GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 24-12-2013, 00:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Πολύ αισιόδοξη είναι η WSJ, αν ήταν μόνο 30% η πτώση κάπως θα σωζόταν η κατάσταση, εδώ μιλάμε ότι τα ακίνητα δεν έχουν αυτή τη στιγμή "πραγματική" αξία.


Θεωρείστε το spam, δε θέλω να χαλάσω το ωραίο νήμα.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 24-12-2013, 00:42
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ
ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΧΡΕΟΥΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

Η οικονομική συγκυρία στην οποία έχει περιέλθει η χώρα και οι μεγάλες
μειώσεις εισοδημάτων, η απώλεια εργασίας, τα υψηλά επιτόκια της
στεγαστικής/επιχειρηματικής και καταναλωτικής πίστης, οι επιθετικές
πρακτικές προώθησης των πιστώσεων, αλλά και ατυχείς προγραμματισμοί
και απρόβλεπτα γεγονότα στη ζωή των δανειοληπτών, αποτέλεσαν
παράγοντες που, σε συνδυασμό με την απουσία θεσμών συμβουλευτικής
υποστήριξης των δανειοληπτών (φυσικών, νομικών προσώπων και
επιχειρήσεων) σε θέματα υπερχρέωσης, συνέβαλαν στην αυξανόμενη
υπερχρέωση φυσικών, νομικών προσώπων και επιχειρήσεων.
Περαιτέρω, ένα από τα σημαντικότερα εμπόδια για την επανεκκίνηση της
ελληνικής οικονομίας είναι η ραγδαία αύξηση των καθυστερούμενων
οφειλών φυσικών προσώπων και επιχειρήσεων προς τα πιστωτικά
ιδρύματα,
που έχει σαν αποτέλεσμα αφενός την αποσταθεροποίηση του
χρηματοπιστωτικού συστήματος και αφετέρου τον εγκλωβισμό των
δανειοληπτών σε μακροχρόνιες διαδικασίες διευθέτησης οφειλών, γεγονός
που αποτρέπει την επιστροφή τους στην οικονομική δραστηριότητα.
Οι καθυστερήσεις στην αποπληρωμή ιδιωτικού χρέους λόγω της υπερχρέωσης
και της οικονομικής συγκυρίας αναδεικνύεται πλέον ως ένα από τα
μεγαλύτερα κοινωνικά προβλήματα και στη χώρα μας και ως σύγχρονο
κοινωνικό κράτος δικαίου έχουμε καθήκον να τις αντιμετωπίσουμε. Είναι δε
γεγονός ότι η διαχείριση μη εξυπηρετούμενου ιδιωτικού χρέους, προς όφελος
του πολίτη και της ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας, αποτελεί
εθνικό στόχο.
Με την κατάθεση του παρόντος σχεδίου νόμου στη Βουλή προς ψήφιση, η
Κυβέρνηση υλοποιεί μία σημαντική δέσμευση, προκειμένου να συσταθεί ένας
μόνιμος μηχανισμός υποστήριξης και διαχείρισης του ιδιωτικού χρέους, ώστε
να αποτελέσει, σε συνάρτηση με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο και τις
βελτιώσεις που έγιναν από την Κυβέρνηση, μόνιμο πυλώνα προστασίας των
υπερχρεωμένων πολιτών, για να πραγματοποιήσουν ένα νέο ξεκίνημα

Πηγή : Ναυτεμπορική


Το κόκκινο χρώμα από μένα,
"ο ατυχής προγραμματισμός" στον οποίο αναφερέται το αιτιολογικό του νόμου είναι ένας μόνο από τους 5-6 παράγοντες της σημερινής κατάστασης και ουσιαστικά ο μοναδικός που αναφέρεται έμεσα στην ευθύνη του δανειολήπτη.

Παρόλαυτά κάποιοι θαυμαστές του Πάγκαλου επιμένουν να ρίχνουν την ευθύνη στα θύματα αυτής της ιστορίας εμφανιζόμενοι βασιλικότεροι του βασιλέως.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 24-12-2013, 10:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
...............................................................
Το κόκκινο χρώμα από μένα,
"ο ατυχής προγραμματισμός" στον οποίο αναφερέται το αιτιολογικό του νόμου είναι ένας μόνο από τους 5-6 παράγοντες της σημερινής κατάστασης και ουσιαστικά ο μοναδικός που αναφέρεται έμεσα στην ευθύνη του δανειολήπτη.

Παρόλαυτά κάποιοι θαυμαστές του Πάγκαλου επιμένουν να ρίχνουν την ευθύνη στα θύματα αυτής της ιστορίας εμφανιζόμενοι βασιλικότεροι του βασιλέως.

