GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-07-2011, 15:47
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Πριν λίγες μέρες αποχωρίστηκα το πιστό μου R 1150 GS μετά από 7 έτη και πάνω από 60.000 χλμ συγκατοίκησης.... (βέβαια είναι πια 11 ετών και μετράει 86.000χλμ στο κοντέρ)

Είναι η πρώτη φορά που άλλαξα μοτοσυκλέτα και δεν είμαι όσο το δυνατόν χαρούμενος....Τα αισθήματα είναι μάλλον ανάμικτα...


Από την μια χαίρομαι για την νέα, φρέσκια, ολοκαίνουργια, ΒΜW F 800 GS μου... (απίθανη επετειακή έκδοση...) από την άλλη με στεναχωρεί που έχασα το R 1150 GS.... Τόσα χρόνια... τόσα χιλιόμετρα... χωρίς προβλήματα, με τρομερή αξιοπιστία, με πήγε παντού άνετα και γρήγορα... ταξίδεψα με φίλους, έβαλα τα παιδιά μου πάνω....


Τελικά άλλοι λένε ότι είναι σίδερα και λαμαρίνες... για κάποιους από εμάς υπάρχει ψυχή και σάρκα στις μηχανές μας...



Υ.Γ. Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις από το F 800GS...
Attached Images
File Type: jpg moto_0019.jpg (99.5 KB, 165 views)

Last edited by WhiTeRaN; 12-07-2011 at 15:56.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-07-2011, 15:56
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Ο κυριότερος λόγος για την αλλαγή αυτή ήταν τα 11 χρόνια που μετρούσε η 1150 μου και ο πόθος για κάτι νέο και φρέσκο...

Βέβαια άλλαξα κατηγορία...

Πήγα σε μια μοτοσυκλέτα 11 χρόνια νεώτερη 60 κιλά ελαφρύτερη με έναν δικύλινδρο κινητήρα που αποδίδει τα ίδια 85 άλογα πολύ πιο γραμμικά, πιο ροπάτα, πιο άνετα...

Ο λόγος για την BMW F800GS

Οι πρώτες εντυπώσεις επιβεβαιώνουν την αίσθηση που είχα για τον κινητήρα με την κοντή μετάδοση και τα πολλά άλογα... ένοιωθα ότι καβαλούσα μοτοσυκλέτα πολύ μεγαλύτερου κυβισμού με την άμεση απόκριση που είχε το γκάζι... πάντως δεν την πάτησα πάνω από 4.500 στροφές καθώς είμαι στην διαδικασία του ρονταρίσματος αλλά ο κινητήρας με προϊδεάζει για σπουδαία πράγματα... Σε αυτό συντελεί βέβαια η ελαφριά κατασκευή (αν μπορείς να το θέσεις έτσι για ένα τέρατακι που ξεπερνάει τα 200 κιλά... ) η οποία σε σχέση με το R 1150GS .... έχει τεράστια διαφορά...

Η θέση οδήγησης σε βάζει κυριολεκτικά πάνω στην μηχανή και όχι μέσα στην μηχανή (αίσθηση που είχα με το R1150 GS) και έχει σαφώς πολύ πιο επιθετική θέση οδήγησης.

Ο ανεμοθώρακας της μαμάς ανεπαρκής πάνω από τα 100 χλμ (πάντα σε σχέση με το R 1150GS που είχα και την προστασία που απολάμβανα...) όμως αυτό θα το διορθώσω με αντικατάσταση με την ζελατίνα ergo της wunderlich (465 mm ύψος ενώ η εργοστασιακή έχει ύψος 305mm)

Υπάρχει και ο παράγοντας σέλα......

Εκεί οι εντυπώσεις για τον καλομαθημένο "ποπούλι" μου ήταν......





Ότι έχει γραφτεί κατά καιρούς.... είναι ...... πέρα για πέρα αληθινό...


Δεν λέω όμορφη... κόκκινη.... με ανάγλυφο σήμα... μέχρι εκεί όμως.... αυτό είναι και το μοναδικό αρνητικό της μηχανής από την συμβίωση μας μέχρι σήμερα...

