the originals.
Είναι κατασκευασμένο στην Κίνα από ένα διαφορετικό κράμα και οι δύο τροχοί είναι βαρύτερα από τα πρωτότυπα.
This last part seemed to be bourne out when for the DOHC model, BMW pared down the alloy wheel to shave off some weight.
Αυτό το τελευταίο μέρος φαινόταν να είναι έξω όταν Bourne για την DOHC μοντέλο, η BMW περικοπεί τη ζάντα αλουμινίου να ξυρίσει κάποιο βάρος.
All the wheels are interchangeable so I indulged myself by having my dealer switch wheels - I have the original alloy wheels from my Mk 1 GS on my DOHC GS.
Όλοι οι τροχοί είναι ισοδύναμα και έτσι εγώ, έχοντας επιδοθεί αντιπρόσωπο τροχούς μου διακόπτη - έχω το πρωτότυπο ζάντες αλουμινίου από Mk 1 GS μου GS DOHC μου.
Now I've had them sprayed magma red to match the bodywork so that probably negates any weight saving anyway!
Τώρα έχω τους είχε ψεκαστεί μάγμα κόκκινο να ταιριάζει με το αμάξωμα έτσι που αρνείται οποιαδήποτε πιθανώς εξοικονόμηση βάρους ούτως ή άλλως!

Suspension
Ανάρτηση

Unlike my previous R1200GSs, both Mk 1s, my DOHC GS has Enduro ESA .
Αντίθετα με τις προηγούμενες R1200GSs μου, τόσο 1s Μκ, GS DOHC μου έχει Enduro ESA .
I found it extremely easy to use and I have never adjusted my suspension as much which is a good thing!
Το βρήκα εξαιρετικά εύκολη στη χρήση και δεν έχω προσαρμοστεί αναστολή μου τόσο πολύ, που είναι ένα καλό πράγμα!
I think it is the way forward and expect all my future bikes to have ESA , DDC or something equivalent.
Νομίζω ότι είναι ο δρόμος προς τα εμπρός και περιμένει όλους τους μελλοντικούς μου ποδήλατα να έχουν ΕΟΔ , DDC ή κάτι αντίστοιχο.



Separate from ESA is the quality of the shocks.
Ξεχωριστό από τον ΕΟΔ είναι η ποιότητα των κλυδωνισμών.
As with all BMWs, the stock shocks are ok quality but not generally rebuildable while aftermarket shocks are customizable, higher quality and rebuildable.
Όπως συμβαίνει με όλες τις BMW, οι κλυδωνισμοί απόθεμα είναι εντάξει, αλλά η ποιότητα δεν είναι γενικά rebuildable ενώ δευτερογενή αγορά σοκ είναι προσαρμόσιμες, υψηλότερη ποιότητα και rebuildable.
So I am considering a suspension upgrade to either Wilbers ESA or Öhlins Electronic Adjustable Shock Absorber System .
Είμαι, λοιπόν, εξετάζοντας μια αναβάθμιση της αναστολής είτε Wilbers ΕΟΔ ή Öhlins Ηλεκτρονικό Σύστημα Ρυθμιζόμενο αμορτισέρ .
Both retain all ESA features and use the stock controls but have higher quality shocks.
Και οι δύο διατηρούν όλα τα χαρακτηριστικά του ΕΟΔ και χρησιμοποιήστε τα στοιχεία ελέγχου αποθεμάτων, αλλά έχουν υψηλότερη ποιότητα σοκ.

Tank and fuel
Δεξαμενών καυσίμων και

One change that made absolutely no difference for me was the revised tank/side panel compared to my Mk 1 GS.
Μια αλλαγή που έκανε καμία απολύτως διαφορά για μένα ήταν η αναθεωρημένη δεξαμενή / πλαϊνό πάνελ σε σχέση με το Mk 1 GS μου.
This first appeared on the Mk 2 GS and was supposed to make brimming the tank faster.
Αυτό εμφανίστηκε για πρώτη φορά το Mk 2 GS και επρόκειτο να πραγματοποιηθεί με γεμάτο το ρεζερβουάρ γρηγορότερα.
However, the change seems more driven by accountants - it uses fewer parts and I'm sure is easier to build on the assembly line but I find that the tank is not the slightest bit quicker to brim.
Ωστόσο, η αλλαγή φαίνεται να βασίζεται περισσότερο από λογιστές - χρησιμοποιεί λιγότερα εξαρτήματα και είμαι σίγουρος ότι είναι ευκολότερο να οικοδομήσει στη γραμμή συναρμολόγησης, αλλά θεωρώ ότι η δεξαμενή δεν είναι καθόλου ταχύτερη χείλος.