Σωστό αυτο με τα κοκινα Σταυρο, δεν ειπα ποτε το αντιθετο!!!!
Ομως παλι παει στο οτι αυτοι με τα κοκκινα απλωσανε το χερι μακρυτερα απο το μηκος του βασιζομενοι στην χρονικα προσωρινη ευμαρεια των ιδιων κατα την οποια συναψαν το δανειο προεξωφλωντας οτι αυτη (ευμαρεια) θα ειναι παντοτινη.
Αλλιως δεν θα εβαζαν δανεια για 20-30-40 χρονια.....κανενας σωφρων ανθρωπος δεν το κανει αυτο. Ως εκ τουτου ο δανειζομενος εχει παρει χρηματα τα οποια δεν μπορει να επιστρεψει, αρα εχει ''φαει'' χρηματα.....δεν εχει σημασια αν το κινητο ¨η το ακινητο επιστρεψει στην τραπεζα διοτι ο δανειζομενος εχει ''φαει'' ρευστο ενω τα αλλα δυο δεν ειναι και το ''φαγωμενο'' ρευστο ανακταται μονον με δανεισμο και συμπιεση των Ελληνων, δικαιων και αδικων.
Οι θαυμαστες του Παγκαλου, η αποψη του οποιου ''μαζι τα φαγαμε'' δεν περιοριζονται μονο στο παραπανω αλλα εχουν προεκτασεις σε ολη την κοινωνια και στα παντα σε καλημεριζουν.........

Υ.Γ. Ασε τον Παγκαλο στην ακρη σε αυτο το νημα........αν θες να το συζητησουμε ανοιξε αλλο νημα, να ξερεις ομως οτι εγω δεν μιλω με αερινα λογια...... ''μου ειπαν'', ''ακουσα'', ''ειδα'' οποταν θα ειμαι δυσκολος αντιπαλος.

Last edited by GeorgeP; 24-12-2013 at 10:13.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 24-12-2013, 10:28
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό αυτο με τα κοκινα Σταυρο, δεν ειπα ποτε το αντιθετο!!!!
Ομως παλι παει στο οτι αυτοι με τα κοκκινα απλωσανε το χερι μακρυτερα απο το μηκος του βασιζομενοι στην χρονικα προσωρινη ευμαρεια των ιδιων κατα την οποια συναψαν το δανειο προεξωφλωντας οτι αυτη (ευμαρεια) θα ειναι παντοτινη.
Αλλιως δεν θα εβαζαν δανεια για 20-30-40 χρονια.....κανενας σωφρων ανθρωπος δεν το κανει αυτο. Ως εκ τουτου ο δανειζομενος εχει παρει χρηματα τα οποια δεν μπορει να επιστρεψει, αρα εχει ''φαει'' χρηματα.....δεν εχει σημασια αν το κινητο ¨η το ακινητο επιστρεψει στην τραπεζα διοτι ο δανειζομενος εχει ''φαει'' ρευστο ενω τα αλλα δυο δεν ειναι και το ''φαγωμενο'' ρευστο ανακταται μονον με δανεισμο και συμπιεση των Ελληνων, δικαιων και αδικων.
Οι θαυμαστες του Παγκαλου, η αποψη του οποιου ''μαζι τα φαγαμε'' δεν περιοριζονται μονο στο παραπανω αλλα εχουν προεκτασεις σε ολη την κοινωνια και στα παντα σε καλημεριζουν.........

Υ.Γ. Ασε τον Παγκαλο στην ακρη σε αυτο το νημα........αν θες να το συζητησουμε ανοιξε αλλο νημα, να ξερεις ομως οτι εγω δεν μιλω με αερινα λογια...... ''μου ειπαν'', ''ακουσα'', ''ειδα'' οποταν θα ειμαι δυσκολος αντιπαλος.



Θελω να μου αιτιολογησεις γιατι κανενας σωφρων ανθρωπος δεν βαζει δανειο για 20 χρονια...Κ δεν μιλαω για καμμια δοση που δεν μπορει να την αντεξει εχει δεν εχει δουλεια αλλα για ενα λογικο ποσο!

Οταν δεν εχεις δικο σου σπιτι,θα μεινεις στο ενοικιο ναι η οχι για το υπολοιπο της ζωης σου?Αρα αφου θα πληρωνεις που θα πληρωνεις,εχεις την ικανοποιηση οτι στο τελος θα σου μεινει το ακινητο να το αφησεις πχ στα παιδια σου!Αυτη ειναι η λογικη του στεγαστικου δανειου Γιωργο μου,αν κ ειμαι σιγουρος οτι την ξερεις κ ας μην συμφωνεις με αυτην την λογικη...

