GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-01-2010, 03:36
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Το βγάζουμε ή όχι ?

Φίλε Νότη ένα μπράβο είναι πολύ λίγο για αυτά που διαβασα και δεν έχω ανάλογα λόγια να εκφραστώ ….….!!!!!

Και τώρα ο μπελάς των ερωτήσεων

Σε ένα ατύχημα μου το 1980 μου κόπηκε η αναπνοή ( αυτό κατάλαβα εγώ ) ευτυχώς για μένα κάποιοι από τους συναθλητές μου κάτι ήξεραν ! Μου έβγαλαν το κράνος ……στην συνέχεια ο ένας κρατώντας με τα γόνατα του το κεφάλι μου ακίνητο πίεσε τους ώμους μου προς τα κάτω και ο δεύτερος σήκωσε τα πόδια μου προς τα επάνω και στην συνέχεια τα λύγισε προς τα κάτω και συνέχισε με μερικές επαναλήψεις …..αμέσως ένιωσα μια ανακούφιση και ανάπνεα ……..ευτυχώς για μένα γλίτωσα το φιλί της ζωης από άντρα ….( ο φίλος Δημολιανης δεν ήταν και τόσο ομορφούλης )

Το έχω συζητήσει με συνάδελφο σου και μου είπε ότι μπορεί να μην ανάπνεα από τον πόνο ….η να νόμιζα ότι μου κόπηκε η αναπνοή λογο του μεγάλου πόνου της στιγμής
Η ερώτηση φίλε Νότη είναι
Υπάρχει πιθανότητα να ανοίξει η αναπνοή με τον τρόπο αυτό…… πριν προβούμε στο φιλί της ζωης και αν ο μεγάλος πόνος μπορεί να δώσει την εντύπωση στον τραυματία ότι έχει κοπεί η αναπνοή του ?

Μια δεύτερη εμπηρεία που βεβαιώνει όσα έγραψες ! ήταν ένα ατύχημα που είχε ο φίλος Ντον σε αγώνα στην Βουλγαρία που του γύρισε η γλώσσα …. Δυστυχώς για εκείνον μπήκε σε μεγάλη περιπέτεια γιατί οι δικοί μας συνοδοί από την Ε.Λ.Π.Α δεν γνώριζαν …..και δεν αφήσαν τους Βούλγαρους συναθλητές να ενεργήσουν άμεσα ….και από άγνοια και έλλειψη εμπιστοσύνης στους γιατρούς και τα νοσοκομεία της Βουλγαρίας η μητέρα του δεν έδωσε την συγκατάθεση της και τον έφεραν στην Ελλάδα < οδικός > με μεγάλο ρίσκο και περιπέτειες που ακολούθησαν …….ΑΧ ….. μεγάλος ο πόνος της ενημέρωσης στην χώρα μας

Και η τελευταία ερώτηση σε ατύχημα φίλου πριν 8 χρόνια που χτύπησε με το κεφάλι κάθετα στο έδαφος στην συνέχεια τον χτύπησε η μοτοσικλέτα στην πλάτη και συνέχισε επαναλαμβάνοντας τον ίδιο κύκλο …….στην συνέχεια του προσφέραμε τις πρώτες βοήθειες και με όσες γνώσεις είχαμε παρατηρήσαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, είχε τάσεις εμετού , ζάλη και “ επιθυμία” ύπνου ……! Αποφασίσαμε να τον μεταφέρουμε με προσοχή στο κοντινότερο εφημερεύον νοσοκομείο ….κακός βέβαια ….αλλά στα νταμάρια που έγινε το ατύχημα φοβόμασταν ότι το Ε.Κ.Α.Β δύσκολα θα μας έβρισκε και φοβόμασταν τον χρόνο …….. αποφασίσαμε με στηριγμένο το κεφάλι με πρόχειρα μέσα να τον μεταφέρουμε ….….
(στην βιασύνη μας δεν προβλέψαμε την ακινητοποίηση όλης της σπονδυλικής στήλης.....Ευτυχώς για όλους δεν είχαμε κάτι δυσάρεστο από την παράληψη μας )

Aυτό που θέλω να ρωτήσω, δεν είναι αν κάναμε καλά που τον μεταφέραμε ………αλλά ότι δεν το άφησα να κοιμηθεί και τον είχα γυρισμένο στο πλάι μην τυχών κάνει εμετό …….

