GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 12-12-2010, 11:16
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν εγώ βάλω 10 μαγνητικούς φάρους λευκού χρώματος στην οροφή του αυτοκίνητου μου και 10 παλμικούς προβολείς (στρομπο) περιμετρικά (μάσκα ,φτερα,5η πόρτα …) << για να με βλέπουν>> είμαι νόμιμος γιατί όλα είναι λευκά ??? Μήπως από το άγχος μου, μη δεν με δουν, πρέπει βάλω έναν αντιαεροπορικό προβολέα καλύτερα ???
θα τρελαθούμε εντελώς σε αυτή τη χώρα ,δεν παίζεται η κατάσταση….
Όχι μην τρελαθείς..δεν χρειάζεται..
Εγώ πάντως, αν αισθανόμουν συνεχώς εκτεθημένος θα έβαζα τα διπλά
από αυτά που αναφέρεις παραπάνω..ο καθ' ένας όπως το βλέπει!!!

Όπως λέει και ο μάνος..
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να με γραψουνε ,παρα να παω στα ραδικια
Στο κάτω κάτω υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να σε βάλουν από "κάτω"
παρά να σε γράψουν..
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 12-12-2010, 13:06
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Τα σχετικά άρθρα είναι 74 παρ. 4 και 6 και 80 παρ 1 . Για τα φώτα εκτάκτου ανάγκης (alarm) άρθρο 2 και 71 .

Τα φώτα ομίχλης και η χρήση του δεν έχουν καμία σχέση.

Εάν φτιάχνουμε ότι θέλουμε με την λογική << ο καθένας όπως το βλέπει , καλύτερα να με γράψουν … >> ... Ο. Κ. ,αλλά άλλο αυτό και άλλο ότι είναι νόμιμο.

Δυστυχώς εάν κάποιος κοιμάται ΄η έχασε την έξοδο και έκοψε απότομα ΄η είδε ξαφνικά τα goody s ΄η απλά βαρέθηκε να περιμένει στην ακινητοποιημένη εθνική (λόγο καραμπόλας 14 οχημάτων) και μπαίνει στη Λ.Ε.Α. … ΔΕΝ παίρνει χαμπάρι ούτε περιπολικό με φουλ φάρους και σειρήνες . Τα ανωτέρω είναι ελάχιστα περιστατικά, ιδίως στην τελευταία περίπτωση βγήκε ακριβώς μπροστά μου και έριξα το αμάξι της δουλειάς στο χαντάκι για να μην πέσω πάνω στο γελάδι.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 12-12-2010, 19:00
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα φώτα ομίχλης και η χρήση του δεν έχουν καμία σχέση.
Μην είσαι απόλυτος! Πολλά απαγορεύονται αλλά οι ίδιες οι εταιρίες γράφουν στα παλιά τους παπούτσια τους νόμους!! Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται γιατί έχουν οι μηχανές προβολεις ομίχλης και τους χρησιμοποιούν μέσα στην πόλη και στις εθνικές οδούς ανεξαρτήτου συνθηκών!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Άρθρο 69
Φώτα ομίχλης.
1. Τα αυτοκίνητα οχήματα, εκτός από τις δίτροχες μοτοσυκλέτες με ή χωρίς κάνιστρο, μπορούν να φέρουν μπροστά δύο φώτα ομίχλης αντιθαμβωτικά, λευκού ή ειδικής επιλογής κίτρινου χρώματος, τα οποία να είναι τοποθετημένα κατά τρόπο ώστε:
α) Κανένα σημείο της φωτιστικής τους επιφάνειας να βρίσκεται ψηλότερα από το ανώτατο σημείο της φωτιστικής επιφάνειας των φώτων διασταύρωσης και
β) Το εξωτερικό σημείο της φωτιστικής τους επιφάνειας, να μην απέχει περισσότερο από 0,40 μ. από το ακρότατο της αυτής πλευράς εξωτερικό όριο του οχήματος.


Άρθρο 36
Κανόνες χρήσης των φώτων οχημάτων.
1. Κατά την διάρκεια της νύκτας ο οδηγός υποχρεούται να έχει τα φώτα του οχήματός του αναμμένα και να τα χρησιμοποιεί όπως πιο κάτω:
...
...
...
2. Αν υπάρχουν φώτα ομίχλης, σύμφωνα με αυτά που ορίζονται στο άρθρο 69 του παρόντος Κώδικα, πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση ομίχλης, χιονόπτωσης, ή καταρρακτώδους βροχής, μόνα τους ή μαζί με τα φώτα διασταύρωσης. Τα φώτα αυτά επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται σε στενούς ελικοειδείς οδούς και αν δεν συντρέχουν οι πιο πάνω προϋποθέσεις.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πάντως με το άρθρο 80.1 όντως απαγορεύονται φώτα τύπου strobe. Οπότε θα κουβαλάμε μαζί μόνο το άρθρο 44 που μας συμφέρει.....

Last edited by ThanDim; 12-12-2010 at 19:08.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 12-12-2010, 19:31
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων


ιδίως στην τελευταία περίπτωση βγήκε ακριβώς μπροστά μου και έριξα το αμάξι της δουλειάς στο χαντάκι για να μην πέσω πάνω στο γελάδι.

