GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 21-06-2010, 15:28
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10



ειδες Λευτερακη?????

αν ειχες το adve---δεν θα εσκαγε το λαστιχο


μπράβο βρε παιδιά!!!!
πάντα τέτοια
!!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-06-2010, 19:49
LuckyExplorer Ο/Η LuckyExplorer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Salamina
Μoto: 1 Bmw Gs 800 F , 2 Gaciva Elephant 750 1 Cagiva Canyon 500 ! Cagiva cucciolo 50 cc..!!!
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Η πλάκα είναι πως μόλις είχαμε αρχίζει να ζεσταινόμαστε… άντε και πάλι ένα σύννεφο σκόνης μπροστά μου ..!!!! δεν ήξερα που να πάω..??? δεξιά είναι ο Λεύτερης η αριστερά..??? ..¨)))…Εάν είναι δεξιά Ο Λευτέρης ..?? το ΚTM που είναι ..??? ..Τελικά και οι 2 ήταν αριστερά ..!!!!!¨Άμα έχεις ένα ΚΤΜ μπροστά σου ..πρέπει να έχεις και το ΑBS στην θέση ON δουλεψε στο φουλ..για να σταματίσω..!!!!!
Μια επισήμανση στο φίλο μου τον Λεύτερη αλλά και σε όλους τους αρέσει να βάζουνε τα μηχανάκια τους στο χώμα..!!!!!
Παιδία πάντα στο βουνό και ειδικά εάν πάτε χώμα…να έχετε μαζί σας ένα Fast αλλά και δεμάτια ..μεγάλο νούμερο να πιάνεται το Λάστιχο πάνω στην ζάντα..!!!!
Σε περίπτωση που το φαστ δεν δουλέψει .. τότε δένουμε το λάστιχο με τα δεμάτια …και έτσι δεν ξεμοντάρει το λάστιχο από την ζάντα….!!! Με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον κατεβαίνεις το βουνό ..και μπορείς να γυρίσεις ακόμα και σπίτι σου εάν είσαι αρκετά προσεχτικός..!!!
Κατά τα αλλά.. ήταν μια ευχάριστη νότα ..ένα μικρό διάλειμμα από την καθημερινότητα….βέβαια βοήθησε και ο καιρός που δεν έκανε τα 40αρια των προηγούμενων ημερών ..!!!
Άντε και στην επόμενη …
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-06-2010, 20:07
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

μπραβο ρε μαγκες!!! παντα τετοια!!! αντε και στην επομενη!!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-06-2010, 20:38
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Μπράβο παίδες .... άντε κ στην επόμενη .....



__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 21-06-2010, 21:18
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Εδώ θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση ....

Το σκεφτόμουν απ' την πρώτη στιγμή που διάβασα το ποστ κ είχε ώρα συναντήσης τις 18:00,

αλλά απέφυγα να το γράψω, για δύο λόγους .....

Αφενός γιατί κάποια παρότρυνση, μπορεί ν' ακουστεί σαν εξυπναδίστικη

και αφετέρου, μπορεί να εκληφθεί σαν "γρουσούζικη" ....

Αυτό λοιπόν που ήθελα να επισημάνω (κ δυστυχώς επιβεβαιώθηκα) ήταν,

σε προσεχείς ΧΩΜΑΤΙΝΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ, η ώρα συναντήσης,

να είναι πολύ νωρίτερα ...

Γιατί, αν έχουμε ώρα συνάντησης τις 18.00 (κάτι οι καλησπέρες - κάτι οι χαιρετούρες),

τί ώρα θα φτάσουμε στο βουνό, τί ώρα θα μπούμε μέσα

κ το σημαντικότερο ...... τί ώρα θα βγούμε ;;;;;

Γιατί είναι μέσα στις πιθανότητες - όπως κ έγινε,

να μας πιάσει ένα λάστιχο, να έχουμε μια πτώση κ να μας σπάσει κάτι,

ή στην χειρότερη των περιπτώσεων, να σπάσουμε εμείς κάτι ....

Ώσπου να συνεφέρουμε τον τραυματία κ ώσπου να ειδοποιήσουμε την "βοήθεια", σίγουρα θα έχει νυχτώσει .....

Πού να μας βρούνε μέσα στις "ερημιές" κ μέσα στα μαύρα σκοτάδια ;;;;;

Γι' αυτό, πρότασή μου είναι: ΠΟΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Καλύτερα να "φάμε" λίγη παραπάνω ζέστη ξεκινώντας νωρίτερα,

παρά να μας "πιάσει" η νύχτα στο βουνό .....

