GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-06-2010, 22:38
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αγορασα προσφατα ενα πακετο απο το club της HARLEY,σε πολυ καλη τιμη....

3 ατομων igloo,2 πτυσομενες καρεκλες(τυπου ομπρελλα),2 sleepingbug,2 καριμαρ,2 μαξιλαρακια,φακος.....στην τιμη 110 ευρω
στην σκηνη εχει τυπωμενο το σημα απο το ραλλυ της πατρας και εχει ενα πανεμορφο μολυβι χρωμα...
οποιος ενδιαφερεται μπορω να κανονισω για το πακετο....
οσο αφορα το ελευθερο καμπινγκ,εχουμε καταπληκτικες παραλιες σε ολη την ελλαδα...

τα τελευταια 20 χρονια επιλεγω την ελαια της κυπαρυσσιας,ενα πανεμορφο πευκοδασος,διπλα στην μεγαλυτερη αμμουδια της ελλαδας,τρομερο φαγητο και τιμες και το μεγαλυτερο αγαθο στο καμπινγκ.....νεροοοοοοοοο και σκια

Κατ αρχήν δεν ειμαι αντιθετος με το ελεύθερο καμπινγ αλλά ρε παιδιά δεν είναι λίγο σκλαβιά??
Μπορείς να φύγεις να πας μια βόλτα στα περιξ??
Μπορείς να φύγεις να πας το βραδυ κάπου για κανα ξύδι?
Μπορείς να έχεις φυσιολογική υγιεινή στο σώμα σου??
Κατ εμέ όχι και όλα αυτά την στιγμή που ενα καλο καμπινκγ χρεώνει 12 με 15 ευρώ τη βραδιά!!! Για 2 ατομα 1 σκηνη 1 μηχανη.
Οχι εγώ δεν θάλω ελεύθερο, αλλά στην Ελαία θα πάω καθότι φανατικός της κατασκήνωσης
Οπότε ρίξε περισσότερες λεπτομέρειες για την Ελαια και καμμια φωτό ίσως
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 13-06-2010, 22:40
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
το ελευθερο καμπινγκ με μηχανη ειναι για γυναικες που δεν κουβαλανε την ντουλαπα τους και ισως ειναι η βασικοτερη προυποθεση για τετοιου ειδους διακοπες.....
Να μια καλή ιδέα, πως θα έχω χρόνο μόνος μου....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-06-2010, 23:09
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχήν δεν ειμαι αντιθετος με το ελεύθερο καμπινγ αλλά ρε παιδιά δεν είναι λίγο σκλαβιά??
Μπορείς να φύγεις να πας μια βόλτα στα περιξ??
Μπορείς να φύγεις να πας το βραδυ κάπου για κανα ξύδι?
Μπορείς να έχεις φυσιολογική υγιεινή στο σώμα σου??
Κατ εμέ όχι και όλα αυτά την στιγμή που ενα καλο καμπινκγ χρεώνει 12 με 15 ευρώ τη βραδιά!!! Για 2 ατομα 1 σκηνη 1 μηχανη.
Οχι εγώ δεν θάλω ελεύθερο, αλλά στην Ελαία θα πάω καθότι φανατικός της κατασκήνωσης
Οπότε ρίξε περισσότερες λεπτομέρειες για την Ελαια και καμμια φωτό ίσως
το ελευθερο δεν το κανεις για οικονομια χρηματων....
το κανεις γιατι,δεν εχεις καποιον διπλα σου να σε ενοχλει με τα βρωμοπαιδα του και την γκρινιαρα γυναικα του..
στην ελαια υπαρχουν απειρες ντουσιερες και ταβερνες για τις αναγκες μας..
εννοειτε οτι καθε βραδυ πας στα ρεμπεταδικα στο κοπανακι(καθε καλοκαιρι βρισκεται ο ΤΣΕΡΤΟΣ)....
πολυ κοντα στην ελαια βρισκεται και το μοναδικο θυληκο ποταμι της ελλαδας,η ΝΕΔΑ...με τους υπεροχους καταρακτες
καποιος που εχει κανει ελευθερο,δεν μπορει να παει σε οργανωμενο.....
θα βαλω φωτο προσεχως.....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 14-06-2010, 00:42
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία και τρελαίνομαι μόνο με την ιδέα... Εμείς έχουμε πάει και φαντάροι με τα σκηνάκα, γαλέτα και τα συναφή, την γυναίκα μου ποιος θα την πείσει να με επακολουθήσει έστω και με τροχόσπιτο!!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 14-06-2010, 03:16
Xarleas Ο/Η Xarleas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: H-D Road King 1450cc
Μηνύματα: 1,045
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Κώστα μεγάλε.... Τον Αύγουστο παίζει 1 εβδομάδα ελεύθερο camping στη Σαμοθράκη στις βάθρες δίπλα στο ποτάμι και αγριοκάτσικο παιδάκια καθημερινά.... Είσαι???? Άλλη πρόταση είναι Χαλκιδική πάλι για Camping... Όσοι πιστοί προσέλθετε....
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 14-06-2010, 03:18
Xarleas Ο/Η Xarleas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: H-D Road King 1450cc
Μηνύματα: 1,045
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία και τρελαίνομαι μόνο με την ιδέα... Εμείς έχουμε πάει και φαντάροι με τα σκηνάκα, γαλέτα και τα συναφή, την γυναίκα μου ποιος θα την πείσει να με επακολουθήσει έστω και με τροχόσπιτο!!!!
Δεν την πείθεις εσύ.... Πείθεται ΜΟΝΗ της... Αλλιώς ΕΦΥΓΕΣ.... Άκου και τον παλιό...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 14-06-2010, 12:20
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

