GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-07-2012, 10:49
Pilatos Ο/Η Pilatos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΠΕΥΚΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Καλημέρα,
Την Τρίτη αγόρασα την πρώτη μου μηχανή ( F800 GS ), μεταχειρισμένη απο ιδιώτη ο οποίος δεν ασχολήθηκε ποτέ με τις λεπτομέρειες της μηχανής του με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μου εξηγήσει πως ακριβώς γίνεται η ρύθμιση στην πισω ανάρτηση. Εχθές το απόγευμα επιχείρησα την πρώτη μου διαδρομή ( Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική) και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις έχω έντονη την αίσθηση οτι η ανάρτηση μου είνα αρκετα σκληρή με αποτέλεσμα επειτα απο μισή ώρα δρόμο στα 120-130km/h να νιώθω ενοχήσεις. Να σημειώσω οτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ζύγιζε 120 με 125 κιλά ενώ εγω είναι 85. Θεωρώ οτι χρειάζεται να μαλακώσει αρκετα.
Το πρόβλημα μου είναι οτι με το κλειδι που υπάρχει κάτω απο την σέλα προσπαθώ να περιστρέψω τον ρυθμιστή αλλα είναι αδύνατο, θα μου σπάσει το πλαστικό κλειδί( τη μηχανή την έχω στο διπλό σταντ ). Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω πρώτα ετσι ώστε να γυρίζει ευκολα; Υπάρχει περίπτωση επειδή δεν πειράχθηκε ο ρυθμιστής εδώ και καιρό να έχει απλώς "πετρώσει";
Έχει κανείς κάποια ιδέα;
Ευχαριστώ, PN!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-07-2012, 12:15
costas68gr Ο/Η costas68gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: καβαλα
Μoto: BMW F800GS(2010)sold! Honda xl700v(ποδηλατο!)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Δοκιμασε να την γυρισεις την προφορτιση ελατηριου με το χερι σου, παντως να εχει 'πετρωσει' μου φαινεται λιγο δυσκολο!!! επισης την περιστρεφεις απο την σωστη πλευρα!!!! μηπως ειναι 'τερμα' βιδωμενη!! πρεπει να την γυρισεις προς αριστερα!!!(για να μαλακωσει το ελατηριο) οτι αλλο θες ρωτα!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-07-2012, 12:57
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Κάνε όπως λέει ο φίλος. Γύρνα από τέρμα σε τέρμα την στρόφιγγα μετρώντας τις στροφές. Μετά φέρτο στη μέση και δοκίμασε την ανάρτηση. Εαν δεν μείνεις ικανοποιημένος έχεις πλέον έναν μπούσουλα για να σκληρήνεις /μαλακώσεις την ανάρτηση.
Π.Χ. έστω ότι από τέρμα σε τέρμα, για την προφόρτιση του ελατηρίου, μέτρησες 40 στροφές. Μετράς 20 αντίθετα και το φέρνεις στο θεωρητικό μέσο της ανάρτησης. καβαλάς/δοκιμάζεις και ανάλογα πράττεις. Αριστερά/δεξιά η στρόφιγγα και θα την βρείς την άκρη
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-07-2012, 15:01
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Χρησιμοποιώ με επιτυχία εδώ και λίγο καιρό ένα προγραμματάκι που έχω βρει σε ένα αντίστοιχο με το δικό μας ιταλικό φόρουμ για την ρύθμιση της προφόρτισης του ελατηρίου και της απόσβεσης επαναφοράς.
Για τους ομιλούντες την Ιταλική.
Με αυτόματη μετάφραση
(δεν υπολογίζει, απλά χρησιμοποιήστε την μετάφραση για να εισαγάγετε τα στοιχεία στο Ιταλικό)