Σε γενικές γραμμές οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές, μια μηχανή φτιαγμένη για μέρη όπως είναι η Κρήτη με τα άπειρα χωμάτινα... τις ανεξερεύνητες παραλίες... τα δασάκια... τα βουνά και τις ορεινές διαδρομές... αλλά και για ταξίδια με πολλά χιλιόμετρα (διορθώνοντας το θέμα σέλα, ζελατίνα πάντα με τα δικά μου γούστα....)

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις από την μοτοσυκλέτα... βέβαια είναι ακόμα νωρίς και επιφυλάσσομαι για την συνέχεια αλλά αν εξαιρέσω την απαράδεκτη σέλα τελικά η μοτοσυκλέτα που επέλεξα να συμβιώσω για τα επόμενα χρόνια μαζί της... φαίνεται να ταιριάζει στις ανάγκες και τις απαιτήσεις μου...


Attached Images
File Type: jpg Photo-00211.jpg (83.2 KB, 183 views)
File Type: jpg Photo-00233.jpg (66.6 KB, 152 views)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-07-2011, 16:08
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

μόλις πατήσεις χώμα θα ανακαλύψεις το πραγματικό της ταλέντο...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-07-2011, 16:18
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
μόλις πατήσεις χώμα θα ανακαλύψεις το πραγματικό της ταλέντο...

Είμαι σίγουρος γι αυτό....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-07-2011, 16:27
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Το Σάββατο το απόγευμα στο ξεκάρφωτο (ωραία λέξη ε??) και μέσα σε 5’ λεπτά κανονίζουμε με τον καλό μου φίλο Κώστα Κ. να φύγουμε για Νότια Κρήτη με διανυκτέρευση εκεί και επιστροφή την Κυριακή…

Αφού συγκέντρωσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, στάθηκα στην ούρα γι ώρα, υποσχέθηκα το ανάλογο φακελάκι, (π.χ. μια ΑΚΟΜΑ τσάντα…) πήρα επίσημη άδεια από την σύζυγο (βεβαίως βεβαίως…. Αν μπορείς κάνε κι αλλιώς… ) φόρτωσα το κορμί μου…. (τα πράγματα τα φορτώσαμε στο transalp του Κώστα) γιατί δεν έχω ακόμα ούτε μπαγκαζιέρα ούτε βαλίτσες, Και……ευκαιρία για χιλιόμετρα….

Το θέμα σέλα βελτιώθηκε κάπως αν και εξακολουθεί να με… ενοχλεί, ας πούμε, μιας και τα παλικάρια ως γνωστόν δεν πονάνε…. Τα υπόλοιπα πολύ καλά… Άνετο, ταξίδι χαλαρό έως 4.500 στροφές, με ευκολία… και με αίσθηση ότι οδηγάω μεγαλύτερη μηχανή λόγω γκαζιού ή ότι οδηγάω τραίνο λόγω εισόδου – εξόδου στις στροφές… ή ότι οδηγάω Άγκυρα με ρόδες… λόγω φρένων… ή….

Συμπέρασμα…

1) Ο κινητήρας μπορεί να μην είναι boxer όμως δεν έχει καμία σχέση π.χ. με τον μονοκύλινδρο κινητήρα του BMW 650GS Dakar που είχα παλαιότερα… Είναι ροπάτος, με κοντές σχέσεις, δεν «σκορτσάρει», δεν προβληματίζει… δεν είναι βαρετός…. Είναι πολύ πιο φρέσκος και ζωντανός από τoν boxer του 1150 GS

2)Στρίβει.. Και στρίβει…….. και στριβεί………. Αν θες το κάνει όλη μέρα… με ότι ταχύτητα και ότι κλίση αγαπάς…


3)
Φρέναρει… σαν άγκυρα… απόλυτη αίσθηση ασφάλειας… Μια ενεργοποίηση του ABS που μου έτυχε δεν με τρόμαξε καθόλου… Δεν υπάρχει σύγκριση με το ABS του 1150 που είχα… βέβαια 11 χρόνια μετά θα μου πεις……