Similarly, the fuel gauge remains frustratingly non-linear.
Ομοίως, το εύρος των καυσίμων παραμένει απογοητευτικά μη-γραμμική.
When I brim the tank, the full display shows for the next one third of the tank range.
Όταν χείλος της δεξαμενής, η πλήρης οθόνη δείχνει για το επόμενο ένα τρίτο της σειράς δεξαμενής.
At around one third tank range, the blobs drop dramatically until only the last 3 blobs are left at around two thirds tank range.
Στο ένα τρίτο περίπου σειρά δεξαμενή, οι σταγόνες μειωθεί δραματικά μέχρι μόνο τα τελευταία 3 σταγόνες αριστερά σε περίπου δύο τρίτα φάσμα δεξαμενή.
This means that I can't really judge fuel level by glancing at the fuel gauge!
Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να κρίνω πραγματικά το επίπεδο των καυσίμων από ανακλώμενη στο μετρητή καυσίμων!
I, like most owners, still use the Trip I odometer to monitor fuel usage.
Εγώ, όπως και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες, εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το οδόμετρο ταξιδιού μου να παρακολουθείται η κατανάλωση καυσίμου.
(The count down range indicator is useful I happily admit).
(Η αντίστροφη μέτρηση δείκτη σειρά είναι χρήσιμο ευτυχώς εγώ ομολογώ).

As regards fuel itself there are two points.
Επειδή τα καύσιμα που αφορά την ίδια, υπάρχουν δύο σημεία.
First I use the higher, more expensive grade of fuel recommended for the DOHC engine, 98 RON, compared to 95 RON previously.
Πρώτη μπορώ να χρησιμοποιήσω το μεγαλύτερο, πιο ακριβά την ποιότητα του καυσίμου που συνιστώνται για την DOHC κινητήρα, 98 RON, σε σύγκριση με 95 RON προηγουμένως.
Secondly I find my normal tank range compared to my Mk 1 GSs has reduced by about 12% (from around 320km to more like 280km).
Δεύτερον θεωρώ φυσιολογικό εύρος δεξαμενή μου σε σύγκριση με το Mk 1 GSS μου έχει μειωθεί κατά περίπου 12% (από περίπου 320 χιλιόμετρα για να μοιάζει περισσότερο με 280 χιλιόμετρα).
So fuel costs have definitely increased.
Έτσι, το κόστος των καυσίμων έχουν αυξηθεί σίγουρα.

Exhaust
Καυσαερίων



The butterfly valve on the exhaust
Η βαλβίδα πεταλούδα στην εξάτμιση
The change to a butterfly valve (commonly known as an EXUP valve after the name Yamaha gave it when it first appeared on motorcycle engines) and revised end can created a new exhaust note.
Η αλλαγή σε μία βαλβίδα πεταλούδα (κοινώς γνωστή ως βαλβίδα Exup μετά το όνομα της Yamaha έδωσε όταν εμφανίστηκε για πρώτη φορά κινητήρες μοτοσικλετών) και αναθεωρημένα τέλος μπορεί να δημιουργήσει μια νέα σημείωση καυσαερίων.
This sounds ok at tickover and I enjoy it myself when another DOHC GS rides past.
Αυτό ακούγεται εντάξει στο tickover και απολαμβάνω τον εαυτό μου, όταν ακόμη GS DOHC βόλτες παρελθόν.
However, while I'm actually on and riding my GS, the exhaust note sounds flatter and duller than my previous Mk 1 GS with an Akropovic end can.
Ωστόσο, ενώ στην πραγματικότητα είμαι στην ιππασία και GS μου, η εξάτμιση ακούγεται σημείωση κολακεύει και πιό θαμπό από τις προηγούμενες μου Mk 1 GS με Akropovic τέλος μπορεί.

