GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 10-03-2013, 10:58
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Γιαννη παρα πολυ καλο το thread. εχω μεινει αφωνος!οπως ειπε και ενα αλλο παιδι γραψε νουμερα ή κωδικους για να μην ψαχνομαστε!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 10-03-2013, 21:23
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το λες εσύ Νίκο σίγουρα έχεις δίκιο,
δεν έχει τύχη να είμαι μπροστά, αλλά έχω ακούσει για την αλλαγή ενός ρουλεμάν και όχι τεσσάρων.

Το να αλλαχτει το ενα απο τα τεσσερα εχει προφανως να κανει με καθαρα οικονομικους λογους.
Απο την στιγμη ομως που το ανοιγεις, ειναι δωρον αδωρο να αλλαξεις μονο "καποια" απο τα τεσσερα.




**** Επισης, πολλα μαστορια, στα πλαισια της "φιλιας, εξυπηρετησης, και καλης τιμης", προτεινουν να αλλαχτει μονο το ενα ή τα δυο ή τα τρια χαλασμενα ρουλεμαν και οχι ολα!!! Αυτο που δεν λενε ομως στον πελατη ειναι οτι, σε συντομο χρονικο διαστημα θα ξαναπερασουν απο το μαγαζι τους, για την ιδια διαδικασια..... Εργατικα ειναι αυτα βλεπετε
Ειναι πεταμενα λεφτα, και δεν γινεται σωστη και ολοκληρωμενη δουλεια (εφοσον βεβαια μπορουν να αγοραστουν και τα τεσσερα) οταν αλλαζονται ορισμενα και οχι ολα !!!
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 12-03-2013, 18:26
bbk Ο/Η bbk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Μπράβο για την δουλεία και το φωτοmanual……είναι πραγματικός οδηγός για το τι πρέπει να γίνει!!!
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 27-03-2013, 01:44
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TASOS GS Εμφάνιση μηνυμάτων

αν μπορείς , γράψε και τα νούμερα από τα ρουλεμάν
και τις τσιμούχες να τα έχουμε στα τεφτέρια μας.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
...οπως ειπε και ενα αλλο παιδι γραψε νουμερα ή κωδικους για να μην ψαχνομαστε!

... λοιπον παιδες η ερευνα εγινε ... δεν αφησαμε ουτε πετρα πανω στην αλλη ..αλλα πολλα δεν καταφεραμε! Μιλαω παντα σε ερευνα στη γερμανικη αγορα.

Παλιοτερα συνηθίζαμε να λεμε οτι στις BMW μοτοσυκλετες, ενα πλεονεκτημα ειναι οτι κατα την συντηρηση ,τα αναλωσιμα που χρειαζοσουνα ηταν πολυ ευκολα να τα βρεις στο εμποριο και οτι τα περισσοτερα κομματια ηταν δανεισμενα απλα απ την γκαμα των αυτοκινητων...με αποτελέσμα φτηνο κόστος! Ενα γεγονος που σημερα οπως φαινεται δεν ισχύει πλεον!


... να μην τα πολυλογώ απ τα 4 συνολικα ρουλεμαν που χρειαζόμασταν και απ τις 3 φλατσες...βρήκαμε με βαση τους κωδικους μονο το ενα ρουλεμάν και τις 2 φλατσες! Συνολικα για τα 3 αυτα κομματια δωσαμε 40 ευρω. Τα υπολοιπα 3 ρουλεμαν και την 1 φλατζα γιναν παραγγελια στη αντιπροσωπια μας εδω στο Solingen και κοστισαν 161 ευρωπουλα.

Μας κανει συνολο λοιπον .... 2 κατοσταρικα το μαλλί.

Απο κει και περα πληροφοριακα αναφερω οτι ολα τα μαμα ρουλεμαν που βγαλαμε απ το συστημα μεταδοσης του GS του 2004 μεχρι τωρα, ηταν απ την κατασκευαστικη εταιρια ρουλεμαν INA.

... το ενα ρουλεμαν με κωδικο 6013 2RS που αγορασα και εγω για το καβατζωσα σε περιπτωση που προκηψει μελλοντικη ανακατασκευη και στο δικο μου GS το βρηκαμε απ την εταιρια ΤΙΜΚΕΝ και ειναι καλης ποιοτητας και ακριβως το ιδιο.



