GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-05-2013, 10:29
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Παιδιά στη μηχανή

Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες απευθύνων οδηγών να μεταφέρουν τα παιδιά τους με την μηχανή χωρίς καμία προστασία η σε θέση εντελώς λανθασμένη (συνήθως μπροστά απο τον οδηγό) προσωπικά εκνευριζομαι και δε ειναι λίγες η φορές που έχω διαπληκτιστη με οδηγούς για αυτο τον λόγο.η αντίδραση ίδια για λίγα μέτρα το έκανα η δε έχω αμάξι για την μεταφορά,άραγε η αξία μιας ζωής ειναι μικρότερη απο την ταρίφα ενός ταξί η απλα η ελληναρες ειναι καλύτεροι οδηγοί απο τους δάσους ευρωπαίους που χρησιμοποιούν κατάλληλα μέγεθος κράνους η ακόμα και στολές για τα παιδιά τους.θαθελα να ζητήσω να υπάρξει κάποια πρωτοβουλία απο το φόρουμ για το φαινομενο(ο επιτόπου ξυλοδαρμός των παραβατών οδηγών θεωρηται ακραίο μετρό?)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-05-2013, 11:12
apapadopoulos Ο/Η apapadopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μoto: YAMAHA FAZER fz6 600 - SYM GTS 250i evo
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

το θεμα στο οποιο αναφερεσαι δεν εχει τελειωμο και λυση!εξαλλου ειναι η μονη παραβαση(τουλαχιστον στα Τρικαλα)που δεν υπαρχει προστιμο!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-05-2013, 11:22
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθημερινά...............(ο επιτόπου ξυλοδαρμός των παραβατών οδηγών θεωρηται ακραίο μετρό?)
Όχι δεν είναι ακραίο, είναι μέσα στο πνεύμα του νόμου.

Φίλε μου όσο κι αν σε ενοχλεί (κι εμένα μ' ενοχλεί) θα σε ρωτήσω "ποιος είσαι εσύ ή καλύτερα ποιοι είμαστε εμείς που θα βάλουμε μυαλό στον κόσμο και με ποια αρμοδιότητα??

Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο και όργανα υπεύθυνα να το εφαρμόσουν. Σταματήστε ν' ασχολείστε με τις Μ@λ@κίες που βλέπετε στους δρόμους κι επιδιώξτε να μεταφέρετε απόψεις και γεγονότα στον στενό οικογενειακό σας κύκλο. Έχετε περισσότερες πιθανότητες να συνετίσετε κάποιον με κουβέντα παρά αν του την "πείτε" στη μέση του δρόμου.

Γνώμη μου που την εφαρμόζω κιόλας όταν μαζευόμαστε οι οικείοι κι έχω δει αποτελέσματα. Αν οι μεγάλοι της παρέας δεν σας ακούνε, σας χλευάζουν διακωμωδώντας την κουβέντα, μιλήστε στα παιδιά. Κάντε τους δώρο το παλιό κράνος του παιδιού σας και μάθετέ τα να το φοράνε πάντα.