Last edited by yns; 22-07-2012 at 15:03.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-07-2012, 15:59
Pilatos Ο/Η Pilatos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΠΕΥΚΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Θα δοκιμάσω τα παραπάνω και θα ενημερωσω την παρέα εκ νέου!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-07-2012, 23:03
panosv Ο/Η panosv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Καματερο
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 702
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Όσο είσαι μονός κ χωρίς αποσκεύες ξέσφιξε τελείως την προφόρτιση του ελατηρίου,θα το σφήξεις μόνο σε συνεχή δικάβαλο ή φόρτωμα αποσκευών.Τώρα η απόσβεση στην κάτω βίδα όσο την ξεβιδώνεις μαλακώνει.Για χρήση στο χώμα(ΟΧΙ MOTOCROSS)θελέι μαλακή κ για άσφαλτο λίγο πιο σκληρή για να είναι φιλική η μηχανή κ τη φτάνεις κ καλύτερα.Τώρα αν θες να κάνεις σούζες,κόντρες κλπ σφίχτα όλα,αυτα φιλικά!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-07-2012, 10:19
Pilatos Ο/Η Pilatos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΠΕΥΚΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Καλημέρα, όσον αφορά το οτι δεν γύριζε καθόλου ο λεβιές, αναγκάστηκα να βγάλω την βίδα που έχει επάνω του και ρίξω αρκετό αντισκοριακο στο αξονάκι. Μετά απο 2-3 επαναλήψεις άρχισε να περνει σιγα σιγα και πλέον είναι εντάξει. Τώρα, όσον αφορά τον συνδιασμό προφόρτισης - απόσβεσης, θεωρώ οτι για εμένα που ειμαι 1,86 ύψος και 85 κιλά το ιδανικό είναι 1,5 στροφή πριν το τελειώς ξεσφιγμένο για την προφόρτιση και 1 στροφή πριν το τελείως σφιγμένο για την απόσβεση( το σύνολο των στροφών που πέρνει το 800 gs ειναι 31). Εφόσον κινούμαι σε άσφαλτο. Τα λεω καλα;;

Last edited by Pilatos; 23-07-2012 at 10:21.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-07-2012, 10:57
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Pilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
το σύνολο των στροφών που πέρνει το 800 gs ειναι 31
Το σύνολο είναι 40.
Φεύγω σε 10 λεπτά ταξίδι.
2 άτομα με εξοπλισμό, 3βάλιτσο γεμάτο, tankbag, κάγκελα, ποδιές κτλ (σύνολο 208kg βάρους).
Το βάζω στο 32 από εντελώς ξεβιδωμένο (προφόρτιση) και 0,5 από εντελώς βιδωμένο η απόσβεση
. Χωρίς τις πλαϊνές είμαστε στα 184 και μου δίνει 26/0,75 το προγραμματάκι.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 01-08-2012, 11:34
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS

To χρησιμοποίησα και εγώ στο F650 TWIN μου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Πιστεύω ότι κάνει και για το 650 γιατί και εμένα 40 περιστροφές κλίκ έχει η προφόρτιση του ελατηρίου. Του έβαλα τις αρχικές ρυθμίσεις που γράφει στο manual της μηχανής 85kg επιβάτης και γεμάτη απο καύσιμα 16l και όντως ισχύουν αυτά που βγάζει το προγραμματάκι. Πάρα πολύ καλό!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-08-2012, 15:20
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σύνολο είναι 40.
Φεύγω σε 10 λεπτά ταξίδι.
2 άτομα με εξοπλισμό, 3βάλιτσο γεμάτο, tankbag, κάγκελα, ποδιές κτλ (σύνολο 208kg βάρους).
Το βάζω στο 32 από εντελώς ξεβιδωμένο (προφόρτιση) και 0,5 από εντελώς βιδωμένο η απόσβεση
. Χωρίς τις πλαϊνές είμαστε στα 184 και μου δίνει 26/0,75 το προγραμματάκι.
Ποιο προγραμματακι είναι αυτο ρε παιδιά;;;


Mrdaellis
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
800, gs, αναρτηση, ρυθμιση, ελατηριο


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!