Με την μηχανη σου εισαι παθων,ή να ειχαμε να λεγαμε.....?
Περυσι στην γεφυρα της τογιοτα στην Ελευσινα στα 5 μετρα αποφασισε ο Γαλλος πιτσιρικας με τα 2πιπινια να αλλαξει λωριδα κανωντας σαντουιτς το ποδι της γυναικας μου και σπαζωντας τον πισω μασπιε μου.
Δεν προλαβα ουτε αμαν να πω,ουτε φυσικα ακουσε την αστεια κορνουλα που φοραει το Βαρα.
Συνοψιζωντας....ναυτιλο και φωτα φουλ,ειδαλως κατω απο τις ροδες του καθε αφηρημενου.
Και δεν καταλαβαινω γιατι κανουμε την τριχα,τριχια.
Αν θες να πας με τον νομο,καλως να πας και ασε εμενα να προσεχω το τομαρι μου με οποιο τροπο.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 12-12-2010, 20:16
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός . Ξαναγράφω ,ο καθένας μπορεί να βάλει και να χρησιμοποιεί ότι θέλει .
Αυτό που δεν μπορεί, είναι να υποστηρίζει ότι είναι νόμιμο.

Οι προβολείς ομίχλης είναι άσχετοι με το θέμα γιατί η τοποθέτηση είναι νόμιμη και εξετάζουμε την νομιμότητα της εκάστου χρήσης . Τα στρόμβο εκ κατασκευής παραβιάζουν το νόμο και είναι παράνομα. Εάν θες τα βάζεις αλλά πιθανώς να αντιμετωπίσεις σοβαρό πρόβλημα και όχι μια κλήση 80 εύρο που έχει η λανθασμένη χρήση των προβολέων ομίχλης.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 12-12-2010, 20:35
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναγράφω ,ο καθένας μπορεί να βάλει και να χρησιμοποιεί ότι θέλει .
Αυτό που δεν μπορεί, είναι να υποστηρίζει ότι είναι νόμιμο.

.
Σωστος.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 12-12-2010, 22:32
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Κατεβάστε από Υ.Μ.Ε. τον Κ.Ο.Κ. 2009 που ισχύει και μελετήστε τον .
www.yme.gr
Δεν υπάρχει η εξαίρεση που έχει βάλει με κόκκινα γράμματα ο Than Dim …αντιθέτως ,
βλέπε το άρθρο 74 παρ. 3 και 4 .
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 12-12-2010, 22:36
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προβολείς ομίχλης είναι άσχετοι με το θέμα γιατί η τοποθέτηση είναι νόμιμη και εξετάζουμε την νομιμότητα της εκάστου χρήσης .
Σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο είναι παράνομη η τοποθέτηση τους στις μοτοσυκλέτες!! Άλλο αν η BMW και άλλες εταιρίες τους έχουν στον στάνταρ εξοπλισμό. Ίσως σε άλλες χώρες να είναι νόμιμα και να μην ασχολήθηκαν με την "ιδιαιτερότητα" της χώρας μας! Η ορθότητα έχει να κάνει με τα τετράτροχα λοιπόν!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Άρθρο 69
Φώτα ομίχλης.
1. Τα αυτοκίνητα οχήματα, εκτός από τις δίτροχες μοτοσυκλέτες με ή χωρίς κάνιστρο, μπορούν να φέρουν μπροστά δύο φώτα ομίχλης αντιθαμβωτικά, λευκού ή ειδικής επιλογής κίτρινου χρώματος, τα οποία να είναι τοποθετημένα κατά τρόπο ώστε:
α) Κανένα σημείο της φωτιστικής τους επιφάνειας να βρίσκεται ψηλότερα από το ανώτατο σημείο της φωτιστικής επιφάνειας των φώτων διασταύρωσης και
β) Το εξωτερικό σημείο της φωτιστικής τους επιφάνειας, να μην απέχει περισσότερο από 0,40 μ. από το ακρότατο της αυτής πλευράς εξωτερικό όριο του οχήματος.

Να σημειώσω πάντως πως έχω ήδη strobe στη μηχανή και είμαι στην διαδικασία να βάλω και προβολάκια.... Δυνατότερη κόρνα, με το νέο έτος!! Απλά, για να μη μένει η εντύπωση πως το παίζω νομιμόφρων και "σοκαριστείτε" όταν με δείτε....
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 12-12-2010, 22:45
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Φίλε διάβασε καλύτερα και θα δεις ότι δεν απαγορεύονται.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 12-12-2010, 23:08
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε διάβασε καλύτερα και θα δεις ότι δεν απαγορεύονται.
Συγνώμη, απάντησα πριν δω το Link που έστειλες.

Όντως δεν το διευκρινίζει πλέον. Εγώ παρέθετα έναν ΚΟΚ που είχα αποθηκευμένο - και όπως φαίνεται έχει πλέον αναθεωρηθεί!

Οπότε συμφωνούμε πως τα strobe είναι παράνομα, τα προβολάκια είναι νόμιμα - αν χρησιμοποιούνται υπο συγκεκριμένες συνθήκες - και πως παρόλα αυτά ο καθένας είναι ελεύθερος να βάλει και να χρησιμοποιεί ότι και όπως θέλει....!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
στρομπο, light, strobe, strobo


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μου την δινει που δεν τον εχω στα χερια μου... γιαγια αρκουδα Μου τη δίνει που ..... 27 27-11-2010 11:06
την πηρα την νεα κυρια μου!!!! thirio Γενικά - Αναβάτης 46 13-02-2010 18:54
Free Video με High Lights από Μαλαισία .. frits Αγώνες 4 31-10-2009 12:59
Δεν θα ξαναπαραπονεθώ για την δουλειά μου EOD-K9 Χιούμορ 13 12-10-2009 17:26
Xenon lights on GSs vpentza Τεχνικά θέματα διάφορα 10 03-09-2009 15:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!