Mirrors
Καθρέπτες

One negative aspect to the DOHC engine is mirror vibration something that neither of my Mk 1 GSs have suffered problems with.
Μια αρνητική πτυχή του κινητήρα DOHC είναι ο καθρέφτης κάτι δόνηση ότι ούτε από Mk 1 GSS μου έχουν υποστεί προβλήματα.
I know other owners have reported problems in this area with their Mk 1 GSs so this may be luck of the draw or the way I run the engine in (the old fashioned way, smooth but hard).
Ξέρω άλλους ιδιοκτήτες έχουν αναφερθεί προβλήματα σε αυτόν τον τομέα με Mk 1 GSS τους, έτσι αυτό μπορεί να είναι η τύχη της κλήρωσης ή τον τρόπο που λειτουργείτε τον κινητήρα (ο παλιός τρόπος, ομαλές, αλλά σκληρά).
Unfortunately on my DOHC GS I suffer the following particularly when touring:

Δυστυχώς για την GS DOHC μου υποφέρουν ιδιαίτερα τα ακόλουθα κατά την περιήγηση:
  • Up to 4500rpm I have a full clear image in my mirrors.

    Μέχρι 4500rpm έχω μια πλήρη εικόνα σαφές στους καθρέπτες μου.
  • Between 4500-5000rpm I start to suffer from loss of vision precision through mirror vibration.


    Μεταξύ 4500-5000rpm αρχίζω να υποφέρουν από την απώλεια της όρασης ακρίβειας μέσω δόνησης καθρέφτη.
    For example I lose the ability to identify the make and model of a car in my mirrors.

    Για παράδειγμα, έχω χάσει την ικανότητα να προσδιορίζει τη μάρκα και το μοντέλο του αυτοκινήτου στους καθρέφτες μου.
  • Above 5000rpm mirror vibrations intrude further and give me acute difficulties in distinguishing the type of vehicle (for example car or van) as well as their speed and proximity to me.


    Πάνω από 5000rpm δονήσεις καθρέφτη εισβάλλουν περαιτέρω και να μου δώσει οξείες δυσκολίες στη διάκριση του τύπου του οχήματος (για παράδειγμα, το αυτοκίνητο ή φορτηγό), καθώς και την ταχύτητά τους και η εγγύτητα σε μένα.
    It is extremely annoying and cannot be avoided - it stays this way all the way to the redline.


    Είναι εξαιρετικά ενοχλητικό και δεν μπορεί να αποφευχθεί - μένει με αυτό τον τρόπο σε όλη τη διαδρομή στο κόκκινα.
    If I want to see in my mirrors I have to reduce the revs.

    Αν θέλω να δω στους καθρέφτες μου έχω να μειώσει τις στροφές του.
What I wrote about my first R1200GS Mk1 applies even more to the DOHC GS - with such a torquey engine on a bike that is often used for touring, it makes no sense to have six gears so closely spaced together.

Αυτό που έγραψα για την πρώτη μου R1200GS Mk1 ισχύει ακόμη περισσότερο για την GS DOHC - με μια τέτοια ροπάτο κινητήρα σε ποδήλατο που χρησιμοποιείται συχνά για περιηγήσεις, δεν έχει νόημα να έχει έξι σχέσεις τόσο στενά διαστήματα μεταξύ τους.
I would prefer to have at least an overdrive top gear.
Θα προτιμούσα να έχουμε τουλάχιστον ένα overdrive Top Gear.
That would bring the revs down when cruising on a tour, reduce consumption and reduce these annoying mirror vibrations.
Αυτό θα φέρει τις στροφές κάτω όταν οδηγείτε σε έναν γύρο, μείωση της κατανάλωσης και τη μείωση αυτών των ενοχλητικούς κραδασμούς καθρέφτη.

