GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Καλώς ήλθατε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-08-2011, 11:49
Leonidas__ Ο/Η Leonidas__ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή Γεια σας!

Σας χαιρετώ!

Είμαι ο Λεωνίδας, καινούργιος στην παρέα, καινούργιος και στα μηχανοκίνητα δίκυκλα...

Θυμάμαι όταν ήμουν στο λύκειο και ανέβαινα τα βουνά των Σερρών με το ποδήλατο μου (ήμουν σε ομάδα MTB) συχνά έβλεπα στα ίδια μονοπάτια τους εντουράδες να ανεβαίνουν...

Μου έκανε εντύπωση όταν τους πετύχαινα στις γούρνες σταματημένους να στάζουν ιδρώτα όπως και εγώ... "Μα και αυτοί κουράζονται!?!", διερωτώμουν...

Είναι αλήθεια πως η μηχανή τότε ήταν κάτι το μυστηριώδες για εμένα... οι φορές που είχα ανέβει σε μηχανάκια μετρούνταν στα δάχτυλα του χεριού... και περισσεύαν δάχτυλα... αλλά ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα, η δική μου μηχανή...

Τέλειωσε το λύκειο, έγινα 18... και την επόμενη μέρα πήγα στην εφορία να βγάλω ΑΦΜ... μόλις η υπάλληλος είδε ότι την προηγούμενη είχα γενέθλια... γελώντας με ρώτησε... "Για δίπλωμα, ε;" ... δε χρειαζόταν να της απαντήσω, το χαμόγελο μου ήταν μέχρι τα αυτιά... είναι ωραίο να γίνεσαι 18... μια φορά γίνεται αυτό...

Το δίπλωμα όμως ήταν για αυτοκίνητο... εύκολα το έβγαλα και σύντομα βρέθηκα με αυτοκίνητο...

Από εδώ και πέρα η μόνη "επαφή" που είχα με αυτά τα μυστηριώδη δίκυκλα ήταν όταν μου κόρναραν από τις νεκρές γωνίες... καθώς το αυτοκίνητό μου όδευε προς τα επάνω τους!

Πέρασαν τα χρόνια... και έφτασε αυτό το καλοκαίρι... τον Ιούνιο είχα εξεταστική στη σχολή μου... ίσως η προτελευταία που δίνω... καθώς έχω σχεδόν τελειώσει... ήταν Τρίτη η μέρα που έδινα το τελευταίο μάθημα και καθώς έφευγα από τη σχολή... σκεφτόμουν τι καινούργιο μπορώ να κάνω αυτό το καλοκαίρι...

Εκείνη τη στιγμή πέρασα έξω από μια σχολή οδηγών... απέξω ήταν παρκαρισμένη μια μεγάλη κίτρινη μηχανή... Honda η μάρκα... "Τώρα αυτή είναι γρήγορη ή αργή;" σκεφτόμουν...

Σαν αστραπή ήρθε η ανάμνηση από τα βουνά που ανέβαινα μικρός... σα να μην είχε περάσει ούτε μια μέρα... θυμήθηκα το παιδικό μου όνειρο... "Γιατί όχι;" σκέφτηκα...

Φαντάστηκα τον εαυτό μου πάνω στη μηχανή και μπήκα στη σχολή οδηγών...

Την επόμενη μέρα έκανα τα χαρτιά για το δίπλωμα... ένιωθα μια ιδιαίτερη συγκίνηση... αλλά δεν ήμουν σίγουρος γιατί...

Δεν ήξερα αν αυτό που πήγαινα να κάνω θα μου άρεσε ή όχι... δεν είχα άποψη... αλλά ήμουν αποφασισμένος να το κάνω... ήμουν αποφασισμένος να αγοράσω και μηχανή... όμως ποιά; Για πρώτη φορά άρχισα να κοιτάω τα μηχανάκια και τις μηχανές που γυρνούσαν στους δρόμους...

Ένας φίλος πρότεινε σκούτερ... όταν του είπα για τα λεφτά που είχα διαθέσιμα... μου πρότεινε αυτά τα τρίκυκλα που τα οδηγάς και με δίπλωμα αυτοκινήτου... μόλις τα είδα... δεν... ήταν ξενέρωτα πραγματικά!

Μια φίλη μου μιλούσε για το πάθος που έχει με τις μηχανές... και πόσο τις αρέσουν οι Harley Davidson και οι BMW...

Τις πρώτες ήδη τις ήξερα... όμως είπαμε να γίνω μηχανόβιος αλλά όχι και τόσο! ... η BMW βγάζει και μηχανές;! ...

Την επόμενη ήμουν στον αντιπρόσωπο... στην είσοδο ήταν παρκαρισμένη η μηχανή που έμελλε να κάτσει τελικά κάτω από τα πόδια μου... και να φανταστείτε δεν πίστευα στον έρωτα με την πρώτη ματιά!

Την είδα, την ξανά είδα, πήρα προσπεκτ και προσφορά... είδα και τα άλλα μοντέλα... και έφυγα γεμάτος όνειρα...

Μόλις γύρισα στο σπίτι μπήκα στο ίντερνετ να ψάξω σχετικά με αυτή τη μηχανή... ένας φίλος κάτοχος BMW μου πρότεινε την παρέα σας... διαβάζοντας όλα αυτά που ήταν γραμμένα εδώ... διαπίστωνα πως αυτές οι GS έχουν κάτι το ιδιαίτερο... και σιγά σιγά το αποφάσιζα...

