GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-06-2013, 10:38
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Δίσκοι συμπλέκτη f800GS

Καλημέρα στην παρέα.
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω δίσκους συμπλέκτη εκτός από τη μαμα για f800GS 2009; Είμαι στην Αθήνα από την Κυριακή και χθές έψαχνα όλη μέρα.
Σκοπεύω να τους αλλάξω και μόνος μου οπότε θα ακολουθήσει και το αντίστοιχο φωτορομάντζο (κατά yns...)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-06-2013, 10:46
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκοι συμπλέκτη f800GS

εγω για το 1200 adve τους πηρα απο

Γουλας Φιλιππος
2105221186
αλικαρνασου 104
Κολονος
Λ. Καβαλας
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-06-2013, 03:53
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκοι συμπλέκτη f800GS

Ευχαριστώ φίλε xurxes αλλά ούτε αυτός είχε. Για καλό μάλλον... αφού πολύ πιθανό να μην χρειάζομαι δίσκους.
Από τις πρώτες μου επισκέψεις για τα service στην BMW (2009) ο μηχανικός εκεί μου είχε βγάλει μία βίδα που κρατάει το σπιράλ της ντίζας στην μεριά του μοτέρ. Την αντικατέστησε με μία πιό κοντή για να έρθει η άκρη του σπιράλ πιό κοντά στο μοτέρ (ήταν δηλαδή σα να είχα χαλαρώσει την ντίζα όσο έπαιρνε ...και λίγο ακόμα). Μου είχε πει οτι χρειαζόταν να το κάνει και με έπεισε ο τρόπος του τόσο, που δεν το έψαξα καθόλου. Πρίν από ένα μήνα περίπου διαπίστωσα οτι πατινάρουν οι δίσκοι όταν επιτάχυνα από ταχύτητες μεγαλύτερες των 100. Επίσης ο συμπλέκτης είχε αρχίσει να γίνεται απότομος. Όταν ξεκινούσα με κρύα μηχανή μου έσβηνε κιόλας επειδή γινόταν απότομα η σύμπλεξη. Υπέθεσα οτι χρειάζομαι δίσκους. Παρατήρησα επίσης οτι είχα δώσει όλο το τζόγο στη ντίζα του συμπλέκτη (για να αποφύγω το πατινάρισμα) και η μανέτα δεν είχε αυτό το μικρό παίξιμο που πρέπει να έχει πρίν αρχίσει να αποσυμπλέκει. Έβγαλα το κοντό παξιμάδι που μου είχαν βάλει στη BMW και το αντικατέστησα με ροδέλλα για να δώσω κι άλλο τζόγο. Η μανέτα ίσα ίσα που απέκτησε ένα μικρό παίξιμο πρίν την αποσύμπλεξη. Μίλησα με έναν μηχανικό που βρήκα κοντά στο σπίτι μου και μου είπε οτι καλό θα ήταν να ανοιχτεί και να μην του γράψω χιλιόμετρα μέχρι τότε. Σκοπέυω να το μαστορέψω αυτοπροσώπως και αυτό.

(θα συνεχιστεί όταν το ανοίξω...)
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
f800gs, δίσκοι, συμπλέκτης


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!