GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-01-2011, 21:52
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ARGI Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεό, δυστηχώς ομίλησες για μία άλλη φορά ΟΡΘΑ!!!
Συγγενικό άτομο, όταν απολύθηκε από την εργασία του, στα πλαίσια μείωσης προσωπικού, έπαθε μελαγχολία !!! Λάληλε !!!
Μάλλον πρέπει να είναι ένα από τα χειρότερα συναισθήματα που μπορεί να νοιώσει κάποιος μετά τον θάνατο...!!!!
Μιας και αυτό το πράγμα είναι επαγγελματικός θάνατος..!!!
(Ο δικός μου, έκανε αρκετό καιρό να συνέλθει, ήταν ράκος!!!)
Έτυχε και σε μένα να με αδειάσουν ένα χειμώνα και εφόσον είχε προηγηθεί διαφορετική συμφωνία επί αυτού...
Ήξερα ότι ήταν ψιλολαμόγιο αλλά ήτο πειστικός και τον είχα πιστέψει καθώς περιμένω από τους άλλους την ίδια ποιότητα και ειλικρίνεια λόγου με αυτή που προσφέρω... Όταν κατάλαβα ότι έπεσα σε λαμόγιο κι ότι είχα πέσει έξω στις προσδοκίες μου, ήταν αργά για μένα, έμεινα ένα χειμώνα άνεργος...
Εφτασα σε περίεργα σημεία, που δεν περίμενα ούτε εγώ αλλά ούτε και οι γύρω μου... Και στενοχώρια, και σκέψεις βιαιες, (και ψιλοπράξεις )....
Στο τέλος πήγα σε δικηγόρο που έτυχε να είναι ξαδέρφη μου και έτυχε να είναι απο τις καλύτερες στα ναυτικό εργατικό δίκαιο στον Πειραιά...Τυχαίο? η όλα εδώ πληρώνονται?
Του τα πήρα στο πολλαπλάσιο κι έμαθα να μην υπολογίζω κανένα αφεντικό συναισθηματικά από δω και πέρα εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων...
Και μέχρι τώρα καλά μου έχει πάει...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-01-2011, 22:04
paniko Ο/Η paniko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Όποιος δεν το έχει αιστανθεί, μόνο αυτός δεν ξέρει
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-01-2011, 22:10
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

μαγκες μην σας παιρνει απο κατω.......η ζωη ειναι γεματη δυσκολιες και σφαλιαρες
πρεπει να εχουμε δυναμη και να μην μας παιρνει απο κατω.......
η κυρα-λενη και αλλα 700 ατομα, ειναι 2 χρονια απληρωτη,απο εργοδοτη αλητη και απο κρατος ανικανο και συνενοχο,σε λαμογιες και αδικιες...
με χαμογελο και αγαπη απο το περιβαλλον μας,ολα θα τα ξεπερασουμε....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 12-01-2011, 00:24
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μαγκες μην σας παιρνει απο κατω.......η ζωη ειναι γεματη δυσκολιες και σφαλιαρες
πρεπει να εχουμε δυναμη και να μην μας παιρνει απο κατω.......
η κυρα-λενη και αλλα 700 ατομα, ειναι 2 χρονια απληρωτη,απο εργοδοτη αλητη και απο κρατος ανικανο και συνενοχο,σε λαμογιες και αδικιες...
με χαμογελο και αγαπη απο το περιβαλλον μας,ολα θα τα ξεπερασουμε....
Το έχω ξαναπεί, ο πλούτος μας είναι όχι η συρμαγιά σε χρήματα που έχουμε στην τράπεζα η κάτω από το στρώμα, αλλά αυτοί που μας αγαπάνε γύρω μας και με τις πράξεις τους μας κάνουν να αισθανόμαστε ασφαλείς και με τα λόγια τους αξιαγάπητοι...
Οπότε δώστε τον εαυτό σας εκεί που αξίζει.Είναι επένδυση.
Η κυρα-Λένη εχει κολώνα αγόρι μου..

