GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (ΜΟΝΟ για μοτό από το ΝΕΤ)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 19-03-2013, 22:06
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Παντού γίνονται αυτα.
Ητε απο αμέλεια των αστυνομικών ητε απο αμέλεια του μοτοσικλετιστη, η λαλακια θα γίνει κ οταν γίνει, ισχύουν τα ίδια σε όλες τις χώρες.
Κλάμα κ παρατράγουδα.
Μήπως ξεχνάτε το περιστατικό με το περιπολικό που έκανε αναστροφή κ σκωτωσε μοτοσικλετιστη; Πανε χρονια βέβαια αλλα συνέβη. Ποιος έφταιγε; Το περιπολικό που είχε σειρινα κ φάρο η μοτοσυκλετιστης που έτρεχε στο άλλο ρεύμα;
Στον κηφησο στην υπόγεια γέφυρα απο Πειραιά προς μεταμόρφωση που είχε σταματήσει ενα περιπολικό τέρμα αριστερα με αναμένω φάρο κ έσκασε με καμία 150αρια χιλιόμετρα ενα Peugeot rallye πάνω του ποιος φταει;
Το περιπολικό η το αμάξι που έτρεχε;

Παίδες πολλα έχουν γίνει που δεν τα ξέρουμε. Αν γίνει το κακό μονο στεναχώρια φέρνει. Ολα τα αλλα για το ποιος φταει κ τι έγινε κ τι θα μπορούσε να γίνει τα θεωρώ περιττά.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 20-03-2013, 16:01
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι, τώρα μιλάς με σκέψη … Πράγματι στην χώρα μας αυτά τα περιστατικά κρίνονται εκ του αποτελέσματος, δηλαδή συλλαμβάνεται ο παράνομος χωρίς <<παρατράγουδα>> … Ήρωας ο αστυφ. !!! Γίνεται η στραβή … μακάκας ο αστυφ.!!!


Στην προκειμένη του βίντεο ισχύει η πρώτη περίπτωση όπου ο παράνομος συλλαμβάνεται χωρίς <<παρατράγουδα>>, που σημαίνει ότι ακόμα και για την χώρα μας καλώς έπραξε ο αστυνομικός.
Στην χώρα του μπορεί να είναι ο σωστός τρόπος δράσης ανεξαρτήτως αποτελέσματος, άρα η πρώτη σου παρατήρηση που έλεγες για εκατέρωθεν μακακία δεν είναι εύστοχη.
Eξακολουθω να ισχυριζομαι οτι ειπα καταρχην.Η καταδιωξη γινεται σε αυτοκινητοδρομο δηλαδη σε ελεγχομενο χωρο ...Μπορουσαν να το εχουν σε οπτικη επαφη και να κινησουν αλλες δυναμεις προς συνδρομη, τεχνικη συμφορηση και πολλα αλλα...Αλλα να μην δειξουμε οτι ειμαστε χεραδες? Αλιμονο...Δεν θα πιει το γαλα του το βραδυ ο μπεμπης!!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 20-03-2013, 16:03
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντού γίνονται αυτα.
Ητε απο αμέλεια των αστυνομικών ητε απο αμέλεια του μοτοσικλετιστη, η λαλακια θα γίνει κ οταν γίνει, ισχύουν τα ίδια σε όλες τις χώρες.
Κλάμα κ παρατράγουδα.
Μήπως ξεχνάτε το περιστατικό με το περιπολικό που έκανε αναστροφή κ σκωτωσε μοτοσικλετιστη; Πανε χρονια βέβαια αλλα συνέβη. Ποιος έφταιγε; Το περιπολικό που είχε σειρινα κ φάρο η μοτοσυκλετιστης που έτρεχε στο άλλο ρεύμα;
Στον κηφησο στην υπόγεια γέφυρα απο Πειραιά προς μεταμόρφωση που είχε σταματήσει ενα περιπολικό τέρμα αριστερα με αναμένω φάρο κ έσκασε με καμία 150αρια χιλιόμετρα ενα Peugeot rallye πάνω του ποιος φταει;
Το περιπολικό η το αμάξι που έτρεχε;