Στον νοσοκομείο μας είπαν ότι ήταν μια μικρή εγκεφαλική διασειση …..αλλά δεν μου είπαν αν έκανα το σωστό που δεν τον άφησα να κοιμηθεί……..δεν ήταν και η κατάλληλη στιγμή βέβαια με τον κόσμο που είχαν έτρεχαν και δεν έφταναν

Αν έχεις τον χρόνο και σου “επιτρέπετε” ως γιατρός ……..και είναι εύκολο να λύσεις τις απορίες μου απαντάς… κατανοώ την δυσκολία να απαντήσεις σε έναν που δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά ……και τους λογους που
αποφεύγεται πολλές φορές να δίνεται οδηγίες με τον τροπο αυτόν στο τι να κάνουμε ……γνωρίζοντας ότι με την ημιμάθεια μας μπορεί να έχουμε τα χειρότερα ……..


Υς μια μικρή επισήμανση για το διαφημιστικό σποτακι της ARAI ! Μήπως θα ήταν καλλίτερα να είναι ελαστικό και να ξεκουμπώνει με μικρή πίεση το υποσιάγωνο ……το βλέπω λίγο δύσκολο να κυκλοφορώ με ένα ψαλίδι μήπως και χρειαστεί να κόψω κανένα υποσιάγωνο από κράνος

Για την πρόοδο δεν είναι επιστημονική φαντασία……. για τα περισσότερα που αναφέρθηκες, γίνονται έρευνες και έχουμε συνεχείς επινοήσεις και εξελίξεις !!! μάλιστα υπάρχει και νόμος που επιτρέπει την αντιγραφή της κάθε πατέντας που προσφέρει καλλίτερη ασφάλεια στον μοτοσικλετιστή , αυτοκινητιστή κ.λ.π μετά από 5 έτη. Ο νόμος βασίζετε στην λογική της εξέλιξης κάθε ιδέας ! Με βάση τον νόμο αυτόν, μπορεί ο οποιοσδήποτε να αντιγράψει τη κάθε πατέντα σε θέματα ασφάλεια ζωης (με μικρές αλλαγές)
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-01-2010, 13:59
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Το βγάζουμε ή όχι ?