Last edited by Capitain; 12-01-2011 at 00:25.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-01-2011, 00:45
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ξαναπεί, ο πλούτος μας είναι όχι η συρμαγιά σε χρήματα που έχουμε στην τράπεζα η κάτω από το στρώμα, αλλά αυτοί που μας αγαπάνε γύρω μας και με τις πράξεις τους μας κάνουν να αισθανόμαστε ασφαλείς και με τα λόγια τους αξιαγάπητοι...
Οπότε δώστε τον εαυτό σας εκεί που αξίζει.Είναι επένδυση.
Η κυρα-Λένη εχει κολώνα αγόρι μου..
οπου κολωνα......βαλε καταρτι σε παρακαλωνα μην ξεχνιομαστε
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-01-2011, 14:49
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Εχω βρεθει σε αυτην ακριβως την θεση 2 φορες και τιποτα δεν δειχνει οτι δεν θα τριτωσει το κακο..........
Ο λογος και στις δυο περιπτωσεις εκλεινε οριστικα το υποκαταστημα στην Θεσσαλονικη. Τα συναισθηματα ειναι αντικρουομενα. Απο την μια λες δεν ηταν στο χερι μου, απο την αλλη η ανασφαλεια και η αβεβαιοτητα του μελλοντος. Απο την μια λες ευτυχως που υπαρχει και το ταμειο ανεργειας και η αποζημειωση απο την αλλη βλεπεις τα οποιοα εξοδα σαν βουνο. Καταθλιψη, νιωθεις αχρηστος, δεν εχεις ορεξη για τιποτα. Ξανα βιογραφικα, ξανα συνεντευξεις ξανά μανά γνωριμιες.
Μεχρι που λες: ρε δε μαμιεστε ολοι που θα κατσω να σκασω και σταματας να βλεπεις το μελλον και κοιτας την μερα.
Το κακο οταν χανεις την δουλεια σου ειναι οτι χανεις την βολη σου, χανεις τις συνηθειες σου, χανεις την αυτοπεποιθηση οτι σε ενα γνωριμο περιβαλον οτιδηποτε και αν συμβει μπορω να το αντιμετωπισω.
Μονο αυτο χανεις φιλε μου. Θα βρεις αλλη δουλεια καποια στιγμη αργα ή γρηγορα (αυτο δεν ειναι στο χερι σου οτι και να κανεις). Κανεις δεν χανεται.
Το στηριγμα σου ειναι η οικογενεια σου!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-01-2011, 17:06
Agen Ο/Η Agen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MOYTPO Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βρεθει σε αυτην ακριβως την θεση 2 φορες και τιποτα δεν δειχνει οτι δεν θα τριτωσει το κακο..........
Ο λογος και στις δυο περιπτωσεις εκλεινε οριστικα το υποκαταστημα στην Θεσσαλονικη. Τα συναισθηματα ειναι αντικρουομενα. Απο την μια λες δεν ηταν στο χερι μου, απο την αλλη η ανασφαλεια και η αβεβαιοτητα του μελλοντος. Απο την μια λες ευτυχως που υπαρχει και το ταμειο ανεργειας και η αποζημειωση απο την αλλη βλεπεις τα οποιοα εξοδα σαν βουνο. Καταθλιψη, νιωθεις αχρηστος, δεν εχεις ορεξη για τιποτα. Ξανα βιογραφικα, ξανα συνεντευξεις ξανά μανά γνωριμιες.
Μεχρι που λες: ρε δε μαμιεστε ολοι που θα κατσω να σκασω και σταματας να βλεπεις το μελλον και κοιτας την μερα.
Το κακο οταν χανεις την δουλεια σου ειναι οτι χανεις την βολη σου, χανεις τις συνηθειες σου, χανεις την αυτοπεποιθηση οτι σε ενα γνωριμο περιβαλον οτιδηποτε και αν συμβει μπορω να το αντιμετωπισω.
Μονο αυτο χανεις φιλε μου. Θα βρεις αλλη δουλεια καποια στιγμη αργα ή γρηγορα (αυτο δεν ειναι στο χερι σου οτι και να κανεις). Κανεις δεν χανεται.
Το στηριγμα σου ειναι η οικογενεια σου!!

