GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 21-02-2013, 22:06
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Α ρε Ευτυχαρε με προλαβες.........

Ενα πραμα θα πω κυριοι.

LIKE HERE NOWHERE...

Αυτο βεβαια εχει και τα θετικα του και τα αρνητικα του. Οπως ενα κερμα εχει δυο οψεις.
Δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα στη ζωη!!!
Οπως ειπε και το πουλι σε αυτη τη χωρα ανεκαθεν τρωγωμασταν μεταξυ μας. Αλλα σιγα σιγα βελτιωνομαστε. Σιγα σιγα....
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 22-02-2013, 00:26
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Το ανέφερε ένα παληκάρι πιό πάνω, όσο είχαμε την όποια ευημερία πολλά στραβά κουκουλώνονταν ή δε μας άγγιζαν. Τώρα τα πράγματα άλλαξαν, μας έχει μπει το αγγούρι και δεν αδιαφορούμε για τίποτε. Είναι μεγάλη ευκαιρία να φτιάξουμε σιγά σιγά μιά άλλη χώρα, πιό ανθρώπινη και πιό δίκαιη. Το χρωστάμε στα παιδιά μας.
Είναι υποθέτω καλό να έχεις ανοιχτή μιά εναλλακτική σε περίπτωση που δεν τα καταφέρνεις, αλλά νομίζω ότι καθένας πρέπει να εξαντλήσει τις δυνατότητές του. Δεν υπάρχει η τέλεια χώρα, υπάρχουν οργανωμένες χώρες και μη. Εμείς οφείλουμε, ο καθένας ξεχωριστά κι όλοι μαζί να το φτιάξουμε αυτό το μαμημένο το κράτος. Αν φύγουμε όλοι θα τους έχουμε κάνει το χατήρι! Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά η συζήτηση είναι εξόχως πολιτική.

Οποιος έχει περάσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι στη Γερμανία κι είχε καλό καιρό να σηκώσει το χέρι! Κι όταν έκανε ζέστη είχε 90% υγρασία, δράμα. Διότι ας μη γελιόμαστε, αν φύγεις από εδώ και δεν πας Αμερική ή Αυστραλία, Αγγλία ή Γερμανία θα πας. Η Γερμανία είναι πράγματι ωραία χώρα και σα φύση, αλλά εμένα πάντα θα μου έλειπε κάτι που δεν αναπληρώνεται με 6 εβδομάδες διακοπές.....

Σκέψου αδερφέ τι δεν έχεις κάνει που θα μπορούσες να κάνεις πριν ανεβείς τα σκαλιά του αεροπλάνου!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 22-02-2013, 11:26
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

