GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-09-2010, 18:39
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Όλα ξεκίνησαν σήμερα το πρωί του Σαββάτου 11-9-2010... Πήρα την απόφαση να αλλάξω τη σέλα της νεοαποκτηθείσας F650GS καθως η εργοστασιακή ήταν καλή μόνο για οδήγηση Enduro (όπου ο αναβάτης είναι όρθιος)!!!

Δυστυχώς, η εργοστασιακή σέλα από την προσωπική μου εμπειρία... ήταν ότι πιο άβολο έχει φανταστεί άνθρωπος ειδικά όταν πρόκειται να οδηγήσεις χιλιόμετρα... Πρόσφατα έκανα 1.500km σε 48 ώρες και πραγματικά τα είδα όλα... Έτσι πήρα την απόφαση και στις 09:45 το πρωί βρισκόμουν κάπου στον Ασπρόπυργο στο μαγαζί του Μιχάλη (Riko46 γράφει στο forum)!

Ο άνθρωπος ήταν απ' την αρχή ευγενέστατος και σε έκανε να νιώθεις σαν στο σπίτι σου...
10 ή ώρα ΝΤΑΝ.... ο Μιχάλης έπιασε δουλειά... Πριν αρχίσει να ξηλώνει... είδα για τελευταία φορά τη "μαμά" σέλα...



Ο Μιχάλης δίχως χάσιμο χρόνου... άρχισε να ξηλώνει... πριν προλάβω καν να πω..... μήπως να το ξανασκεφτούμε λίγο...??







Μέσα σε λίγα λεπτά η σέλα μου ήταν πλέον παρελθόν..... Ωραίαααααα....... και τώρα τι κάνουμε μάστορα...???



Αμέσως μετά το ξήλωμα, πιάνει το νέο καλούπι στα χέρια του το οποίο ποιοτικά δεν μπορούσε να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με το "μαμίσιο"... Μιλάμε για κλάσεις ανώτερο... Πίσω δεξιά φαίνεται και το "μαμίσιο"...





Μη φύγει κανείς......... το ταξίδι της κατασκευής της νέας σέλας... μόλις έχει αρχίσει...

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 13-09-2010 at 00:36. Λόγος: Διόρθωση ....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-09-2010, 19:04
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Αντε ακομα που ειναι οι αλλες.....!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-09-2010, 19:07
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Exclamation Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Η κατασκευή της σέλας περιελάμβανε πολλά στάδια... ενισχύσεις... πλαϊνά φαγώματα....νέο σχήμα ώστε ο συνεπιβάτης να είναι πιο ψηλά... και με σχήμα τέτοιο ώστε σε φρενάρισμα να μην έρχεται αγκαλιά με τον οδηγό...

Τέτοια.... καθώς και κάποιες τεχνικές φαίνονται στις ακόλουθες φωτογραφίες... για ότι μπορώ εγώ να εξηγήσω από αυτά που θυμάμαι... ευχαρίστως να βοηθήσω.... διαφορετικά θα χρειαστούμε τη συνδρομή του Μιχάλη όπου θα χαρεί να μας αναλύσει ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρεια...





Η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι κάτι που διακρίνει το Μιχάλη... αδιαμφισβήτητα... Ο άνθρωπος είναι γιατρός.... αρχιτέκτονας... πάντως όχι ταπετσέρης...





Η σέλα μου... αρχίζει να παίρνει σχήμα...





Δείτε τη λεπτομέρεια στην τάπα της βενζίνης...



Αυτό το υλικό μπαίνει για να κρύψει κάθε πιθανή ατέλεια... απ' ότι θυμάμαι... πριν μπει η επένδυση...



Το κομψοτέχνημα... έχει πλέον ολοκληρωθεί... και εδώ το βλέπουμε δίπλα στο "μαμίσιο"... νομίζω ότι δε χωράει λόγια....



Καί τώρα φτάνει η μεγάλη στιγμή.... η φάση της επένδυσης... όλα τα λεφτά!!!

Έρχεται αμέσως μετά... λίγο υπομονή...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-09-2010, 19:40
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Exclamation Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Η ώρα έχει πάει 12:00... ένα δίωρο γεμάτο έχει περάσει χωρίς σταματημό!!! Ο Μιχάλης εργάζεται πυρετωδώς... και αφού με έχει "ταράξει" στις πρόβες.... πάνω-κάτω στο GS-άκι μου... καταλήγει στο τέλειο ταίριαγμα... και πλέον αρχίζει να ασχολείται με την επένδυση...

Μερικές λεπτομέρειες για την επένδυση... που θα φανούν στις επόμενες πολύ ενδιαφέρουσες φωτογραφίες:

1/ Έγινε διχρωμία όπως στη μαμά (άλλη απόχρωση το πάνω μέρος της σέλας... άλλη τα πλαϊνά)
2/ Έγινε ένα σετ εσωτερικών γαζιών
3/ Έγινε διπλό εξωτερικό γαζί γκρί χρώματος ώστε να κάνει διαφορά χρωματισμού πάνω στη σέλα (ότι καλύτερο ήταν αυτό)
4/ Για να τεντωθεί..... ζεστάθηκε με ειδικό πιστόλι...
5/ Λίγο σπρέϋ σιλικόνης στο τέλος για γυαλάδα... και έτοιμοι για ταξίδι ατελείωτων χιλιομέτρων...

