GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-07-2013, 12:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από προδρομος Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι 11 πολυεθνικές που ζήτησαν τον κατώτατο μισθό των 250-300 Ευρώ για τους νέους από τον υπουργό Ανάπτυξης προκειμένου να κάνουν επενδύσεις!!!
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΗΜΑ αυτες ειναι οι 11 πολυεθνικες που ζητησαν μισθο 250-300 ευρω

για τους νεους ανεργους για να επενδυσουν:

1.Μηνάς Ζωούλλης, διευθύνων σύμβουλος της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας.
2.Γιώργος Σπηλιόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Barilla Hellas.
3.Γρηγόρης Αντωνιάδης, αντιπρόεδρος της Unilever Hellas.
4.Ανδρέας Καλατζόπουλος, γενικός διευθυντής της Philip Morris.
5.Κωνσταντίνος Φαλτσέτας, επικεφαλής της Henkel Hellas.
6.Κωνσταντίνος Μαγγιώρος, διευθύνων σύμβουλος της Friesland Campina -NOYNOY.
7.Ελ. Χαλουλάκος, διευθύνων σύμβουλος της Kraft Hellas.
8.Δημήτριος Πισιμίσης, διευθύνων σύμβουλος της Bic Violex.
9.Raymond Franke, επικεφαλής της Nestle.
10. Κατερίνα Αρβανιτάκη, υπεύθυνη πωλήσεων της SCA Hygiene Products.
11.Εμμανουήλ Παπαδάκης, διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας οικοδομικων υλικων Ytong-Thrakon

Δύο μερούλες αν δεν πάρει κανένας Ελληνας προϊόντα από τις
παραπάνω δουλεμπορικές σπείρες, θα το σκεφτούν πολύ
προτού κάνουν άλλη τέτοια πρόταση.

Αγαπητε Προδρομε, ειπα να μην απαντησω διοτι απο την αρχη φαινοταν το ''κατευθυνομενο'' του ποστ αλλα τωρα δεν μπορω να κανω διαφορετικα.
Καταλαβαινω οτι μαλλον στο εστειλαν κι εσυ το δημοσιευεσες εδω αλλα βρε παιδι μου μια ερευνα για το γνησιο του θεματος δεν θα εβλαπτε κανεναν.
Ετσι λοιπον αν το εψαχνες θα εβλεπες οτι ειναι αρθρο του Βηματος της 3/3/2013 (περσινα ξυνα σταφυλια δλδ) οπου πουθενα δεν ειπωθηκε κατι τετοιο απο τις 11 εταιρειες αλλα ουτε και το ''Βημα'' εγραψε κατι τετοιο. Ο blocker ¨η αυτος που σου εστειλε το μηνυμα που ποσταρες πηρε τις δυο πρωτες παραγραφους του δημοσιευματος οι οποιες αναφεροντουσαν στις προτασεις της τροικας επι ενος πιθανου σεναριου περαιτερω μειωσης κατωτατου μισθου και τις εβαλε στο στομα των αντιπροσωπων αυτων των 11 εταιρειων......Μεγα λαθος και ψευδες.
Το δυστυχημα ειναι οτι απαντουν πιο κατω συναδελφοι που αποδεχονται το γραπτο σου χωρις κι αυτοι να ψαξουν.......πραγμα που δειχνει ποσο ερμαια των διαφορων επιτηδειων -οχι εσενα - ειναι οι ελληνες.....αρκει να μιλανε εναντιον της καθε Κυβερνησης και αυτο ειναι αρκετο για να πεισθουν περι της αληθειας των λεγομενων τους.......
ειναι για να γελαει κανεις...¨η βεβαια να κλαιει.....

Το δημοσιευμα λοιπον λεει επι λεξη:

«Σε μια χώρα όπου η ανεργία στους νέους έχει φθάσει σε απίστευτα επίπεδα, δεν αντιλαμβανόμαστε γιατί πρέπει να υπάρχει η δέσμευση του κατώτατου ημερομισθίου. Δώστε μας την ευκαιρία να προσλαμβάνουμε νέους με λιγότερα χρήματα, για να εργάζονται λιγότερες ώρες και λιγότερες ημέρες κάθε εβδομάδα» πρότεινε ο διευθύνων σύμβουλος της Barilla Hellas κ. Γιώργος Σπηλιόπουλος.»