Παίδες πολλα έχουν γίνει που δεν τα ξέρουμε. Αν γίνει το κακό μονο στεναχώρια φέρνει. Ολα τα αλλα για το ποιος φταει κ τι έγινε κ τι θα μπορούσε να γίνει τα θεωρώ περιττά.
Εσυ τελειωνε τωρα το Project που αρχισες και μην ρωτας τι μηχανη ηταν...
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 20-03-2013, 16:33
Kle Ο/Η Kle βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: Γερακας
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Eξακολουθω να ισχυριζομαι οτι ειπα καταρχην.Η καταδιωξη γινεται σε αυτοκινητοδρομο δηλαδη σε ελεγχομενο χωρο ...Μπορουσαν να το εχουν σε οπτικη επαφη και να κινησουν αλλες δυναμεις προς συνδρομη, τεχνικη συμφορηση και πολλα αλλα...Αλλα να μην δειξουμε οτι ειμαστε χεραδες? Αλιμονο...Δεν θα πιει το γαλα του το βραδυ ο μπεμπης!!!!
Θα μπορούσε να ζητήσει και τη βοήθεια των εξωγηινων
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 20-03-2013, 21:33
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Eξακολουθω να ισχυριζομαι οτι ειπα καταρχην.Η καταδιωξη γινεται σε αυτοκινητοδρομο δηλαδη σε ελεγχομενο χωρο ..
.Μπορουσαν να το εχουν σε οπτικη επαφηκαι να κινησουν αλλες δυναμεις προς συνδρομη, τεχνικη συμφορηση και πολλα αλλα...Αλλα να μην δειξουμε οτι ειμαστε χεραδες? Αλιμονο...Δεν θα πιει το γαλα του το βραδυ ο μπεμπης!!!!
Εάν δεν βάλεις βύσμα, ότι και να λες, καθηγητή σε σχολή αστυφυλάκων δεν σε παίρνουν !!!


Γνωρίζεις εάν ο τρόπος δράσης είναι αυτός που έχει εκπαιδευτεί και λάβει εντολές να χρησιμοποιεί συμφώνα με τους νόμους του κράτους του? Γνωρίζεις τον διάλογο με το κέντρο του? ...ΟΧΙ !!!

Γιατί λοιπόν λες ότι <<θέλει να δείξει χεράς>> και αλλά άσχετα?


Η καταδίωξη ξεκινά μέσα στην πόλη και συνεχίζει σε περιφερικό με πολλές εξόδους και όχι σε αυτοκινητόδρομο δηλαδή <<κλειστό - ελεγχόμενο>> δρόμο.


Εάν μιλάμε θεωρητικά και γενικά εκφράζοντας γνώμες για το πώς θα πρέπει να δρα ο αστυνομικός κ.α. είναι δεκτά όλα.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό, εάν δεν γνωρίζεις όλα τα στοιχεία, την εκπαίδευση, τις εντολές και το νομικό πλαίσιο της χώρας, είσαι λάθος.


Όπως στην χώρα μας με την ομάδα Δ. Ο τρόπος δράσης, δηλαδή να πέφτουν με τα παπάκια στο πλήθος για συλλήψεις, μπορεί να χαρακτηριστεί επικίνδυνος και μακακισμένος, μπορεί να μην αρέσει …μπορεί οτιδήποτε αλλά είναι λάθος να λες μακάκα, επιδειξία κ.α. έναν αστυνομικό της ομάδας Δ που εφαρμόζει τις εντολές που έχει πάρει.

Υ.Γ.
1)Τεχνική ανάσχεση λέγεται και όχι συμφόρηση.

2)Τελικά διαφωνείς για τον τρόπο <<ανάσχεσης>> της μοτό ή για την επικίνδυνη οδήγηση ???
Η δεύτερη ήταν επιβεβλημένη εάν ήθελε να έχει <<οπτική επαφή>> !!! και η πρώτη πρέπει να κριθεί συμφώνα με το νομικό πλαίσιο της χώρας του !!!

Reply With Quote
  #46  
Παλιό 20-03-2013, 21:54
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντού γίνονται αυτα.
Ητε απο αμέλεια των αστυνομικών ητε απο αμέλεια του μοτοσικλετιστη, η λαλακια θα γίνει κ οταν γίνει, ισχύουν τα ίδια σε όλες τις χώρες.
Κλάμα κ παρατράγουδα.

Μήπως ξεχνάτε το περιστατικό με το περιπολικό που έκανε αναστροφή κ σκωτωσε μοτοσικλετιστη; Πανε χρονια βέβαια αλλα συνέβη. Ποιος έφταιγε; Το περιπολικό που είχε σειρινα κ φάρο η μοτοσυκλετιστης που έτρεχε στο άλλο ρεύμα;
Η υπόθεση είχε πάει στο δικαστήριο (όπως κάθε ατύχημα με τραυματισμό ή θάνατο) Τι απόφαση βγήκε ?