Tyres
Ελαστικά

Over my 3 R1200GSs I've used 12 pairs of tyres in 8 years and approx 90k km (56k miles).
Πάνω από 3 R1200GSs μου έχω χρησιμοποιήσει 12 ζεύγη των ελαστικών σε 8 χρόνια και περίπου 90k χλμ (56k μίλια).
Here are my experiences with the different tyre types that I've used, in the order I fitted them.

Εδώ είναι οι εμπειρίες μου με τους διαφορετικούς τύπους ελαστικών που έχω χρησιμοποιήσει, με τη σειρά μου να τοποθετηθεί.
  1. Metzeler Tourances (6 pairs, average life: 8500 km)

    Metzeler Tourances (6 ζεύγη, ο μέσος όρος ζωής: 8500 χλμ.)
    Came as stock and I stuck with them for a few years.

    Ήρθε ως απόθεμα και κόλλησα μαζί τους για μερικά χρόνια.
    I never go offroad but they gave me good feedback and mileage.


    Ποτέ δεν πάνε εκτός δρόμου, αλλά μου έδωσαν καλή ανατροφοδότηση και τα χιλιόμετρα.
    On track days they quickly produce a lot of rubber balls that look very impressive!

    Στις ημέρες δρόμο που παράγουν γρήγορα πολλές μπάλες από καουτσούκ που μοιάζουν πολύ εντυπωσιακό!
  2. Bridgestone Battleax (1 pair)

    Η Bridgestone Battleax (1 ζεύγος)
    Ok but I didn't see a reason to fit them again.
    Εντάξει, αλλά εγώ δεν βλέπω κάποιο λόγο για να τους ταιριάζει και πάλι.
  3. Metzeler Tourance EXP (1 pair)

    Metzeler Tourance EXP (1 ζεύγος)
    I tried them once but were worse than Tourances - same feel but lower mileage so I have not used them since.
    Έχω δοκιμάσει μια φορά, αλλά ήταν χειρότερα από ό, τι Tourances - ίδια αίσθηση, αλλά λιγότερα χιλιόμετρα έτσι δεν έχω χρησιμοποιήσει από τότε.
  4. Michelin Anakees (1 pair)

    Michelin Anakees (1 ζεύγος)
    Better feel than the Tourances and I really liked them until they wore and started "twanging" on white lines.

    Καλύτερη από ό, τι αισθάνονται οι Tourances και μου άρεσε πραγματικά τους μέχρι που φορούσαν και άρχισε να «οξύς» στην λευκές γραμμές.
    This upset me more than it did my GS - I have not used them since.


    Αυτό το έχω πάρει περισσότερο από ό, τι GS μου - δεν έχω χρησιμοποιήσει από τότε.
    Now replaced by the Anakee 2.

    Τώρα, αντικαθίσταται από το Anakee 2.
  5. Conti Road Attack 1 (2 pairs, average life: 9000 km)

    Conti Οδική Επίθεση 1 (2 ζεύγη, ο μέσος όρος ζωής: 9000 χλμ.)
    Not a vast difference to the Metzelers but good feel and mileage from these road only tyres.
    Όχι μια μεγάλη διαφορά με τις Metzelers καλή αίσθηση, αλλά και τα χιλιόμετρα από αυτά μόνο τα ελαστικά δρόμου.
  6. Conti Road Attack 2 (1 pair, 7000km)

    Conti Οδική Επίθεση 2 (1 ζεύγος, 7.000 χιλιόμετρα)
    The first tyres (car or bike) I've ever had that don't need running in because Continental don't use release fluid in their manufacture.

    Τα πρώτα ελαστικά (αυτοκίνητο ή μηχανή) που είχα ποτέ ότι δεν πρέπει να εκτελείται στο γιατί η Continental δεν χρησιμοποιούν υγρό απελευθέρωση στην κατασκευή τους.
    Hats off to them - that is a true step forward in road safey.


    Καπέλα μακριά τους - ότι είναι ένα πραγματικό βήμα προς τα εμπρός στο δρόμο safey.
    Better feel than Road Attack 1 but less mileage.