Επισης ειπωθηκε:

«Θα μπορούσαμε να καταβάλλουμε από 250 ως 300 ευρώ για ολιγόωρη απασχόληση τρεις ή τέσσερις ημέρες την εβδομάδα» συμφώνησαν οι οκτώ από τους 11 εκπροσώπους των πολυεθνικών, με επικεφαλής στη μακρά συζήτηση που έγινε τους μάνατζερ των εταιρειών Barilla, Bic Violex και Nestle......
Oλο το αρθρο εδω Μειώστε τους μισθούς για να επενδύσουμε - πολιτική - Το Βήμα Online
Δεν καταλαβαινω δλδ που ειναι το ''λαθος'' της προτασης τους........
πριν την κριση δεν υπηρχαν part timers εργαζομενοι σε ολο τον ιδιωτικο τομεα? Εγω ειχα 4 στο γραφειο.........νομιμως εργαζομενους με 300ε για 4ωρες δουλεια επι 5 ημερες. Γιατι να μας πειραξει τωρα?????
Νομιζω οτι περισσοτερο ψαξιμο δεν βλαπτει.......

Και το περισσοτερο ψαξιμο θα βοηθησει και το φορουμ να προχωρησει μπροστα διοτι φανταζομαι οτι κανεις μας δεν θελει μια ¨η καποιες απο τις αναφερομενες εταιρειες να διαβασει το ποσταρισμα σου Προδρομε κι αναγνωριζοντας το ψευδες του να τραβηξει μια μηνυση στους αντμιν περι συκοφαντικης δυσφημισης....δεν νομιζω να το θελει κανεις μας λοιπον.

Εγω νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει και ¨η να...εξαφανιστει.....

Last edited by GeorgeP; 10-07-2013 at 12:35.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-07-2013, 13:32
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Φιλε Γιωργο, δεν συνηθιζω να γραφω σε τετοια θεματα καθως πολλες φορες αν πω αυτο που εχω στο νου μου μπορει να γινω "κακος" -δεν εχω μαθει να χαιδευω αυτια αλλα ουτε και να ονειρευομαι παραδεισους τη στιγμη που το κρεβατι μου καιγεται- ομως αυτη τη φορα θελω απλα να κανω ενα γενικοτερο σχολιο.

Διαβαζοντας το παραπανω εχω να πω το εξης: δεν γνωριζω αν το αρχικο post ηταν εσφαλμενο η σωστο, ουτε εχω λογο να αμφισβητησω τα οσα αναφερεις εσυ, ομως για εμενα το ζητημα δεν ειναι εκει.

Το θεμα μου ειναι οτι νοιωθω οτι ο πλανητης πλεον εχει χασει το μετρο και εχει παραδοθει σε μια ανευ προηγουμενου αμετροεπεια. Κατι σαν το γνωμικο με το σκυλο χορτατο και τη πιτα ολοκληρη.
Καποτε το λογικο ηταν οτι δεν μπορει καποιος να εχει ΚΑΙ τα δυο μαζι.
Σημερα νοιωθω οτι καποιοι απαιτουν να τα εχουν αυτα τα δυο μαζι ως το πιο λογικο πραγμα του κοσμου.

Γιατι λοιπον να προσλαβουμε μια στρατια νεων που θα πληρωνονται με 250 ευρω αντι να μειωσουμε λιγο ΟΛΟΥΣ τους μισθους των ηδη απασχολουμενων (προφανως αναλογικα με τα οσα αμοιβονται) ωστε να προσλαβουμε με κανονικο μισθο τους εν λογω νεους;

Αν μη τι αλλο δεν θα ηταν καθολου δυσκολο η ανεφικτο. Εχω ενα ετησιο προυπολογισμο μισθοδοσιας Χ. Αν δεν ειναι εφικτο να προσλαβω ανθρωπους ανεβαζοντας το ποσο Χ, τουλαχιστον ας βρω τον τροπο να φερω τους νεους που χρειαζομαι κανοντας μια ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ μειωση ωστε κανεις να μην βγει πραγματικα ζημιωμενος.
Σε μια επιχειρηση οπως οι προαναφερθεισες, αν 1000 ατομα χασουν 1 ευρω, τοτε εχεις 1 νεο μισθο και σου μενουν και ρεστα.

Μονο εμενα μου φαινεται τιμιο και σωστο αυτο το πραγμα; Αν μια επιχειρηση εχει αναγκη απο προσωπικο, τοτε ας προσλαβει κοσμο αλλα ας το κανει χωρις να προσβαλλει την προσωπικοτητα του αλλου.
Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι τιμη στην αξιοπρεπεια ενος παιδιου 28 χρονων με ενα τσουβαλι πτυχεια να πηγαινει με τις καλυτερες προθεσεις σε μια δουλεια, και να του λενε οτι θα δουλευει για 4 ωρες με 250 ευρω.

