GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-01-2012, 22:58
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει πως βρίσκω κηλίδες λαδιού στο δοχείο του νερού του ψυγείου. Να υποθέσω φλάντζα κινητήρα? Επίσης τους ίδιους μήνες έχω παρατηρήσει διαρροή λαδιού, δεν έχω βρει απο πού, αλλά το λάδι συσσωρεύεται πάνω απο το μοτέρ (πάνω απο το κιβώτιο) και όταν γύρω την μηχανή στο πλάι καμια φορά μπορεί να τρέξει σταγόνα στο πλάι πάνω απο την αντλία νερού και έτσι το πήρα χαμπάρι. Αυτό συμβαίνει μετα απο ταξίδι εθνική μεγάλο και ιδίως αν την ζορίσω. Μιλάμε για πολύ μικρή ποσότητα, δλδ ποτέ δεν έχω βρεί κάτω!!! Επίσης δεν έχω βρει και νερό στα λάδια στην αλλαγή λαδιού...

Τι κάνουμε τωρα?!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 05-01-2012, 23:07
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tassos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει πως βρίσκω κηλίδες λαδιού στο δοχείο του νερού του ψυγείου. Να υποθέσω φλάντζα κινητήρα? Επίσης τους ίδιους μήνες έχω παρατηρήσει διαρροή λαδιού, δεν έχω βρει απο πού, αλλά το λάδι συσσωρεύεται πάνω απο το μοτέρ (πάνω απο το κιβώτιο) και όταν γύρω την μηχανή στο πλάι καμια φορά μπορεί να τρέξει σταγόνα στο πλάι πάνω απο την αντλία νερού και έτσι το πήρα χαμπάρι. Αυτό συμβαίνει μετα απο ταξίδι εθνική μεγάλο και ιδίως αν την ζορίσω. Μιλάμε για πολύ μικρή ποσότητα, δλδ ποτέ δεν έχω βρεί κάτω!!! Επίσης δεν έχω βρει και νερό στα λάδια στην αλλαγή λαδιού...

Τι κάνουμε τωρα?!!!
σου ανεβασε θερμοκρασια πριν το καταλαβεις αυτο????
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 05-01-2012, 23:25
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Ποτέ δεν μου έχει ανεβάσει θερμοκρασία παρά την καθημερινή πολύωρη χρήση. (70-120 χιλιόμετρα την ημέρα)!!! Απλά όταν δεν είμαι σε κίνηση μπορεί να ανέβει η θερμοκρασία στη μέση του οργάνου και να ξεκινήσει βεντιλατερ ακόμα και τώρα το χειμώνα, αλλά με το που ανοίξει δεν ανεβάζει άλλο. Δλδ πάνω από την μέση την βελόνα δεν την έχω δει ποτέ...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 06-01-2012, 12:16
geopoumid Ο/Η geopoumid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΡΗΝΗ
Μoto: RAT BIKE
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

εαν γινεται το αντιθετο εχεισ προβλημα και αυτο το καταλαβαινεισ αεν τα λαδακια ειναι σαν γιαουρτι ασπρα, και εχει καψει φλατζα κεφαλης.
αυτα εχουν προβλημα σε φλατζα , κοπλερ μιζας ,και ηλεκτρονικη
παρατηρησετο και ιδιως εαν σου κανει διακοπες και ανεβασμα θερμοκρασιας.ειχα καποτε και εγω ενα και στισ 100.000 μου ξηλωσε το κεντημα.......

Last edited by geopoumid; 06-01-2012 at 12:17.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 06-01-2012, 21:37
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Τασσο, θυμαμαι οταν ειχα το 650, παρουσιαζε ενα προβλημα παρομοιο, οταν μετρουσα τα λαδια εβλεπα πως ελειπαν χωρις να το ειχε καψει, το αποτελεσμα ηταν να πηγαινουν τα λαδια στο φιλτροκουτο και οταν το ειπα στο μαστορα, ανοιξε μια πλαινη βιδα και ετρεξε αδουλευτο λαδι που μαζευονταν εκει, η βλαβη ηταν ενα τσιμουχακι στο κεντρο του κινητηρα αξιας 3 ευρω,
ομως χρειαστηκε ανοιγμα του κινητηρα...
το κοστος της δουλειας ηταν μεγαλο και αλλαξα και ελατηρια μιας και ανοιχτηκε...
ελπιζω να σε βοηθανε αυτα που σου ειπα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-01-2012, 02:54
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο. Και εγώ κάπως έτσι πιστεύω πως έιναι τα πραγματα. Θα το πάω μηχανικό με την πρωτη ευκαιρία και θα σας ενημερώσω! Ως τότε το περιμένει καθημερινή σκληρή δουλειά!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-02-2012, 02:29
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Αν και η κατάσταση είναι σταθερή νομίζω πρέπει να το φτιάξω. Για να αλλαχθεί η φλάντζα και να κάτσει σωστά η καινούρια πρέπει να γίνει πλάνισμα κεφαλής?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-02-2012, 02:45
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tassos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να αλλαχθεί η φλάντζα και να κάτσει σωστά η καινούρια πρέπει να γίνει πλάνισμα κεφαλής?
NAI!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 10-02-2012, 02:54
264George Ο/Η 264George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΘεσσαLονίκη
Μηνύματα: 1,655
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

το 2007 σε 650 dakar που είχα,
έβρισκα λάδια στα 'νερά' στην αρχή..