Είναι η αλήθεια πως επηρεασμένος από την εμπειρία μου στα αυτοκίνητα (είχα οδηγήσει πολλά, αργά, γρήγορα, πιο γρήγορα...) σκεφτόμουν και τα μεγαλύτερα GS...

Όμως, και συγχωρείστε με οι μεγάλοι... σαν την ομορφιά της μικρής δεν είχε! Και το αποφάσισα...

Βέβαια δίπλωμα για μηχανή δεν είχα ακόμα... και δεν ήξερα καν να οδηγώ μηχανή (ένα μάθημα είχα κάνει όλο και όλο με το δάσκαλο)... αλλά στην αντιπροσωπεία υπήρχε ένα μοντέλο και την ήθελα... δεν θα άντεχα να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβρη για άλλη, αν την έχανα...

Και την αγόρασα... δε θα ξεχάσω ποτέ το συναίσθημα που ένιωσα καθώς έφευγα από την αντιπροσωπεία... λίγο φόβο, λίγο ενθουσιασμό και ένα τεράστιο χαμόγελο που πήρε ώρες για να σβήσει...

Πω πω είναι βαριά...! Σκεφτόμουν όταν ανέβηκα και έβαλα πόδι κάτω... αλλά καθώς ξεκίνησε να τσουλάει... την ένιωσα σαν το ποδήλατο μου...

Μετά από μερικές μέρες πέρασα με επιτυχία και τις εξετάσεις για το δίπλωμα... και από τότε κάθε μέρα που περνάει νιώθω σα να ήμουν πάντα πάνω σε μια μηχανή...

Δίκιο έχει καποιος που έγραψε εδώ... "Κάποιοι λένε ότι είναι σίδερα αλλά..."

Αυτή λοιπόν είναι η G650 GS μου


Χαίρομαι και πάλι που σας γνωρίζω, έστω και πίσω από την οθόνη ενός υπολογιστή... και να είμαστε πάντα όρθιοι!

Λεωνίδας, μηχανόβιος 1.050 χιλιομέτρων

Last edited by Leonidas__; 15-08-2011 at 12:04.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-08-2011, 12:05
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Καλως ήρθες Λεωνίδα στην παρέα του gs forum !


Η μπουμπού σου είναι πολύ όμορφη !


Με αυτά τα μονοκύλινδρα κάποιοι έχουν γυρίσει τον κόσμο !


Λεωνίδα, μηχανόβιε των 1050 χιλιομέτρων σου εύχομαι να γίνεις μηχανόβιος των 1.000.050 χιλιομέτρων !



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-08-2011, 12:59
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Aπό τα καλύτερα entry threads που έχω διαβάσει ...

Να είσαι γερός Λεωνίδα να χαρείς την κούκλα σου,
με πολλά, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα !

Σου εύχομαι επίσης, καλή διαμονή στην διαδικτυακή μας κοινότητα !
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-08-2011, 15:10
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

καλως ήρθες φίλε και καλα μας χιλιόμετρα!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-08-2011, 17:02
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-08-2011, 17:42
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Leonidas__ Εμφάνιση μηνυμάτων



Δίκιο έχει καποιος που έγραψε εδώ... "Κάποιοι λένε ότι είναι σίδερα αλλά..."
Καλωσόρισες Λεωνίδα...

Καλά χιλιόμετρα και καλές γραφές με ψυχή όπως αυτό το post...

Είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει ήδη πως οι μηχανές μας είναι ότι είναι πολλά περισσότερα από σκέτα σίδερα...

Πάντα όρθιος...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-08-2011, 20:30
petros Ο/Η petros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
Μoto: Triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 1,440
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

καλος ηρθες φιλαρακι,καλα χιλιομετρα να εχεις......
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-08-2011, 21:26
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Φίλε Λεωνίδα,

ένα καλωσόρισμα, είναι λίγο μετά τον "ποταμό" σκέψεων κ συναισθημάτων,

που παρέθεσες παραπάνω ...

Να είσαι καλά, να χαρείς την καινούργια σου αγάπη

κ σου εύχομαι, να σου δώσει τόσα κ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ, απ΄αυτά που προσμένεις από "εκείνη" ...












.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-08-2011, 23:27
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Καλώς ήρθες στην παρέα.
Με το καλό να σε γνωρίσουμε κι από κοντά Λεωνίδα κι εκτός από χιλιόμετρα να γράψουμε και "καφεϊνες"
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-08-2011, 23:32
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας!

Σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας την διαδυκτιακή αλλά και την πραγματική κάθε Τετάρτη που πίνουμε τα καφεδάκια μας.
Μείνε συντονισμένος Λεονί όπου να΄ναι βγαίνει το πρόγραμμα.
Να έχεις πάντα πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό που έστειλε ειρωνική επιστο antonis1150GSA Μου τη δίνει που ..... 12 18-05-2011 10:06
Πωλειται κλειδαρια ABUS granit x-plus steel o flex nikleve Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 13-05-2011 15:53
Εντοπίστηκαν «πειραγμένες» αντλίες σε βενζινάδικο της Πειραιώς MARK Επικαιρότητα 6 09-05-2011 22:14
Μα.... τόση ζήλεια πια...?!? Τι τα θέλεις και τα σκαλίζεις...?!? CPretenteriS Χιούμορ 19 28-01-2011 21:13
Το Facebook ιδρύει ειδικό σώμα για την ασφάλεια των χρηστών ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 15-12-2009 18:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!