Η δουλεια δεν ειναι ντροπη και απο το να μην εχει καν δουλεια σαφως και ειναι καλυτερο, ομως γιατι να λειτουργουμε ως πλανητης με τη λογικη του "μη χειρου βελτιστου";

Μονο εγω νοιωθω οτι ΟΛΟΙ μαζι ως παγκοσμια οικονομια παμε στην τελειως μα τελειως κατευθυνση;
Μονο εγω πιστευω οτι θα επρεπε ΟΛΟΙ μαζι να κανουμε μια σταση και να εξετασουμε εκ νεου τα πραγματα και τις αξιες με τις οποιες πορευομαστε και να θυμηθουμε ξεχασμενες εννοιες οπως αλληλεγγυη, τιμιοτητα, αξιοπρεπεια...;

Πολυ φοβαμαι ομως οτι στην εποχη που βασιλευει το χρημα και οι αριθμοι τετοιο συναισθηματισμοι και αξιες δεν πολυχωρανε...

ΥΓ. Πριν παρεξηγηθω να πω οτι δεν εχω ΚΑΜΙΑ πολιτικη τοποθετηση και αντιπαθω κατεστημενα, κομματα κλπ -τα παραπανω ειναι απλα ονειρα που κανω για ενα καλυτερο κοσμο οπως θα ηθελα να ειναι...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-07-2013, 14:18
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

αγαπητε ''Ταξιδευτη''

σου απαντω σε μια επιλογη των γραφομενων σου διοτι τα υπολοιπα περι ''αμετροεπειας'' ναι μεν εχεις δικιο αλλα δεν μπορει κανεις να κανει τιποτε γιαυτο διοτι οπως λες ειναι παγκοσμιο γεγονος.
Παντως, ο σκοπος των ''δυνατων'' του κοσμου κι αυτονων που ελεγχουν το χρημα και των οποιων εργα, αποφασεις και ημερες βιωνουμε σημερα, δεν ειναι η φτωχοποιηση του συμπαντος διοτι ο φτωχος δεν θα μπορεσει ποτε να αγορασει το παραγομενο προιον του πλουσιου και των ''δυνατων'' αυτου του κοσμου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατι λοιπον να προσλαβουμε μια στρατια νεων που θα πληρωνονται με 250 ευρω αντι να μειωσουμε λιγο ΟΛΟΥΣ τους μισθους των ηδη απασχολουμενων (προφανως αναλογικα με τα οσα αμοιβονται) ωστε να προσλαβουμε με κανονικο μισθο τους εν λογω νεους;

Αν μη τι αλλο δεν θα ηταν καθολου δυσκολο η ανεφικτο. Εχω ενα ετησιο προυπολογισμο μισθοδοσιας Χ. Αν δεν ειναι εφικτο να προσλαβω ανθρωπους ανεβαζοντας το ποσο Χ, τουλαχιστον ας βρω τον τροπο να φερω τους νεους που χρειαζομαι κανοντας μια ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ μειωση ωστε κανεις να μην βγει πραγματικα ζημιωμενος.
Σε μια επιχειρηση οπως οι προαναφερθεισες, αν 1000 ατομα χασουν 1 ευρω, τοτε εχεις 1 νεο μισθο και σου μενουν και ρεστα.

Μονο εμενα μου φαινεται τιμιο και σωστο αυτο το πραγμα; Αν μια επιχειρηση εχει αναγκη απο προσωπικο, τοτε ας προσλαβει κοσμο αλλα ας το κανει χωρις να προσβαλλει την προσωπικοτητα του αλλου.
Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι τιμη στην αξιοπρεπεια ενος παιδιου 28 χρονων με ενα τσουβαλι πτυχεια να πηγαινει με τις καλυτερες προθεσεις σε μια δουλεια, και να του λενε οτι θα δουλευει για 4 ωρες με 250 ευρω.

..................................................
στο παραδειγμα που δινεις πιο πανω θα ηταν πολυ σωστο και λογικο αν οι επιχειρησεις απασχολουσαν 1000 εργαζομενους η καθε μια. Αλλα επειδη μαξιμουμ εχουν απο 300 η καθεμια αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να κοψουν 1 ευρο απο τον καθεναν απο αυτους τους ηδη εργαζομενους και να προσλαβει η καθεμια εναν καινουριον με 300ε και 4 ωρες εργασιας την ημερα.
Επειδη ομως κανεις εργαζομενος δεν θα δεχτει να χασει 1ε τον μηνα η εταιρεια ζητα απο το κρατος το δικαιωμα να μπορει να εχει εργαζομενους 4ωρης εργασιας με 300ε. Ζητουν το ιδιο πραγμα που προτεινεις με αλλον τροπο.