τελικά κάηκε η φλάντζα εκρήξεως
(δε ξέρω αν το λέω σωστά)
και αν θυμάμαι έγινε ρεκτιφιέ
με αρκετά υψηλό κόστος

( τρίψιμο βαλβίδες - πλανάρισμα κεφαλής
- αλλαγή φλάντζας - παραφλού
-λάδια - φίλτρα - καπελώτα βαλβίδων κλπ )

μετά από 500 χλμ ξανά αλλαγή λαδιών
και στα 1000 σφύξιμο κεφαλής...

πρόταση: μην το αφήνεις καθόλου!!


υ.γ.: αφού θα μπεις στη διαδικασία να τα κοιτάξεις
όλα, ρίξε μια ματιά και στο θερμοστάτη-πόμπα νερού
γιατί το δικό μου 'έπασχε' και από αυτά.

Last edited by 264George; 10-02-2012 at 02:58. Λόγος: υ.γ.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 10-02-2012, 14:24
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tassos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και η κατάσταση είναι σταθερή νομίζω πρέπει να το φτιάξω. Για να αλλαχθεί η φλάντζα και να κάτσει σωστά η καινούρια πρέπει να γίνει πλάνισμα κεφαλής?
το προβλημα σου ειναι η φλαντζα κεφαλης η οποια, αν δεν εχεις πανω απο 100,000κμ, καηκε λογω ελλειψης αντιψυκτικου (καθολου αντιψυκτικο στο δοχειο διαστολης και χαμηλη σταθμη στο ψυγειο).
Αυτο συμβαινει διοτι το νερο εξατμιζεται στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου. Οταν δεν εχει αλλαχτει στα δυο χρονια που λεει ο κατασκευαστης και παραμενει μεσα και 3 και 4 χρονια τοτε η αιθυλενογλυκολη του αντιψυκτικου μιγματος χανει τις ιδιοτητες της και το νερο εξατμιζεται ΠΟΛΥ ευκολοτερα απο οταν πρωτοτοποθετηθηκε φρεσκο.

ΟΧΙΙΙΙΙΙ! Δεν χρειαζεται πλανισμα κεφαλης!! Το πλανισμα κεφαλης θα σου αυξηση την συμπιεση χωρις λογο κι αιτια.

Οταν αλλαζουμε την φλαντζα καυσης βγαζουμε τα υπολειματα της παλιας με ενα κοπιδι κι οταν τελειωσουμε τριβουμε το σημειο εδρασης με ενα λεπτο ντουκοχαρτο ωστε να φυγουν τα οποια υπολειματα δεν ειναι ορατα με το ματι μας. Μετα πλενουμε την κεφαλη στο πλυντηριο με τα χημικα που εχουν ολα τα συνεργεια ωστε να φυγουν τα οποια στοιχεια απο το ντουκοχαρτο και την παλια φλαντζα, την αφηνουμε να στεγνωσει καλα και προχωραμε στην τοποθετησ της κενουριας φλαντας και το δεσιμο του κινητηρα.

Μεχρι να το φτιαξεις κοιτα το νερο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ και προσθετε μονον απεσταγμενο για σιδερα/ηλιακους. Αν δεν το κανεις αυτο τοτε δεν θα αποφυγεις το ρεκτιφιε και πολυ πιθανον ενα crack στο μπλοκ του κινητρα το οποιο και δεν επισκευαζεται.
Οταν το φτιαξεις μην βαλεις παραφλου του εμποριου αλλα αιθυλενογλυκολη (G12) αναμεμειγμενη με απεσταγμενο νερο σε αναλογια 50/50.


Last edited by GeorgeP; 10-02-2012 at 14:28.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
F650 FUNDURO 95 alekni Πωλήσεις μοτοσυκλετών 11 16-11-2012 14:56
Λαστιχα on-off σε f650 gs ziumann Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 3 26-10-2011 19:45
F650 Funduro προς πώληση tkata101 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 6 14-03-2011 20:29
Αναβάθμιση σε F650 GS szygo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 22 09-02-2011 19:57
Βαλίτσες BMW F650 Funduro gkol Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 30-04-2010 14:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!