GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-07-2013, 11:32
soferantza Ο/Η soferantza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: chalandri
Μoto: gs 1200 triple black papaki kineziko
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Περί φορολογίας

Ρε λεβέντες?
Τα 1200άρια τα δηλώνεται κανονικά?Και την αγορά τους?Και τις δόσεις?Αποτελεί τεκμήριο η αγορά και η κατοχή τους?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-07-2013, 11:46
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

δεν χρειαζεται να την δηλωσεις...αλλα η δοσεις που πληρωσες για το 2012 αποτελουν τεκμηριο!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-07-2013, 12:10
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Προς το παρόν κάνουμε την "παλαβή' , αργότερα βλέπουμε.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-07-2013, 12:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Σωστα τα λεει ο lempoi..........και προστιθεται νομιζω στα υπολοιπα τεκμηρια.

Οι ''παλαβοι'' θα λαβουν ενα γραμμα απο τη ΓΓΠΣ που θα τους αναγγειλει ωραια και χαρμοσυνα νεα αφου υπαρχει ΠΙΑ διασυνδεση της συγκεκριμενης υπηρεσιας με ολες τις τραπεζες.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-07-2013, 13:04
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Εβαλα την αγορα (ποσο την αγορασα) της μηχανης μου το 2011.

στην δηλωση του 2012 δεν εμφανιζεται σαν τεκμηριο γιατι ακομα (σσσσ μην το ακουσουν) δεν αποτελουν τεκμηριο οπως τα αυτοκινητα...
τωρα αν εχεις δοσεις πρεπει να τις δηλωσεις οπως κανεις και με του σπιτιου αν εχεις...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-07-2013, 13:08
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα τα λεει ο lempoi..........και προστιθεται νομιζω στα υπολοιπα τεκμηρια.

Οι ''παλαβοι'' θα λαβουν ενα γραμμα απο τη ΓΓΠΣ που θα τους αναγγειλει ωραια και χαρμοσυνα νεα αφου υπαρχει ΠΙΑ διασυνδεση της συγκεκριμενης υπηρεσιας με ολες τις τραπεζες.
Επειδή πετάγεσαι ως μην πώ τι, να σου διευκρινήσω ότι όταν λέω κάνουμε την "παλαβή' με ητα (η) αναφέρομαι στην δήλωση της μηχανής και μόνον. Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ, προς το παρόν.
Σε παρακαλώ , αν μπορείς να αντισταθείς, μην σχολιάζεις ποσταρίσματά μου, όπως πλέον κάνω κι εγώ με τα δικά σου. Δεν είναι δύσκολο να το καταφέρεις, τόσα και τόσα έχεις πετύχει στη ζωή σου. Δοκίμασέ το.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-07-2013, 14:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή πετάγεσαι ως μην πώ τι, να σου διευκρινήσω ότι όταν λέω κάνουμε την "παλαβή' με ητα (η) αναφέρομαι στην δήλωση της μηχανής και μόνον. Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ, προς το παρόν. .
Να γινεσαι πιο αναλυτικος για να καταλαβαινει και ο αλλος τι εννοεις, γραμματα δοξα τον αλλαχ ξερω. Και σχολειο πηγα και ΑΕΙ πηγα.......
Οταν λοιπον απαντας σε ενα ποστ σαν αυτο που απηντησες κανε χρηση των γραμματων τα οποια εμαθες κι εσυ στο σχολειο και στο ΑΕΙ......το ''παλαβη'' με ητα -ετσι οπως το εβαλες γενικα και αοριστα ως συνηθως - κολλαει γενικα στο ''παλαβη της δηλωσης γενικως'' η οποια περιλαμβανει και τα τοκοχρεωλυσια των δοσεων.
Την αλλη φορα να φροντισεις το συντακτικο σου λοιπον........


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παρακαλώ , αν μπορείς να αντισταθείς, μην σχολιάζεις ποσταρίσματά μου, όπως πλέον κάνω κι εγώ με τα δικά σου. Δεν είναι δύσκολο να το καταφέρεις, τόσα και τόσα έχεις πετύχει στη ζωή σου. Δοκίμασέ το.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην απαντω σε πραγματα που με ενοχλουν ¨η συμφωνω μαζι τους και τα βρισκω ενδιαφεροντα.....καμια περιπτωση στο ορκιζομαι.
Το τι κανεις εσυ με τα δικα μου ποστς ¨η τι θα κανεις απασχολει εσενα και κανεναν αλλον.
Απο την αλλη καταλαβαινω οτι οι δυσκολοι αντιπαλοι αποφευγονται οπως ο διαολος αποφευγει το λιβανι...δεν ανηκω σε αυτους.
Λυπαμαι αλλα θα με υπομεινεις...........

Last edited by GeorgeP; 30-07-2013 at 14:03.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-07-2013, 14:12
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Και η ζωή συνεχίζεται
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-07-2013, 14:46
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Απο την αλλη καταλαβαινω οτι οι δυσκολοι αντιπαλοι αποφευγονται οπως ο διαολος αποφευγει το λιβανι...δεν ανηκω σε αυτους.
Λυπαμαι αλλα θα με υπομεινεις...........
Η δυσκολία ως προς την αντιμετώπιση του αντιπάλου έγκειται στην αποφυγή των αέναων και ανούσιων επαναλήψεών του.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-07-2013, 14:56
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Περί φορολογίας

Καλησπέρα και από εμένα,

εγώ φίλε μου θα σου δώσω μια συμβουλή ζωής: Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τουλάχιστον τα μισά και ότι παραπάνω μπορείς... Τι εννοώ: Δεν είμαι λογιστής και ούτε έχω διαβάσει το φορολογικό κώδικα. Όσοι έχουν, τους παρακαλώ να αναφέρουν τα σχετικά αποσπάσματα. Η λογική λοιπόν λέει: ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Αν δεν σου κάνει αυτή η λογική, υπάρχει και το: ΠΑΝΕ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ!

Το γεγονός ότι γράφω κεφαλαία είναι για τονίσω τη σοβαρότητα της κατάστασης. Αν φας την καμπάνα, για τον Α ή Β λόγο, κανένας από εμάς δεν θα έρθει να τσοντάρει επειδή έδωσε λάθος πληροφορίες. Άκου λοιπόν τη γνώμη αυτών που είναι τουλάχιστον εξειδικευμένοι. Όχι τίποτα άλλον, αλλά τουλάχιστον έτσι μειώνεις τις πιθανότητες για την καμπάνα που λέγαμε...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!