    Καλύτερη από ό, τι αισθάνονται Επίθεση Δρόμου 1 αλλά λιγότερο χιλιόμετρα.
  7. Michelin Pilot Road 3

    Michelin Pilot δρόμου 3
    Based on what I've read in independent tests, my experience with the Anakees and what friends have recommended, they offer industry-leading levels of grip especially in the wet.

    Με βάση όσα έχω διαβάσει σε ανεξάρτητες δοκιμές, η εμπειρία μου με τις Anakees και τι κάνουν οι φίλοι έχουν συστήσει, προσφέρουν κορυφαία επίπεδα πρόσφυσης ειδικά στο βρεγμένο.
    They're expensive but I've already fitted a pair for 2012.

    Είναι ακριβά, αλλά έχω ήδη τοποθετηθεί ένα ζευγάρι για το 2012.
    For the R1200GS tyres sizes with its tall and skinny aspect ratio, they come marked as Pilot Road 3 Trail .

    Για τα μεγέθη ελαστικών R1200GS με ψηλός και αδύνατος ο λόγος διαστάσεων της, έρχονται χαρακτηρίζονται ως Πιλοτική Road 3 Trail.
    Despite the name they are more for road use than offroad (the Michelin offroad GS tyre is the Anakee 2).


    Παρά το όνομα που είναι περισσότερο για χρήση εκτός δρόμου από το δρόμο (η Michelin εκτός δρόμου ελαστικών GS είναι το Anakee 2).
    They are ZR Radials and use the same compound and tread patterns as the other Pilot Road 3 tyres for sports tourers.

    Είναι ZR radials και χρησιμοποιούν την ίδια ένωση και σκαλίσματα ως άλλος δρόμος Πιλοτική 3 ελαστικά για τον αθλητισμό tourers.
Notes


Σημειώσεις
  • I usually change tyres as pairs when the rear is down to around 3mm.

    Συνήθως μπορώ να αλλάξω τα ελαστικά ως ζεύγη όταν το πίσω μέρος είναι κάτω σε περίπου 3 χιλιοστά.
  • Only 1 puncture - TPS alerted me before I felt any change in the bike's behaviour.


    Μόνο 1 παρακέντηση - TPS μου επέστησε την προσοχή πριν από ένιωσα καμία αλλαγή στη συμπεριφορά της μοτοσικλέτας.
    However, TPS has given me 6 or 7 alerts that turned out to be false alarms!

    Ωστόσο, η TPS μου έχει δώσει 6 ή 7 ειδοποιήσεις που αποδείχθηκαν ψευδείς συναγερμούς!
  • When new tyres are required, I take the wheels off the bike with the tyres on and have a local tyre specialist order and fit them.

    Όταν απαιτείται νέα ελαστικά, παίρνω τις ρόδες από το ποδήλατο, με τα λάστιχα και να έχουν μια τοπική τάξη ειδικό ελαστικό και τοποθετήστε τους.
  • As I mentioned before, road only, solo touring and occasional track days.

    Όπως ανέφερα και πριν, μόνο δρόμο, περιοδείες και περιστασιακά σόλο κομμάτι ημέρες.
That said there are only two changes I feel when riding day to day - the seat and the engine.

Τούτου λεχθέντος, υπάρχουν μόνο δύο αλλαγές αισθάνομαι όταν ιππασίας μέρα με τη μέρα - η έδρα και ο κινητήρας.