οσο για τον νεο των 28 ετων με ενα τσουβαλι πτυχια θα σου πω την δικη μου εμπειρια στο θεμα.
Οταν προσεληφθην σε αυτην την εταιρεια πριν 2,5 μηνες μου ανατεθηκε η προσληψη προσωπικου. Μπηκαν οι σχετικες αγγελιες στο Καριερα.gr κι εφτασαν τα σχετικα βιογραφικα. διαλεξα μερικα απο αυτα κι εκανα τα σχετικα interviews.

Ερχεται λοιπον ενας νεος 29 ετων ο οποιος ειχε Πανεπιστημιακο τιτλο στο shipping και 3 masters κι αφου συζητησαμε τον ρωτω:
  • τι προυπηρεσια εχεις?
    καμια ειναι η πρωτη μου δουλεια!
  • τι θεση εργασιας περιμενεις ¨η θα ησουν ευχαριστημενος?
    καποια ''επικεφαλης'' τμηματος(!!) λογω προσοντων(!!) και πτυχιων(!!!!)
  • και με τι μισθο θα αξιολογουσες την θεση που θα σου δοθει αυριο απο την εταιρεια βασει των πτυχιων σου?
    τουλαχιστον 2000-2500 καθαρα(!!!!!)
  • Πως θα αντιμετωπιζες εναν θανατο επιβατη σε ενα Κρουαζιεροπλοιο?
    ------------------
  • Πως θα αντιμετωπιζες ενα περιστατικο θαλασσιας μολυνσης απο το πλοιο που ειναι υπο πρακτορευση σου?
    ------------------------------------
  • ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
    δλδ την πηρα την δουλεια?
  • Θα σας ειδοποιησουμε........ακομα περιμενει φυσικα!!!!!!
Ο παραπανω αγαπητε Ταξιδευτη και καποιοι αλλοι μαζι με αυτον με πτυχια ΝΑ αλλα εμπειρια ''0'' ηταν οι πλεον αναξιοπρεπεις και με περισση επαρση συνεντευξιαζομενοι. Θα ψαχνουν για πολυ καιρο για δουλεια με αυτα τα μυαλα.

Και αφου μιλας αγαπητε ταξιδευτη για εναν κοσμο ειδεατο και ομορφο απο την πλευρα του εργαζομενου θα ηθελα να ερθεις και στην μερια του προσφεροντα την εργασια, δλδ του μικρου ελ. επαγγελματια ¨η και της μεγαλης εταιρειας.
Γιατι δλδ πρεπει να υποχρεωθει ο Χ επαγγελματιας (μεγαλος ¨η μικρος) για δουλεια 2,3,4,5.... ωρων την ημερα, να πληρωνει ολοκληρο μηνιατικο? Γιατι για αναγκη εργασιας σε μικρο μαγαζι μια φορα την εβδομαδα να πρεπει ο μαγαζατορας να πρεπει να πληρωσει ολοκληρο μηνιατικο?
Κι επιπλεον φιλε ταξιδευτη, εχεις ρωτησει ποσοι απο εμας τους ηδη εργαζομενους, τις ανεργες μητερες που δεν εχουν χρονο πολυ, τις νοικοκυρες που εχουν παιδια και λιγο χρονο ελευθερο ημερησιως, τους απολυμενους καθηγητες και δασκαλους για τους καλοκαιρινους μηνες απο ιδ. σχολεια αλλα και τοσες αλλες ομαδες θα μας βολευε να παμε να δουλεψουμε με αυτες τις συνθηκες του μειωμενου ωραριου και μισθου? Ολους αυτους δλδ γιατι τους απορριπτεις?
Δηλαδη, εφοσον ο μικροεργοδοτης ¨η η μεγαλοεταιρεια δεν μπορει να παρει εργαζομενους μειωμενου ωραριου και μισθου δεν θα δουλεψει κανεις απο τις παραπανω ομαδες!!! δλδ ¨η ολα ¨η τιποτα?
ΟΧΙ φιλε μου καλε δεν ειναι λογικη αυτη................
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-07-2013, 14:23
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Τα 300 ευρώ είναι για 4ωρο τυπικά κι ουσιαστικά όσο θέλει ο εργοδότης; Ετσι τους απασχολούσατε κι εσείς Γιώργο; Η τους είχατε το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρουν το χαρτζηλίκι που τους πληρώνατε;

Δεν υπάρχει μέλλον, όσο πιό γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο καλύτερα για την ψυχική τους υγεία.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο πιό πάνω, αλλά είπαμε, σκοπός δεν είναι η σωτηρία της χώρας και των απλών ανθρώπων της αλλά η μεγιστοποίηση κερδών των ελίτ εγχώριων και μη.


Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-07-2013, 14:26
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Αργά η γρήγορα όλοι θα νοιώσουμε τα δόντια του "ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ" υπομονή φίλοι μου, μέχρι τότε μαλώνετε μεταξύ σας...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-07-2013, 15:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 300 ευρώ είναι για 4ωρο τυπικά κι ουσιαστικά όσο θέλει ο εργοδότης; Ετσι τους απασχολούσατε κι εσείς Γιώργο; Η τους είχατε το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρουν το χαρτζηλίκι που τους πληρώνατε;

Δεν υπάρχει μέλλον, όσο πιό γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο καλύτερα για την ψυχική τους υγεία.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο πιό πάνω, αλλά είπαμε, σκοπός δεν είναι η σωτηρία της χώρας και των απλών ανθρώπων της αλλά η μεγιστοποίηση κερδών των ελίτ εγχώριων και μη.
Το μαχαιρι στο λαιμο? καλα ακους τι λες? αγγελια βαζαμε Γιαννη αναφεροντας και τον μισθο και τις ωρες.......
Oποιανου του αρεσει αγαπητε Γιαννη.........
Οποιος δεν του αρεσει εκει ειναι το παγκακι να καθεται και να τρεφεται απο την ''χαμενη αξιοπρεπεια και το δικιο του εργατη''.
Μα τι νομιζεις(-ετε) ρε παιδια οτι οι εργοδοτες ειναι μηχανες παραγωγης χρηματος???? μαζι ρε τα στησατε και επενδυσατε? μαζι τα πληρωνετε?

Και Γιαννη,κι εγω το 1981 καπως ετσι αρχισα.......κατωτατος μισθος τοτε 1200δρχ για 8ωρο κι εγω, οπως και αλλοι νεοπροσληφθεντες, περναμε 500δρχ για 8ωρες εργασιας. Μετα ηρθε ο παπαρας ο ΑΓΠ και τα εκανε όλα σαν τα μουτρα του......

Και μην ξεχνας οτι τα παραπανω στα λεει ο παλληλος των 4000ε πριν 3 χρονια που εμεινε ανεργος και σημερα ξαναβρηκε δουλεια με μισθο καλο μεν για τα σημερινα δεδομενα αλλα που περναει απεξω και μακρια απο το 4χιλιαρο......
Α, την περασμενη Κυριακη ηρθα εκτακτως στον Πειραια, απο Σαλαμινα, στις 04:00 διοτι το πλοιο που θα ερχοταν την Δευτερα στις 07:00 αλλαξε δρομολογιο λογω καιρου στην Μυκονο κι ηρθε Πειραια. Πηρε πλοηγο στις 05:00 και πλευρισε στις 05:40 Εκατσε μεχρι της 22:00 το βραδυ της Δευτερας, συνολο 42 ωρες. Ξερεις ποσες ωρες κοιμηθηκα? πανω στο καραβι φυσικα....... 3 ωριτσες.....ολογραφως τρεις!!!!!! Να ζητησω αυξηση? να παραιτηθω? να ζητησω μηπως υπερωριες????? Για μισθο που ουτε καν βλεπει εστω απο μακρια το 4χιλιαρο επαναλαμβανω!!!!!

Τι μεγιστοποιηση των κερδων και παπαριες μας λες? Εσεις οι ιδιοι μας λετε οτι το εμποριο ειναι στον πατο και στον αποπατο.........για ποια κερδη μιλατε? Ποια κερδη μπορει να εχει η ελιτ οταν δεν υπαρχει αγορα των προιοντων που παραγουν??? Νομιζεις οτι το κερδος ειναι μονον απο την μισθοδοσια? ειναι ΚΑΙ απο αυτην αλλα οχι ΜΟΝΟΝ απο αυτην.

Η καταστροφικη διαθεση σε ολο της το μεγαλειο....δεν πειραζει, εσεις μπορειτε να ζειτε με αυτην αλλα οχι εμεις οι υπολοιποι.

