GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 05-04-2013, 17:39
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: ανανεωση επαγγ. διπλ οδηγ (προς γνωση...))

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δίπλωμα Ε' κατηγορίας

κ κάθε 5 χρόνια το ανανεώνω, όπως όλοι όσοι έχουν επαγγελματικό ...

Πέρυσι λοιπόν, αγοράζω απ' την τράπεζα τα 2 παραπάνω παράβολα ...

Για διάφορους λόγους - που δεν είναι της παρούσης - καθυστέρησα 8 μήνες να πάω στους γιατρούς ...

Όταν το αποφάσισα, πάω στον πρώτο κ μου λέει ...

Συγνώμη, αλλά τα παράβολα έχουν λήξει ...

Πρέπει να τα επιστρέψεις στην τράπεζα, για να σου εκδώσουν νέα ...

Πάω στην τράπεζα κ τί μου λένε ???

Τα παράβολα δεν επιστρέφονται ... ούτε ανανεώνονται ...

Μαααα ... λέω ...

Είναι δικά σας κ όπως βλέπετε δεν έχουν εξαργυρωθεί ...

Είναι κάτι σαν γραμμάτιο κ δεν έχει χρησιμοποιηθεί ...

Όσο κ να επέμενα ... τζίφος ...

Τελικά, με τίποτα δεν πείσθηκαν να τα αλλάξουν ...


Το γράφω εδώ, για να ξέρουν οι υπόλοιποι ότι, τα παράβολα έχουν ισχύ 6 μηνών ...





.
για ακυρωση των παραβολων των γιατρων, ουτε συζητηση, καθως εγω περασα και απο γιατρους...

αλλα σημερα πηγα στην εφορια Νικαιας για να παρω πισω τα χρηματα απο το παραβολο του δημοσιου 15 ευρ (αγνωστο γιατι ειχε 18...),που ειχε σφραγιδα απο το υπουργειο, οτι δεν χρησιμοποιηθηκε,

στο ταμειο μου ειπαν να παω στην υπηρεσια επιστροφης εσοδων,

οταν πηγα εκει, ο υπαλληλος το ειδε πανικοβλητος, με ρωτησε σε πια εφορια ανηκω, του ειπα οτι απο εκει το αγορασα, μου ειπε οτι πρεπει να κανω αιτηση και να παω στο πρωτοκολο και μετα...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-04-2013, 18:00
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ανανεωση επαγγ. διπλ οδηγ (προς γνωση...))

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω διπλωμα επαγγ Β... αυτο που παλια οδηγουσες ταξι, το εβγαλα οταν ημουν νεος, μηπως και χρειαστει... καθε 5 χρονια το ανανεωνα, παλια το εκανα σε σχολη οδηγησης, αλλα τελευταια το εκανα μεσω ΚΕΠ,

πριν 1 μηνα πηγα στο ΚΕΠ και τους ρωτησα τι χρειαζεται, μου εδωσαν ενα εντυπο που ελεγε
45 ευρ παραβολο παθολογου
45 ευρ παραβολο οφθαλμιατρου
18 ευρ παραβολο εφοριας
30 ευρ παραβολο νεου διπλωματος...
3 φωτο για διβατηριο, για σκανερ

τα κατεθεσα στο ΚΕΠ σχδον 2 μηνες πριν ληξει το διπλωμα
και σημερα με ειδοποιησαν να περασω απο το ΚΕΠ,
πηγα ολο χαρα, αλλα με αυτην εμεινα...
μου ειπαν οτι δεν χρειαζονταν τα παραβολα 45+45+18...
και τους γυρισαν τα χαρτια πισω απο το υπουργειο...(δεν το εβγαλαν τουλαχιστον...)
εκαναν νεα αιτηση χωρις παραβολα για το υπουργειο ...
και οταν διαμαρτυρηθηκα μου ειπαν οτι δεν τους ειχε ερθει η εγκυκλιος(και ουτε τωρα εχει ερθει) που εχει βγει απο τον Ιανουαριο...
εντω μεταξυ το διπλωμα μου ληγει 24 Απριλιου και μεχρι να ερθει το νεο θα οδηγω παρανομα...
ενω παλαιοτερα εβγαζαν φωτοτυπια του παλιου διπλωματος με ενα συνοδευτικο οτι το εχεις παραδωσει για ανανεωση και οδηγουσες..

εκεινη την ωρα τους ηρθε εγκυκλιος πο ελεγε να μη ξαναπαραλαβουν τιποτα σχετικο με ΙΚΑ...

συζητωντας μου ειπαν οτι εχουν απαγορευθει και οι μεταβιβασεις οχηματων μεσω ΚΕΠ και μονο γνησια υπογραφης φτιαχνουν και πιστοποιητικα δημων...

απο οτι καταλαβα, τα διπλωματα επαγγ Β , δεν υπαρχουν πια
και τα ταξι οδηγουνται απο ερασιτεχνικα...
τσαμπα μας τα "επαιρναν" τοσα χρονια και τωρα τους αναγκαζουν να ακολουθησουν τις αλλες χωρες
Οι νέες κατοιγορίες περιγράφονται στο άρθρο 3 και η αντιστοιχία με τις παλαιές στο άρθρο 18, του ΠΔ 51/2012)

εγω βεβαια οδηγω μονο ΙΧ μικρο
αυτα τα γραφω για ενημερωση και αν ξερουν κατι οι συνφορουμητες αστυνομικοι να μας διαφωτησουν, παρακαλω...

θα με γραψουν αν οδηγω με το ληγμενο διπλωμα και το χαρτι ανανενωσης του ΚΕΠ σαν ερασιτεχνης οδηγος ?...ΟΧΙ
μπορω να νοικιασω αυτοκινητο με το ληγμενο (...)?
ισχυουν αυτα περι καταργησης διπλωματων επαγγ Β ?... ΝΑΙ
Τα διπλώματα πλέον ΔΕΝ λήγουν συνολικά, αλλά μόνο οι επι μέρους κατοιγορίες(αρθρο 4_παρ.2).
Ισχύουν δηλαδή ως <<ερασιτεχνικά>> (π.χ. κατ. Α ή Β) και εφόσον ο οδηγός δεν οδηγεί όχημα που να χρειάζεται επαγγελματική άδεια και η ηλικία του είναι κάτω των 65 χρονών, δεν υπάρχει πρόστιμο για ληγμένη άδεια οδηγήσεως (200 ευρώ).


Εάν ο οδηγός θέλει να κρατήσει τις επαγγελματικές κατηγορίες η διαδικασία ανανέωσης είναι όπως γνωρίζει, εάν όχι πρέπει απλά να γίνει αλλαγή του διπλώματος σε ερασιτεχνικό (δηλαδή νέα τύπωση χωρίς τις επαγγελματικές κατοιγορίες) στο υπουργείο συγκοινωνιών.

Άνοιξε το pdf του Π.Δ. 51/2012.
YME.gr

Λοιπές πληροφορίες...
������ �������� ����������� & ������������ - ��������� �������� - drivingschool.gr
ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ | Πρότυπες Σχολές Οδηγών ΖΩΓΡΑΦΟΣ, Zografos | Οι αλλαγές στα διπλώματα οδήγησης
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!