κάποτε φόρτωνα το παπί και έφευγα για εβδομάδες διακοπών, με σκηνή, slipping bag, αιώρα, ρούχα και ένα κράνος της συφοράς

στο τέλος του καλοκαιριού οι αναρτήσεις έσπαγαν από το βάρος και το κακοτράχαλο ανάγλυφο των ελληνικών βουνών, ακτών, χωματοδρόμων

με την bmw, μιας και δεν μιλάμε για μηχανή με πλαίσιο, αλλά με ένα ντελικάτο υποπλαίσιο, έχω μάθει να φορτώνω όλα τα βάρη στις πλαινές βαλίτσες, πάνω τους, να χρησιμοποιώ πλαινά σαμάρια και tank bag, στο ρεζερβουάρ και να αφήνω για τα κράνη το top case

η σκηνή, μπαίνει στενόμακρη πάνω από την μια βαλίτσα και στερεώνεται με 2 ελαστικούς ιμάντες για να μετατοπίζεται, χωρίς να πέφτει, όταν ανοίγει η βαλίτσα

το υπόστρωμα=πυκνό πλαστικό δίχτυ και το φουσκωτό στρώμα χωράνε στην μεγάλη δεξιά βαλίτσα. το πρώτο έχει ρόλο να προστατέψει το δάπεδο της σκηνής και το στρώμα από αιχμηρές πέτρες και αγκάθια, καθώς και για ταπέτο για να μην βάζεις άμμους και λάσπες στη σκηνή , ενώ το στρώμα είναι για να μπορείς να κοιμάσαι ανθρώπινα, δίχως να ξυπνάς σαν κακοχυμένος λουκουμάς

τo sleeping bag χωρά στην άλλη βαλίτσα ή το πιάνουμε από οπουδήποτε με χταπόδι

τα ρούχα των διακοπών για 1 μήνα είναι 2-3 tshirt, μια βερμούδα, δυο μαγιώ, κανα ζευγάρι καλτσες και 3 σώβρακα, μπορεί αν φαίνονται λίγα, αλλά φτάνουν και περισσεύουν, αρκεί να πλένετε που και που κανένα με σαπούνι

απαραίτητη σε κάμπινγκ είναι μια αλοιφή για τα τσιμπήματα εντόμων, καθώς και για τσούχτρες, συνήθως fenistil, μια bepanthol για τα εγκαύματα, αν κάποιος ξεχαστεί στον ήλιο, τσιρότα,σιντορέλα για απωθητικό κουνουπιών οινόπνευμα ή κάποιο άλλο απολυμαντικό

σαπούνι, σαμπουάν

αντιηλιακό

κλειδαριά ποδηλάτου για τα κράνη

σε σακουλάκι αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, καφές , ζάχαρη, κατσαρολάκι, γκαζάκι δίχως τη φιάλη, ενώ το λαδάκι το αγοράζουμε από κεί που θα κατασκηνώσουμε