Last edited by GeorgeP; 10-07-2013 at 16:00.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 10-07-2013, 15:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργά η γρήγορα όλοι θα νοιώσουμε τα δόντια του "ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ" υπομονή φίλοι μου, μέχρι τότε μαλώνετε μεταξύ σας...
Ζητω ο ''Κ0ΥΜ0ΥΝΙΣΜ0Σ'' βρε...............
Δεν κανεις μια περιηγηση στα ταξιδιωτικα του φορουμ κι ειδικα σε εκεινο που καποιοι συναδελφοι πηγαν στην Ρουμανια και Βουλγαρια να δεις τι συμβαινει στην απεναντι οχθη? Μονο τις φωτογραφιες δες και προσπαθησε να θυμηθεις ποτε ειδες τον Νταρή να σερνει καρο στην Αθηνα.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 10-07-2013, 16:39
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητε ''Ταξιδευτη''

σου απαντω σε μια επιλογη των γραφομενων σου διοτι τα υπολοιπα περι ''αμετροεπειας'' ναι μεν εχεις δικιο αλλα δεν μπορει κανεις να κανει τιποτε γιαυτο διοτι οπως λες ειναι παγκοσμιο γεγονος.
Παντως, ο σκοπος των ''δυνατων'' του κοσμου κι αυτονων που ελεγχουν το χρημα και των οποιων εργα, αποφασεις και ημερες βιωνουμε σημερα, δεν ειναι η φτωχοποιηση του συμπαντος διοτι ο φτωχος δεν θα μπορεσει ποτε να αγορασει το παραγομενο προιον του πλουσιου και των ''δυνατων'' αυτου του κοσμου.



στο παραδειγμα που δινεις πιο πανω θα ηταν πολυ σωστο και λογικο αν οι επιχειρησεις απασχολουσαν 1000 εργαζομενους η καθε μια. Αλλα επειδη μαξιμουμ εχουν απο 300 η καθεμια αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να κοψουν 1 ευρο απο τον καθεναν απο αυτους τους ηδη εργαζομενους και να προσλαβει η καθεμια εναν καινουριον με 300ε και 4 ωρες εργασιας την ημερα.
Επειδη ομως κανεις εργαζομενος δεν θα δεχτει να χασει 1ε τον μηνα η εταιρεια ζητα απο το κρατος το δικαιωμα να μπορει να εχει εργαζομενους 4ωρης εργασιας με 300ε. Ζητουν το ιδιο πραγμα που προτεινεις με αλλον τροπο.

οσο για τον νεο των 28 ετων με ενα τσουβαλι πτυχια θα σου πω την δικη μου εμπειρια στο θεμα.
Οταν προσεληφθην σε αυτην την εταιρεια πριν 2,5 μηνες μου ανατεθηκε η προσληψη προσωπικου. Μπηκαν οι σχετικες αγγελιες στο Καριερα.gr κι εφτασαν τα σχετικα βιογραφικα. διαλεξα μερικα απο αυτα κι εκανα τα σχετικα interviews.

Ερχεται λοιπον ενας νεος 29 ετων ο οποιος ειχε Πανεπιστημιακο τιτλο στο shipping και 3 masters κι αφου συζητησαμε τον ρωτω:
  • τι προυπηρεσια εχεις?
    καμια ειναι η πρωτη μου δουλεια!
  • τι θεση εργασιας περιμενεις ¨η θα ησουν ευχαριστημενος?
    καποια ''επικεφαλης'' τμηματος(!!) λογω προσοντων(!!) και πτυχιων(!!!!)
  • και με τι μισθο θα αξιολογουσες την θεση που θα σου δοθει αυριο απο την εταιρεια βασει των πτυχιων σου?
    τουλαχιστον 2000-2500 καθαρα(!!!!!)
  • Πως θα αντιμετωπιζες εναν θανατο επιβατη σε ενα Κρουαζιεροπλοιο?
    ------------------
  • Πως θα αντιμετωπιζες ενα περιστατικο θαλασσιας μολυνσης απο το πλοιο που ειναι υπο πρακτορευση σου?
    ------------------------------------
  • ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
    δλδ την πηρα την δουλεια?
  • Θα σας ειδοποιησουμε........ακομα περιμενει φυσικα!!!!!!
Ο παραπανω αγαπητε Ταξιδευτη και καποιοι αλλοι μαζι με αυτον με πτυχια ΝΑ αλλα εμπειρια ''0'' ηταν οι πλεον αναξιοπρεπεις και με περισση επαρση συνεντευξιαζομενοι. Θα ψαχνουν για πολυ καιρο για δουλεια με αυτα τα μυαλα.