αγαπητε φιλε
χωρις να σε ξερω θεωρω οτι καπου εχασες τον δρομο σου και εσυ οπως ολοι μας αυτο δεν ειναι κατι τραγικο γιατι δεν ειμαστε θεοι
ειμαστε ανθρωποι και κανουμε λαθη
πιστευω ακραδαντα οτι η ανθρωπινη δυναμη δεν εχει ορια και σαν τετοια ειναι αστειρευτη
η λυση για ολα τα θεματα που μας απασχολουν παντα ειναι διπλα μας φτανει μονο να μπορεσουμε να την διακρινουμε αναμεσα στους σωρους των σκουπιδιων που μας περιβαλουν και εχουν μονο σαν σκοπο την απομειωση του υπερτατου αγαθου ¨΄της αθρωπινης υπαρξης"" της ιδιας μας της ζωης
ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις!!!!!
απλα σηκω λιγο πιο πανω!!!!!!!!!
και θα τα δεις ολα καλυτερα
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 22-02-2013, 12:08
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Hekima Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν ολίγεις δηλαδή τα κάναμε όλα όσα έπρεπε σαν πολίτες αυτής της χώρας. Είπαμε φτάνει πια να είμαστε σωστοί, να πληρώνουμε τους φόρους μας, τις εισφορές μας, να δίνουμε και να παίρνουμε αποδείξεις, να μη φοροδιαφεύγουμε, να πετάμε τα σκουπίδια μας στους σωστούς κάδους όσο μακριά κι αν είναι απ΄το σπίτι μας, να καπνίζουμε όπου πρέπει γιατί σεβόμαστε το φαγητό του άλλου, να τηρούμε τα ωράρια κοινής ησυχίας, να είμαστε νόμιμοι πριν την εκπνοή της ημερομηνίας για τα αυθαίρετα μας, τα δάνειά μας, τέλος πάντων όλες τις υποχρεώσεις που αναλάβαμε. Βαρεθήκαμε να παρκάρουμε εκεί που πρέπει, να χρησιμοποιούμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς για να βοηθήσουμε το κοινωνικό σύνολο, να προσφέρουμε εθελοντική εργασία σε διάφορους χώρους, υπηρεσίες σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, να είμαι ενεργός πολίτης σε όλα όσα έχω υποχρέωση. Αφού λοιπόν εγώ τα έκανα όλα αυτά μπούκωσα, πνίγηκα και είπα φτάνει. Έβαλα στο μάτι το γείτονα, τον συνάδελφο, τον συμφορουμίτη και αφού εκείνος είναι λαμόγιο, σκέφτηκα να του μοιάσω και να κάνω τα ίδια αλλά με την προϋπόθεση ότι θα αγανακτώ και καλά ή ακόμη καλύτερα θα το παίξω αηδία και θα την κάνω μακριά θα πάω αλλού στο όνειρο να σωθώ εγώ εγώ, εγώ να σωθώ αρκεί. Να κολυμπήσω κι άλλο? Δεν μπορώ είμαι μειονότητα τόσος σεβασμός, ηθική, αξιοπρέπεια, βλάπτει. Σε άλλη χώρα μόλις πάω θα μεταμορφωθώ μόλις περάσω τα σύνορα θα γίνω σωστός άνθρωπος εκεί θα είναι ο κόσμος αγγελικά πλασμένος και θα με βοηθήσει να του μοιάσω. Γιατί εγώ δεν έφταιξα θύμα βρε είμαι των καταστάσεων...
Θέλω να ελπίζω, δεν μπορώ αλλιώς, δεν αντέχεται ο αφανισμός το σκόρπισμα μας, δεν σώνεται η χώρα με τη μετακόμιση μου, να μείνουμε να το παλέψουμε δε μας χαρακτηρίζει το λιποτάκτισμα....εγώ μένω εδώ μες στα #####...κάπου θα βρω τον θησαυρό, τα έργα μας μας χαρακτηρίζουν εξάλου.



Reply With Quote
  #35  
Παλιό 22-02-2013, 14:37
andreas 75 Ο/Η andreas 75 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: F650GS
Μηνύματα: 670
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

κουνια που μας κουναγε
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 22-02-2013, 15:14
clear Ο/Η clear βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Κάντζα
Μoto: F 650 dakar rr
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Eftixis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλείστε τα χαζοκούτια φύγετε από τις τσιμεντουπόλεις ελάτε στο χωριό στο χωραφάκι στο κρασί στην παρέα κοντά σε ζωάκια κατσικούλες ,κοτούλες ,γουρουνάκια και τότε θα καταλάβετε τι θα πει ζωή Ξεχνάτε τα δάνεια τις τράπεζες και τους φόρους δεν έχετε να νοιαστείτε για τίποτα Καβαλήστε τα μηχανάκια σας και θα τα δείτε όλα αισιόδοξα Προσπαθούν με κάθε μέσο και τρόπο να μας τρελάνουν μην τους παρακολουθείτε ακούστε με πιστέψτε με και θα καταλάβετε ότι ζείτε στον επίγειο παράδεισο.


Ξυπνάτε, αν είχαμε αυτά που έχουν οι Γερμανοί, οι Δανοί , οι Άγγλοι δεν θα είμασταν αυτοί που το μυαλό τους πέρνει και μία διαφορετική στροφή (οχι πάντα καλή, αλλή ικανή να σε βγάζει από τα αδιέξοδα)
Αν πάλι είμασταν Έλληνες και είχαμε και την οργάνωση των υπολοίπων τότε θα είχαμε πολλές σκοτούρες γιατί θα κυβερνούσαμε τον κόσμο. Ο νόμος της φυσικής επιλογής και της επιβίωσης δυστυχώς μας έχει προικίσει με την "τσαπατσουλιά" και την προχειρότητα για να αντισταθμίσει το φιλότιμο και την αλληλεγγύη

Last edited by clear; 22-02-2013 at 15:15.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 22-02-2013, 20:02
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Στέλιο,νομίζω η υπογραφή σου λέει τι πρέπει να κάνεις και αφού το υπογράφεις μάλλον το πιστεύεις,σήκωσε το κεφάλι και δες πιο μακριά.