Από κει κ μετά,

μεγάλα παιδιά είμαστε - όλοι ενήλικες,

ας αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του κ ας πράξει ανάλογα ...

Γι' αυτό άλλωστε προτείνω και δεν συμβουλεύω ....


.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 21-06-2010, 22:42
LuckyExplorer Ο/Η LuckyExplorer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Salamina
Μoto: 1 Bmw Gs 800 F , 2 Gaciva Elephant 750 1 Cagiva Canyon 500 ! Cagiva cucciolo 50 cc..!!!
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Φίλε Λεοντόκαρδε…
Σύμφωνο μαζί σου στο όχι ..ποτέ το βράδυ στο βουνό…!!
Αλλά η ατυχία .. δεν έχει ώρα…μπορεί να είναι στην αρχή ..μπορεί να είναι και στο τέλος μιας ωραίας βόλτας…!!! Όλοι βέβαια ευχόμαστε να μην υπάρχουν τέτοιες ατυχίες ..αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε ..ας πούμε ένα λάστιχο μπορεί να σε προδώσει..!!
Δεν λέω για κάτι χειρότερο.. δεν θέλω να το συζητάω αυτό … αλλά όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα…αφού είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής και αυτό…
Η βολτούλα που κάναμε ..δεν θεωρώ ότι είναι σαν να πήγαμε στο βουνό…γι αυτό και ο λόγος της απογευματινής βόλτας…εάν ήταν ποιο νωρίς… σίγουρα μια βοήθεια για θερμοπληξία θα την χρειαζόσουνα..!!!! αν και πέρασε για κάποια στιγμή ένα πυροσβεστικό ανιχνευτικό όχημα…με γεμάτες δεξαμενές νερού ..όποτε και πάλι θα μας είχε σώσει…!!!
Το βουνό είναι ωραίο ..αλλά έχει και πολλές κρυφές παγίδες….
Πρέπει να το σέβεσαι για να σε σεβαστεί..!!!
Ελπίζω κάποια στιγμή να κανονιστεί ένα ποιο οργανωμένο και με μεγαλύτερες συμμετοχές…από εδώ μέσα ..και ας είναι και 3 το μεσημέρι τον Αύγουστο..!!!

Ps… Θύμισε μου το site – link που μπορείς να αναβάσεις κάποιες φωτο..!!
Thanks προκαταβολικά..
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 21-06-2010, 23:12
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Νικολα εχεις δικιο και συμφωνω απολυτα μαζι σου για το βουνο και την ωρα εκκινησης, οταν προκειτε για πραγματικο βουνο.
Απλα η συγκεκριμενη διαδρομη ειναι 'παιδικη' δηλαδη με το ζορι κραταει μια ωρα, οποτε υπαρχει 'αερας' 2 ωρες ακομα με φως, και πηγαμε και την πιο μεγαλη μερα του χρονου.
Εμεις π.χ. οταν τελειωσαμε την διαδρομη ειχαμε ακομα αλλη μια ωρα γεματη φως, και με ολες αυτες τις καθυστερισεις μεσα.
Εκτος αυτου η συγκεκριμενη διαδρομη εχει παρα πολλες 'διαφυγες' ανα πασα στιγμη, γιατι κινητε πανω απο κατοικοιμενες περιοχες ολη την ωρα. Κινητε πανω απο Βαρυμπομπη, Κρυονερι, Δροσοπηγη και Αφιδναι. Την συγκεκριμενη διαδρομη την εχω κανει απειρες φορες και την ξερω παρα πολυ καλα γιατι ημουν οδηγος σε γκρουπ mountain bike και τα πηγενα και εκει. Οποτε γνωριζω οτι σε οποιοδηποτε σημειο και να τυχει στραβη σε 10 λεπτα εισαι εξω, γιατι η ασφαλτος ειναι πολυ κοντα σε ολη την διαρκεια της διαδρομης.
Και επισης εκτος αυτων ειναι και πολυσυχναστη διαδρομη, για να καταλαβατε σε μια σταση μεγαλη μισαωρη που καναμε για να χαζεψουμε, περασε απο μπροστα μας ενα πυροσβεστικο, 2 τζιπ, και ενα ζευγαρι που ειχε βγαλει τα σκυλια του βολτα!!
Για αυτο και συμφωνησα οταν ο Λευτερης προτεινε για ραντευου στις 18.00 για την συγκεκριμενη διαδρομη.