Υπάρχουν ατελείωτες ακόμα λεπτομέρειες που αφενός δεν είμαι ο κατάλληλος για να τις εξηγήσω... αφετέρου μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή...

Ενημερωτικά, έχω ανεβάσει συνολικά λιγότερες από 30 φωτογραφίες... αλλά αυτές που έχω συνολικά τραβήξει είναι περισσότερες από 110 και απεικονίζουν αναλυτικά όλα τα στάδια της δημιουργίας...

Δείτε λοιπόν.... και θαυμάστε........................................



















Ιδού και ο δημιουργός της εκπληκτικής αυτής σέλας....!!!! Η ώρα είναι πλέον 14:00 ακριβώς!!! Κι εγώ δεν κρατιέμαι...



Μερικά σχόλια / παρατηρήσεις που έχω να κάνω...

1/ Ο Μιχάλης είναι εκπληκτικός άνθρωπος και άριστος επαγγελματίας
2/ Έκανα Ασπρόπυργο - Βριλήσσια... και δεν ήθελα να κατέβω από τη μηχανή... (κάτι κεραυνοί όμως με ανάγκασαν να την παρκαρω σπίτι... δυστυχώς)...!!! Νομίζεις ότι κάθεσαι σε καναπέ!!!
3/ Ομόρφυνε η μηχανή.... πλησιάζει πλέον την ομορφιά του αναβάτη...
4/ Θα πάρω κάτι τύπους με RT και GS1200 και θα τους πάω χωρίς στάση στην Κωνσταντινούπολη...

Εδώ κάπου τελειώνει και αυτό το οδοιπορικό..... και είμαι όλος αυτιά για σχόλια, απορίες, διευκρινήσεις... Θα χαρώ να φανώ χρήσιμος... όπου βέβαια μπορώ...

Μιχάλη ένα μεγάλο ευχαριστώ...!!!

Last edited by CPretenteriS; 11-09-2010 at 19:41.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-09-2010, 20:03
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

μεγειές μεγειές!!!! να είναι καλά ο ποπός σου να τη χαρεί


Ο Μιχάλης είναι εγγύηση
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-09-2010, 20:09
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skippybi Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγειές μεγειές!!!! να είναι καλά ο ποπός σου να τη χαρεί


Ο Μιχάλης είναι εγγύηση
Να 'σαι καλά Βασιλάκη... σ' ευχαριστώ!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-09-2010, 20:10
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Ωραίος!! Πολύ καλή δουλειά φαίνεται! Να μας πεις και πως είναι σε μεγάλο ταξίδι μετά το άλλο Π/Σ/Κ. Μάλλον δεν θα την δω από κοντά γιατί αν ο καιρός είναι καλός και δεν έχει βρέξει πολύ θα πάμε χωμάτινη κάπου κοντά σας (Παναγιά - Ανήλιο). Αλλιώς μπορεί να έρθω μαζί σας στον γύρο της λίμνης Αώου - Βοβούσα για γνωριμία.
Όπως και να'χει καλοτάξιδη! Βάλε και καμιά φωτογραφία προφίλ και από πάνω αν έχεις.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-09-2010, 20:13
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος!! Πολύ καλή δουλειά φαίνεται! Να μας πεις και πως είναι σε μεγάλο ταξίδι μετά το άλλο Π/Σ/Κ. Μάλλον δεν θα την δω από κοντά γιατί αν ο καιρός είναι καλός και δεν έχει βρέξει πολύ θα πάμε χωμάτινη κάπου κοντά σας (Παναγιά - Ανήλιο). Αλλιώς μπορεί να έρθω μαζί σας στον γύρο της λίμνης Αώου - Βοβούσα για γνωριμία.
Όπως και να'χει καλοτάξιδη! Βάλε και καμιά φωτογραφία προφίλ και από πάνω αν έχεις.
Δε βάζω άλλη φωτό... Να έρθεις στην εκδρομή να τη δεις LIVE...

Σ'ευχαριστώ για τα καλορίζικα...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-09-2010, 20:15
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-09-2010, 20:19
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Χειροποίητη Σέλα για F650GS - F800GS !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
1/ Ο Μιχάλης είναι εκπληκτικός άνθρωπος και άριστος επαγγελματίας
Το ξέρουμε...
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
f650gs, f800gs, ταπετσαρία, χειροποίητη, σέλα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μεγαλο ρεζερβουαρ απο την Touratech για BMW F800GS and F650GS Alext Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 15-01-2011 18:00
Σέλα by Starsel ALX Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 21 29-04-2010 22:09
Πώληση χαμηλής σέλας για F650GS / F800GS antoine Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 2 14-04-2010 13:50
Topcase, βασεις για πλαινες βαλιτσες και χουφτες για F800GS ves Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 10 28-09-2009 00:38
Καταλογος της Wunderlich 2009 για F800GS και F650GS. Kwstas_kef Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 26-09-2009 14:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!