σακούλες σκουπιδιών, για να αφήνουμε το μέρος καθαρότερο απ ότι το βρήκαμε

αποφεύγουμε ακριβό ηλεκτρονικό εξοπλισμό, λαπτοπια, υπερβιντεοκάμερεες, προτζέκτορες και χρηματοκιβώτια

κατασκηνώνουμε σε υπήνεμο μέρος, με θεα και προσανατολισμό τέτοιο ώστε να χουμε τον ήλιο από τις 10-11 και μετά

συνήθως ρωτάμε στην πρώτη ταβέρνα που θα συναντήσουμε αν επιτρέπεται το κάμπινγκ, αν την πέφτουν οι αρχές, αν μπορούμε να αράξουμε σχετικά κοντά τους ώστε να τρώμε που και που εκεί , να αγοράζουμε τα νερά και τις μπύρες, ενώ να έχουμε πρόσβαση σε τουαλέτα και τρεχούμενο νερό
9/10, θα συναντήσετε χαμόγελα, παρά σκεπτικισμό

καλό είανι να είστε πρόσχαροι και να χαιρετάτε τους γειτόνους σας, να κάνετε επαφές, για να μπορείτε να μοιαστείτε το καρπούζι σας με το ψητό τους και για να σας εχει κάποιος στο νού του

μια μοτοσυκλέτα αρκεί για να μεταφέρει εσάς και το έτερο μισό σας σε συνθήκες ελέυθερης κατασκήνωσης, αρκεί να έχετε αποβάλλει τον συγκεντρωτισμό, που θέλει να κουβαλάμε όλο το νοικοκυριό μας όπου πάμε

τα χρήματα να είναι χωρισμένα στα δύο, μικρά ποσά και η κάρτα ανάληψης να έχει το βασικό ποσό που μπορείτε να ξοδέψετε

μια σκηνή δεν την πειράζει κανένας, τουλάχιστον όσα χρόνια κατασκηνώνω δεν με έχουν ενοχλήσει, ούτε έχω ακούσει κάποιο τέτοιο περιστατικό
αυτό που υποψιάζει είναι τα λουκέτα στη σκηνή, που είναι τόσο άχρηστα όσο οι διάδρομοι από ταινία στις τράπεζες και στα αεροδρόμια, όποιος θέλει να παραβιάσει μια σκηνή με ένα μαχαιράκι κάνει άνοιγμα μεγαλύτερο από την κανονική είσοδο της σκηνής

προσοχή¨η έννοια της χαβούζας είναι οτι δεν καταχέζουμε τον τόπο, αλλά πηγαίνουμε στο ίδιο μέρος και αν μπορούμε φυτεύουμε τα περιττώματά μας, ενώ σίγουρα μαζεύουμε τα χαρτιά

όποιος κερνά χαμόγελα και απλώνει το χέρι στον δίπλα, κερδίζει εμπειρίες και κάνει την ζωή του ενδιαφέρουσα

αν σας την πεσουν οι ένστολοι, κάντε τον ανήξερο, δεν πιάνει
πείτε οτι δεν είανι η σκηνή δική σας, η σκηνή είναι άσυλο, θέλει ένταλμα για να την ψάξει κάποιος, η αιώρα και ο ύπνος με υπνόσακκο επιτρέπεται και για την παράκτια ζώνη, δικαιοδοσια έχει το λιμενικό, αλλά μην αρκεστείτε στα λόγια μου, μην πάρω κανένα στο λαιμό μου
το πρόστιμο φτάνειτα 180+ε για κάθε κατασκηνωτή, ενώ τις περισσότερες φορές η σπιγουνιά πέφτει από τα αδειανά κάμπινγκ, τα ξεκοίκιαστα ενοικιαζόμενα και από πυρόπληκτους που φοβούνται την ανευθυνότητα όσως δεν σέβονται αυτόν τον νομαδικό τρόπο ζωής
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-06-2010, 12:56
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Εκανα πολλα χρονια ελευθερο καμπινγκ αλλα με τροχοσπιτο. Η αισθηση ελευθερια μοναδικη.