Και αφου μιλας αγαπητε ταξιδευτη για εναν κοσμο ειδεατο και ομορφο απο την πλευρα του εργαζομενου θα ηθελα να ερθεις και στην μερια του προσφεροντα την εργασια, δλδ του μικρου ελ. επαγγελματια ¨η και της μεγαλης εταιρειας.
Γιατι δλδ πρεπει να υποχρεωθει ο Χ επαγγελματιας (μεγαλος ¨η μικρος) για δουλεια 2,3,4,5.... ωρων την ημερα, να πληρωνει ολοκληρο μηνιατικο? Γιατι για αναγκη εργασιας σε μικρο μαγαζι μια φορα την εβδομαδα να πρεπει ο μαγαζατορας να πρεπει να πληρωσει ολοκληρο μηνιατικο?
Κι επιπλεον φιλε ταξιδευτη, εχεις ρωτησει ποσοι απο εμας τους ηδη εργαζομενους, τις ανεργες μητερες που δεν εχουν χρονο πολυ, τις νοικοκυρες που εχουν παιδια και λιγο χρονο ελευθερο ημερησιως, τους απολυμενους καθηγητες και δασκαλους για τους καλοκαιρινους μηνες απο ιδ. σχολεια αλλα και τοσες αλλες ομαδες θα μας βολευε να παμε να δουλεψουμε με αυτες τις συνθηκες του μειωμενου ωραριου και μισθου? Ολους αυτους δλδ γιατι τους απορριπτεις?
Δηλαδη, εφοσον ο μικροεργοδοτης ¨η η μεγαλοεταιρεια δεν μπορει να παρει εργαζομενους μειωμενου ωραριου και μισθου δεν θα δουλεψει κανεις απο τις παραπανω ομαδες!!! δλδ ¨η ολα ¨η τιποτα?
ΟΧΙ φιλε μου καλε δεν ειναι λογικη αυτη................
Γιωργο, συμφωνω και επαυξανω σε ολα οσα αναφερεις.
Ειχα και εγω στο παρελθον τρανταχτα παραδειγματα επαρσης απο νεοεισερχομενους στην αγορα εργασιας που περιμεναν να προσληφθουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ως διευθυντες και ανω.

Περι το 2003 (την εποχη που οι αγελαδες ηταν θρεφταρια κλπ) ειχαμε βαλει αγγελια για θεση γραμματειακης υποστηριξης γραφειου. Ηρθε κοπελα με μεταπτυχιακο αρτι αφιχθεισα απο την Αγγλια.
Σε αντιθεση με το παραπανω παραδειγμα η συγκεκριμενη πληρουσε τις προυποθεσεις για προσληψη, οταν ομως ...τολμησαμε να της πουμε οτι ο μισθος της θα ηταν "μονο" 1100 ευρω σηκωθηκε με υφος εκατο καρδιναλιων και μας πεταξε ψυχρα "Α συγνωμη αλλα ΕΓΩ για κατω απο 2000 € ΔΕΝ δουλευω".

Προφανως λοιπον και δεν αναφερθηκα σε αυτα τα (νεοελληνικα) δειγματα -ειναι γνωστο οτι καποιοι βγηκαν ψωνια απο κουνια εξαλλου.

Ετσι λοιπον και δεν αναφερθηκα στους μικρους εργοδοτες καλε μου φιλε Γιωργο γιατι νομιζω οτι αναμεσα σε νοημονες ανθρωποι οπως ολοι εδω δεν χρειαζεται να αναφερω τα αυτονοητα.
Προφανως και μια εταιρια με μικρομεσαιο μεγεθος δεν θα μπορουσε να υπαχθει στη λογικη που προανεφερα, αλλα και απο την αλλη η εργασια μειωμενου ωραριου εκει σαφως και θα ειχε νοημα -θα βοηθουσε τον εργοδοτη να εχει καλυτερη παραγωγη αλλα και το ιδιο το προσωπικο με επιπλεον βοηθεια σε κομματια δουλειας που προηγουμενως ειχαν τυχον ελλειψεις.

Δεν ειναι ολα η τιποτα -τα ακρα ποτε δεν προσεφεραν τιποτα σε κανεναν- ομως σιγουρα εκει που μεγαλες εταιριες εχουν ομαδες στελεχων να εισπρατουν παχυλες αμοιβες χωρις να κοιτανε και την Κοινωνικη τους Ευθυνη (και ΞΕΡΩ οτι καταλαβαινεις απολυτα τι εννοω Γιωργο μου) ε τοτε σιγουρα εκει ειναι που το μετρο εχει χαθει και θα επρεπε να κανουμε μια σταση να ξαναδουμε λιγο το ολο συστημα...