Βαζω και μερικες 'ζεστες' φωτο που μολις μου εστειλε ο Δημητρης να τις ανεβασω.
Attached Images
File Type: jpg BMW 030.jpg (69.8 KB, 60 views)
File Type: jpg BMW 041.jpg (74.5 KB, 59 views)
File Type: jpg BMW 034.jpg (78.4 KB, 58 views)
File Type: jpg BMW 046.jpg (82.6 KB, 56 views)
File Type: jpg BMW 033.jpg (91.5 KB, 54 views)

Last edited by nibo; 21-06-2010 at 23:35.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 21-06-2010, 23:22
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LuckyExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων

Ps… Θύμισε μου το site – link που μπορείς να αναβάσεις κάποιες φωτο..!!
Thanks προκαταβολικά..
Φυσικά, δεν μιλάει κανείς για τις τρεις το μεσημέρι, έτσι ;;;;


ImageShack® - Online Media Hosting
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 22-06-2010, 00:38
L3f Ο/Η L3f βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη
Μoto: Gs 1200 adv
Μηνύματα: 406
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10

Nα μαι και εγω.....Λοιπον να ευχαριστησω και παλι μεσα απο το forum για την βοηθεια τους στην γκαντεμια που μου συμβαινει πρωτη φορα οσο κανω enduro και ιδιαιτερα τον lucky explorer για τα δεματικα που ειχε και για το fast που μου εδωσε(του χρωσταω ενα) γιατι εγω δεν ειχα παρει επειδη ποτε δε μου εχει τυχει να μου σκασει λαστιχο χωματινο στο βουνο η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχαμε τα δεματικα θα ηταν λιγο δυσκολη η ολη δουλεια....Τωρα οσαν αφορα το λαστιχο ηταν και λιγο δικο μου το φταιξιμο μαλλον γιατι δεν ειχα βγαλει αερα απο το λαστιχο το ξεχασα και μαλλον για αυτο εγινε η δουλεια αν και γενικα τοτε που μου εσκασε το πηγαινα αρκετα γρηγορα και μεσα απο κροκαλες και νεροφαγοματα.Μιλαμε με το που εσχασε ξεφουσκωσε κατευθειαν δε προλαβα να κανω τιποτα ειναι σα κατι western που βλεπεις να κυνηγανε καουμποιδες γελιαδια με λασο και να τα πιανουνε απο τα ποδια και να πεφτουν κατω...ετσι επεσα και εγω μιλαμε απλα δεν μπορεσα να το ελενξο εκανα 2-3 αποτομες δεξια αριστερα με το τιμονι και βρεθηκα σα το μουλαρι στο πλαι με την αριστερη πλευρα αλλα ευτυχως δεν επαθα τιποτα και το μηχανακι σχεδον τιποτα...Μετα σιγα σιγα το φτιαξαμε οπως ειπαμε (η αληθεια ειναι οτι δημητρης το εφτιαξε) το λαστιχο και αρχισαμε να κατεβαινουμε προς τα κατω ηρθαν και τα παιδια μου μεχρι ενα σημειο χαροπαλεβα εγω με το τιμονι ε και σιγα σιγα βγηκα στο δρομο και πηγα και αφησα την μηχανη σε ενα βουλκανιζατερ για να παω την επομενη μερα να μου το φτιαξουν περιττο να πω οτι ολη η διαδρομη απο εκει που μου εσκασε το λαστιχο μεχρι το βουλκανιζερ ηταν τοσο κουραστικη σα να εκανα διαδρομη enduro 3-4 ωρες τα χερια ειχα πιαστει απιστευτα γιατι σε ολη τη διαδρομη ημουν συνεχως δεξια αριστερα με το τιμονι


Αυτη που λετε η ιστορια μου παμε για αλλα εγω προσωπικα εχω ως στοχο να πηγαινω 1 φορα την εβδομαδα να θυμηθω τα παλια....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εξόρμηση στην Πάρνηθα την Κυριακή 7/2/09! Arkas Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 29 03-02-2010 16:56
Εκδρομούλα στην Πάρνηθα (Μπάφι) frits Διάφορα 7 25-01-2010 09:50
Κυριακή βόλτα στις Αλυκές - Ανάβυσσο evanb Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 59 25-05-2009 14:55
Κυριακάτικη βόλτα στην Χαλκιδική. ckalfas Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 16 18-05-2009 11:16
Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009 emix Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 18 05-03-2009 03:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!