Καμπινγκ με μηχανη και την γυναικα μου εκανα μονο στο εξωτερικο. Ιταλια και Ισπανια βασικα. Πανω απο 18ευρω δεν πληρωσα πουθενα. Και τα καμπινγκ στο εξωτερικο ειναι απαιχτα ε;

Τωρα για την Ελλαδα, μονο αν σε πειραζουν τα... βρωμοπαιδα (οταν καποτε ερθετε στην θεση αυτων που εχουν παιδια ομως, θα παψετε να τα λετε βρωμοπαιδα και θα τσαντιζεστε που οι αλλοι σας τ αποκαλουν ετσι), αν δεν θες να πληρωνεις ή αν ειναι θεμα αντιληψης και νοοτροπιας, αξιζει να κανεις ελευθερο καμπινγκ. 15ευρω την ημερα σε High Season δεν ειναι και τιποτα ρε παιδια. Μην τρελαθουμε κιολας.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 14-06-2010, 12:57
kerasomallousa Ο/Η kerasomallousa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

το ελευθερο καμπινγκ με μηχανη ειναι για γυναικες που δεν κουβαλανε την ντουλαπα τους και ισως ειναι η βασικοτερη προυποθεση για τετοιου ειδους διακοπες.....


σωστά τα λές αλλά ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που τους αρέσει η ταλαιπωρία και το ξεβόλεμα!
το θέμα είναι να μπεις στη λογική του ότι παίρνω ΜΟΝΟ ότι μου είναι απαραίτητο (οπότε καλλυντικά, παπούτσια σε όλα τα ύψη τακουνιών,τσάντες ασορτί με τα παπούτσια, ενδυμασία ανάλογα την ώρα της ημέρας και τη περίσταση, ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ)
2-3 αλλαξιές ρούχα σε ύφασμα που στεγνώνει γρήγορα είναι αρκετά.
επίσης, μωρομάντηλα=απαραίτητα για τις κοπελίτσες
και όσον αφορά τη σκηνή, καλό είναι να είναι 1 ατόμου μεγαλύτερη των ατόμων που θα φιλοξενήσει για να υπάρχει χώρος για τις μπαγκαζιέρες της μηχανής. είναι κρίμα να κουβαλάς συνέχεια τόσο όγκο κ βάρος στις τριγύρω εξορμήσεις απο εκεί που έχεις κατασκηνώσει, ειδικά αν δοκιμάσεις να δεις αν ο κατσικόδρομος σε βγάζει όντως στην άνω ραχούλα!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 14-06-2010, 15:36
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο

Κανω μονο ελευθερο camping ολη μου την ζωη.Οταν ειμουν πιτσιρικας επαιρνα την γυναικα μου το yamaha rd διχρονο για να σας τοποθετησω χρονολογικα , και εφευγα για τις ατελειωτες και πανεμορφες παραλιες της
χωρας μας .Σημερα με τα παιδια μου παω με το αυτοκινητο αλλα παντα κοιταω προς τα πισω και σκεφτομαι τις απιστευτες στιγμες που εζησα με την μηχανη μου.Το μονο που χρειαζοταν τοτε και τωρα ειναι η καλη διαθεση, ολα τα αλλα βρισκονται.Σας δινεται η ευκαιρεια να γεμισεται αναμνησεις και εικονες για ολη σας την ζωη , και ολα αυτα ευκολα και (οικονομικα).Φυσικα σε πολυ λιγο καιρο που τα παιδια μου θα εχουν γινει αυτονομα η μπεμπα μου με γλυκοκοιταει και ειναι σαν να μου λεει ¨¨εγω σε περιμενω και ειμαι ετοιμη ελπιζω εσυ να μην εχεις αλλαξε騨.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πλυσιμο μοτο επιτελους!! Fast&Furious Φροντίδα 57 25-12-2011 21:15
Ροπαλια κ κλεψιμο μοτο!! xenos Διάφορα 21 27-04-2010 20:10
Κρανιοεγκεφαλική κάκωση και αναβάτης μοτο Carduelis Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 22 24-12-2009 21:41
Η γρηγοροτερη ηλεκτρικη μοτο 150 mph Alext Άλλες εταιρίες 1 12-10-2009 23:38
Απόσυρση μοτο vpentza Γενικά - Μοτοσυκλέτα 29 25-09-2009 21:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!