GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 06-01-2012, 19:44
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1) Το esa ανάβει και σε περίπτωση χαμηλής τάσης της μπαταρίας. Το πρώτο που βγάζει off ο εγκέφαλος σε αυτήν την περίπτωση και
2) Δυστυχώς σκάει και η μπροστινή ανάρτηση, μου έτυχε το καλοκαίρι πρίν από ταξίδι και αλλάχτηκε εντός εγγύησης
Η μηχανή είναι του 2010 και ψάχνομαι κάθε πρωί για την πίσω, μείναν ακόμη 5 μήνες εγγύηση, άντε να δούμε.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-01-2012, 20:23
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1) Το esa ανάβει και σε περίπτωση χαμηλής τάσης της μπαταρίας. Το πρώτο που βγάζει off ο εγκέφαλος σε αυτήν την περίπτωση και
2) Δυστυχώς σκάει και η μπροστινή ανάρτηση, μου έτυχε το καλοκαίρι πρίν από ταξίδι και αλλάχτηκε εντός εγγύησης
Η μηχανή είναι του 2010 και ψάχνομαι κάθε πρωί για την πίσω, μείναν ακόμη 5 μήνες εγγύηση, άντε να δούμε.
παλι "ματακιας" θα γινω.......
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-01-2012, 20:38
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο thread: Είναι παράδειγμα κακής καταναλωτικής μας συμπεριφοράς το θέμα της ESA.
Είναι προφανές ότι οι Γερμανοί έχουν βάλει παρακατιανό εξάρτημα στη μοτοσυκλέτα. Το ξέρουμε, το ξέρουν και το ξέρουμε ότι το ξέρουν. Θα έπρεπε να γίνει μαζική ανάκληση και να αντικαθίστανται ΟΛΕΣ οι αναρτήσεις SHOWA με WP. Δεν εκμεταλλευόμαστε τη δύναμη που έχουμε ως αγοραστές, καίγεται το σπίτι του γείτονα και αντί να το σβήσουμε, χαμογελούμε που δεν πήρε φωτιά το δικό μας(δλδ δεν δάκρυσε το δικό μας αμορτισέρ).

Αντί να λάβουμε ατομικά και ομαδικά πρωτοβουλία, κολλάμε σε λάθος σημεία(π.χ. είναι άσχετος ο οδηγός γιατί δεν αλλάζει την προφόρτιση στο κεντρικό stand",ενώ αποδεδειγμένα αυτό δεν έχει καμία σχέση και άλλα τέτοια).

Κάτοχος GS 08 με ESA 43000km δεν έχει βγάλει πρόβλημα ακόμα...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-01-2012, 21:21
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο thread: Είναι παράδειγμα κακής καταναλωτικής μας συμπεριφοράς το θέμα της ESA.
Είναι προφανές ότι οι Γερμανοί έχουν βάλει παρακατιανό εξάρτημα στη μοτοσυκλέτα. Το ξέρουμε, το ξέρουν και το ξέρουμε ότι το ξέρουν. Θα έπρεπε να γίνει μαζική ανάκληση και να αντικαθίστανται ΟΛΕΣ οι αναρτήσεις SHOWA με WP. Δεν εκμεταλλευόμαστε τη δύναμη που έχουμε ως αγοραστές, καίγεται το σπίτι του γείτονα και αντί να το σβήσουμε, χαμογελούμε που δεν πήρε φωτιά το δικό μας(δλδ δεν δάκρυσε το δικό μας αμορτισέρ).

Αντί να λάβουμε ατομικά και ομαδικά πρωτοβουλία, κολλάμε σε λάθος σημεία(π.χ. είναι άσχετος ο οδηγός γιατί δεν αλλάζει την προφόρτιση στο κεντρικό stand",ενώ αποδεδειγμένα αυτό δεν έχει καμία σχέση και άλλα τέτοια).

Κάτοχος GS 08 με ESA 43000km δεν έχει βγάλει πρόβλημα ακόμα...
Αυτο που ειπα για το κεντρικο stand ξερω οτι δεν εχει καμια σχεση με τη βλαβη που παθαινει το αμορτισερ και χαλαει, απλα το ανεφερα επειδη οταν το πηρα η οδηγία του πωλητη στην αντιπροσωπία ηταν να αλλαζω mode παντα στο κεντρικο stand και δεν θα παθει τιποτα η αναρτηση... Και ετσι εκανα φυσικα παντα μιας και για καλο μου το ειπε ο ανθρωπος... Απλα επειδη απ'οσο ξερω διαβαζει στο forum ηθελα να το πω δημοσια....

σε ολα τα αλλα που λες +1200
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 06-01-2012, 22:19
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο thread: Είναι παράδειγμα κακής καταναλωτικής μας συμπεριφοράς το θέμα της ESA.
Είναι προφανές ότι οι Γερμανοί έχουν βάλει παρακατιανό εξάρτημα στη μοτοσυκλέτα. Το ξέρουμε, το ξέρουν και το ξέρουμε ότι το ξέρουν. Θα έπρεπε να γίνει μαζική ανάκληση και να αντικαθίστανται ΟΛΕΣ οι αναρτήσεις SHOWA με WP. Δεν εκμεταλλευόμαστε τη δύναμη που έχουμε ως αγοραστές,

Αντί να λάβουμε ατομικά και ομαδικά πρωτοβουλία, κολλάμε σε λάθος σημεία[/I]...