Έτσι κατάφερα πολύ στενό μου συγγενή που κατά τ' άλλα τον εκτιμώ και τον αγαπώ πολύ, που λόγω επαγγέλματος δεν φορούσε ούτε στη δικιά του κουρούπα αλλά ούτε και στου πιτσιρικά του, ποτέ κράνος (είναι αστυνομικός βλέπετε) να φοράει και αυτός αλλά και ο πιτσιρικάς, πριν ακόμη ανέβουν πάνω στη μηχανή.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 07-05-2013, 11:42
GregoryGS Ο/Η GregoryGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R 1200GS ADV
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες απευθύνων οδηγών να μεταφέρουν τα παιδιά τους με την μηχανή χωρίς καμία προστασία η σε θέση εντελώς λανθασμένη (συνήθως μπροστά απο τον οδηγό) προσωπικά εκνευριζομαι και δε ειναι λίγες η φορές που έχω διαπληκτιστη με οδηγούς για αυτο τον λόγο.η αντίδραση ίδια για λίγα μέτρα το έκανα η δε έχω αμάξι για την μεταφορά,άραγε η αξία μιας ζωής ειναι μικρότερη απο την ταρίφα ενός ταξί η απλα η ελληναρες ειναι καλύτεροι οδηγοί απο τους δάσους ευρωπαίους που χρησιμοποιούν κατάλληλα μέγεθος κράνους η ακόμα και στολές για τα παιδιά τους.θαθελα να ζητήσω να υπάρξει κάποια πρωτοβουλία απο το φόρουμ για το φαινομενο(ο επιτόπου ξυλοδαρμός των παραβατών οδηγών θεωρηται ακραίο μετρό?)
Φίλε μου να μην εκνευρίζεται όπως προσπαθώ να μην εκνευρίζομε και εγώ… Όπως καταλαβαίνεις κάθε άνθρωπος αποτιμά διαφορετικά την ανθρώπινη ζωή ακόμα και αν είναι του ίδιου του του παιδιού… Η έλλειψη παιδείας και η αδιαφορία στους ελληνικούς δρόμους δεν έχουν όρια… (πραγματικά δεν έχουν) Ακόμα βλέπεις στις μέρες μας τα παιδία όρθια ανάμεσα στα καθίσματα οδηγού – συνοδηγού, στην αγκαλιά της μαμάς και γιατί όχι, μέρα μεσημέρι μωρό στην αγκαλιά του μπαμπά που οδηγάει το αυτοκίνητο σε κεντρικότατο δρόμο (το είδα μέσα στο Πάσχα…) και φυσικά το κλασικό μπαμπάς με κουβά για κράνος (με το λουράκι να κρέμεται) και τα παιδάκια ένα μπροστά και ένα πίσω στο μηχανάκι.
Δεν έχουν τέλος αυτά που μπορούμε να πούμε… αρκεί να κοιτάξει κάποιος γύρο του σταθμευμένος σε φανάρι για να δει πόσοι οδηγοί είναι απασχολημένοι με τα κινητά τους και θα καταλάβει πόσο μα πόσο στον κόσμο του είναι ο καθένας που μοιράζεται τον δρόμο μαζί μας…
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-05-2013, 13:25
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είναι ακραίο, είναι μέσα στο πνεύμα του νόμου.

Φίλε μου όσο κι αν σε ενοχλεί (κι εμένα μ' ενοχλεί) θα σε ρωτήσω "ποιος είσαι εσύ ή καλύτερα ποιοι είμαστε εμείς που θα βάλουμε μυαλό στον κόσμο και με ποια αρμοδιότητα??

Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο και όργανα υπεύθυνα να το εφαρμόσουν. Σταματήστε ν' ασχολείστε με τις Μ@λ@κίες που βλέπετε στους δρόμους κι επιδιώξτε να μεταφέρετε απόψεις και γεγονότα στον στενό οικογενειακό σας κύκλο. Έχετε περισσότερες πιθανότητες να συνετίσετε κάποιον με κουβέντα παρά αν του την "πείτε" στη μέση του δρόμου.

Γνώμη μου που την εφαρμόζω κιόλας όταν μαζευόμαστε οι οικείοι κι έχω δει αποτελέσματα. Αν οι μεγάλοι της παρέας δεν σας ακούνε, σας χλευάζουν διακωμωδώντας την κουβέντα, μιλήστε στα παιδιά. Κάντε τους δώρο το παλιό κράνος του παιδιού σας και μάθετέ τα να το φοράνε πάντα.

Έτσι κατάφερα πολύ στενό μου συγγενή που κατά τ' άλλα τον εκτιμώ και τον αγαπώ πολύ, που λόγω επαγγέλματος δεν φορούσε ούτε στη δικιά του κουρούπα αλλά ούτε και στου πιτσιρικά του, ποτέ κράνος (είναι αστυνομικός βλέπετε) να φοράει και αυτός αλλά και ο πιτσιρικάς, πριν ακόμη ανέβουν πάνω στη μηχανή.
Η προσωπική μας αγανάκτηση σε συνδυασμό με τη δύναμη μέσω του φόρουμ πιστεύω ότι μπορεί να κάνει κάτι θετικό ίσως πιο δυνατό απο μεμονωμένα ο καθένας μόνος του ίσως μια συνάντηση με υπεύθυνους της τροχαίας και γιατί όχι παρότρυνση για αυστηρότερα πρόστιμα εκεί που πραγματικά χρειάζονται
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-05-2013, 15:13
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Οσες φορές έχω κάνει παρατήρηση για οτιδήποτε στραβό βλέπω, συνήθως με βρίζουν ή στην καλύτερη μου λένε να κοιτάζω τη δουλειά μου. Κι ίσως να έχουν δίκιο τελικά.
Ειδικά το θέμα "παιδί στη μηχανή" είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο. Δεν το συζητάμε ότι είναι τουλάχιστον ανήθικο να το ανεβάζεις χωρίς κράνος! Νομίζω ότι υπάρχει μία πρόβλεψη πως δεν επιτρέπεται παιδί να ανεβεί στη μηχανή αν δεν ακουμπούν τα πόδια του στους μαρσπιέδες του επιβάτη, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.