Εδω παραθετω το ρουλεμαν και τις 2 φλατσες που βρηκαμε στο εμποριο...



και εδω την παραγγελια για τα υπολοιπα!





... συνολικα θα παραθεσω και του υπολοιπους κωδικους και απ 4 ρουλεμαν ....αχρειαστα να ναι. Αν καποιος τα χρειαστει μπορει να τα αναζητήσει!







....................................................................................................









.....................................................................................................








......................................................................................................







......................................................................................................









....αυτα προς το παρων ...συντομα θα περασουμε στην συναρμολογηση και θα επιστρεψω με τα νεα μου!

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 28-03-2013 at 17:07.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 07-04-2013, 21:51
yannister Ο/Η yannister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μoto: HONDA TRANSALP 600
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Καλά, τι ####κες που είναι αυτοί οι Γερμανοί !!!! Έβαλαν να πατάει το ρουλεμάν (το τελευταίο που σας δυσκόλεψε τόσο φίλε Γιάννη), επάνω στην οδόντωση του άξονα !!!! Θεέ και Κύριε!!!! Έπρεπε να φτιάξουν την οδόντωση τόσο βαθιά; Επόμενο ήταν να κολλήσει το ρουλεμάν φίλε μου !!!! Άλλωστε αυτό φαίνεται και στις φωτό όπου υπάρχει σκουριά στα σημεία της οδόντωσης !!! Χάθηκε να φτιάχνανε πιο φαρδιά την πατούρα;; Σε τι εξυπηρετεί η τόση βαθιά χάραξη της οδόντωσης; Τέλος πάντων, συγχαρητήρια για την δουλειά σας Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μία r1150rt...... Ωχ Παναγιά μου!!!!! Και επειδή θα διαβάσουν και άλλοι το σχόλιό μου, μήπως μπορεί κάποιος να μου επισημάνει κάποιοα βασικά σημεία πριν να αγοράσω 1150rt ; Ευχαριστώ, Γιάννης.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 09-04-2013, 14:49
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannister Εμφάνιση μηνυμάτων
... Έβαλαν να πατάει το ρουλεμάν (το τελευταίο που σας δυσκόλεψε τόσο φίλε Γιάννη), επάνω στην οδόντωση του άξονα !!!! Θεέ και Κύριε!!!! Έπρεπε να φτιάξουν την οδόντωση τόσο βαθιά; Επόμενο ήταν να κολλήσει το ρουλεμάν φίλε μου !!!! Άλλωστε αυτό φαίνεται και στις φωτό όπου υπάρχει σκουριά στα σημεία της οδόντωσης !!! Χάθηκε να φτιάχνανε πιο φαρδιά την πατούρα;; Σε τι εξυπηρετεί η τόση βαθιά χάραξη της οδόντωσης;
... συνονοματε ...υποψιαζομαι , οτι ενω φαινεται σαν απερισκεψια η κινηση τους αυτη ...ισως εχει να κανει πιο πολυ με την υπεροψια τους ...καθως οταν εξελήχθηκε αυτο το συστημα μεταδοσης οι μηχανικοι της BMW ....υποστηριζαν οτι εχουν κατασκευασει ενα συστημα μεταδοσης wartungs-frei long life .... και εννοω οτι το σκεπτικο ηταν οτι δεν θα χρειαστει να ανοιχτει ποτε αυτη η χελωνα ! Ουτε για αλλαγη βαλβολινης! (μιλαω παντα για την πρωτη "φουρνια" που βγηκε απ το εργοστασιο ....αργοτερα ξερω οτι ανακαλεσαν το σκεπτικο τους και βαλαν και ταπα εξαγωγης ) Ακομα και σημερα, αν δεν κανω λαθος, οταν προκηψει τετοιο προβλημα στο συγκεκριμενο ρουλεμαν...δεν θυμαμαι να διαβασα καπου οτι η επισημη αντιπροσωπια αντικαθιστά το ρουλεμαν. Νομιζω, και διορθώστε με αν κανω λαθος , σε αυτη τη περιπτωση σαν λυση δινει την αντικατάσταση ολοκληρη της χελωνας και του συστηματος μεταδοσης !(τουλαχιστον στη Γερμανια ετσι γινεται)

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 09-04-2013 at 14:50.
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 10-04-2013, 23:19
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Γιάννη εντελώς πληροφοριακά στην Μοτιον για αυτην την δουλεια

δηλ να μου αντικαταστησουν τα 4 ρουλμαν μου εκαναν

προσφορά απο 480 ευρω για 360 ολα με βαλβολινες

Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτη η τιμη γιατι εχουν περασει 3 -4 μηνες απο τοτε...