4)
Τα όργανα απλά πανέμορφα το βράδυ…

5)
Ααααα δεν σας είπα… αυτός ο ήχος από το τελικό της μαμάς είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

Τελικά… επιβεβαιώνω την αρχική μου σκέψη ότι έκανα την καλύτερη δυνατή επιλογή για Κρήτη (με το σκεπτικό ότι ήθελα μόνο ΒΜW) δεν ξέρω αν θα μείνω ικανοποιημένος αν ποτέ κάνω κάποιο από τα μακρινά ταξίδια του Σεβάχ του Θαλασσινού (αν, και κάτι μου λέει ότι η μοτοσυκλέτα δεν κωλώνει… μάλλον εγώ θα έχω φρίκη…) όμως για εδώ, για την χρήση που θέλω ή που μπορώ να κάνω είμαι πολύ ευχαριστημένος…

Ανυπομονώ για χώμα… παρόλο που τα λάστιχα είναι ασφάλτινα….
Attached Images
File Type: jpg CIMG2854.jpg (69.0 KB, 190 views)
File Type: jpg CIMG2866.jpg (52.3 KB, 168 views)
File Type: jpg CIMG2903.jpg (76.1 KB, 171 views)

Last edited by WhiTeRaN; 12-07-2011 at 16:33.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-07-2011, 16:57
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

σέλα χτύπα την comfort της μαμάς απο teileineile και καθάρισες
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-07-2011, 17:01
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

με το καλό σωστή επιλογή πολύ λογικότερη από την αυτονόητη (1150 σε 1200)
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-07-2011, 17:08
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Καλοριζικη καλους δρομους.Εκανες πιστευω την καλυτερη επιλογη!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-07-2011, 17:39
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
σέλα χτύπα την comfort της μαμάς απο teileineile και καθάρισες
Ναι... αλλά έλα που μου αρέσει και η κόκκινη με το ανάγλυφο... (τα θέλει κι εμένα ο κ... μου ) Να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι ακόμα και για την ζελατίνα και για την μπαγκαζιέρα...δεν βιάζομαι.... το μόνο που έβαλα στην μοτοσυκλέτα είναι μια επέκταση στο πλαϊνό σταντ για μεγαλύτερη επιφάνεια πατήματος...



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
με το καλό σωστή επιλογή πολύ λογικότερη από την αυτονόητη (1150 σε 1200)
Δεν σου κρύβω ότι προβληματίστηκα... φοβήθηκα ότι θα μου λείψει ο όγκος της μηχανής... Δεν ξέρω αν τον όγκο που είχα με το 1150 θα τον είχα με το 1200.... και δεν ξέρω αν είναι αυτονόητη η αλλαγή από το 1150 στο 1200... Εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε ή που θα μπορούσαμε να κάνουμε... Η λογική του μπούγιου είναι λίγο... χαζή (αν και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..) Αν μπορούσα να κάνω μεγάλα ταξίδια με την μοτοσυκλέτα τότε θα επέλεγα κάτι πιο τουριστικό... ή μάλλον δεν θα έδινα το 1150GS .... Προτίμησα να επιλέξω μια μοτοσυκλέτα οι δυνατότητες της οποίας είναι ότι πρέπει για τον τόπο που μένω.... (κάπως έτσι το σκέφτηκα...)



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικη καλους δρομους.Εκανες πιστευω την καλυτερη επιλογη!!
Να 'σαι καλά... Έτσι πιστεύω κι εγώ...


Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-07-2011, 18:23
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις φίλε
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, f800gs, κρήτη, r1150gs


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Από Harley σε GS priest Καλώς ήλθατε 21 13-05-2011 07:19
BMW f650gs οι πρώτες εντυπώσεις Apirathos Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 14-02-2011 23:43
Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 29 29-10-2009 13:00
Από Varadero σε GS1200 Sakis Καλώς ήλθατε 25 18-10-2009 22:07
Από τι έλκονται κατά περίεργο τρόπο οι γυναίκες skippybi Κόσμος 2 06-10-2009 00:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!