[QUOTE=Γιώργος Σαββίδης;114954]
Και τώρα ο μπελάς των ερωτήσεων
Φίλε Γιώργο δεν είχα δεί το ποστάρισμά σου γι αυτό και απαντάω καθυστερημένα!
Σε ένα ατύχημα μου το 1980 μου κόπηκε η αναπνοή.. Μου έβγαλαν το κράνος ……στην συνέχεια ο ένας κρατώντας με τα γόνατα του το κεφάλι μου ακίνητο πίεσε τους ώμους μου προς τα κάτω και ο δεύτερος σήκωσε τα πόδια μου προς τα επάνω και στην συνέχεια τα λύγισε προς τα κάτω και συνέχισε με μερικές επαναλήψεις …..αμέσως ένιωσα μια ανακούφιση και ανάπνεα ……..
Η ερώτηση φίλε Νότη είναι
Υπάρχει πιθανότητα να ανοίξει η αναπνοή με τον τρόπο αυτό…… πριν προβούμε στο φιλί της ζωης και αν ο μεγάλος πόνος μπορεί να δώσει την εντύπωση στον τραυματία ότι έχει κοπεί η αναπνοή του ?
Ο πολύ έντονος πόνος (ειδικά αν υπάρχει κάκωση στο θώρακα) μπορεί να προκαλέσει παροδική διακοπή της αναπνοής. Ο χειρισμός που περιέγραψες στην ουσία βοήθησε το διάφραγμα σου να κινηθεί. Δεν ξέρω αν βοήθησε μόνο αυτό ή απλά κατάφερες εκείνη τη στιγμή να ανασάνεις ξεπερνώντας τον πόνο. Ειδικά αν υπάρχει σπάσιμο σε πλευρές ο πόνος είναι μεγάλος οπότε η αναπνοή είναι ρηχή και "επιπόλαιη" γι αυτό και σε αρρώστους με κατάγματα πλευρών δίνουμε αναλγητικά που βελτιώνουν και την αναπνοή.
Μια δεύτερη εμπηρεία που βεβαιώνει όσα έγραψες ! ήταν ένα ατύχημα που είχε ο φίλος Ντον σε αγώνα στην Βουλγαρία που του γύρισε η γλώσσα …. Δυστυχώς για εκείνον μπήκε σε μεγάλη περιπέτεια γιατί οι δικοί μας συνοδοί από την Ε.Λ.Π.Α δεν γνώριζαν …..και δεν αφήσαν τους Βούλγαρους συναθλητές να ενεργήσουν άμεσα ….και από άγνοια και έλλειψη εμπιστοσύνης στους γιατρούς και τα νοσοκομεία της Βουλγαρίας η μητέρα του δεν έδωσε την συγκατάθεση της και τον έφεραν στην Ελλάδα < οδικός > με μεγάλο ρίσκο και περιπέτειες που ακολούθησαν …….ΑΧ ….. μεγάλος ο πόνος της ενημέρωσης στην χώρα μας
Στο θέμα αυτό δεν υπάρχουν πλέον διχογνωμίες! Το κράνος πρέπει να βγαίνει άν ο αναβάτης δεν έχει συνείδηση ή αναπνοή και να του προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες επί τόπου. Ασφαλώς και μας νοιάζει η κατάσταση της σπονδυλικής στήλης αλλά αν δεν αναπνέει, είτε γιατί γύρισε η γλώσσα του, είτε γιατί εισρόφησε εμετούς και αίματα και σπασμένα δόντια τότε πρέπει να του δώσουμε οξυγόνο ή το φιλί της ζωής και να τα αφαιρέσουμε όλα αυτά.
Το κράνος μπορούμε να το αφήσουμε στον αναβάτη μόνο αν έχει τη συνείδησή του, αναπνέει φυσιολογικά και διαμαρτύρεται για πόνο στο σβέρκο του. Εκεί αφού αναπνέι και υπάρχει η υπόνοια κατάγματος στον αυχένα λόγω του πόνου, καλό είναι να μείνει το κράνος και να το βγάλουν οι διασώστες.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-01-2010, 14:02
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Το βγάζουμε ή όχι ?