Στον κηφησο στην υπόγεια γέφυρα απο Πειραιά προς μεταμόρφωση που είχε σταματήσει ενα περιπολικό τέρμα αριστερα με αναμένω φάρο κ έσκασε με καμία 150αρια χιλιόμετρα ενα Peugeot rallye πάνω του ποιος φταει;
Το περιπολικό η το αμάξι που έτρεχε;
Σταμάτησαν να ανάψουν τσιγάρο??? Να φάνε ντόνατς??? να πάρουν έναν υπνάκο???
Έπεσε από ΠΙΣΩ με …150 km/h και ρωτάς ποιος φταίει !!! Ωραίος !!!

Παίδες πολλα έχουν γίνει που δεν τα ξέρουμε. Αν γίνει το κακό μονο στεναχώρια φέρνει. Ολα τα αλλα για το ποιος φταει κ τι έγινε κ τι θα μπορούσε να γίνει τα θεωρώ περιττά.


Το μόνο ίδιο είναι ότι όταν γίνει η στραβή, η υπόθεση θα πάει στο δικαστήριο. Αυτό θα δικάσει με τους νόμους της χώρας του και οι νόμοι ΔΕΝ είναι ίδιοι σε όλες τις χώρες.


Αυτό για τα <<παρατράγουδα>>.


Το κλάμα είναι χαρακτηριστικό ΚΑΙ των θυμάτων του παρανόμου γι΄ αυτό και κάθε κοινωνία καθορίζει διαφορετικά τους νόμους και τα <<ρίσκα>> της.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 20-03-2013, 23:30
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Γνώμη μου κακώς τον κυνηγούσαν. Σε λίγα μέτρα θα είχε μείνει από διαφορικό η ταχυσύνδεσμο.

Άψογοι οι Αστυνομικοί. Μπράβο τους…………..
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 21-03-2013, 00:22
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
....
...συντροχε !...την γνωμη μου την εγραψα παραπανω .... και απο μενα σεβαστη και η δικια σου. Νομιζω οτι ειμαι σαφης οτι εχω ενσταση με το θεμα του κυνηγητού στο κομματι μεσα στη πολη...απο κει και περα μπορεις να μου πεις κατα τη γνωμη σου μεχρι που φτανουν τα ορια σου για να μπορεσεις να κρατησεις "οπτικη επαφη"...δηλαδη μεχρι πιο τιμημα θα πληρωνες , για να πιασεις ενα καγκουρα που με αναδιπλωμενη πινακιδα που εκανε σφήνα μεσα στα αυτοκινητα?

...οπως ειπα και παραπανω ... ευτυχως τελειωσε το κυνηγητό με επιτυχία απ την αστυνομικη πλευρα και χωρις τριτους θυματα!..αλλα σε ξαναρωταω ... μπορεις να ξεχωρισεις την ενσταση μου οσο αναφορα το τιμημα που μπορει να προκύψει οταν κυνηγάς με χολιγουτιανες ταχυτητες και τροπους ενα παραβατη? Εισαι αστυνομικος ...φυλακας του πολιτη ..προστατης του!!!! ...εγω ετσι σε βλεπω! Εκεινη την στιγμη ...δεν ετρεχες να σωσεις μια ζωη ...αλλα ετρεχες για να πιασεις ενα παραβατη !!!! δεν ειναι το ιδιο! ... ενταξει εσυ εκπαιδευτικες να οδηγας ...αν αυτος ο καγκουρας επεφτε πανω σε ενα αμαξι πανω στον πανικο του ...ο ενας φρεναριζε ...ο αλλος ντελαπαριζε ... και ο αλλος επεφτε πανω σε εμενα που με την 5μελη οικογενεια μου πηγαινα να κανω πικ/νικ και τελικα κατέληγα να κόβω βολτες ιδρωμενος εξω απο καποιο χειρουργιο σε καποιο νοσοκομειο??

...τι δεν καταλαβαινω φιλε ?...εξηγησε μου σε παρακαλω!

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 21-03-2013 at 01:20.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 21-03-2013, 00:47
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμη μου κακώς τον κυνηγούσαν. Σε λίγα μέτρα θα είχε μείνει από διαφορικό η ταχυσύνδεσμο.