Θα συμφωνήσω με τον ΑΚΗ21 ότι ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι με τη δύναμη του φόρουμ, αλλά κάποια καμπάνια κοστίζει σίγουρα χρήματα, από την άλλη θα συμφωνήσω και το vaska ότι μπορούμε καθένας από μας στον κύκλο μας και σε όσους μπορούμε να μιλήσουμε να εφιστούμε την προσοχή σε κάποια θέματα γενικά. Χθες πχ είπα στο παληκάρι που μου έφερε σουβλάκια γιατί δε φοράει κράνος; Μου είπε ότι του το έχω ξαναπεί και μάλιστα έχει πέσει 2 φορές και τα κράνη του τον γλύτωσαν. Κι όμως ρε παιδιά, κινείται χωρίς κράνος για να βγάλει το μεροκάματο.

Το πιό ακραίο, για μένα, που έχω δει είναι οικογένεια τετραμελή πάνω σε μηχανή στα διόδια της Αττικής Οδούς χωρίς κράνη και με παντόφλες. Τι να πεις σε έναν τέτοιο τύπο;!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 07-05-2013, 18:08
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Να ήταν μόνο αυτό.. καλά θα ήταν..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 07-05-2013, 19:45
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Γνωστη μου πριν απο πολλα χρονια ειχε ατυχημα με την μηχανη της.Μπροστα ειχε το ενα και πισω το αλλο.Το παιδι απο τοτε εχει πολλα προβληματα το κεφαλι του ειχε .......και δεν μπορει να εξυπηρετητε μονο του.
Δεν εφτεγε η ιδια αλλα το αποτελεσμα μετραει...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 07-05-2013, 20:02
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Δεν εφτεγε η ιδια αλλα το αποτελεσμα μετραει...
Αχ αυτό το αποτέλεσμα...ζούμε τις συνέπειες για μια ζωή και μετανιώνουμε κάθε μέρα για το "αν είχα κάνει το σωστό".
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-05-2013, 13:32
alexat Ο/Η alexat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Melissia
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδιά στη μηχανή

Διαφωνώ με τη λογική του "κοίτα τη δουλειά σου", όσο κι αν είμαι και εγώ σκλάβος της και η σκλαβιά αυτή δε με αφήνει να εκφραστώ όπως θα ήθελα.
Η κοινωνική κατακραυγή είναι ένα εργαλείο διαμόρφωσης συνείδησης. Βλέπω και εγώ κάθε μέρα ακραίες συμπεριφορές στη μηχανή. Αντικειμενικά ακραίες, όπως όλη την οικογένεια πάνω σε μηχανάκι, 4 άτομα, συνήθως τα παιδιά μωρά. Το "χωρίς κράνος" είναι το λιγότερο. Αισθάνομαι συνυπεύθυνος αν γίνει κάτι, που θα γίνει κάποτε, ίσως όχι μπροστά μου. από την άλλη, δειλιάζω μπροστα στο "ποιός είσαι εσύ ρε" που σίγουρα θα ακούσω και το οποίο με έχει γαλουχήσει μεν, αλλά με τι(?) δε. Με κοινωνική αδιαφορία στην τελική. Όχι, μακάρι να μπορέσω να το ξεπεράσω και να βρω κάποτε το θάρρος να δώσω το στίγμα μου σε αυτούς τους γονείς, που η άγνοια από τη μία και η ανοχή μας από την άλλη τους ενθαρρύνουν να σνεχίζουν επικίνδυνες συμπεριφορές.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!