Και η τελευταία ερώτηση σε ατύχημα φίλου πριν 8 χρόνια που χτύπησε με το κεφάλι κάθετα στο έδαφος στην συνέχεια τον χτύπησε η μοτοσικλέτα στην πλάτη και συνέχισε επαναλαμβάνοντας τον ίδιο κύκλο …….στην συνέχεια του προσφέραμε τις πρώτες βοήθειες και με όσες γνώσεις είχαμε παρατηρήσαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, είχε τάσεις εμετού , ζάλη και “ επιθυμία” ύπνου ……! Αποφασίσαμε να τον μεταφέρουμε με προσοχή στο κοντινότερο εφημερεύον νοσοκομείο ….κακός βέβαια ….αλλά στα νταμάρια που έγινε το ατύχημα φοβόμασταν ότι το Ε.Κ.Α.Β δύσκολα θα μας έβρισκε και φοβόμασταν τον χρόνο …….. αποφασίσαμε με στηριγμένο το κεφάλι με πρόχειρα μέσα να τον μεταφέρουμε ….….
(στην βιασύνη μας δεν προβλέψαμε την ακινητοποίηση όλης της σπονδυλικής στήλης.....Ευτυχώς για όλους δεν είχαμε κάτι δυσάρεστο από την παράληψη μας )
Aυτό που θέλω να ρωτήσω, δεν είναι αν κάναμε καλά που τον μεταφέραμε ………αλλά ότι δεν το άφησα να κοιμηθεί και τον είχα γυρισμένο στο πλάι μην τυχών κάνει εμετό …….
Σε κάθε χτύπημα στο κεφάλι ο κίνδυνος είναι η εσωτερική ενδοεγκεφαλική αιμορραγία. Αυτή δυστυχώς δεν εκδηλώνεται πάντα αμέσως γιατί αρχικά είναι μικρή και θέλει κάποιο χρόνο να εμφανιστεί σε όλο της το "μεγαλείο". Αρα γενικά σε χτυπήματα στο κεφάλι αν δεν έχουμε τη δυνατότητα αξονικής τομογραφίας (η οποία δείχνει τα αιματώματα, ακόμα και μικρά) αυτό που κάνουμε είναι να ζητάμε από τους συγγενείς του αρρώστου να έχουν το νού τους το επόμενο 24ωρο για τυχόν συμπτώματα από τον εγκέφαλο και κυρίως υπνηλία και λήθαργο. Αν είναι νύχτα και ο άρρωστος μπορεί να κοιμάται λέμε στους συγγενείς να τον ξυπνάνε συχνά και να τον ρωτάνε αν είναι καλά. Αν παρατηρηθεί οποιαδήποτε διαταραχή (λήθαργος, αποπροσανατολισμός, δυσαρθρία, διαταραχές αναπνοής κλπ) τότε ξανά νοσοκομείο και αξονική εγκεφάλου.
Στο δικό σου παράδειγμα όπως είπες ήταν λάθος η μετακίνηση του αρρώστου και λάθος η μετακίνηση δίχως ταυτόχρονη ακινητοποίηση όλης της σπονδυλικής στήλης.
Αν ο αναβάτης έχει αναπνοή και συνείδηση και δεν αιμορραγεί σημαντικά καλύτερα να περιμένατε το ΕΚΑΒ με τον άρρωστο ακινητοποιημένο.
Η εικόνα που περιγράφεις με τάση για εμετό και υπνηλία σημαίνει από μικρή εγκεφαλική θλάση (διάσειση) μέχρι επερχόμενο εγκεφαλικό οιδημα και βαριά αιμορραγία. Αν ο συγκεκριμένος αναβάτης επρόκειτο να κάνει κάτι τόσο σοβαρό δεν θα μπορούσες να τον κρατήσεις ξύπνιο όσο και να προσπαθούσες. Σωστά τον τοποθετήσατε στο πλάι για να μην εισροφήσει τυχόν εμετό και εμποδίσει την αναπνοή του. Αν όμως έπεφτε σε κώμα αυτό που θα είχατε να κάνετε θα ήταν να τον βάλετε ανάσκελα για τεχνητή αναπνοή μέχρι να έρθει βοήθεια. Ολα τροποποιούνται ανάλογα όμως και με τις υπόλοιπες κακώσεις. Αν αιμορραγεί? αν έχει καποιο πόδι σπασμένο? αν πονάει και κουνιέται?

Υς μια μικρή επισήμανση για το διαφημιστικό σποτακι της ARAI ! Μήπως θα ήταν καλλίτερα να είναι ελαστικό και να ξεκουμπώνει με μικρή πίεση το υποσιάγωνο ……το βλέπω λίγο δύσκολο να κυκλοφορώ με ένα ψαλίδι μήπως και χρειαστεί να κόψω κανένα υποσιάγωνο από κράνος
Σωστά τα λές για το υποσιάγωνο, θα πρέπει να υπάρχει τρόπος να "υποχωρεί" και να μην εμποδίζει το κράνος να βγαίνει. Να υπενθυμίσω οτι στο ανοιγόμενο κράνος ΠΡΩΤΑ ανοιγουμε το κάτω μέρος του και μετά το αφαιρούμε με τον τρόπο που δείχνει στο video.
[/QUOTE]

Last edited by Carduelis; 26-01-2010 at 14:05.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 05-02-2010, 16:41
spot Ο/Η spot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΦΙΛΟΘΕΗ
Μoto: R1200GS 6-08
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή Απάντηση: Το βγάζουμε ή όχι ?

:sm5::sm4::sm4:
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θέλει στρώσιμο ή όχι ;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 36 06-05-2011 01:38
Eίναι η Μακεδονία Ελληνική ή όχι ???? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 17 16-11-2009 14:54
Kαλησπέρα GSάκηδες, κι όχι μόνο Fuji Καλώς ήλθατε 26 10-06-2009 17:34
Παραλία? Ναι γιατί όχι? γιαγια αρκουδα Διάφορα 8 08-06-2009 17:22
Έ όχι και έτσι! NLS Ανέκδοτα 20 15-04-2009 01:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!