Άψογοι οι Αστυνομικοί. Μπράβο τους…………..
Δεν παίζεσαι ρε Ναπο !!!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 21-03-2013, 03:23
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...συντροχε !...την γνωμη μου την εγραψα παραπανω .... και απο μενα σεβαστη και η δικια σου. Νομιζω οτι ειμαι σαφης οτι εχω ενσταση με το θεμα του κυνηγητού στο κομματι μεσα στη πολη...απο κει και περα μπορεις να μου πεις κατα τη γνωμη σου μεχρι που φτανουν τα ορια σου για να μπορεσεις να κρατησεις "οπτικη επαφη"...δηλαδη μεχρι πιο τιμημα θα πληρωνες , για να πιασεις ενα καγκουρα που με αναδιπλωμενη πινακιδα που εκανε σφήνα μεσα στα αυτοκινητα?

...οπως ειπα και παραπανω ... ευτυχως τελειωσε το κυνηγητό με επιτυχία απ την αστυνομικη πλευρα και χωρις τριτους θυματα!..αλλα σε ξαναρωταω ... μπορεις να ξεχωρισεις την ενσταση μου οσο αναφορα το τιμημα που μπορει να προκύψει οταν κυνηγάς με χολιγουτιανες ταχυτητες και τροπους ενα παραβατη? Εισαι αστυνομικος ...φυλακας του πολιτη ..προστατης του!!!! ...εγω ετσι σε βλεπω! Εκεινη την στιγμη ...δεν ετρεχες να σωσεις μια ζωη ...αλλα ετρεχες για να πιασεις ενα παραβατη !!!! δεν ειναι το ιδιο!
... ενταξει εσυ εκπαιδευτικες να οδηγας ...αν αυτος ο καγκουρας επεφτε πανω σε ενα αμαξι πανω στον πανικο του ...ο ενας φρεναριζε ...ο αλλος ντελαπαριζε ... και ο αλλος επεφτε πανω σε εμενα που με την 5μελη οικογενεια μου πηγαινα να κανω πικ/νικ και τελικα κατέληγα να κόβω βολτες ιδρωμενος εξω απο καποιο χειρουργιο σε καποιο νοσοκομειο??
...τι δεν καταλαβαινω φιλε ?...εξηγησε μου σε παρακαλω!
Μα τον συνάδελφο Jarhead αφορά το ποστ 45 κι όχι εσένα! Δεν σου ζήτησα κάποια διευκρίνηση …


Τα όρια δεν τα καθορίζω εγώ ή οποιοσδήποτε, αλλά κάθε κράτος, λαός, κοινωνία, συγκροτεί και καθορίζει μέσω των νόμων τα <<όρια>> του.
Τα όρια επίσης προσαρμόζονται και αλλάζουν στο πέρασμα του χρόνου ανάλογα με την εξέλιξη και διαμόρφωση της κάθε κοινωνίας


Σε κάποια κράτη λοιπόν δεν μπορείς να ακουμπήσεις το όχημα του παρανόμου … σε άλλα επιτρέπεται να το εμβολίσεις και σε άλλα να το … πυροβολήσεις !!!
Εξαίρεση αποτελεί φυσικά η…..
… Ελλάδα όπου επιτρέπονται ΟΛΑ αρκεί το αποτέλεσμα να είναι καλό. Εάν δεν είναι … και οι δαχτυλιές στο καπό είναι κακουργηματική μακακία !!!

Εγώ δεν είπα ότι ο τρόπος δράσης είναι ο καταλληλότερος ή ο πλέον σωστός για καθολική παγκόσμια εφαρμογή !!! … αλλά στον χαρακτηρισμό <<μακάκας>> που πρόσαψαν στον αστυνομικό την στιγμή που δεν είναι γνωστά τα στοιχεία που θα δείξουν εάν παραβίασε τα <<όρια>> της κοινωνίας του ή εάν έπραξε συμφώνα με αυτά.
.
Η καταδίωξη όπου και να γίνει έχει ρίσκο. Σε αυτοκινητόδρομο ή οδούς ταχείας κυκλοφορίας είναι ακόμα ποιο επικίνδυνο γιατί οι ταχύτητες ΟΛΩΝ είναι μεγάλες και το ατύχημα(εάν συμβεί) θα είναι οπωσδήποτε σοβαρό.


Όσο για την <<οπτική επαφή >> σημαίνει ότι όσο πάει και όπως πάει … πας κι εσύ, αλλιώς πέταξε το πουλάκι και εχάθει !!!


Υ.Γ.
Τα προσωπικά μου όρια … άσε καλύτερα μη μάθεις !!! Θα πέσει ...

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!