Seat
Κάθισμα

The stock seat on my two previous Mk 1 GSs was reasonably comfortable (unlike the stock seat on my R1100GS!).
Το κάθισμα απόθεμα σε δύο προηγούμενες GSS μου Mk 1 ήταν αρκετά άνετο (σε αντίθεση με τη θέση σε απόθεμα R1100GS μου!).
I have always used the seat in its hi-low position.
Έχω χρησιμοποιήσει πάντα το κάθισμα σε hi-χαμηλή θέση της.
(That is when the front adjustment bar is in the hi position and the rear bar in the low position. This reduces the seat slope and is more comfortable for most riders than either the high or low position.) But even so the slight issue I had had with the previous seat was that it still sloped forward which meant that I had to push myself back against it.
(Αυτό είναι όταν η μπάρα είναι προσαρμογή στο hi θέση και την πίσω μπάρα στην κάτω θέση. Αυτό μειώνει την κλίση του καθίσματος και είναι πιο άνετο για τους περισσότερους αναβάτες από είτε την υψηλή ή χαμηλή θέση.) Αλλά ακόμα κι έτσι το μικρό θέμα που είχε με την προηγούμενη θέση ήταν ότι ακόμα κλίση προς τα εμπρός που σήμαινε ότι έπρεπε να ωθήσει πίσω μου εναντίον του.
This was a little tiring and not great for comfort.
Αυτό ήταν λίγο κουραστικό και όχι για μεγάλη άνεση.
The resulted in some discomfort particularly at the end of the first long ride of the year before my muscles had adapted.
Το αποτέλεσμα κάποια δυσφορία ιδιαίτερα στο τέλος του πρώτου μακρά διαδρομή του χρόνου πριν από τους μυς μου είχε προσαρμοστεί.

By slicing the foam and making the padding flatter (and a bit thinner), BMW increased the comfort level.
Με τον τεμαχισμό τον αφρό και κάνοντας το παραγέμισμα κολακεύει (και λίγο πιο λεπτό), η BMW αύξησε το επίπεδο άνεσης.
In the hi-low position, this seat is truly all day comfortable for me from day 1, without any bedding in.
Στο hi-χαμηλή θέση, το κάθισμα αυτό είναι πραγματικά άνετα όλη την ημέρα για μένα από την ημέρα 1, χωρίς κρεβάτι μέσα

However, I already had a Touratech aftermarket seat from my Mk 1 GS.
Ωστόσο, είχα ήδη μια έδρα Touratech δευτερογενή αγορά από Mk 1 GS μου.
It had been more comfortable than the MK 1 stock seat but now of course it did not have the improved shape of the stock DOHC GS seat.
Θα ήταν πιο άνετα από το ΜΚ 1 έδρα απόθεμα αλλά τώρα φυσικά δεν έχουν την καλύτερη μορφή του αποθέματος DOHC έδρα GS.
In back-to-back comparisons my stock DOHC GS seat was the clear winner.
Στο back-to-back συγκρίσεις απόθεμα μου GS DOHC έδρα ήταν ο ξεκάθαρος νικητής.

So I took my Touratech seat to a local saddlemeister and had him:

Έτσι πήρα Touratech θέση μου σε έναν τοπικό saddlemeister και είχε μαζί του:
  • flatten it just like my stock seat (he took the cover off my stock BMW seat to ensure he got it right)

    ισοπεδώνω ακριβώς όπως καθίσματος απόθεμα μου (πήρε το κάλυμμα απόθεμα BMW θέση μου για να εξασφαλίσει ότι έχει δίκιο)
  • shave foam off some parts that got in my way

    αφρός ξυρίσματος από ορισμένα μέρη που πήρε με τον τρόπο μου
  • adjust the slope so that I could actually stop using the hi-low position and have a flat saddle that I could sit on comfortably in either the high or the low position

    ρυθμίσετε την κλίση, ώστε να μπορώ θα μπορούσε πραγματικά να σταματήσουν να χρησιμοποιούν το hi-χαμηλή θέση και έχουν μια επίπεδη σέλα ότι θα μπορούσα να κάτσω σε άνετα είτε στην υψηλή ή χαμηλή θέση
  • fit a heated element and variable switch.

    ταιριάζουν σε ένα θερμαινόμενο στοιχείο και μεταβαλλόμενη.
The result was excellent.

Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.
I already said that I was very pleased with my flattened stock seat in the hi-low position.
Έχω ήδη πει ότι ήμουν πολύ ευχαριστημένος με πεπλατυσμένο έδρα μετοχών μου στο hi-χαμηλή θέση.
I did a back-to-back comparison on a varied and demanding circular route - same speeds with exactly the same suspension settings and tyre pressures.
Έκανα ένα back-to-back σύγκριση με ένα ποικίλο και απαιτητικό κυκλική διαδρομή - ίδιες ταχύτητες με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις της ανάρτησης και την πίεση των ελαστικών.
The saddlemeister had told me that Touratech had used one of the hardest foams available especially compared to the soft foam on the stock seat.
Η saddlemeister μου είχε πει ότι είχε χρησιμοποιήσει Touratech ένα από τα δυσκολότερα αφρών που διατίθενται ειδικά σε σύγκριση με το μαλακό αφρώδες υλικό στο κάθισμα απόθεμα.
I really found the difference to be impressive.
Θα ήθελα πραγματικά βρεθεί η διαφορά είναι εντυπωσιακή.
Both were comfortable of course but the ride was significantly different.
Και οι δύο ήταν άνετο, φυσικά, αλλά η διαδρομή ήταν πολύ διαφορετική.
I found that the stock seat literally bounced me out of the seat many times, my revised Touratech not once.
Βρήκα ότι η έδρα απόθεμα αναπήδησε κυριολεκτικά από το κάθισμα πολλές φορές, αναθεωρημένη Touratech μου όχι μόνο μια φορά.
I was amazed how different the ride was.
Έμεινα έκπληκτος πόσο διαφορετική ήταν η βόλτα.
The difference was so big that if I hadn't known I would have said that it was down to altered suspension or tyre pressure settings.
Η διαφορά ήταν τόσο μεγάλη που αν δεν είχα γνωστό θα έλεγα ότι ήταν κάτω των διαταραγμένων αναστολή ή ρυθμίσεις πίεσης ελαστικών.

Engine
Κινητήρας

The engine from the Mk 1 GS was not exactly gutless - in fact it had great midrange.
Ο κινητήρας από το Mk 1 GS δεν ήταν ακριβώς δειλός - στο γεγονός ότι είχε μεγάλη μεσαία περιοχή.
However, this DOHC engine has more power and torque right across the rev range.
Ωστόσο, αυτό το κινητήρα DOHC έχει περισσότερη δύναμη και ροπή σε όλη την κλίμακα στροφών.
From the Mk 1 to Mk 2 GS there is about a 5% increase in power.
Από το Mk 1 έως 2 Mk GS υπάρχει αύξηση περίπου 5% στην εξουσία.
I didn't think that this would be noticeable on the road so I didn't change.
Δεν πίστευα ότι αυτό θα είναι αισθητή στο δρόμο μου και έτσι δεν αλλάζει.
But from the Mk 1 to the DOHC GS it's about a 10% increase - this I definitley feel.
Αλλά από το Mk 1 έως το DOHC GS είναι για μια αύξηση 10% - αυτό θέλω definitley αίσθηση.
I really enjoy its extra torque and revel in its extra thrust out of corners.
Μου αρέσει πραγματικά επιπλέον ροπή και απολαμβάνουν επιπλέον ώθηση του από γωνίες.

I had hoped that I would feel the benefit of the extra power on my track days as well.
Ήλπιζα ότι θα ένιωθα το όφελος της επιπλέον ενέργειας για την ημέρα κομμάτι μου.
However, while fine in the corners the DOHC GS is still left for dead on the straights by the considerable power:weight advantage and slipperier aerodynamics of modern sports bikes - so no change there
Ωστόσο, ενώ πρόστιμο στις γωνίες DOHC η GS εξακολουθεί να αφήνεται για τους νεκρούς στις ευθείες από τη σημαντική δύναμη: πλεονέκτημα βάρους και αεροδυναμικής slipperier των σύγχρονων σπορ μοτοσυκλέτες - έτσι υπάρχει αλλαγή

(yes I have thought of getting a Multistrada but so far rejected the idea). [AndyW: in an ideal world and a large wallet you'd have both.....the MTS1200 is a fantastic bike but Ducati ownership can be frustrating]
(Ναι έχω σκεφτεί να πάρει ένα Multistrada , αλλά μέχρι στιγμής έχουν απορρίψει την ιδέα) [AndyW:. σε έναν ιδανικό κόσμο και ένα μεγάλο πορτοφόλι που θα έχουν τόσο ..... η MTS1200 είναι ένα φανταστικό ποδήλατο αλλά η κυριότητα της Ducati μπορεί να είναι απογοητευτικό ]

