GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 30-10-2013, 17:17
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Τελη Κυκλοφοριας!

Το δικαίωμα που αποκτάς με την πληρωμή των τελών είναι να χρησιμοποιείς τις δημόσιες υποδομές με μηχανοκίνητο όχημα. Τώρα για ποιες υποδομές ακριβώς μιλάμε, είναι μια πολύ θλιβερή ιστορία.
Ούτε εγώ γνώριζα ότι πρέπει να τα κρατάμε και το πλήρωσα ακριβά (2πλάσια τιμή με προσαύξηση ποινής). Και το τραγικό είναι ότι οφείλεται σε λάθος της εφορίας χίλια τα εκατό.
Έχω 4 μηχανάκια από 200 έως 1000cc και επιλέγω μόνο για 3 χρονιές να μην πληρώνω το φθηνότερο??? Αν ήταν δεν θα πλήρωνα τα μεγάλα!
Με την ευκαιρία να πω ότι όλο το διάστημα που πηγαινοερχόμουν στην εφορία για το συγκεκριμένο θέμα, διαπίστωσα ότι ήμασταν πολλοί...και όλοι είχαμε πληρώσει μέσω Εθνικής.
Δεν πετάμε λοιπόν τίποτα...
Ελπίζω τώρα με τα ηλεκτρονικά να αποκτήσουν τα πράγματα την ζητούμενη διαφάνεια και να μην φτάνει να γίνεται η αδυναμία του κράτους κλεψιά για τον πολίτη!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 07-11-2013, 21:01
pouspa Ο/Η pouspa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Suzuki Vstrom
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Απάντηση: Τελη Κυκλοφοριας!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπωσδήποτε πληρωμή των τελών κυκλοφορίας και κρατάμε τα δικαιολογητικά εξόφλησης για 12 χρόνια (σύμφωνα με τα λεγόμενα της εφορίας). Είμαι προσφάτως παθών (εν έτει 2013) για ένα μηχανάκι που έχω στην κατοχή μου από το 2000 και μου βάλανε πρόστιμο γιατί λέει δεν πλήρωσα το 2004, 2005 και 2006. Μεγάλη περιπέτεια και τελικά την έφαγα στο κεφάλι αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο. Και να φανταστείτε ότι είχα το αποδεικτικό κατάθεσης στην τράπεζα του 2005 αλλά δεν το δέχτηκαν γιατί δεν είχα το λευκό απόκομμα που έστελνε το υπουργείο.
Άλλωστε τώρα με την ψηφιακή κατάσταση είναι πολύ πιο εύκολη οποιαδήποτε διασταύρωση και για αυτό τον λόγο πιθανώς να έχουν περιοριστεί οι αστυνομικοί έλεγχοι. Κι εμένα με σταμάτησαν αλλά δεν μου τα ζήτησαν...

Πως γινεται να μην πληρωσες 3 χρονιες και να πηρες τις επομενες κανονικα?
Ειναι πρακτικα δυνατον κατι τετοιο? Αμα δεν πληρωσω δλδ φετος, παω του χρονου και περνω τα τελη κυριος? Δεν χτυπαει καπου αυτο? Σε αριθμο κυκλοφοριας, αφμ, καπου...? Με το φτωχο μου μυαλο φανταζομαι πως καπου θα φαινεται. Πως σου ζητανε να πληρωσεις παλι? Με ποια λογικη?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 08-11-2013, 11:12
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Τελη Κυκλοφοριας!

Εύλογες οι απορίες σου. Από την εφορία μου είπαν ότι εκείνη την εποχή δεν κάνανε διασταυρώσεις και τις κάνουνε τώρα.

Σε εμένα διαπιστώθηκε το πρόβλημα όταν πήγα να καταθέσω τις πινακίδες.

Δεν μου ζητάνε να πληρώσω...πλήρωσα κιόλας!

Ένα μήνα έφαγα μέσα στις εφορίες και τα μόνα που κατάφερα ήταν να γλιτώσω τις έντοκες προσαυξήσεις και να διορθώσω τα πρόστιμα γιατί με το έτσι θέλω βάλανε το μηχανάκι στην κατηγορία των 300cc, ενώ είναι 250cc και πληρώνει την χαμηλότερη κατηγορία. Τελικά πλήρωσα ξανά το διπλάσιο του κόστους των τελών γιατί χρειαζόμουν άμεσα φορολογική ενημερότητα και δεν την έδιναν.

Μια τρέλα ήταν η όλη κατάσταση. Να σε πνίγει το δίκιο και να μην μπορείς να κάνεις κάτι. Να σε βλέπει το κράτος σαν apriori απατεώνα.
Από την άλλη λες πάλι καλά που αφορούσε το 250άρι και όχι κανένα από τα 1000άρια που έχω...Το μόνο που ελπίζω είναι να τελείωσα!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 08-11-2013, 19:56
pouspa Ο/Η pouspa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Suzuki Vstrom
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Απάντηση: Τελη Κυκλοφοριας!

Ευχομαι να τελειωσες φιλε μου. Τρομαζω βεβαια γιατι ειναι τοσο μπαχαλο αυτο το κρατος που δεν ξερεις πότε θα χτυπησει την πορτα σου αυτη η παρανοια..
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!