Γιατι στην τελικη η μικρομεσαια επιχειρηση υποφερει οσο και ο μισθωτος η καθε ελευθερος επαγγελματιας που του πινουν το αιμα με το μπουρι της σομπας πλεον... Ο δρομος αυτος που πηγαινει η παγκοσμια οικονομια ειναι αδιεξοδος και οταν ακομα και ενα 5χρονο μπορει να καταλαβει τον παραλογισμο, ε τοτε δεν μπορω να δεχτω οτι οι υπολοιποι δεν καταλαβαινουν...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 10-07-2013, 17:07
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητω ο ''Κ0ΥΜ0ΥΝΙΣΜ0Σ'' βρε...............
Δεν κανεις μια περιηγηση στα ταξιδιωτικα του φορουμ κι ειδικα σε εκεινο που καποιοι συναδελφοι πηγαν στην Ρουμανια και Βουλγαρια να δεις τι συμβαινει στην απεναντι οχθη? Μονο τις φωτογραφιες δες και προσπαθησε να θυμηθεις ποτε ειδες τον Νταρή να σερνει καρο στην Αθηνα.
Δεν μπορεις να δεχτεις κοινωνια χωρις ταμπελες ετσι???
Ασπρο μαυρο γιατι ετσι βολευει...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 10-07-2013, 17:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων
.......................................................
Δεν ειναι ολα η τιποτα -τα ακρα ποτε δεν προσεφεραν τιποτα σε κανεναν- ομως σιγουρα εκει που μεγαλες εταιριες εχουν ομαδες στελεχων να εισπρατουν παχυλες αμοιβες χωρις να κοιτανε και την Κοινωνικη τους Ευθυνη (και ΞΕΡΩ οτι καταλαβαινεις απολυτα τι εννοω Γιωργο μου) ε τοτε σιγουρα εκει ειναι που το μετρο εχει χαθει και θα επρεπε να κανουμε μια σταση να ξαναδουμε λιγο το ολο συστημα...

........................................................................
Ωραίος κι επεξηγηματικος σε ολο το υπολοιπο και στο οποιο συμφωνουμε απολυτως.

Βεβαια δεν πολυκαταλαβα σε ποια σημεια συμφωνησε ο Γιαννης (ortho) και απο ποιο σημειο του γραπτου σου εβγαλε το συμπερασμα ''...σκοπός δεν είναι η σωτηρία της χώρας και των απλών ανθρώπων της αλλά η μεγιστοποίηση κερδών των ελίτ εγχώριων και μη.'' αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...........

Στεκομαι στο αποσπασμα πιο πανω διοτι αυτοι που αναφερεις εχουν σχεση με τα πτυχια, την προσφορα και τα χρονια προσφορας.
Ενα στελεχος με Χ πτυχια και με καμποσα χρονια προσφορας στον κλαδο του πρεπει να εχει παχυλο μισθο. Επιπροσθετως ενα στελεχος σαν το προηγουμενο το οποιο ειναι σε μια εταιρεια οπου προφαως εχει συβαλλει στην αναπτυξη της πρεπει να εχει παχυλοτερο του προηγουμενου στελεχους μισθο. Ετσι εξαργυρωνεται η δουλεια του, τα χρονια της δουλειας του και οι σπουδες του.
Μην ξεχνας οτι ενα στελεχος με σπουδες εχει επενδυσει χρηματα κατα τον χρονο των σπουδων του τα οποια καποτε, οχι αμεσα, πρεπει να παρει πισω.
Ειναι λοιπον πολυυυυυυ δυσκολο να πεις και να πεισεις τον GeorgeP, στελεχος της Ψ εταιρειας να δωσει εστω κι ενα ευρο απο τον μισθο του για να σωθει μιση θεση ενος εργαζομενου. Δεν θα το εκανε ουτε αυτος ουτε κανεις στην Ελλαδα και τον κοσμο...........
Ειναι πολυ πιο τιμιο και σωστο να προσπαθησει ο εργοδοτης να τον πεισει οτι υπαρχει περιθωριο αυξησης των πωλησεων και ο georgep να ψαξει να βρει τον τροπο να το κανει, κι ετσι να σωθει μιση-μια θεση εργασιας. ΑΥΤΗ ειναι η κοινωνικη ευθυνη του στελεχους κι οχι η μειωση του μισθου του για υποστηριξη του υπολοιπου υπαλληλικου προσωπικου.
Να δωσει το στελεχος χρηματικη συνδρομη απο τον μισθο του ουτε προκειται να το δεχθει ουδεις ουτε ειναι σωστο να γινει με επιβολη. Ετσι θα χασει ο εργοδοτης το στελεχος που τον εφερε στο επιπεδο που ειναι σημερα, και πιστεψε με δεν το θελει κανεις εργοδοτης αυτο.
Ενα στελεχος μπορει να δωσει πολλους μισθους μονον για συμμετοχη στην εταιρεια και στα κερδη ¨η και της ζημιες της....ΠΟΤΕ για αλλους λογους.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!