GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 16-07-2013, 20:52
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Εγω να ρωτησω,γιατι ισως δεν εχω μπορεσει να δωσω πληρη απαντηση απο μονος μου σε καποια ερωτηματα-προβληματισμους μου.
1.Ειμαι υπερ της ολιγοωρης απασχολησης με αναλογες αμοιβες.πχ4ωρες την ημερα για 5 ημερες την εβδομαδα με μισθο 300€ και ασφαλιση.Οπως ακουγεται ειναι ιδανικο για πολλους συμπολιτες.
Ομως,αυτο που με βασανιζει...Ποιος εργοδοτης ή κρατικος φορεας θα εξασφαλισει τον εργαζομενο να δουλευει 4 ωρες και οχι 6,7,8 και βάλε ωρες χωρις καμμια αμοιβομενη υπερωρια;
Δεν εχω πεισθει μεχρι τωρα που μιλαμε οτι ο εργοδοτης θα ενδιαφερθει για την νοικοκυρα που εχει σπιτι τα παιδια να φυλαξει και γι'αυτο επελεξε 4ωρη απασχοληση στην εταιρεια μου.
2.Ποιος εξασφαλιζει το μελλον του 4ωρου εργαζομενου οταν ανταποκρινεται με το παραπανω στις υποχρεωσεις και απαιτησεις της εργασιας του,αλλά με τα χρονια να περνανε αρχιζει και βαραινει ως αντοχες ανθρωπινες και ενας νεωτερος(και φθηνοτερος συνηθως)εργαζομενος μπορει να προσληφθει στη θεση του με ενα απλο αιτιολογικο "μπαρμπαΓιαννη η εταιρεια κανει περικοπες εργαζομενων γιατι παμε ασχημα.Σε ευχαριστουμε και καλη ψυχη"...
3.Ποιος νεος με ονειρα και φιλοδοξιες και ορεξη και οραμα για ζωη θα μπορεσει να εκπληρωσει το βασικοτερο ολων,την αξιοπρεπή διαβιωση οταν αμοιβεται με 300€ και η ζωή κοστιζει 600€ χωρις δαπανες "υπερβολης";.Ποια οικογενεια και ποια διασκεδαση και τι "παραπανισιο" να σκεφτει ο γιος σου η κορη μου οταν θα παιρνει τα μισα απο αυτα που θα καλειται να δωσει;
4.Ποιος θα φθηνηνει το βασικο κοστος ζωης και επιβιωσης(οχι διαβιωσης)ωστε ενας 4ωρος να μπορει να βγαλει ενα μηνα 30ημερων σε εξοδα και οχι 15-18ημερων και μετα να περιμενει την 1η του μηνα;
5.Ποιος θα εξασφαλισει στα παιδια της 3ης Λυκειου οτι αν διαβαζουν και ειναι μαθητες του 20,θα παρουν Πτυχιο απο ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ δωρεαν Παιδειας και δεν θα κληθουν γονεις και μαθητες να βαλουν το χερι στην τσεπη κι αν δεν εχουν χρημα ή τσεπη να κοιταξουν να σκιστουν να βρουν δουλειά στο παιδι τους "Πτυχιουχος ιατρικης με μεταπτυχιακο στην Βιομοριακη εργαζεται ντελιβερυ στην Πιτα-Λουτσος"κι αν σου αρεσει γιατι περιμενουν αλλοι ενα εκατομμυριο πισω απο σενα...
6.Γιατι θετουμε ερωτηματα "αν σου αρεσει κυριε εργαζομενε αλλιως θα βρω άλλα χερια" μη σκεπτομενοι την πιθαοντητα αυτα τα χερια να στηριζουν και το δδικο μας σπιτι διοτι οσο και ευφης και καλος επιχειρηματιας και αν ειμαι αν δεν εχω εργατικα χερια δεν μπορω να κανω παραγωγη ουτε μιας ωρας;Αν αυτα τα χερια που θελω με 250-300€ ησαν απεναντι μου αν εκανα εισαγωγη χεριων απο τη "Ρομποτικη-ΑΕ";