.,.,.,δεν εκμεταλευόμαστε την δύναμη που έχουμε σαν καταναλωτές.,.,

και την δύναμη ως φόρουμ..,.
, πέρα απο τα ωραία και όμορφα δεν λέω συμπόσια που κάνουμε .,.,,. είδηκά με αυτό το θέμα των αναρτήσεων.,.,.,δεν έχουμε κάνει τίποτα.,.,.,

και μιλάω ως παθών
.,,δεν την έχω αλλάξει ακόμη .,.,.,.,.τώρα έχω 70000χλμ αρχισε να χάνει λάδια η πίσω απο τα 40000χλμ.,.,

αλλα η μαμά είπε δυστηχώς εκτός εγγύησης.,.,.,.και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.,..,.,..,
για να δούμε πόσες ακόμη αναρτήσεις θα βαρέσουν τίλτ.,..,

σε ότι ομαδικό υπάρξει είμε παρόν.,.,.,.,.,
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 06-01-2012, 23:26
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Skyhigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που ειπα για το κεντρικο stand ξερω οτι δεν εχει καμια σχεση με τη βλαβη που παθαινει το αμορτισερ και χαλαει, απλα το ανεφερα επειδη οταν το πηρα η οδηγία του πωλητη στην αντιπροσωπία ηταν να αλλαζω mode παντα στο κεντρικο stand και δεν θα παθει τιποτα η αναρτηση... Και ετσι εκανα φυσικα παντα μιας και για καλο μου το ειπε ο ανθρωπος... Απλα επειδη απ'οσο ξερω διαβαζει στο forum ηθελα να το πω δημοσια....

σε ολα τα αλλα που λες +1200

Φίλε Skyhigh το post μου δεν αναφερόταν στο δικό σου post σε καμία περίπτωση. Εδώ χάλασε η κουκλάρα σου, λες να σου τη λέω και από πάνω;
Έχει ειπωθεί παλαιότερα από τεχνικό αντιπροσωπείας ως δικαιολογία, για αυτό και το έθιξα το θέμα.(όπως άλλωστε άλλος φωστήρας αντιπροσωπείας είχε πει ότι o εγκέφαλος δεν υποστηρίζει WP αναρτήσεις, ενώ τώρα τις αλλάζουν εντός εγγύησης...) Να είσαι καλά ! Τυχερός είσαι που έσκασε τώρα! Καλά και όρθια χιλιόμετρα.

Όσο για το παράδειγμα του συντοπίτη tatoopanther, είναι ντροπή! Αφού ξέρουν ότι έχουν ελαττωματικό προϊόν. Γιατί δεν του την αλλάζουν του ανθρώπου; Δεν θέλω ούτε επιστολές στην BMW Γερμανίας ή προσωπικές χάρες. Θέλω αυτά που δικαιούμαι και έχω πληρώσει.

Πάντως φίλε tatoopanther, έχω πάρει απόφαση ότι αν χαλάσει η δικιά μου, θα προβώ σε WESA. Τις περνάει ένας τύπος στην Θεσσαλονίκη(επίσημος αντιπρόσωπος Ελλάδος). Τσέκαρε το κι αυτό πάντως.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 07-01-2012, 01:16
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Eγω , παντως, επειδη το εχω ξαναπει σε Post του Δημητρη, νομιζω οτι πρεπει να κανουμε ενα γκρουπ και να απευθυνθουμε στον αντιπροσωπο
ΟΧΙ ως μεμονωμενες περιπτωσεις
αλλα κατι σαν ΟΜΑΔΙΚΗ διαμαρτυρια...

δε θεωρω τον ευατο μου τυχερο που δε χαλασε η αναρτηση ακομα,
ουτε ατυχο οταν θα χαλασει...
θεωρω τον ευατο μου υποψηφιο θυμα, αν μεχρι τοτε δε κανω τιποτα.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-01-2012, 20:04
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Λοιπον καρντασια για να σας κρατω ενημερους εγινε σημερα η επισκευη αλλαχτηκε η αναρτηση με μια ολοκαινουρια..................SHOWA!!!!!!!!!!

"Ντεν μπανει Γουαϊτ Παουερ καρντια μου" στο μηχανακι σου με ειπε ο εξυπηρετικότατος κατα τα αλλα Ηλιας... Αλλα επειδη ειμαστε πολλοι με απορίες

επι του ζητηματος περιμενω να μου απαντησουν στο e-mail με ολο το στόρυ που έφυγε Γερμανια στα κεντρικα της BMW....

Αναμείνατε στο ακουστικό σας για νεοτερα....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-01-2012, 20:08
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

αναμένουμε.,..,.,
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 10-01-2012, 20:12
1974 Ο/Η 1974 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: sarti halkidiki
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 898
Προεπιλογή Απάντηση: Showa ESA Kaput!!! Welcome WP...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Skyhigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον καρντασια για να σας κρατω ενημερους εγινε σημερα η επισκευη αλλαχτηκε η αναρτηση με μια ολοκαινουρια..................SHOWA!!!!!!!!!!

"Ντεν μπανει Γουαϊτ Παουερ καρντια μου" στο μηχανακι σου με ειπε ο εξυπηρετικότατος κατα τα αλλα Ηλιας... Αλλα επειδη ειμαστε πολλοι με απορίες

επι του ζητηματος περιμενω να μου απαντησουν στο e-mail με ολο το στόρυ που έφυγε Γερμανια στα κεντρικα της BMW....

Αναμείνατε στο ακουστικό σας για νεοτερα....
και εσενα σουβα σε εβαλε αμα σκασει ξανα θα παμε παρεα στο ναγκασακι να την φτιαξουμε!!!! μιας και δεν εχει τεχνικους το φορουμ για να δουμε τη μας πουν ντοιτσλανοι!!!! παντα με χαμογελο!!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
esa, αναρτηση, βλαβη


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ABS KAPUT capo Τεχνικά θέματα διάφορα 3 27-09-2010 09:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!