Conclusions
Συμπεράσματα

For me these two elements together, the seat and engine, turned a great bike into a truly sensational one.
Για μένα αυτά τα δύο στοιχεία μαζί, η έδρα και του κινητήρα, γύρισε ένα μεγάλο ποδήλατο σε μία πραγματικά εντυπωσιακή.
Even with the stock seat my GS is all day comfortable and a real pleasure to ride.
Ακόμη και με το κάθισμα απόθεμα GS μου είναι άνετα όλη την ημέρα και μια πραγματική ευχαρίστηση να οδηγήσω.
Not since my halycon days riding a two-stroke race rep have I enjoyed riding so much!
Όχι επειδή έχουν ημέρα Halycon μου καβάλα σ 'ένα δίχρονο ύφασμα αγώνα ευχαριστήθηκα την οδήγηση τόσο πολύ!

And it doesn't seem to be just my opinion.
Και δεν φαίνεται να είναι απλά η γνώμη μου.
Chatting with one of the more experienced mechanics at my dealer he told me, in a reflective moment, that for him the DOHC GS is simply the best GS yet.
Κουβεντιάζοντας με έναν από τους πιο έμπειρους μηχανικούς σε αντιπρόσωπο μου μου είπε, σε μια στοχαστική στιγμή, ότι γι 'αυτόν το DOHC GS είναι απλά το καλύτερο ακόμη GS.
I respect his opinion and unlike me he has ridden all the GSs at length.
Σέβομαι την άποψή του και σε αντίθεση με εμένα που αγνόησε όλες τις GSS σε μήκος.

I've given you my own assessment of my experiences with my DOHC GS, warts and all.
Έχω δώσει τη δική μου εκτίμηση των εμπειριών μου με DOHC GS, κονδυλώματα μου και όλα.
It's not perfect: the loss of vision in my mirrors at touring speeds and increased fuel costs are my biggest frustrations.
Δεν είναι τέλεια: η απώλεια της όρασης στους καθρέφτες μου σε περιοδεία ταχύτητες και το αυξημένο κόστος των καυσίμων είναι μεγαλύτερο απογοητεύσεις μου.
However, to summarise I'll say that I really enjoyed my previous Mk 1 GSs but that this DOHC GS has been worth the extra money.
Ωστόσο, για να συνοψίσω θα πω ότι μου άρεσε πραγματικά προηγούμενη Mk 1 GSS μου, αλλά ότι αυτή η GS DOHC έχει αξίζει τα επιπλέον χρήματα.
I'm looking forward to another two or three years more on this great GS.
Ανυπομονώ σε άλλο δύο ή τρία χρόνια περισσότερο σε αυτή τη μεγάλη GS.
My DOHC GS gives me a wonderfully fulfilling and satisfying ride.
GS DOHC μου, μου δίνει μια θαυμάσια εκπλήρωση και ικανοποίηση βόλτα.
Or to put it technically, it has a huge grin factor J
Ή να το θέσω τεχνικά, αυτό έχει ένα τεράστιο χαμόγελο J παράγοντα


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-04-2012, 17:14
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 Mk 1 vs GS 1200 Mk 2

Ο τύπος εν τέλει δεν λέει και τίποτα σπουδαίο, απλά μιά ανακεφαλαίωση του μαθήματος που του είπανε να γράψει.
Φιλότιμη η αυτόματη μετάφραση αλλά μπέρδεψε αντί να ευκολύνει τον αναγνώστη.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-04-2012, 19:03
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 Mk 1 vs GS 1200 Mk 2

.,.,τι να πει κανείς .,.,

γούστα είναι αυτά .,

αν του αρέσει αυτή η κόκκινη m@L@kία που έφτιαξε.,.,.,
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 23:33
ζητείται ποδιά GS 1200 dtz Ζήτηση 4 17-03-2012 03:19
ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ GS 1200 ADV SAMURAI Ζήτηση 9 11-12-2011 21:35
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
Για R 1200 GS του '06 ζητείται ... Fuji Ζήτηση 3 18-02-2010 17:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!