Θετω τα ερωτηματα προς καποιον που επιθυμει να δωσει μια βοηθεια στο σκεπτικο μου.Και να τονισω οτι ειμαι ΠΑΝΤΑ της αποψης και λογικης "ο εργατης πρεπει να σεβεται το ψωμι που τρωει,απο που το εξασφαλιζει" και να δουλευει κι οχι να κααααθεται να τα ξυνει "Ελληνικα δημοσια κατα την κακη εννοια"...

Δεν ενδιαφερομαι για αντιπαλοτητα ουτε για διαξιφισμους μεσα απο τα γραφομενα ή σκεπτικο μου.Διανθιζω τις γνωσεις μου και αυτο επιθυμω μεσα απο οποιοδηποτε διαλογο-ας το ξεκαθαρισω κι αυτο γιατι πολλα ακουμε και διαβαζουμε
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 16-07-2013, 23:19
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Να σου πω εγώ τι πιστεύω. Αυτή η κατάσταση δε σώζεται πλέον. Στόχος είναι η εξαθλίωση της μεσαίας τάξης. Χρειάζονται για τους δικούς τους λόγους φθηνά εργατικά χέρια. Η μεσαία τάξη έχει μάθει να δουλεύει. Έχει δημιουργήσει υποχρεώσεις. Όταν θα φτάσει στο αμήν δε θα αρνηθεί να δουλέψει για τα 300 ευρώ, αρκεί να έχει να βάλει κάτι στο στόμα των παιδιών της. Είδαμε πόσοι αρνήθηκαν ουσιαστικά να εργαστούν στα χωράφια της Μανωλαδας και της Κρήτης.
Επίσης πιστεύω ότι σύντομα θα ανοίξει ένα μικρό "παραθυρο" για να μην εκραγεί το καζάνι. Οποιος προλάβει την ευκαιρία θα ξεφωρτωθει τις υποχρεώσεις του και θα επιβιώσει στο πολύ δύσκολο μέλλον που έρχεται.
Ελπίζω να απαντώ στις σκέψεις σου φίλε Κώστα.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 16-07-2013, 23:40
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Μάγκες όσοι δε προλαβενεται μπορείτε πλέον να ερχεσται και Κυριακές στα μαγαζια μας να ξοδεύεται εγω προσωπικά θα ξανάπροσλαβω 12 άτομα μιας και οι ορδές του κόσμου δε θα περιγράφονται σίγουρα θα κλείσουν όλες οι πολυεθνικές μιας και ο κόσμος θα δει αύξηση του μισθού του και θα τρέξουν πάλι στα επώνυμα και στη αγορά οικοπέδων και διαμερισμάτων ,ο σοιμπλερ και η μερκελ ζητούν πλέον δανεικά απο την ΕΛΛΑΔΑ,και παρακαλούν να μη τους υποβιβαση την οικονομία τους ο στουρναρας.αφιερωμενο μαζι με ένα άσμα που παίζει τώρα στο mad *ονειρο ζω μη με ξυπνατε* Πετρίδης φιλία σε όλους τους χλιδατους
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 17-07-2013, 00:35
προδρομος Ο/Η προδρομος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: βυρωνας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 249
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

OΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΡΑΜΕΝΑ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΜΙΣΟ Η ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΣΗΜΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ. ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΟΜΕΝΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ. ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 17-07-2013, 00:36
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Δεν ξέρω για το οικονομικό όφελος, που σίγουρα βέβαια δε θα υπάρξει, αλλά το χειρότερο είναι ο διαμελισμός των οικογενειών. Μου έχουν περισσέψει κάτι φεαγκοδιφραγκα που θέλω να τα ξοδέψω Κυριακές. Ανεκδιηγητοι....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!