Όποια απόφαση και να πάρεις ας είναι η καλύτερη για σένα.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 24-02-2013, 19:21
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Η Πόλις

Είπες· «Θα πάγω σ' άλλη γή, θα πάγω σ' άλλη θάλασσα,
Μια πόλις άλλη θα βρεθεί καλλίτερη από αυτή.
Κάθε προσπάθεια μου μια καταδίκη είναι γραφτή·
κ' είν' η καρδιά μου -- σαν νεκρός -- θαμένη.
Ο νους μου ως πότε μες στον μαρασμό αυτόν θα μένει.
Οπου το μάτι μου γυρίσω, όπου κι αν δω
ερείπια μαύρα της ζωής μου βλέπω εδώ,
που τόσα χρόνια πέρασα και ρήμαξα και χάλασα».

Καινούριους τόπους δεν θα βρεις, δεν θάβρεις άλλες θάλασσες.
Η πόλις θα σε ακολουθεί. Στους δρόμους θα γυρνάς
τους ίδιους. Και στες γειτονιές τες ίδιες θα γερνάς·
και μες στα ίδια σπίτια αυτά θ' ασπρίζεις.
Πάντα στην πόλι αυτή θα φθάνεις. Για τα αλλού -- μη ελπίζεις --
δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.
Ετσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ' όλην την γή την χάλασες.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1910)


**************************************************


Λοιπόν αγαπητέ, όπως καταλαβαίνεις, η λύση δεν είναι η φυγή!!!
Άλλωστε το πνεύμα που χαρακτηρίζει τον Έλληνα είναι αυτό του Οδυσσέα και όχι του Καζαντζίδη.
Διερευνητικό, πολυμήχανο, προοδευτικό, πρωτοπόρο.
Να φύγεις, ναι... αλλά επειδή ψάχνεις για κάτι καλύτερο, επειδή διψάς για γνώση, δύναμη, προκοπή και όχι γιατί κλαψομoυvιάζεις πως "σου στέρησαν", "σου βούτηξαν", "σε γέλασαν"... Αν σε γέλασαν εδώ που γνωρίζεις την γλώσσα, τα ήθη και έθιμα, τους νόμους και τις συνήθειες, στην κοινωνία που μεγάλωσες τέλος πάντων, τι σε κάνει να πιστεύεις πως σε κάποιον άλλο, περισσότερο άγνωστο τόπο, θα τα καταφέρεις;; Αν νομίζεις πως υπάρχει τόπος στο σύμπαν που δεν εκμεταλλεύονται τα κορόιδα, είσαι οικτρά γελασμένος.
Στο φινάλε, αν νοιώθεις αδύναμος και λίγος, πήγαινε καλόγερος στο άγιο όρος... εκεί έχει "απ' όλα" για τέτοιες περιπτώσεις!!!!
Εντάξει, είναι λίγο σκληρό να ανακαλύπτεις σε μεγάλη ηλικία, πως η πραγματική ζωή δεν είναι οι παπαριές του κατηχητικού και το δούλεμα των διαφόρων "δασκάλων" και "παραδοσιακών γερόντων"... αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ!!! Φαντάσου πως υπάρχουν ακόμη ζωντόβολα που αναμασούν τις ίδιες κορώνες!!! Διάλεξε τον δρόμο σου, αλλά να ξέρεις πως η επιλογή είναι δική σου. Η ευημερία, η πρόοδος και η προκοπή σου είναι ΔΙΚΟ σου μέλημα και υποχρέωση και κανενός άλλου. Η κοινωνία που απορρίπτεις, δεν είναι κάπου αλλού, κάποιου άλλου... είναι η δική σου. Είσαι μέλος της, συναυτουργός, συνδικαιούχος όσο και συνένοχος.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 24-02-2013, 20:38
Mariosg Ο/Η Mariosg βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: θρακομακεδωνες
Μoto: gs 800
Μηνύματα: 550
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

exo poso kalitera ine apo edo exis idea
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 24-02-2013, 21:33
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Αν καπνιζαν σαν φουγαρα πανω απο τα
παιδια τους εκει που τρωνε.
Αν ειχε κακη ποιοτητα τυλιγμενη
με στολιδια και υπερτιμημενη.
Αν στον παγκο του πουλουσε
ντοματες Ολλανδιας.
Αν τον ειχαν κλεισει αλλα
ξαναανοιξε..
Αν ο εφορος αδιαφορουσε για την τεραστια
ουρα και συνεχιζε τον καφε του..
Αν οι φιλαθλοι πεταγαν οτι εβρισκαν στους αθλητες..
Αν αν αν αν ...

Τοτε ναι,θα εφευγα 'εξω' και θα προσπαθουσα
με νυχια και με δοντια να στησω αυτο που ονειρευομαι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!