GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 07-02-2013, 19:53
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Από 4,5 έως 5,7 έχω δει στον υπολογιστή.Γενικά ανοίγω αρκετά το γκάζι.Το 5,7 είναι όταν φαντάζομαι ότι με κυνηγάει η γριά στη φωτογραφία προφίλ (η πρωην πεθερά μου είναι)
Λάστιχα BRIDGESTONE kai ANEKEE2.Μόνο άσφαλτο καθόλου χώμα.Από χώμα δεν μπορώ να της ξεφύγω της από πάνω γιαυτό μόνο άσφαλτο

Last edited by geolag; 07-02-2013 at 19:55.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 07-02-2013, 19:59
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Ωραία. Ευχαριστώ παίδες.

Αρχίζω να σχηματίζω (θετικότατη) εικόνα.

Reply With Quote
  #13  
Παλιό 07-02-2013, 22:25
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Με καλά φρέσκα λάστιχα, και όχι καγκουρίες μιλάμε ακόμα και για 4 λίτρα στα 100 χλμ σε πόλη. 3,5 ξεφόρτωτος εντελώς και εθνική μέχρι 100 χλμ/ώρα που δε γίνεται μεταξύ μας πρέπει να έχεις πάρει χάπια!

Αλλά παίζουν όντως ρόλο πολλά, από το πως οδηγείς αλλα και πόσο "φορτωμένη είναι η μηχανή φάρκλες και τσαρποτσούκαλα άρα βάρος.

Και εγώ πρόσεξα ότι μου βγάζει περισσότερα χλμ το καλοκαίρι άρα μαλλον βοηθάει και η ζέστη.

Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι σε απεργία βυτιοφόρων πριν 2 χρόνια, που το πήγαινα σεμνά έβγαλα 340 χλμ με ένα ντεπόζιτο και είχε και μέσα ακόμα!

Γενικά 800άρι μηχανάκι με 72 αλόγατα και κατανάλωση κοντά στου 650 μονοκύλινδρου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΆΛΛΟ! Και με 10 κιλά παραπάνω μόνο;

Γιαυτό και δακρύζω από τώρα που με βλέπω να το δίνω σε λίγο όπως πάω...

Τέλος πάντων πάρε F 650 μην το σκέφτεσαι, απλά τα περιφερειακά τσέκαρε στο μπάτζετ σου γιατί το μηχανάκι θέλει κάνα δύο πράγματα εξ αρχής απαραίτητα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-02-2013, 22:59
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

340 χλμ εχω κάνει αρκετές φορές με ένα γέμισμα,έχεις δίκιο

η μηχανή απλά τα σπάει παιδιά, τα κάνει όλα,πας ευρώπη,ελλάδα,χώμα, πόλη με χαμηλή κατανάλωση,αξιοπιστία,βολικό και ελαφρύ , εγώ ήθελα να δωσω το δικό μου να πάρω το 800 αλλά όσο περνάει ο καιρός μάλλον καταλήγω ότι μόνο θα χάσω λεφτά απο μια αγοραπωλησία αυτή την στιγμή.

το μοτοσακό είναι
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 08-02-2013, 20:57
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Όντως, όταν το πήρα για κάνα μήνα όταν κατέβαινα από πάνω του κόλαγα και το κοίταζα απορημένος με αυτά που κάνει αυτή η μηχανή! Και δεν μιλάω για το γκάζι και την αρμονική λειτουργία του, αλλά ιδιαίτερα για το ζύγισμα της. Διαβάζεις τα νούμερα στα τεχνικά χαρακτηριστικά, μετά καβαλάς και δε το πιστεύεις ότι κάτι που είναι 200+ κιλά αλλάζει έτσι κατεύθυνση στην κίνηση και πάει και 180 για πλάκα χωρίς να κουνάει. 3 χρόνια μετά ακόμα με ψαρώνει!

Απλά άμα έχεις να πάρεις και μηνιάτικο από τον Ιούλιο του 2011... ούτε ταξίδια πας ούτε τιποτα και κάπου είναι και αμαρτία να έχεις 800cc για παπί.

Last edited by Vag; 08-02-2013 at 21:04.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 08-02-2013, 21:43
bms Ο/Η bms βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κρητη
Μoto: f 650 gs (twin)
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Και ομως εγω μια φορα σε μια βολτα εκαψα 10,9 lt σε 296χλμ. μετρημενα (τα lt) στην αντλια του βενζιναδικου!!Αρα 3,3lt στα 100 ή μαλλον στα 98,6χλμ.

Εκανα μια χαλαρη βολτα μονος χωρις αποτομα ανοιγματα στο γκαζι με ταχυτητες απο 80 εως 120 στον εθνικο και λιγο επαρχιακο.Μου εκανε και εμενα εντυπωση και δεν το πιστευα!!!Το μηχανακι τοτε ειχε γυρω στα 12.000χλμ.
Πρεπει να πω οτι τοσο χαμηλα δεν εχω ξαναδει.Συνηθως εμενα μου παει ελαχιστη καταναλωση στα 4-4,5lt/100.
Οπως λεω στην αρχη η μετρηση ηταν και ειναι παντα στην αντλια του βενζιναδικου και οχι στο trip comp.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-02-2013, 22:37
galaher Ο/Η galaher βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: F GS650 (800) 2011 KZR 115 (το παπακι μου)
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Εγω σε επαρχιακο δρομο σε ενα ταξιδη στην γερμανια με ταχ. 80-100 χιλ εκανα 300 με 9 λιτρ περιπου οταν το ξαναφουλαρα δεν το πιστευα.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-02-2013, 09:36
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Ενα εχω να πω εγω:Τη BMW πολλοι εμισησαν...το 800 κανείς!
Αυτο μεταφραζεται ποικιλλοτροπως και στην περιπτωση μας ΚΑΙ σε υπερ-χαμηλη καταναλωση αναλογιζομενοι και τις επιδοσεις και τις δυνατοτητες και τον κυβισμο και και και...και φυσικα και τον ανταγωνισμο.Ραν Φορεστ Ραν οσοι ανταγωνιστες...

Επι προσωπικου απο τοτε που πηρα την F8 μου,ως σημερα 14.500χλμ μετα,εχω μια μεση καταναλωση 4.7lt/100km.Και σε χαλαρα φυσιολατρικα ταξιδια εχω δει 3.5-3.8 και σε στριφτερα ταξιδια εχει ανεβει στα 4.2-4.8 και στην πολη εχω δει 5.5-6.0 και χωμα 4.2-5.5 αναλογως σκαψιματος ή απλου περασματος και οφ κορς αμα το στραγγαλιζεις στα 170-200+ καιει-λογικα-τον πατο του...τα εχουμε ξαναπει νομιζω.
Απολυτως ευχαριστημενος και ευτυχισμενος πανω στη σελα της...κι οχι μονο λογω αριστης καταναλωσης

Last edited by mAthosalas; 17-02-2013 at 09:42.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-02-2013, 15:15
AlwaysFaithful Ο/Η AlwaysFaithful βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F650 GS
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για κατανάλωση F650GS Twin.................

Από άποψη κατανάλωσης οι προλαλίσαντες μιλούν ορθά.Το σπάω σχεδόν κάθε μέρα (είμαι ατακτούλης ) και μου γράφει μέση κατανάλωση 5,1.Άλλο θα ήθελα να σου πω.Σκέψου λίγο περισσότερο για το F 800.Πάνω κάτω καίει τα ίδια αλλά.... έχει ανάποδο ψαλίδι μπροστά.Ααααλλη συμπεριφορά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!