Η δικη μου ενσταση ομως ειναι στο τροπο που φορολογειται ΚΑΙ το ακινητο πλεον σημερα που απο "εκτακτο" λογω της οικονομικης καταστασης,εγινε πλεον ΜΟΝΙΜΟ,πιανοντας για ακομα μια φορα τους πολιτες στον υπνο εκ του πονηρου κ με την λογικη της αρπαχτης...

Αν το αυτοκινητο θεωρειται πολυτελεια καλε μου φιλε,να το πουλησω!!Αλλο που δεν το αγοραζει κανενας πλεον...Να το αποσυρω,να το κανω κοτετσι κ να πηγαινω με το ποδηλατο στην δουλεια (το κανω ουτως η αλλως κ οχι λογω κρισης)...

Το κεραμιδι ομως ρε φιλε απο που κ ως που 'γενναει' εισοδηματα?Κ μιλαω παντα για την πρωτη κατοικια κ οχι για εξοχικα κ νοικια...Γιατι θα πρεπει να υπολογισω κ αλλο ενα χαρατσι καθε χρονο,ενω δεν μου ειχαν πει οτι παιρνοντας σπιτι θα πληρωνεις το ταδε ποσο καθε χρονο?Δεν ειναι ανακολουθο για ακομα μια φορα το Κρατος κ σ αυτον τον τομεα?
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 24-12-2013, 10:45
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Έχω την εντύπωση οτι ο xntinou έθεσε το θέμα της ιδιοκατοίκησης από ψυχολογική και κοινωνική σκοπιά. Μην το καταντήσουμε πεδίο πολιτικής αντιπαράθεσης Χριστουγεννιάτικα
Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία πρωτίστως και όπως είπε και ο Γιάννης "όσο έχουμε θα πληρώνουμε"!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 24-12-2013, 11:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να μου αιτιολογησεις γιατι κανενας σωφρων ανθρωπος δεν βαζει δανειο για 20 χρονια...Κ δεν μιλαω για καμμια δοση που δεν μπορει να την αντεξει εχει δεν εχει δουλεια αλλα για ενα λογικο ποσο!

Οταν δεν εχεις δικο σου σπιτι,θα μεινεις στο ενοικιο ναι η οχι για το υπολοιπο της ζωης σου?Αρα αφου θα πληρωνεις που θα πληρωνεις,εχεις την ικανοποιηση οτι στο τελος θα σου μεινει το ακινητο να το αφησεις πχ στα παιδια σου!Αυτη ειναι η λογικη του στεγαστικου δανειου Γιωργο μου,αν κ ειμαι σιγουρος οτι την ξερεις κ ας μην συμφωνεις με αυτην την λογικη...

.........................................................................................................................................................................................................
ας μεινουμε στην εστιαση του Νοτη (carduelis)........ειναι καλυτερα.
Αν θες μιλαμε σε ΠΜ "η στο Επίκαιροι ΜοτοΠροβληματισμοί για αυτα που ζητας αν και τα εξηγω ενδελεχως.

Καλα Χριστουγεννα Χρηστο, Νοτη, Σταυρο, Παναγιωτη, Γιαννηδες και λοιποι συνομιλητες αυτου του νηματος και ολου του φορουμ.....

Last edited by GeorgeP; 24-12-2013 at 11:03.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 24-12-2013, 15:25
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση οτι ο xntinou έθεσε το θέμα της ιδιοκατοίκησης από ψυχολογική και κοινωνική σκοπιά. Μην το καταντήσουμε πεδίο πολιτικής αντιπαράθεσης Χριστουγεννιάτικα
Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία πρωτίστως και όπως είπε και ο Γιάννης "όσο έχουμε θα πληρώνουμε"!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μεινουμε στην εστιαση του Νοτη (carduelis)........ειναι καλυτερα.
Αν θες μιλαμε σε ΠΜ "η στο Επίκαιροι ΜοτοΠροβληματισμοί για αυτα που ζητας αν και τα εξηγω ενδελεχως.

Καλα Χριστουγεννα Χρηστο, Νοτη, Σταυρο, Παναγιωτη, Γιαννηδες και λοιποι συνομιλητες αυτου του νηματος και ολου του φορουμ.....


Μα δεν ξεφυγαμε του θεματος πιστευω...Κ δεν το ειδα ποτε ως αντιπαραθεση τουλαχιστον με την εννοια που εχει επικρατησει,της εντασης!!

Οπως κ να εχει παντως εδω θα ειμαστε κ θα τα λεμε...Καλα Χριστουγεννα ΣΕ ΟΛΟΥΣ φιλους κ μη κ να εισαστε καλα εσεις κ οι οικογενειες σας!Παντα ορθιοι κ γεροι ρε μαγκες...

Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!