Δεν το εκανα ακομα

Αλλη η χαρα του να το κανεις μονος βεβαια
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 11-04-2013, 01:23
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Reply With Quote
  #59  
Παλιό 11-04-2013, 20:27
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη εντελώς πληροφοριακά στην Μοτιον για αυτην την δουλεια

δηλ να μου αντικαταστησουν τα 4 ρουλμαν μου εκαναν

προσφορά απο 480 ευρω για 360 ολα με βαλβολινες

...

φιλε μου ... δεδομενου του οτι γνωριζω πλεον τις τιμες των ρουλεμαν με τα παρεκλομενα ...και φυσικα ξεροντας τι δουλια ακριβείας, κρυβεται πισω απο μια τετοια αλλαγη ...πιστευω οτι ειναι πολυ τίμια προσφορα! .... εντελως αντικειμενικά μιλαω!!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 09-05-2013, 23:00
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

... το λοιπον παιδες!!!...η συναρμολόγηση εγινε !... βαλαμε και το συστημα πανω στη μηχανη ... στην αρχη προσεχτικα και μετα πιεζοντας εγιναν και οι δοκιμες ...και εχει πλεον γραψει και 1500 χιλιομετρα, εδω και ενα μηνα.


Η "εγχείρηση" πετυχε!..ο "ασθενης" ρολάρει , σαν ξαναγεννημένος!

....

....

... επι της ουσιας... δεν εχω να προσθέσω κατι για την συναρμολόγηση , που να μην εχει ηδη υποθει παραπάνω ... εκτος του να παραθεσω τις δυναμεις που εφαρμοζονται στο κλεισιμο! 160Nm λοιπον στο μεγαλο το δαχτυλιδι που κραταει το πηνιο ..... και 200Nm , με κολλά στις σπείρες, για το εξαγωνικό παξιμάδι !


....

....

..απαραίτητο ...μεγαλο δυναμοκλειδο!





μεσα το πηνιο.... και βιδωνουμαι με 160 Nm χωρις κόλα το στεφανι/δαχτυλιδι Νο1 στο γνωστο παρακατω σχεδιο ...







... μεσα και το μαυρο πισω καπακι του συστηματος μεταδοσης...με τα παρελκομενα του ,φλατζουλες και τα σχετικα.






...

...


....περναμε και το προθερμασμενο μουαγιέ στη θεση του ....










...ριχνουμε κόλα στις σπείρες απ το εξαγωνικο παξιμαδι και καργάρουμε με 200Nm... (κοντεψαμε να γκρεμισουμε τον παγκο ..χεχε!...ανεβηκαμε 2 ατομα πανω στο δυναμοκλειδο)










οπτικο ελεγχο το ολο συστημα!..και....


...τελειωσαμε παιδες! Το ξαναβαλαμε πανω στη μηχανη την επομενη το μεσημερι και κατευθειαν βγηκαμε για δοκιμη!

Οπως ειπα απο τοτε περασε σχεδον ενας μηνας και ειναι ολα ενταξει!


τι να πω!...να πω οτι ηταν ευκολο ή να το προτεινω σε καποιον να το παλεψει μονος του ?...δεν ξερω πλεον! Δεν ηταν απ τις εργασιες που μπορω να την ονομασω ρουτίνας! Ειχε πολυ δουλια ...πολυ διαβασμα ... πολλα ειδικα εργαλια....αρκετο ρισκο! Αν δεν υπηρχε απο πισω η τεραστια εμπειρια του Dirk και η δημιουργικότητα του ...αποκλείεται να το τελειωναμε απο μονοι μας! Δεν ξερω ποσα ακριβως ζητανε τα μαστορια για να σου κανουν μια τετοια δουλια ...αλλα πιστευω οτι καθε cent που θα δωσεις αξιζει! Κρυβεται πολυ κόπος απο πισω!

...το λοιπον ...καλη τυχη σε οποιον προσπαθησει να κανει την επισκευη μονος του ...θα χαρω να βοηθηθει απο το παρων θεμα ... και απο καρδιας ευχομαι σε κανεναν να μην μας χρειαστει!

.....



Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!