Reply With Quote
  #18  
Παλιό 12-01-2011, 18:03
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μαγκες μην σας παιρνει απο κατω.......η ζωη ειναι γεματη δυσκολιες και σφαλιαρες
πρεπει να εχουμε δυναμη και να μην μας παιρνει απο κατω.......
η κυρα-λενη και αλλα 700 ατομα, ειναι 2 χρονια απληρωτη,απο εργοδοτη αλητη και απο κρατος ανικανο και συνενοχο,σε λαμογιες και αδικιες...
με χαμογελο και αγαπη απο το περιβαλλον μας,ολα θα τα ξεπερασουμε....
Καλά τα λές φίλε Κώστα...
Αλλά.....Μήπως έχουμε ξεπεράσει και εμείς τα όρια μας??Μήπως μας ανήκουν πράγματα που δεν επρεπε να εχουμε??Μήπως κάναμε λάθος επιλογές βασιζόμενοι στο..... ¨εντάξει μωρέ,θα τα καταφέρουμε¨και τώρα διαπιστώνουμε οτι κάναμε λάθος??
Πχ...Και σε όλα τα παραγείγματα βάζω πρώτο τον εαυτό μου
Γιατί εχουμε 2 κινητά???(και στις περισσότερες περιπτώσεις ακριβά)
Γιατί το αυτοκίνητό μας εχει τηλεόραση μέσα??
Γιατί εχουμε Laptop 800 Ευρώ???
Γιατί έχουμε ακριβά αυτοκίνητα??
Γιατί μας εγκρίναν δάνειο με 1200 ευρώ το μήνα ενώ το εισόδημα μας είναι 1300??(εδώ είναι το φταίξιμό των τραπεζών που υπάρχει τρόπος να δικαιωθεί κάποιος κατα ενα πολύ μεγάλο βαθμό)
Είναι πολλά ακόμη αλλά βαριέμαι να γράφω....
Σαφως η ανεργία είναι μια τρομερή πληγή στον άνθρωπο....Και ιδιαίτερα σε κάποιον που δούλευε μια ζωή σε μια εταιρεία και από την μια μερα στην άλλη είναι στο δρόμο!!!
Ας αναλογιστούμε τα έχω και τα θέλω μας και θα δούμε την πραγματική ουσία της ζωής και της εργασίας!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 12-01-2011, 18:50
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολες εποχές, όντως! Ο καλός ο καπετάνιος όμως, στην φουρτούνα φαίνεται! Σίγουρα είναι δύσκολο να γυρίζεις σπίτι γνωρίζοντας ότι έχεις "τελειώσει" από την "τάδε" επιχείρηση, αλλά κουράγιο κ δύναμη γιά να βγείς από πάνω...



Jefe
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 12-01-2011, 19:21
renovatio Ο/Η renovatio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW F650 GS twin
Μηνύματα: 532
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Παιδιά καλές οι φιλοσοφίες αλλά άμα χάνεις τη δουλειά σου χάνεις τον κόσμο από τα πόδια σου και κατι φράσεις "κανείς δεν χάνεται" δεν έχουν και κάποιο νόημα. Κάποιος, κάπου, κάποτε...

Οι απολύσεις είναι η νέα "μόδα", τώρα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος που σου δίνουνε και ένα πινάκιο φακή. Δουλειές δεν υπάρχουνε παρά μόνο αν είσαι 25-30 και με μία μικρή προϋπηρεσία. Δεν έχεις προϋπηρεσία? Adios. Είσαι "μεγάλος" (άνω των 35) adios.

Oι μόνες δουλειές που υπαρχουν είναι αμα έχεις κανα γνωστό και σε χώσει κάπου, σε όλες τις εταιρίες έχουν μείνει μόνο οι "κουμπάροι" πια, όλοι οι άλλοι πήραν πόδι.

Και πολλά άλλα παιδιά, και πολλά άλλα.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53
Το GS forum "στο περίπτερο 313" ....(έκθεση μοτοσικλέτας 2009) ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ανακοινώσεις 90 23-05-2009 19:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!