GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 24-12-2009, 04:40
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Κρανιοεγκεφαλική κάκωση και αναβάτης μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο η αλήθεια είναι πως κανείς μας δεν έχει τον ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθεί με όλα όσα θα ήθελε! επειδή όμως το θέμα μοτοσυκλέτα αφορά όχι μόνο το χόμπυ αλλά κυρίως τις ζωές νέων ανθρώπων υπόσχομαι να βοηθήσω όπου μπορώ! Θέλει όμως πολύ ψάξιμο και μελέτη για να μη δημοσιεύει κανείς κουταμάρες γιατί από όσα διαβάζω και τα στοιχεία είναι λίγα και τα θέματα που αφορούν την ασφάλεια του μοτοσυκλετιστή αμφιλεγόμενα σε πολλά σημεία!
Νότης
Φίλε Νότη πράγματι τα στοιχεία είναι λίγα για την ασφάλεια του μοτοσικλετιστή και πολλά τα αμφιλεγόμενα σημεία ! όπως και τα τεράστια οικονομικά συμφέροντα …….! ….???

Για να γράψω τα δυο άρθρα για τα κράνη χωρίς να λέω κουταμάρες χρειάστηκα χωρίς υπερβολή πάνω από ένα χρόνο μελέτης , έρευνας και διασταύρωση στοιχείων για να είμαι σίγουρος για αυτά που γράφω ……..Στην αρχή είχα απογοητευτεί ότι δεν θα τα καταφέρω ……..Όμως είχα την τύχη να έχω μια σύντομη συνεργασία με μια ιταλική εταιρεία για την εξέλιξη σε προϊόντα ένδυσης ! Αφού πήραν ότι είχα μέσα στην κεφάλα μου ηρθε η ώρα για την αμοιβή μου και μια από τις ερωτήσεις μου ήταν πως σχεδιάζουν τα τόσο έξυπνα (τεχνικά) προϊόντα τους ! Αυτό είναι πολύ απλό και εύκολο μου είπαν ! εδώ και χρόνια έχουμε δημιουργήσει ένα τμήμα που καταγράφουμε που “πονάμε “ και στη συνέχεια χτίσαμε μια μικρή ερευνητική και σχεδιαστική μονάδα, ενδιάμεσα και πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο και το πολυτεχνείο της πόλης μας .
Το τμήμα καταγραφής δίνει την έρευνα που θέλουμε να κάνουμε στις σχολές και οι άνθρωποι μας από την μικρή σχεδιαστική μονάδα παρακολουθούν και παραλαμβάνουν τις εργασίες των σπουδαστών και καθηγητών από το πανεπιστήμιο & πολυτεχνείο …. τις αξιολογούν εάν μπορούν να αξιοποιηθούν στην παραγωγή με εφικτό κόστος …..και προχωράμε ….

Αμέσως άνοιξε το μυαλό μου και πίστεψα στην υλοποίηση όσων είχαμε πει μέχρι εκείνη την στιγμή ! ενώ στην αρχή δεν μπορούσα να τους πιστέψω ότι σε ένα χρόνο θα είχαν εφαρμόσει όλα όσα τους είχα υποδείξει για βελτίωση των προϊόντων τους (τους έδινα συμβουλές βελτίωσης χωρίς να γνωρίζω πως θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν). Με τις πληροφορίες που μου έδωσαν ! Κατάλαβα πως λειτουργούν και αποφάσισα να κλείσω τα άρθρα μου και να τα δημοσιεύσω (με προσοχή ….) να μην αναφερθώ σε τομείς όπως την ιατρική επιστήμη που δεν γνωρίζω…..παρα ελάχιστα από όσα έμαθα ρωτώντας φίλους και πελάτες γιατρούς …….

Την συνέχεια θα την συμπλήρωναν οι ειδικοί από τον κάθε τομεα του χώρου …… μετά από ένα χρόνο όταν ξανασυνάντησα τον σιμων με ρώτησε μέσο του διερμηνέα εάν είμαι ικανοποιημένος με τις αλλαγές ……η επόμενη ερώτηση ήταν αν άκουσα την συμβουλή τους να δημοσιεύσω τα άρθρα μου για τα κράνη ….. ναι ! του είπα και χάρηκε …. ! Είδες πως όλα γίνονται και εξελίσσονται μου είπε ! ( εξέλιξη εννοούσε και την συμμετοχή και άλλων ……) αλλά ντράπηκα να του πω ότι δεν είδα συμμετοχή από άλλους …… όταν θα τον ξαναδώ θα έχω να του πω για τον Νότη !!!

Φίλε Νότη μερικές από τις καινοτομίες της εποχής εκείνης ήταν .
Η κατασκευή γαντιού που θα ένωνε με ένα πλαστικό σύνδεσμο το μικρό δάχτυλο της παλάμης με το δεύτερο μεγαλύτερο του( δυνατότερο ) για να μην σπάει εύκολα κατά την πτώση …
Μια μικρή τρόμπα στον πάτο της μπότας ( ένας μικρός ελαστικός θολος ) που με κάθε πάτημα θα έδιωχνε αέρα! Ενώ στην εκτόνωση του μικρού θόλου η εισαγωγή αέρα από επάνω . (κυκλοφορία για την καλλίτερη εξάτμιση του ιδρώτα ….)
Αφρώδες υλικό στις ενισχύσεις με επίστρωση για να μην βγαίνει ο αέρας από τις κυψέλες ( εκλοβισμενος αέρας …< ανάρτηση με γρηγορότερη εκτόνωση του υλικού για να προλαμβάνει τον επόμενο χτύπημα > )

Επινόηση και Εξέλιξη με την συμμετοχή πολλών ….από διαφορετικούς τομείς της επιστήμης
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 24-12-2009, 14:43
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Κρανιοεγκεφαλική κάκωση και αναβάτης μοτο

Γιώργο χαίρομαι για το πάθος σου!
Σου ετοιμάζω κάτι που θα σου αρέσει, αν και οι μέρες είναι για άλλα πράγματα!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 24-12-2009, 21:41
daflos Ο/Η daflos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW-R1200GS
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απάντηση: Κρανιοεγκεφαλική κάκωση και αναβάτης μοτο

Γιατρε μου-τα φώτα σου ....Μπράβο.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απόσυρση μοτο vpentza Γενικά - Μοτοσυκλέτα 29 25-09-2009 21:46
Πως να οδηγείτε μαζί αναβάτης και συνεπιβάτης GS_maniac Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 24 08-09-2009 22:04
ΘΛΗΒΕΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ-Ελληνας αναβάτης ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Αναβάτης 16 18-05-2009 11:27
Ο στεγνός αναβάτης είναι προσεκτικός αναβάτης arisxios Ένδυση 4 26-03-2009 19:21
Dakar: Ένας νεκρός αναβάτης, δύο σοβαρά τραυματίες! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 08-01-2009 11:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!